کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ثبت رکورد جهانی تبدیل انرژی خورشیدی به جریان الکتریسیته

 • 6 شهریور 1395 • یک گروه استرالیایی موفق شدند برای فشرده‌سازی هرچه بیشتر جریان الکتریسیته به رکورد جهانی دست پیدا کند و از طریق سیستم جدید پیکربندی سلول‌های خورشیدی، سرعت دریافت و تبدیل انرژی خورشید را افزایش دهند. مهندسان دانشگاه UNSW استرالیا در این اقدام موفق شدند 34.5 درصد از انرژی خورشیدی را به جریان الکتریسیته تبدیل کنند که این رکورد برای نخستین بار در جهان ثبت شده است. بد نیست بدانید در حالت تئوری نیز دانشمندان موفق شدند بود به میزان مشابه انرژی خورشیدی را به جریان الکتریسیته تبدیل کنند و این نخستین باری است که در شرایط عملی هم میزان مشابه به دست می‌آید.

  دکتر «مارک کیوِرز» و پروفسور «مارتین گرین» این رکورد را با پنلی به اندازه 28 سانتیمتر مربع ثبت کردند که این پنل از چهار طرف به یک منشور متصل شده بود. این فناوری جدید به اشعه‌های خورشیدی امکان می‌دهد به چهار باند مختلف تقسیم شوند و از این طریق حجم وسیع‌تری از انرژی از آنها استخراج شود.

  این گروه از مهندسان استرالیایی چند سال قبل هم موفق شده بودند با استفاده از آیینه و متمرکز کردن اشعه‌های خورشیدی، برای نخستین بار در جهان 40 درصد نور خورشید را به جریان برق تبدیل کنند. با این وجود رکورد جدید بدون سیستم‌های متمرکز کننده آیینه‌ای ثبت شده است و به همین خاطر اهمیت بیشتری دارد.

  گرین با اشاره به مطالعه‌ای که در کشور آلمان انجام شده است پیش‌بینی کرد که در سال 2050 میلادی سیستم‌های ارایه شده به راحتی می‌توانند 35 درصد از انرژی دریافتی خورشیدی را به جریان الکتریسیته تبدیل کنند. او گفت: «نکته مهم این است که برای سال‌های طولانی میزان تبدیل انرژی خورشیدی به جریان برق بسیار اندک بود و هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین تحولات در این زمینه صورت گرفته است».

  البته این گروه استرالیایی پیش‌بینی کرده است که استفاده از پنل‌های مذکور برای تبدیل حداکثری انرژی خورشیدی به جریان الکتریسیته در آینده نزدیک محقق نمی‌شود و بر این اساس خانه‌ها و سازمان‌ها نمی‌توانند به زودی به این سیستم مجهز شوند. این گروه تحقیقاتی هم‌اکنون در تلاش است میزان پیچیدگی‌ها و هزینه‌های مربوط به ساخت پنل‌های خورشیدی را کاهش دهد تا از این طریق امکان استفاده از آنها برای عموم مردم افزایش یابد.

  البته در این زمینه کارآمدی اهمیت فراوان دارد و هرچه پنل‌های خورشیدی انعطاف بیشتری داشته باشند، میزان تبدیل اشعه‌های دریافتی به جریان الکتریسیته افزایش خواهد شد. به هر حال، از هم‌اکنون تا زمان تامین همه نیازهای یک خانه از طریق انرژی خورشیدی زمان زیادی باقی مانده است. در فوریه امسال میانگین کارآمدی پنل‌های کنونی برای تبدیل اشعه‌های خورشیدی به جریان الکتریسیته 13.2 درصد گزارش شد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG