کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

10سال پیش در چنین هفته‌ای

 • 6 شهریور 1395 •  کارمزد انتقال وجه از طریق شبکه شتاب تعیین شد. به این ترتیب امکان انتقال وجوه از یک بانک به بانک دیگر از طریق پایانه‌های شعب در دستور کاری بانک مرکزی قرار گرفت؛ ولی تعیین تعرفه یا کارمزد انتقال وجوه طولانی شده بود. این کارمزد اولین کارمزدی بود که برای ارایه خدمات از طریق شتاب توسط شبکه بانکی کشور از مشتری اخذ می‌شد. طبق مصوبه بانک مرکزی کارمزد انتقال وجه تا سقف یک میلیون تومان از طریق "پین پد"، 500 تومان تعیین شده بود.

  این رقم برای وجوه بین یک تا دو میلیون تومان به 700 تومان از 2 تا 3 میلیون تومان به 900 تومان، از 3 تا 4 میلیون تومان به هزار و 100 و از 4 میلیون تومان به بالا به 1300 تومان می‌رسید.

  سقف تعیین‌شده از سوی بانک مرکزی برای انتقال وجه از طریق شتاب هم 5 میلیون تومان تعیین شده بود. برای ارقام بیشتر مشتریان بانک‌ها می‌بایست از چک رمزدار و روش‌های متداول بانکی استفاده می‌کردند.

  10سال پیش در چنین هفته‌ای، قرار شد قوانین بانکی کشور در قالب قانون جامع بانکداری بازنگری و یکپارچه شوند. تدوین قانون جامع بانکداری به منظور نوسازی و بازنگری قوانین پولی و بانکی در دستور کاری بانک مرکزی قرار گرفت.

   باتوجه به تعامل اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی و لزوم تعامل شبکه بانکی کشور با بانک‌های بین‌المللی  بازنگری در قوانین پولی و بانکی کشور الزامی به نظر می‌رسید.

  در همین خصوص یکی از اعضای کمیته راهبردی تدوین قانون جامع بانکداری در خصوص رویکرد تدوین‌کنندگان این قانون گفته بود: این قانون با توجه به نظام‌های نوین بانکداری و بانکداری الکترونیکی تدوین خواهد شد.

  این مقام مسوول همچنین گفته بود: برای تدوین این قانون یک کمیته راهبردی در بانک مرکزی تشکیل شده است و کمیته‌های مختلف موضوعات مختلف بانکداری را بررسی و به کمیته راهبردی اعلام می‌کنند.

  در همین دوره بسیاری از صاحب‌نظران حوزه بانکداری معتقد بودند که بازنگری در قوانین بانکی از ملزومات اساسی بانکداری در کشور است و انتظار داشتند که مجموعه بانکی کشور هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG