کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

کارآفرینی؛ فاوا و توسعه

 • 6 شهریور 1395 • مقدمه

  هولین ژائو، دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات در هفدهم ماه مي برابر با ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال جاری، در پیامی ‌شعار انتخابی امسال را «کارآفرینی‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت تحول اجتماعی» عنوان کرد.

  وی در این پیام از دولت‌ها، دست‌اندرکاران صنعت، دانشگاهیان و کارشناسان اهل فن خواستار ارتقای اهمیت و نقش شرکت‌های کوچک، نوپا و نوآور در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و تشویق به گسترش نوآوری دیجیتال اجتماعی شد.

  دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات از دولت‌ها خواست به سیاست‌هایی اولویت دهند که نوآوری را ارتقا بخشد، دسترسی به ظرفیت انسانی مورد نیاز را تضمین کنند و از تشکیل اکوسیستم‌های نوآورانه و فراگیر حمایت کرده و به حرکت نوآوران از مرحله ایده و نوآوری به مرحله فروش و درآمدزایی کمک کنند.

  هولین ژائو بر تمرکز به خدمت‌گرفتن منابع موجود برای نیل به توسعه پایدار، ایجاد رشد اقتصادی، فراگیری اجتماعی و توازن محیط زیستی با توجه به نقش متحول‌کننده فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی تاکید کرد.

  کارآفرینی می‌تواند به‌عنوان فرایند استفاده از طرح‌های ابتکاری خصوصی به‌منظور تبدیل مفهوم کسب‌وکار در یک سرمایه‌گذاری جدید یا به‌منظور رشد و تنوع در سرمایه‌گذاری‌ها یا واحدهای تجاری موجود با رشد و پتانسیل بالا تعریف شود.

  اهمیت این موضوع، فرصتی را در اختیار می‌گذارد تا با ارزیابی دقیق‌تر، تحلیلی شناخت‌شناسانه پیرامون این دو مقوله مهم و کاربردی داشته باشیم.

  کارآفرینی در گذر تاریخ

  کارآفريني از اواخر قرن بيستم مورد توجه محافل آموزشي کشورهاي جهان قرار گرفته است. بررسي تاريخ ادبيات کارآفريني مويد آن است که اين واژه اولين ‌بار در تئوري‌هاي اقتصادي و توسط اقتصاددانان ايجاد شده و سپس وارد مکاتب و تئوري‌هاي ساير رشته‌هاي علوم شده است.

  کارآفرینی و دیدگاه‌های متاخران

  کانتيلون که ابداع‌کننده واژه کارآفريني است، کارآفرين را فردي ريسک‌پذير مي‌داند که کالا را با قيمت معلوم خريداري مي‌کند و با قيمت نامعلوم مي‌فروشد.

  جين بپنتيست سي، کارآفرين را هماهنگ‌کننده و ترکيب‌کننده عوامل توليد مي‌داند، اما ويژگي خاصي را براي او در نظر نمي‌گيرد. به ‌بياني ‌ديگر، به فردي که عوامل توليد (زمين، نيروي کار و سرمايه) را براي توليد، تجارت يا ارایه خدمات ترکيب کند، «کارآفرين» و به کار او «کارآفريني» گفته مي‌شود.

  يکي از ديگر تعاريف کامل و جامع کارآفريني توسط شومپيتر ارایه شده است. وي در کتاب خود با عنوان «تئوري توسعه اقتصادي» ميان مفهوم واژه نوآوري و اختراع تفاوت قائل شده و نوآوري را استفاده از خطرپذيري اختراع براي ايجاد محصول يا خدمت تجاري مي‌داند. از نظر وي، نوآوري عامل اصلي ثروت و ايجاد تقاضا است. بنابراين کارآفرينان مديران يا مالکاني هستند که با راه‌اندازي واحد توليدي تجاري از اختراع بهره‌برداري مي‌کنند.

  پیتر دراکر معتقد است، کارآفرین کسی است که فعالیت‌های اقتصادی کوچک و جدیدی را با سرمایه خود شروع می‌كند. کارآفرین ارزش‌ها را تغییر می‌دهد و ماهیت آنها را دچار تحول می‌كند. در خصوص قوانين به درک بهترى دست پيدا کنيد که بر تجارت کوچک شما تاثير بگذارد. با يادگيرى چگونگى و دليل ايجاد وضع قوانين شروع کنيد.

  وی می‌گوید: «مطمئن شويد، زمانى که قوانين تاثيرگذار به کسب‌و‌کار کوچک پيشنهاد مى‌شوند، صداى شما شنيده مى‌شود. معمولا در خصوص کسب‌و‌کارهاى کوچک انتقادهايى از نظر قانون‌گذارى وجود دارد. با يادگيرى چگونگى ايجاد قوانين‌، پيگيرى قوانين مطرح‌شده‌، مطالعه تحليل‌هاى صورت‌گرفته توسط متخصصان و توضيح قوانين طرح‌شده، سعى کنيد صداى خود را در زمان انجام فرايندهاى قانون‌گذارى به گوش افراد برسانيد.»

  رابرت هیسریچ در تعریف کارآفرینی می‌گوید: «کارآفرینی فرایند خلق چیزی نو، با صرف وقت و تلاش بسیار و پذیرش خطرهاي مالی، روحی و اجتماعی برای به‌دست‌آوردن منابع مالی، رضایت شغلی و استقلال است.»

  آدام اسمیت نقش کارآفرین را در صحنه فعالیت اقتصادی بسیار جزیی می‌دانست و معتقد بود کارآفرین سرمایه فراهم می‌کند، اما هرگز نقش پیشرو و هدایتگرانه ندارد. وی همچون سایر اقتصاددانان کلاسیک با کارآفرین همچو انسان برخورد نمی‌کرد، بلکه به آن موجودیتی غیر‌انسانی می‌بخشد.

  کارآفرینی و علم روان‌شناسی

  كارآفرينان مهندسان تغيير و تحول هستند و ايده را به واقعيت تبديل مي کنند. از اين‌رو کارآفريني در همه حوزه‌هاي زندگي اتفاق مي‌افتد. محققان روان‌شناسي ويژگي‌هاي متعددي را به كارآفرينان نسبت داده‌اند. مهم‌ترين ويژگي‌هاي مورد توافق اين محققان حول محور کارآفرینی به قرار زیر است. مک کلند (1963) معتقد به توفیق‌طلبی است. آنکینسون (1957) و روتر (1964)  کارآفرینی را مرکز کنترل داخلی می‌دانند. لایلز (1974) و بروکهاوس (1980) معتقدند کارآفرینی تمایل به پذیرش مخاطره‌های معتدل است. باومن، سکستون و اسکایر (1982)، تحمل ابهام را در این زمینه مطرح می‌کنند. جاکوبر، ویتز و وایلدر (1982)، استقلال‌طلبی را پیرامون این موضوع مطرح می‌کنند. سکستون (1982) از کارآفرین مفاهیمی ‌چون پرانرژی، باانگیزه و متعهد استخراج کرده است.

  اشتغال، کارآفرینی و فاوا

  اطلاعات و ارتباطات دو ابزار اساسی مورد نیاز هر فعالیت کارآفرینی هستند. کارآفرینی در انزوا و بدون حمایت نهادها، سازمان‌ها و انسان‌ها امکان‌پذیر نیست. کارآفرینی مستلزم کشف یک نیاز اجتماعی است. کشف نیازهای اجتماعی به شناخت اجتماع، نیازهای آن و بافت فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی آن وابسته است. در شناسایی نیاز هر فعالیت کارآفرینانه، ایده‌پرداز یا تئوریسین بايد نسبت به محیط بینش و بصیرت داشته باشد و بداند چه راه‌حل‌هایی برای رفع‌آن نیاز در نقاط دیگری از دنیا ارایه شده است؛ بنابراین اطلاعات و دانش مانند ارتباطات از ملزومات هر فعالیت کارآفرینی است.

  فناوری اطلاعات و در رأس آن اینترنت شرایط تازه‎ای را پدید آورده است که در آن تولیدکنندگان، تامین‎کنندگان، فروشندگان و مشتریان و تقریبا همه عوامل دست‎اندرکار یک چرخه اقتصادی قادرند در یک فضای مجازی مشترک با یکدیگر در ارتباط باشند و به تبادل اطلاعات، خدمات، محصولات و پول بپردازند. اینترنت، تئوری‎ها و نظریات جدیدی را به میان آورده است که یکی از آنها کارآفرینی است.

  در این نوع اشتغال، فرد شاغل کار خود را با استفاده از امکانات رایانه‌ای انجام می‌دهد و حاصل کار را (که می‌تواند محصولی مانند یک نرم‌افزار یا خدمتی مانند کاوش باشد) از طریق اینترنت در اختیار کارفرما یا مشتریان قرار می‌دهد. جالب‌تر آنکه دریافت دستمزد یا پرداخت مبالغ نیز با استفاده از اینترنت و از طریق مجاری اعتباری اینترنتی مانند حساب‌های اینترنتی و کارت‌های اعتباری صورت می‌گیرد. مجموعه این فعالیت‌ها و تعاملات در قالب آنچه امروزه تجارت الکترونیکی نامیده می‌شود، قابل بررسی است.

  کارآفرینی و ضرورت‌های فاوا در دنیای امروز

  در حقیقت تجارت الکترونیکی یکی از نمودها و کاربردهای ویژه فناوری اطلاعات است و هم‌اکنون حجم وسیعی از تعاملات بازرگانی در کشورهای پیشرفته به شیوه الکترونیکی صورت می‎پذیرد. بر اساس آمارهای رسمی ‌اعلام‌شده، تجارت الکترونیکی آمریکا طی سال 2002 بالغ بر 6/1 هزار میلیارد دلار بوده است و در سال 2006 به 1/7 هزار میلیارد دلار رسیده است. تجارت الکترونیکی مالزی در سال 2002، 7/13 میلیارد دلار بود که در سال 2006 به بیش از 158 میلیارد دلار رسید. بدیهی است، رسیدن به چنین حجم‎های دلاری در تجارت الکترونیکی بر اساس برنامه‎ریزی‎ و استفاده از فرصت‌های تجاری امکان‌پذیر خواهد بود.

  شرکت‌هایی مانند Yahoo، eBay،Amazon و دیگران در مدت کوتاهی توانسته‌اند ارزش بسیاری را کسب کنند. آمارها نشان می‌دهد طی پنج سال آخر قرن گذشته، ارزش برخی از این شرکت‌ها بیش از 200 برابر شده است (ویلسون 1999). کارآفرینی در اینترنت به این موارد خلاصه نمی‌شود و موارد بسیاری به‌خصوص در زمینه نرم‌افزارهای مبتنی بر شبکه و همچنین محتویات شبکه وجود دارد. کارآفرینی در شیوه‌های جذب مشتریان اینترنتی، بازاریابی اینترنتی، همکاری‌ها و شبکه‌های مجازی، واقعیت مجازی، آموزش و کار از راه دور و… همه و همه گستردگی کارآفرینی در عصر اطلاعات را نشان می‌دهند.

  اینترنت شبکه‌ای مجازی است که تا حد زیادی مستقل از محل است. این شبکه بازاری بدون مرز است که می‌توان به‌راحتی در آن تجارت كرد. برای این منظور ‌باید افراد کارآفرین با ایده‌هایی نو، شرکت‌هایی اینترنتی را تاسیس کنند و پس از مدتی که ارزش زيادی پيدا كردند آنها را بفروشند.

  نیازهای امروز جامعه و لزوم هدف‌گیری فاوا

  گسترش روزافزون اینترنت در عرصه‌های گوناگون خدمات که بر مبنای پیدایش نیازهای جدید صورت می‌گیرد، موجب شده هر روز افراد بیشتری جذب این بازار کار مجازی شوند و بخت خود را در یافتن مشاغل مناسب امتحان کنند. موسسات، سازمان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی در همه کشورها بر آن شده‌اند تا معرفی محصولات و خدمات خود را در بستر اینترنت انجام دهند، از این‌رو اولین نیازی که فرا روی آنها قرار می‌گیرد، مراجعه به افرادی است که از دانش و مهارت کافی برای انجام چنین فعالیت‌هایی برخوردار باشند. طبیعی است که امروز نمی‎توان موسسه‎ای را عاری از متخصصان فناوری اطلاعات یافت. ورود رایانه و فناوری‎های مرتبط با آن به بازار کار و تجارت و کاربرد روز افزون تعاملات اینترنتی موجب شده که بازاری دايمی ‌برای متخصصان فناوری اطلاعات به وجود آید. بنابراین فناوری اطلاعات به‌عنوان یک پدیده به‌نوبه خود موجب کارآفرینی در حوزه‌های گوناگون شده است.

  کارآفرینی و فاوا؛ دو روی یک سکه

  از دیدگاه کلان می‌توان برای فرایند کارآفرینی یک طرف عرضه و یک طرف تقاضا قائل شد. سطح عرضه کارآفرینی یعنی دامنه‌ای که یک جمعیت معین، کارآفرین (بالقوه) تولید می‌کند و سطح تقاضای کارآفرین مجموع دو عامل ساختار صنعت و تنوع کالا و خدمات است که فرصت‌های کارآفرینی را در بازار به وجود می‌آورد. سطح عرضه کارآفرینی تحت تاثیر عواملی مانند رشد جمعیت، تراکم جمعیت، نرخ شهرنشینی، سطح و نابرابری درآمد است. هرچه نرخ رشد جمعیت بیشتر باشد و این جمعیت در مناطق شهری و صنعتی و توسعه یافته مقدار کمی ‌باشند، تعداد افرادی که آمادگی کارآفرین شدن را دارند بیشتر خواهد بود.

  از طرف دیگر، هرچه سطح درآمد پایین‌تر و نابرابری درآمد بیشتر باشد و نارضایتی افراد از سطح درآمدی وضعیت فعلی خود بیشتر باشد، تمایل به کارآفرینی هم بیشتر خواهد بود. سطح تقاضای کارآفرینی تابع میزان توسعه‌یافتگی اقتصاد، توسعه‌یافتگی تکنولوژیک و درجه جهانی‌شدن کشور است. تکنولوژی امکان دسترسی بهتر به اطلاعات را فراهم آورد که این خود موجب تسهیل امور کسب‌وکارهای مخاطره‌پذیر کوچک می‌شود. هزینه‌های تبادل اطلاعات در فواصل و ابعاد جغرافیایی کاهش یافته و اطلاعات از طریق کانال‌های الکترونیکی به‌سهولت و با سرعت و با هزینه‌ای ناچیز مبادله می‌شوند. تجربه نشان داده است که این عوامل موجب کاهش اندازه شرکت‌ها و تنوع آنها در بازار می‌شود. جهانی‌سازی مستلزم ترکیب بازارهای جهانی است و فرصت‌هایی برای بهره‌برداری فراهم می‌کند که موجب بهبود تقاضای کارآفرینی است، ولی از طرف دیگر، جهانی‌شدن مستلزم از بین‌رفتن موانع بازرگانی کشورها و خلق فرصت‌های جدید برای تمام شرکت‌ها، چه کوچک و چه بزرگ است و اینکه شاید تاثیر مثبت آن بر شرکت‌های بزرگ بیشتر باشد و این موجب کاهش احتمال کسب‌وکارهای کوچک و کارآفرینانه است.

   فاوا، یک کاتالیزور نمونه

  عبارت اقتصاد جديد به‌تدريج رواج يافته و چشم‌انداز تازه‌اي را ترسيم مي‌كند كه با گسترش فناوري اطلاعات همراه است. در چنين اقتصادي، فناوري اطلاعات و ارتباطات گسترش و اهميت فزاينده‌اي پيدا مي‌كند.

  سخن گفتن از آثار فناوری اطلاعات بر مجموعه مشاغل، امر دشواری است؛ چراکه فناوری اطلاعات در عین اشتغال‌زایی، اشتغال‌زدا هم بوده است. شواهد حاکی از آن است که فناوری اطلاعات به‌عنوان یک کاتالیزور برای رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی عمل می‌کند. این یک واقعیت است که در صورت ماشینی‌شدن فعالیت‌ها، تقاضاهای برخی از صنایع برای نیروی کار کاهش می‌یابد؛ ولی از طرفی مشاغل جدیدی وارد بازار کار می‌شوند. از جمله این مشاغل مي‌توان به طراحی صفحات وب، کارشناس نگهداری و مدیدیت پایگاه‌های تحت وب، کارشناس سیستم‌های چندرسانه‌ای، تکنسین ماهواره‌ای فرستندگی، تکنسین سیستم‌های موقعیت‌یاب جهانی و متخصصان تجارت الکترونیکی اشاره كرد. این مشاغل به دانش، مهارت و توانمندی‌هایی نیاز دارند که بعضا در شرح مشاغل قبلی یا حتی کنونی برخی کشورها وجود ندارد.

  بهره‌گیری از منابع خارجی و انجام فعالیت‌های خدماتی با استفاده از فاوا هنوز در آغاز راه است، بنابراين به‌سختی می‌توان عمق و دامنه این زمینه جدید اشتغال‌زایی را مورد ارزیابی قرار داد. صاحب‌نظران بر این باورند که در ازای هر شغل جدیدی که در صنعت نرم‌افزار ایجاد می‌شود، حدود 75 موقعیت شغلی می‌تواند از طریق کاربرد  فاوا در زمینه‌های دیگر پدید می‌آید. چنانچه این پیش‌بینی صحیح باشد، طی 10 سال آینده، تنها از گذر مشاغل مرتبط با فاوا 100 میلیون موقعیت شغلی ایجاد خواهد شد. با تحقیق و بررسی این مشاغل درمی‌یابیم به‌طور معمول مشاغلی که به مهارت خاص و تجربه بالایی نیاز ندارند، کم‌کم جای خود را به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای طراحی‌شده می‌دهند و در مقابل مشاغلی عمیق‌تر و با سطح تخصص بالاتر به وجود می‌آیند. البته نباید این مفهوم را فراموش کرد که همین مساله خود به‌عنوان عامل موثر در رشد و پیشرفت کشور خواهد شد.

  کارآفرینی نیروی محرکه توسعه فاوا

  با كارآفريني است كه نيازها شناخته مي‌شود و با رفع نيازها، پيشرفت حاصل مي‌شود. كشورهاي صنعتي به اين دليل پيشرفته‌اند كه در فناوري اطلاعات پيشرفت كرده‌اند و توسط آن‌هم اقتصاد جهان را در اختيار گرفته و هم به قدرت نظامي تبديل شده‌اند و حال فرهنگ جهان را به سوي خواسته‌هاي خود هدايت مي‌كنند. كارآفريني اطلاعات در سطوح گوناگون سخت‌افزار، نرم‌افزار، اطلاعات و ارتباطات قابل انجام است.

  در هريك از اين سطوح، فرصت‌هاي بسياري براي كارآفريني وجود دارد كه نيازمند حمايت مركز سرمايه‌گذاري و تلاش‌هاي كارآفرينانه است و جالب اينكه كارآفريني در حوزه اطلاعات، بسيار راحت‌تر و عملي‌تر از كارآفريني در ساير حوزه‌ها است. براي مثال، در حوزه نيروگاه هسته‌اي به‌دليل كاربرد محدود، ايده‌هاي كمتري وجود دارد. به‌علاوه سرمايه‌گذاري بالا و درصد امكان‌پذيري پايين، مانع هر فعاليت كارآفرينانه است، درحالي‌كه در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات با گستردگي بسيار زياد، ايده‌هاي بسياري خلق مي‌شود و ميزان سرمايه‌گذاري مورد نياز كه ايده‌ها را به نتيجه برسانند، چندان زياد نیست.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG