کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

آیین‌نامه شهرهوشمند تدوین می‌شود

 • 6 شهریور 1395 •  

  رییس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم اختتامیه دومین همایش «زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند» گفت: مذاکره برای تدوین آیین‌نامه‌ای در حوزه شهر هوشمند با وزارت مسکن و شهرسازی و شورای‌عالی مسکن در حال جریان است.

  نصراله جهانگرد با بیان این که مطرح شدن موضوع شهر هوشمند و شهر الکترونیکی در کشور به 20 سال پیش باز می‌گردد، گفت: در کشورمان شاهد سه دوره تحول در کشورمان بوده‌ایم که شامل گذر از آنالوگ به دیجیتال، گذر به شبکه‌های ATM و اکنون گذر به شبکه‌های IP هستیم.

  وی افزود: مساله مهم در مساله توسعه فناوری اطلاعات در ایران این است که با تاخیر در توسعه مواجهیم و گام‌هایی که 15 یا 20 سال پیش باید برداشته می‌شد، به موقع انجام نشده است. این تاخیرها هزینه‌های بسیار بزرگی در سطح ملی به کشور تحمیل می‌کند.

  جهانگرد با بیان این که هزار شهر در کشور به فناوری 3G مجهز شده و تا پایان سال آینده این شهرها به 4G نیز مجهز می‌شوند، گفت: باید ببینیم از این شبکه چه استفاده‌ای خواهیم کرد و برایش آماده باشیم. متاسفانه توسعه در نظام ارتباطات ایران به صورت سینوسی بوده و بعد از 4-5 سال خیز و شتاب در کار، ناگهان متوقف می‌شویم.

  رییس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: دلیل افت و خیز در توسعه فناوری اطلاعات این است که این موضوع به یک مطالبه عمومی بدل نشده است. در نتیجه وقتی یک مدیر علاقه‌مند به این موضوع بر سر کار می‌آید توسعه اتفاق افتاده و با تغییر مدیر کار متوقف می‌شود.

  وی درباره اهمیت موضوع شهر هوشمند در کشور گفت: در حالی که پیش‌بینی‌ها می‌گوید تا 30 سال آینده میانگین جمعیت شهرنشین دنیا به 75 درصد می‌رسد، اکنون 70 درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند. البته تقاضا برای توسعه فناوری اطلاعات در روستاها حتی از شهرها بیشتر است، به ویژه روستاهایی که فاصله‌شان با مناطق شهری زیاد است به خوبی می‌دانند که از طرییق اینترنت کارهای خود را آسان‌تر انجام دهند.

  جهانگرد گفت: هوشمندسازی شهرها می‌تواند کیفیت زندگی مردم را افزایش دهد و امروز با زمان و هزینه کمتر انجام شود. این در حالی است که اکنون اتلاف وقت و هزینه در نظام اداری ایران به خاطر بروکراسی موجود بسیار زیاد است.

  رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: مذاکراتی با شورای‌عالی شهرسازی و وزارت مسکن و شهرسازی انجام داده‌ایم تا آیین‌نامه‌ای در حوزه شهر هوشمند تعریف کرده و حداقل‌ها را تعریف کنیم تا هر شهر با سلیقه خودش در این حوزه پیش نرود.

  وی افزود: در حوزه اینترنت چیزها هم کار را آغاز کرده‌ایم و به زودی پارک تخصصی این حوزه دایر می‌شود.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG