کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ترخیص 375 هزار دستگاه موبایل در عرض چهار ماه

 • 6 شهریور 1395
 • مریم عسگری  در میان کالاهای حوزه دیجیتال، به‌جرات می‌توان گفت که گوشی تلفن همراه از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین‌ها است و حتی در شرایطی که بازار کالاهای دیجیتال و همچنین کامپیوتری روزگار سختی را می‌گذرانند، این کالا همچنان مخاطبان خود را حفظ کرده است.

  البته این حقیقتي غیرقابل انکار است که میزان تقاضا برای گوشی تلفن همراه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته  در حد چشمگیری کاهش یافته است، اما مقایسه بازار و حجم معاملات بازار گوشی و تجهیزات جانبی نشان می‌دهد که این کالا جایگاه خاصی نزد کاربران داشته و به همین دلیل حتی در دورانی که دلار از مرز سه هزار و 500 تومان گذشته است، این کالا همچنان مخاطبان خود را در تمام گروه‌های کاربری حفظ کرده است.
  کارشناسان نیز بر این باورند که کاهش تقاضا در بازار گوشی موبایل در حد سایر کالاها نبوده و این اتفاقی است که در بازارهای جهانی نیز رخ داده و کاربران سایر کالاها از جمله تبلت و نوت‌بوک به سمت گوشی‌های هوشمند رفته و به این ترتیب این کالای ارتباطی روز به روز محبوب‌تر از قبل می‌شود. از نظر کارشناسان، با توجه به این موضوع هیچ جای تعجبی وجود ندارد که در روزگار رکود، بازار موبایل ایران حال و روز خوبی داشته باشد.

  البته فعالان بازار بر این باورند که چنین حجم تقاضایی در بازار گوشی به‌معنای رونق نیست و بازار گوشی نباید در این شرایط باشد. به گفته آنها، میزان واردات گوشی موبایل به کشور کاهش یافته و همین امر نشان‌دهنده وضعیت نه‌چندان مساعد بازار گوشی است.

  کاهش 50 هزار کیلویی واردات گوشی به کشور

  بررسی آمار و ارقام ارایه‌شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران به‌خوبی گویای این موضوع است که میزان واردات گوشی به کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

  بر اساس اعلام گمرک، در چهار ماه نخست سال 95 در حدود 150 هزار کیلوگرم گوشی تلفن همراه از مبادی رسمی وارد کشور شده که با احتساب وزن 400 گرم برای هر دستگاه گوشی، حدود 375 هزار دستگاه گوشی موبایل از مبادی رسمی وارد کشور شده است.

  این درحالی است که بر اساس اعلام کارشناسان نیاز سالانه بازار گوشی به واردات دست‌کم 20 میلیون گوشی در سال است و با لحاظ کردن چنین اعداد و ارقامی و موجودی کامل بازار گوشی، به‌خوبی مشخص می‌شود که گوشی‌های موجود در بازار، با وجود تمام سخت‌گیری‌هایی که از سوی سازمان و ارگان‌های دولتی و خصوصی صورت می‌گیرد، از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شوند.

  کارشناسان با تایید این موضوع می‌گویند: با وجودی که دولت در ماه‌های گذشته برنامه‌های جدیدی برای مبارزه با قاچاق گوشی و تجهیزات جانبی به مرحله اجرا درآورد، اما این یک حقیقت غیرقابل انکار است که قاچاق در بازار گوشی موبایل ایران ریشه دوانده است و با اجرای طرح‌های موقتی و زودگذر رفع یا حتی کمرنگ نمی‌شود.

  به گفته مهدی بکایی، یک کارشناس بازار، مبارزه با قاچاق اقدامی بسیار خوب و موثر است، اما به شرطی که از راه درست وارد شویم و در شرایطی که حدود 90 درصد بازار گوشی موبایل را نمونه‌های قاچاق به خود اختصاص داده‌اند، ارایه چنین ارقامی در مورد میزان واردات گوشی عجیب نیست.

  ابراهیم درستی، رییس اتحادیه تلفن همراه با تایید این موضوع که نیاز سالانه بازار در حدود 15 میلیون گوشی در سال است، گفته: در حدود 90 تا 95 درصد بازار گوشی را قاچاق به خود اختصاص داده و این اتفاقی خطرناک در بازار چنین کالای محبوب ارتباطی است.

  در هر صورت پس از گذشت چهارماه از سال 95  در حدود 375 هزار دستگاه گوشی موبایل از مبادی رسمی وارد کشور شده است، این رقم در مقایسه با مدت مشابه در حد چشمگيری کاهش یافته است؛ چراکه در چهار ماه نخست سال 94، در حدود 500 هزار دستگاه از مبادی رسمی وارد کشور شده است که این اختلاف 125 هزار دستگاه موجب نگرانی کارشناسان شده است.

  میزان واردات گوشی موبایل در مدت مشابه سال 93 هم در حدود 300 هزار کیلوگرم گزارش شده است.

  کدام صادرکنندگان سود بیشتری بردند؟

  امارات متحده عربی، جمهوری کره، چین و هنگ‌کنگ از صادرکنندگان گوشی تلفن همراه به بازار ایران به‌شمار می‌آیند.البته امارات سال‌ها است رکورددار صدور گوشی به ایران و در حقیقت واسطه بین ایران و سایر کشورها است.

  اما حالا با روی کار آمدن رقبای دیگری مانند هنگ‌کنگ و کره، امارات همچنان رکورددار صدور کالاهای دیجیتالی و کامپیوتری و از جمله گوشی تلفن همراه به بازار ایران است.

  بر اساس آنچه گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده، در چهارماه اول سال 95 ، امارات متحده عربی با صدور 63 هزار و 211 کیلوگرم گوشی تلفن همراه رکورددار صادرات این کالا به ایران است. میزان ارزبری که واردات گوشی موبایل از امارات متحده عربی در پی داشته است، 28 میلیون و 509 هزار و 543 دلار اعلام شده است.

  پس از امارات متحده عربی هم کشور کره با صدور 42 هزار و 193 کیلوگرم گوشی به ایران در رتبه دوم صادرات گوشی به ایران ایستاده است. این میزان واردات ارزبری در حدود 23 میلیون و 549 هزار و 193 دلار دربر داشته است.

  چین نیز با صدور 37 هزار و 943 کیلوگرم گوشی به ایران موجب خروج هفت میلیون و 177 هزار و 717 دلار از ایران شده است.

  در نهایت، هنگ‌کنگ با صدور شش هزار و 631 کیلوگرم با ارزش دلاری یک میلیون و 807 هزار و 586 دلار، چهارمین صادرکننده عمده گوشی به کشور ماست.

  به گفته کارشناسان،  به‌جز سه صادرکننده دیگر، امارات متحده عربی تنها نقش واسطه را داشته و محصولات سایر کشورها را به ایران می‌فرستد و بزرگ‌ترین صادرکننده کالاهای گوناگون از کالاهای خانگی و دیجیتالی گرفته تا مواد غذای و بهداشتی به کشور ما است.

  كارشناسان معتقدند كه با توجه به نیاز 20 میلیون دستگاهی بازار ایران به گوشی، به‌نظر می‌رسد دست کم باید در چهار ماه نخست سال در حدود هفت میلیون دستگاه وارد بازار ایران شود. حال با در نظر گرفتن 375 هزار دستگاهی که از مبادی رسمی وارد کشور شده است، به این نتیجه می‌رسیم که در مدت اعلام‌شده بیش از 5/6 میلیون دستگاه از مبادی غیررسمی وارد کشور شده‌اند. کارشناسان می‌گویند: این رقمی بزرگ برای قاچاق است و به‌نظر نمی‌رسد این گستردگی قاچاق با ترفند و راهکارهای سطحی محدود شود و قطعا به راهکارهای سنجیده و اصولی‌تري برای رفع این معضل نیاز داريم.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG