telegram asreertebat instagram asreertebat facebook asreertebat lenzor asreertebat twitter asreertebat cloob asreertebat dornian asreertebat aparat asreertebat

اولین و پر تیراژترین هفته نامه ICT در ایران

سربرگ

رتبه 58 آپ افتخاري براي صنعت پرداخت كشور است

نوزدهمين دوره همايش‌هاي شركت‌هاي برتر ايران به همت سازمان مديريت صنعتي و با حضور جمع كثيري از فعالان صنعت و توليد و تجارت در مركز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صدا و سيما هفته گذشته برگزار شد و شركت آسان‌پرداخت با كسب رتبه 58 برترين شركت‌هاي ايران در جايگاه نخست برترين‌هاي حوزه رايانه و فعاليت‌هاي وابسته قرار گرفت. 

سازمان مديريت صنعتي با نگاه كلان و ملي و با شفاف‌سازي فضاي كسب و كار و جايگاه اقتصادي شركت‌هاي ايراني با رتبه‌بندي آ‌نها از نظر ميزان تأثيرگذاري در اقتصاد ملي، با هدف گسترش رقابت در فضاي كسب و كار بنگاه‌هاي اقتصادي اقدام به تدوين فهرست صد شركت برتر ايران(IMI100) كرده است. 

سازمان مديريت صنعتي با تهيه اين فهرست تلاش كرده تصويري سالانه و متكي به آمارهاي كمي قابل اعتماد، از چگونگي تغييرات در آرايش بنگاه‌هاي بزرگ كشور و صنايع و فعاليت‌هاي اقتصادي مختلف در كنار يكديگر ارايه دهد. پويايي، تداوم و تسريع روند توسعه بنگاه‌هاي اقتصادي و در پي آن كل اقتصاد كشور در گرو شناخت كامل و صحيحي از نقاط قوت و ضعف فعاليت‌هاي اقتصادي بنگاه‌هاي كشور است و از آن‌جا كه قوت و ضعف مفاهيم نسبي هستند كه بر مبناي مقايسه استوار هستند در اين فهرست با مقايسه صنايع و بنگاه‌هاي اقتصادي كشور با يكديگر زمينه‌اي فراهم مي‌شود كه مي‌تواند راهنماي مفيدي براي مديران و سياست‌گذاران و سرمايه‌گذاران باشد و منجر به تحقيقات پژوهشگران در جهت شناخت فضاي كسب و كار از زوايايي تازه شود. 

شركت آسان‌پرداخت پرشين با تكيه بر دانش روز و با ايجاد فضاي خلاقانه و نوآور در صنعت پرداخت الكترونيكی، توانسته است در بازه زماني كوتاه دستاوردهاي بزرگ و قابل افتخاري را كسب كند و به عنوان رهبر بازار الكترونيكی شناخته شود. 

شركت آسان‌پرداخت پرشين با شفاف‌سازي از ابتداي پاييز وارد بورس شده و توانسته است ركورد چهل ثانيه‌اي فروش سهام در بازار بورس را به جا بگذارد. 

در واقع در اين فهرست تمام فعاليت‌هاي اقتصادي اعم از خدماتي، صنعتي و غيره كه در مفهوم عام خود رقيب يكديگرند، در كنار يكديگر قرار ميدهد. 

طبق رتبه‌بندي منتشر شده شركت آسان‌پرداخت پرشين رتبه اول را در گروه رايانه و فعاليت‌هاي وابسته از نظر شاخص فروش را به دست آورده است. همچنين با كسب رتبه 58 در رتبه‌بندي كلي توانست با اختلاف فاحش نسبت به ساير رقبا حائز جايگاهي مناسب شود. 


نبايد از اين مساله غافل شد كه صنعت پرداخت در ايران، صنعتي جوان و البته آينده‌دار است و ميزان اقبال عمومي نسبت به اين صنعت هم متعاقبا جوان است و قابل ارتقا و حتي رتبه‌هاي 400 و 300 ساليان گذشته ساير شركت‌ها در اين حوزه هم از اهميت بالايي برخوردار است. 

امسال هم آسان‌پرداخت توانسته است تنها PSP در بين شركت‌هاي برتر باشد آن هم در بين صد شركت برتر ايران. در واقع حضور در نيمه جدول 100 غول برتر اقتصادي ايران اتفاقي نيست كه بتوان از آن به سادگي گذشت. به نظر نگارنده اين رتبه را شركت آسان‌پرداخت كسب كرده است اما افتخارش براي صنعت پرداخت كشور است كه اين نشان از پتانسيل صنعت در كمك به اقتصاد دانش‌محور دارد كه در بين غول‌هاي اقتصادي كشور نظير پتروشيمي و بانك و بيمه و صنايع ديگر حرفي براي گفتن داشته باشد. 

حتما در حاشيه برگزاري همين مراسم و بعد از آن رفتار ساير شركت‌هاي همكار را رصد كرده‌‌ايد. در آسان‌پرداخت اما به اين موفقيت و دستيابي به رتبه اول در حوزه رايانه و فعاليت‌هاي وابسته و قرار گرفتن در رده 58 بين 100 شركت برتر، به عنوان يك موفقيت فراسازماني و صنفي نگاه مي‌شود. در آسان‌پرداخت سعي كرده‌ايم با كسب رتبه‌هاي عالي و البته تأثيرگذار در حوزه‌هاي مختلف بتوانيم منشاء اثر در پيشبرد اهداف و هموار كردن مشكلات و مصائب اين صنف باشيم. 

اگر نگاه كلي به آنچه كه آسان‌پرداخت در سال جاري انجام داده داشته باشيم به نظرم سال موفقي را پشت سر گذاشته است. سال حضور در بورس اوراق بهادار و البته ثبت ركورد 40 ثانيه‌اي فروش سهام و البته مهم‌تر از اين ركورد، خريد بيش از 92 درصد از اين سهام توسط مردم. بيش از 92 درصد خريداران سهام آسان‌پرداخت كه البته با نماد آپ در بورس هم حاضر است افراد حقيقي هستند. همان زمان هم اگر به خاطر داشته باشيد عرض كردم اين بخش حضور در بورس از بسيار خوشحال‌كننده است و البته خوشحالي اين بخش چند وجه هم دارد. اعتماد مردم به آسان‌پرداخت و مديران و تفكر سيستمي و اقتصادي و البته اعتماد مردم به اين صنعت، با حضور در بورس و ثبت آن ركورد خارق‌العاده و غيره مشخص شد كه اين صنعت در بين مردم جاي خود را باز كرده و به آن اعتماد دارند. 

بعد از حضور در بورس هم كه اتفاقات خوب براي ما در آسان‌پرداخت ادامه داشت و ما توانستيم برترين نشان مسووليت اجتماعي را در حوزه مسووليت اجتماعي را هم دريافت كنيم و سپس لوح برتر رضايتمندي مشتريان از فراكسيون حمايت از حقوق مصرف‌كنندگان مجلس شوراي اسلامي و اين اواخر هم كه رتبه برتر در نوزدهمين دوره همايش‌هاي شركت‌هاي برتر ايران، تمام اين اتفاقات نشان از اين دارد كه امسال توانسته‌ايم به اهداف خود دست پيدا كنيم. 

در مورد اهداف سال آينده هم بايد بگويم در مرحله اول حفظ اين رتبه‌ها براي ما در اولويت هستند. اصلاً در سيستم فكري مديران شركت موفقيت به صورت مقطعي جايي ندارد. در آسان‌پرداخت به عنوان ليدر بازار صنعت پرداخت اصلاً مقطعي و سطحي به موردي نگاه نمي‌شود. مهمترين اهدافمان حتماً براي سال آينده دستيابي به بازارهاي جديد و معرفي راه‌حل‌هاي جديد در حوزه پرداخت است كه حتماً باعث خواهد شد نه تنها موفقيت‌هاي امروز تكرار شود بلكه مي‌تواند تضمين كسب موفقيت‌هاي بيشتري هم باشد. 

شايد بهتر باشد بگويم شعار اين روزهاي آسان‌پرداخت با توجه به اينكه حامي مالي فدراسيون دو و ميداني هم هستيم "بازهم بالاتر"است. قهرمانان پرش در ورزش هميشه با خودشان مقايسه مي‌شوند و مهمترين رقيب خودشان هم خودشان هستند. 

در پايان نيز بايد به چند نكته اشاره شود و همانطور كه گفتم حوزه پرداخت الكترونيكی بايد بيشتر همدلي وجود داشته باشد و البته اصلاً منظورم عدم وجود يك فضاي رقابتي نيست. ما سال گذشته در مراسم و همايش شركت‌هاي برتر ايران شركت نكرديم، اما براي كسب رتبه‌هاي 300 و 400 هم به رقبا تبريك گفتيم چرا كه به نظر من حضور در اين حوزه و شركت در رقابت با غول‌هاي صنعت كشور براي صنعت پرداخت كه نوپا و جوان هم هست بسيار ارزشمند است، در صورتي كه با بررسي آمارهاي فروش سال گذشته هم در صورت شركت در اين مراسم حتماً رتبه خوبي را كسب مي‌كرديم (تقريباً نزديك به رتبه امسال) اما سياست شركت سال گذشته حضور در اين رويداد نبوده است. 

در مجموع اميدوارم سال آينده شاهد حضور پربار و موثر شركت‌هاي ديگري در اين حوزه باشيم چرا كه حضور شركت‌هاي PSP در اين ارزيابي و سنجيده شدن توسط اين نهاد مي‌تواند بازار رقابت در حوزه پرداخت الكترونيكی را گرم‌تر كند و شركت‌ها با ارایه راهكارهاي مناسب و بهتر مي‌توانند دامنه خدمت‌رساني خود را گسترش دهند و در مجموع اين موارد ياد شده مي‌توان به صنعت پويا و رو به رشد پرداخت رسيد. اميدوارم كه كسب اين رتبه براي آسان‌پرداخت به عنوان موفق‌ترين استارت‌آپ كشور هم انگيزه‌اي را براي ساير كسب‌وكارهاي نوپا و جوان به‌وجود آورد كه در نهايت ماحصل آن اقتصاد پويا و جواني خواهد بود كه به هيچ چيزي جز دانش متكي نخواهد بود. 

کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط