کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

آیا شبکه‌های اجتماعی سرنوشت تایلند را عوض می‌کنند؟

 • 6 شهریور 1395 • به‌تازگی دانش‌آموزان معترض تایلندی از ابزار رسانه‌های اجتماعی استفاده کرد‌ه‌اند تا از طریق فیس‌بوک رای‌دهندگان را به رد کردن پشتوانه دولت نظامی این کشور در پیش‌نویس قانون اساسی تشویق کنند.

  در میان اقشار مختلف تایلند، دانشجویان اصلی‌ترین نقد به دولت نظامی این کشور را وارد کرده‌اند. دانشجویان می‌ترسند رفراندوم هفتم اوت که برای تصویب پیش‌نویس قانون اساسی این کشور انجام گرفت موجب شود که نیروهای نظامی برای چهار سال دیگر قدرت را در دست بگیرند.

  فعالان اجتماعی کشور تایلند در مصاحبه‌ای با رویترز اعلام کرده‌اند، کمپین‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به وجود آورده‌اند که به مردم پیشنهاد می‌کند به فعالیت‌های خیابانی خود همچون اعتراضات مدنی غیرخشونت‌آمیز خود را علیه دولت این کشور ادامه دهند.

  «انگسیمن رم» یکی از اعضای جنبش دموکراسی خواهی در تایلند می‌گوید: ما به یک فضای امن از طریق شبکه‌های اجتماعی دست یافته‌ایم که مردم می‌توانند به کمک آن به خواست‌های سیاسی خود برسند.

  جالب است بدانید، بیش از نیمی از جمعیت 67 میلیون نفری تایلند در حال حاضر به اینترنت دسترسی دارند و تعداد زیادی از این افراد هم گوشی‌های هوشمند دارند. «انگسیمن» که خود یکی از دانشجویان معترض هم هست، می‌گوید: «100 درصد استراتژی‌ها و ارتباطات عمومی ما از طریق رسانه‌های اجتماعی صورت می‌پذیرد.» گروه او در فیس‌بوک بیش از 71 هزار دنبال‌کننده دارد که مردم را تشویق می‌کند به بیرون بیایند و رای بدهند، این صفحه به مردم می‌گوید که چرا آنها باید پیش‌نویس قانون اساسی را رد کنند.

  از آن سوی ماجرا دولت تایلند هیچ نگرانی از بابت رسانه‌های اجتماعی ندارد و معتقد است در هر صورت سال آینده دولت یک انتخابات عمومی را برگزار می‌کند.

  چه پیش‌نویس قانون اساسی تایلند امضا بشود یا نه دولت قصد دارد انتخابات عمومی را برگزار کند. همچنین به گفته یکی از اعضای دولت تایلند در مصاحبه با رویترز گفته می‌شود: دولت تایلند هیچ نگرانی از بابت آن چه در رسانه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد ندارد.

  برای بیش از یک‌دهه کشور تایلند ميان دو رقیب انتخاباتی تقسیم شده بود که یکی از این دو گروه توسط تاشکین شینا واترا پوپولیست قدیمی اداره می‌شود، کسی که در کودتای سال 2006 از قدرت کنار رفت.

  شعار دانشجویان معترض تایلندی در شبکه‌های اجتماعی این است که هنوز تعداد زیادی از افراد برای رای خود تصمیم نگرفته‌اند. بنابراين ما ضمن فعالیت‌های رو در رو تلاش می‌کنیم با کمک شبکه‌های اجتماعی بر این افراد اثر بگذاریم.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG