telegram asreertebat instagram asreertebat facebook asreertebat lenzor asreertebat twitter asreertebat cloob asreertebat dornian asreertebat aparat asreertebat

اولین و پر تیراژترین هفته نامه ICT در ایران

سربرگ

به زودي بانكداري ديجيتال بر پايه شبكه‌هاي اجتماعي از موضوعات جذاب خواهد بود

مدير عامل بانك ايران زمين:

تغييرات لحظه‌اي در خدمات بانكي هم مي‌تواند يك تهديد باشد و هم يك فرصت. تهديد از اين جهت كه اگر نتواني همپاي آن حركت كنيد از قافله عقب مانده و براي جبران نيازمند صرف وقت و هزينه بسيار هستيد و فرصت به اين معني كه مي‌توانيد همپاي بزرگان صنعت بانكداري حركت كرده و حتي رقيبي جدي براي ايشان باشيد.

بانك ايران زمين در مدت زمان كوتاه حضور خود در چرخه اقتصادي كشور سعي كرده، هميشه جلوتر از همپايان خود در سيستم بانكي حركت كند و از اين رو در بحث آموزش و استفاده از تكنولوژي، پيشرفت‌هاي خوبي داشته است.

عبدالمجيد پورسعيد، مديرعامل بانك ايران زمين ضمن تاييد هدف‌گذاري زيرمجموعه خود براي استفاده از تمام ظرفيت‌هاي سيستم بانكي براي جذب مشتريان وفادار در مورد مدل‌هاي نوظهور بانكداري در جهان گفت: كشور و بانكداري ما به عنوان مصرف‌كننده تكنولوژي معمولا بعد از به وجود آمدن يك بستر و تكنولوژي نو به سمت و سوي استفاده از آن حركت مي‌كند و اين خود سبب مي‌شود در پاره‌اي از موارد به لحاظ فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي ما با چالش‌هاي بزرگي مواجه باشيم.

وي افزود: از آنجا كه امروز فاصله زماني انتقال تكنولوژي در دنيا بسيار كوتاه شده، دسترسي به آخرين تكنولوژي‌هاي روز در كوتاه‌ترين زمان ميسر است و اين در حالي است كه هنوز در استفاده از بانكداري اجتماعي كه پايه و اساس آن بر بستر شبكه‌هاي اجتماعي استوار است، اقدامات اساسي انجام نشده و اگر نگاهي به فضاي كسب و كار كشور داشته باشيم خواهيم ديد كه در چند سال اخير اين فضا دستخوش تغييرات بسياري شده است. نحوه فروش، تبليغات و غيره خارج از زمان و مكان قرار گرفته و در حقيقت همه چيز به سمت ديجيتالي شدن حركت كرده است.

وي با اشاره به پاسخگو نبودن بانكداري سنتي به نياز مشتريان ديجيتال گفت: فارغ از اينكه بانك‌ها چه مدل كسب و كاري را براي آينده خود در نظر گرفته باشند، رقابت در آينده در ارایه خدمات و شناخت نياز و در حقيقت خارج از خدمات معمول بانكداري خواهد بود.

پورسعيد افزود: در اين فضاي كسب و كار جديد ديگر بانك‌ها نمي‌توانند خود را محدود به زمان و مكان و شعبه كنند و در حقيقت بانك‌ها بايد دائما در كنار مشتري باشند و با انعطاف بتوانند در هر لحظه اين اطمينان را به مشتري خود بدهند كه قادرند با توجه به نيازهاي مشتريان خدمات نوين ارایه كنند.

وي در مورد اينكه رويكرد شبكه بانكي كشور با توجه به رشد بانكداري الكترونيكي در ميان جوامع چگونه بايد باشد و نگاه كلان مديران آن به چه صورتي بايد ترسيم شود‌؛ بيان كرد: امروز نگاه به بانكداري الكترونيكی در كشور استراتژي اصلي تمامي بانك‌ها است. اگر نگاهي دقيق‌تر به بانكداري ايراني داشته باشيم خواهيم ديد به دليل رشد استفاده از ابزارهاي نوين خدمات بانكداري به سرعت در حال تغيير است.

مديرعامل بانك ايران زمين گفت: در گذشته اگر از مردم در خصوص بانكداري الكترونيكي سوال مي‌شد از دستگاه ATM به عنوان نماد آن ياد مي‌كردند، اما امروز در كشور نماد بانكداري الكترونيكي با دستگاه‌هاي تلفن هوشمند، بانكداري اينترنتي و اپليكیشن‌هاي موجود كه توسط بخش خصوصی ارايه شده نشان داده مي‌شود.

وي افزود: در چند سال اخير با رشد تكنولوژي در اين بخش و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، اقتصادهاي نوظهوري در حال شكل‌‌گيري هستند كه اتصال آنها به بانك‌ها خود مي‌تواند موجبات بانكداري الكترونيكی را فراهم كند.

پورسعيد با اشاره به اين مطلب كه در گذشته بانك‌ها براي معرفي خدمات مختلف الكترونيكي و معرفي آن به مشتريان با مشكلات زيادي روبه‌رو بودند، گفت: امروزه مشتري به بانك مي‌گويد كه چه خدمتي بر بستر الكترونيكی نياز دارد و بانك‌ها در اين بخش به سمت و سوي رفع نياز مشتريان در حال حركت هستند و اين نشان‌دهنده اين موضوع است كه در آينده بانك‌ها و مشاغلي موفق خواهند بود كه ضمن ارتقای سطح خدمات به سمتي بروند كه آنچه مشتري مي‌خواهد را در اختيارش بر بستر ديجيتال ارایه دهند.

وي تأكيد كرد: در آينده نزديك بانكداري ديجيتال بر پايه شبكه‌هاي اجتماعي از موضوعات جذابي خواهد بود كه مردم و بانك‌ها و شركت‌هاي ارایه‌كننده خدمات در آن حضوري فعال خواهند داشت.

مديرعامل بانك ايران زمين در مورد نقش بانكداري الكترونيكی در اقتصاد كشورها گفت: امروز مفهوم بانكداري الكترونيكی با حفاظت از محيط زيست به هم گره خورده است. اگر نگاهي به وضعيت آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ داشته باشيم يا به توسعه بي‌رويه شهرها، خواهيم ديد كه بشر در عصر خود در حال نابودي محيط زيست است اما‌؛ اگر به موضوع بانكداري الكترونيكي بر گرديم شايد بهترين راه براي جبران بخشي از ضررهايي باشد كه بشر به محيط خود مي‌زند.

وي افزود: در حال حاضر شايد شما فقط يكبار نياز باشد براي احراز هويت به بانك مراجعه كنيد و بعد از آنها تمامي خدماتي كه به شما ارایه مي‌شود بر بستر الكترونيكی خواهد بود. هرچند با وجود اينكه مفهوم شعبه در حال تغيير است نسل گذشته ما به آن وابستگي دارد، به‌خصوص در پاره‌اي از مناطق كه هنوز بانكداري الكترونيكي به‌طور كامل پياده نشده است.

اين مدير با تجربه بانكي با انتقاد از رويكرد بالاي ايرانيان بر استفاده از پول فيزيكي به جاي نوع الكترونيكي آن گفت: در شهري مانند تهران شما اگر آشنايي با بانكداري الكترونيكی داشته باشيد ديگر نيازي نيست براي گرفتن خدمات ابتدايي بانكي به شعبه مراجعه كنيد و اين خود مي‌تواند نقش بسيار زيادي در كاهش مسافرت‌هاي شهري داشته باشد.

وي تصريح كرد: شايد در آينده‌اي نزديك ديگر حتي براي گرفتن وام، افتتاح حساب و كارهاي ديگر بانكي نيز نياز نباشد به شعبه مراجعه كنيد.

پورسعيد در مورد تأثير توسعه بانكداري الكترونيكی بر روي محيط زيست كشور گفت: در دنيا سا‌ل‌هاست بانك‌ها با حركت به سمت بانكداري سبز اين مسير را طي مي‌كنند. در حقيقت براي سپرده‌گذاران امروز مهم است كه بانك منابع آنها را صرف چه اموري مي‌كند، در طرف مقابل بانك‌ها نيز با در نظر گرفتن استانداردهاي لازم محيط زيستي منابع را در اختيار شركت‌ها و بنگاه‌هايي قرار مي‌دهند كه مقرارت و قوانين را رعايت كنند و همسو با محيط زيست حركت كنند.

وي خاطرنشان كرد: در كشور ما نيز اين موضوع در حال حاضر در بسياري از بانك‌ها در حال پيگيري است اما با استانداردهاي جهاني فاصله دارد و بايد با توجه به قوانين و اسناد بالادستي كشور اقدامات بيشتري در اين حوزه انجام گيرد. 

کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط