کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

دوربینی کوچک با قابلیت‌های بزرگ

 • 6 شهریور 1395
 • محسن آرونی  اگر برای عکاسی روزمره به‌دنبال دوربینی کوچک با کیفیت تصویر عالی هستید و پول و حوصله کافی برای خرید یا تعویض لنز واید ندارید، دوربین Ricoh GR-II برای شما ساخته شده است. این دوربین از یک سنسور APS-C و لنزی با فاصله کانونی ثابت بهره می‌برد و به همین دلیل انتخاب اول هر عکاسی نیست، اما اگر بیشتر در ژانر منظره و عکاسی شهری فعالیت دارید، می‌توانید از آن به‌عنوان یک ابزار تصویربرداری  خیلی خوب استفاده کنید.

  بدنه و طراحی

  دوربین Ricoh GR-II کوچک‌ترین دوربین مجهز به سنسور APS-C در دنیا است و با داشتن ابعادی برابر ۱۱۷ در ۶۳ در ۳۵ میلیمتری به‌سادگی در جیب یا حداقل در کیف‌های کوچک جای می‌گیرد. وزن دستگاه پس از قرار دادن باتری به ۲۴۸ گرم می‌رسد و در نتیجه حمل آن در کیف نیز چندان محسوس نخواهد بود. بدنه این دوربین از آلیاژ منیزیم ساخته شده و ضمن سبک بودن، استحکام بسیار بالایی نیز دارد. دستگیره این دوربین نسبتا حجیم است و به توجه به ابعاد کلی، کار حمل دوربین را در دست آسان می‌کند. در بخش پشتی یک نمایشگر سه‌اینچی با رزولوشن 1/23 میلیون پیکسل نصب شده و امکان اتصال فلاش جانبی به دستگاه نیز وجود دارد. باتری این دوربین با هر بار شارژ کامل برای ثبت حدود ۳۲۰ عکس کفایت می‌کند که در دنیای دوربین‌های کامپکت رکورد خوبی به‌حساب می‌آید و امکان شارژ باتری داخل بدنه از طریق کابل USB اختصاصی نیز وجود دارد. خوشبختانه سازنده از ارايه فلاش داخلی روی بدنه این دوربین خودداری نکرده و با حرکت دادن کلید مکانیکی مخصوص می‌توان فلاش دستگاه را برای نورافشانی سوژه‌ها در تاریکی فعال کرد.

  کنترل‌ها و تنظیمات

  دوربین Ricoh GR-II کاربران حرفه‌ای و رو به پیشرفت را هدف گرفته و در نتیجه می‌توان روی بدنه آن کنترل‌های فیزیکی متعددی مشاهده کرد. انتخابگر حالات عکاسی در قسمت فوقانی بدنه نصب شده و برای چرخاندن آن باید دکمه رهاسازی را که در مجاورت آن قرار دارد فشار داد. این انتخابگر ضمن مجهز بودن به حالات جداگانه تنظیم شاتر و دیافراگم، سه وضعیت برای ذخیره‌سازی و فراخوانی حالات دلخواه کاربر نیز دارد و بر انعطاف کار با دستگاه می‌افزاید. دکمه شاتر کشیده و پیچ فرمان جلو در کنار دکمه روشن و خاموش اندازه کنترل‌های بخش فوقانی را تشکیل می‌دهند و پیچ فرمان پشتی، دکمه قفل نوردهی و وضوح‌یابی، انتخابگر وضوح‌یابی، دکمه‌های چهارجهته، تایمر، نمایشگر، مرور و بزرگ‌نمایی تصاویر در بخش پشتی نصب شده‌اند.

  کارایی و کیفیت‌

  سنسور دوربین Ricoh GR-II با داشتن ابعاد APS-C از سنسور کامپکت‌های دیگر به‌مراتب بزرگ‌تر است و به همین دلیل می‌توان در نور کم از آن انتظار تصاویری باکیفیت‌تر داشت، با این حال رزولوشن ۱۶ مگاپیکسلی آن اندکی از انعطاف سنسور می‌کاهد. شاید بد نبود سازنده از یک سنسور ۱۸ یا ۲۴ مگاپیکسلی برای راه‌اندازی دوربین استفاده می‌کرد. در برابر این سنسور بزرگ، لنزی با فاصله کانونی ثابت 3/18 میلیمتر نصب شده که معادل آن در دنیای دوربین‌های ۳۵ میلیمتری، فاصله کانونی ۲۸ میلیمتر است و برای تصویربرداری از مناظر گسترده، رقم استانداردی محسوب می‌شود. گشودگی دیافراگم این لنز نیز f/2.8 است و در نتیجه هنگام عکاسی در نور کم از بسیاری لنزهای کیت همراه DSLR‌های کوچک بهتر عمل می‌کند. سنسور این دوربین فاقد فیلتر Low Pass است و تا زمانی که سوژه کاربر از الگوهای تکرار‌شونده ساخت بشر همانند طرح پارچه، توری سیمی و آجرچین تهی باشد، قدرت تفکیک بسیار بالایی خواهد داشت.

  روشن شدن دوربین Ricoh GR-II و آمادگی آن برای عکاسی 3/1 ثانیه زمان می‌گیرد و برای شارژ فلاش آن نیز باید یک ثانیه درنگ کرد. وضوح‌یابی در نور خوب تنها نیازمند 3/0 ثانیه است و در نور کم نیز در زیر یک ثانیه به اتمام می‌رسد. تصاویر خروجی از این دوربین در حالت پیش‌فرض رنگ‌های درخشان و کنتراست بالایی ندارند و به همین دلیل برای کاربرانی که به ویرایش علاقه دارند، درجه آزادی مطلوبی بر جای می‌گذارند.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG