کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

آهنگسازی با کنترلر بادی EWI USB

 • 6 شهریور 1395 • اکثر آهنگسازان سبک‌های الکترونیک به سازهای کلاویه‌ای تسلط دارند و می‌توانند به سادگی با کمک سینتی‌سایزر، هر صدایی را پس از شبیه‌سازی برای ضبط قطعه به کار ببرند. کار نوازندگان گیتار نیز چندان دشوار نیست و با کمک افکت‌های گوناگون می‌توان صداهای متعددی ساخت و در آهنگسازی و تنظیم استفاده کرد. در این میان نوازندگان سازهای بادی مهجور مانده و راه‌های بسیار محدودی برای ارتباط با سبک الکترونیک دارند اما همگی کمابیش می‌دانیم که کنترل صدا با نفس چه تاثیر ژرفی در احساس‌دهی به آهنگ دارد و همین امر موجب ساخته شدن کنترلرهای بادی شده است. این ادوات قدمت قابل توجهی دارند و از زمان معمول شدن استاندارد MIDI برای ثبت پارامترهای نت‌نویسی با کامپیوتر، در بازار ظهور کرده‌اند اما کمتر نوازنده‌ای از آنها استفاده می‌کند و اگر شما نیز نوازنده ساز بادی هستید و می‌خواهید با قدرت نفس خود به سبک‌های مختلف موسیقی بپردازید دستگاه EWI USB برای شما ساخته شده است.

  دستگاه EWI USB آکای در سطح رویی ۱۳ دکمه لمسی دارد که با وجود داشتن قابلیت فشاری، با نخستین لمس تحریک می‌شوند و با کمی زمان می‌توان به کارکرد آنها عادت کرد. دهانی دستگاه قمیش‌مانند است و به همین دلیل نوازنده ابوا، کلارینت و ساکسیفون آن را آشنا خواهند یافت و نوازندگان رکوردر نیز با چند دقیقه تمرین با آن راحت خواهند بود. دهانی مذکور یک سنسور تشخیص ویبراتو نیز دارد و همین امر قیمت ۵۰ دلاری آن را توجیه می‌کند. در بخش زیری نیز دکمه‌هایی نصب شده که شست چپ وظیفه تنظیم اکتاو و شست راست کار زیر و بم کردن نت در حال اجرا را انجام می‌دهد و پورت USB دستگاه نیز در همین بخش نصب شده است. انگشت‌گذاری دستگاه را می‌توان برای نوازندگی فلوت، ابوا، ساکسفون و کلارینت تنظیم کرد و نوازندگان سازهای بادی برنجی نیز می‌توانند آن را در حالت ۳ انگشتی تنظیم کرده و با خیال راحت با آن کار کنند.

  پس از نصب درایور دستگاه برای شناساندن آن به رایانه می‌توان برنامه Garritan Aria را راه‌اندازی کرد که امکان کارکرد به صورت جداگانه، به عنوان AU برای مک و VST برای ویندوز را دارد. این برنامه حاوی ۳ گیگابایت اصوات مختلف شامل ۱۱ ساکسیفون، ۶ کلارینت، ۳ فلوت و صدای سازهای ابوا، کرآنگله و باسون را دارد. سازهای بادی برنجی آن نیز شامل ۲۲ صدای سولو از ترومپت تا توبا می‌شود و به علاوه صداهای زهی سولو و گروهی، سازهای کوبه‌ای نت‌دار و ۲۰صدای سینتی‌سایزری نیز در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. تمام این صداها پارامترهای قابل تنظیم دارند و می‌توان از برنامه همانند یک پلاگین برای کار با برنامه‌های آهنگسازی استفاده کرد. پس از انتخاب صدا کاربر با دمیدن در دهانی، حرکت انگشان، تنظیم فشار لب و نفس پارامترهای MIDI را از طریق کابل USB به برنامه انتقال می‌دهد و پس از ضبط این اطلاعات می‌توان نسبت به تغییر مجدد صدا و افکت‌گذاری اقدام کرد. این دستگاه را می‌توان در بازار ایران با پرداخت مبلغی حدود یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان خریداری کرد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG