کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

بتمن زیر سایه بروس

 • 6 شهریور 1395
 • رضا خواجه‌وند  شرکت Telltale Games برای سال‌های طولانی به‌صورت کاملا استادانه این ترس را در دل مخاطب ایجاد کرده است که مبادا در جریان پیشبرد مراحل مختلف بازی تصمیم اشتباه بگیرد. بازی‌هایی که در این شرکت ساخته می‌شوند این نکته‌ را به کاربر یادآوری می‌کنند که تک‌تک حرکات و تصمیم‌های او می‌تواند بر فرایند پیشبرد داستان تاثیر بگذارد و تغییرات مختلف را حاصل کند. در برخی مراحل یک چراغ کوچک اطراف شما روشن می‌شود تا تنها راه پیش روی خود را مشاهده کنید و برای عبور از آن تصمیم غیرممکن بگیرید. ولی اگر در نقش بتمن (Batman) حاضر شوید، هیچ غیرممکنی برای شما وجود نخواهد داشت. این شخصیت که خونسردترین، آرام‌ترین و دقیق‌ترین کارآگاه جهان محسوب می‌شود، کاراکتر اصلی آخرین بازی ساخته‌شده در شرکت Telltale است.

  در جریان بازی برای بتمن چالش‌های مختلفی ترتیب داده شده است. تصمیم با شماست که این شخصیت جسور را در هر مرحله چطور هدایت کنید و بهترین استراتژی را برای پیشبرد بازی در اختیار بگیرید. نسخه جدید بازی که با نام Realm of Shadows یا قلمرو سایه‌ها ساخته شده است، یک داستان دنباله‌دار با شخصیت بتمن را شامل می‌شود که در اصل این نخستین قسمت از این بازی است. در این قسمت از بازی به جای آنکه شخصیت بتمن پررنگ شود، شرکت سازنده، «بروس واین» را معرفی کرده تا کاربر آسان‌تر و بهتر بتواند تصمیم‌گیری کند. در اصل می‌توان گفت در فصل نخست «قلمرو سایه‌ها» مردی که شخصیت نخست بازی را بر عهده دارد، مهم‌تر و کارآمدتر از قهرمانی به نام «بتمن» عمل می‌کند.

  این بازی ماجرای شهری را با نام Gotham روایت می‌کند که «هاروی دِنت» شهردار آن است و بروس مهم‌ترین حامی او محسوب می‌شود. آنها مسوولانی را در اطراف خود می‌بینند که بسیار فاسد هستند و با جنایتکاران همکاری می‌کنند. ساکنان Gotham به شهردار خود اطمینان دارند و از بروس پشتیبانی می‌کنند تا عملیات‌ها و ماموریت‌های خود را با موفقیت به‌پایان برساند.

  در فصل نخست این بازی که از آن با نام Episode One یاد می‌شود، مرگ و زندگی موضوع اصلی نیست و به جاي آن شخصیت اصلی داستان وظایف سنگینی بر عهده دارد تا وضعیت مردم را بهبود بخشد. شما در این بازی موظف هستید ميان اين موارد تصمیم‌گیری کنید: آنچه خود شما فکر می‌کنید درست است انجام دهید، آنچه «بروس واین» می‌خواهد دنبال کنید، یا آنچه فکر می‌کنید به کمپین هاروی کمک می‌کند انتخاب کنید. در چنین شرایطی آیا فکر می‌کنید برای همکاری بیشتر باید با «کارمین فالکون» دست بدهید یا برای کاهش تنش‌های موجود او را کنار بگذارید؟ این ماجرا همه آن چیزی است که در جریان پیشبرد بازی به عهده شما گذاشته می‌شود تا بهترین تصمیم را بگیرید.

  شرایط معمولا به‌گونه‌ای پیش می‌رود که حقیقت را بازگو نمی‌کند و با این وجود فضای نمایشی داستان به‌گونه‌ای تعریف شده که شما را تا انتها جذب می‌کند. بايد با دانشی که دارید برای هر گامی که برمی‌دارید انتخاب درستي انجام دهید و مطابق آن عمل کنید. در برخی موارد مجبور خواهید شد از حس ششم خود استفاده کنید و حدس بزنید ماجرا چطور پیش خواهد رفت. شک نداشته باشید هر تصمیمی که بگیرید، توطئه‌هایی از جانب دشمنان شما ترتیب داده شده تا نتوانید به‌راحتی اهداف خود را محقق کنید. این همان اتفاقی است که در تمام نسخه‌های قبلی بازی بتمن دنبال می‌شد. شما باید مانند بتمن مجرمی که یک عملیات را هدایت می‌کرده است دستگیر کنید تا از طریق او بتوانید به کشف رازهای بزرگ‌تر برسید. در بسیاری از مراحل بازی همین مجرمان هستند که سرنخ اصلی برای رسیدن به مراحل بعدی بازی محسوب می‌شوند.

  شما به‌عنوان شخصیت اصلی بازی آزادی عمل زیادی دارید و هر تصمیمی که بگیرید عملی خواهد شد. در این بازی شخصیت‌های مختلفی در کنار شما قرار می‌گیرند که با چهره آنها آشنایی دارید. آلفرد از جمله افرادی است که بروس را در جریان بازی حمایت می‌کند، «هاروی دِنت» در بن‌بست‌‌ها و تاریکی‌هایی قرار می‌گیرد تا بتواند شهر Gotham را نجات دهد و «سلینا کایِل» یک سارق خودخواه محسوب می‌شود که در کار خود بسیار مهارت دارد. هر یک از شخصیت‌های معرفی‌شده قابلیت‌ها و رفتارهای خاصی را شامل می‌شوند و اگر از این رفتارها آگاهی داشته باشید، بهتر می‌توانید کنترل مراحل مختلف را در دست بگیرید.

  بروس در اصل همان بتمن است که این بار با ظاهر و شکل متفاوت جریان بازی را در دست می‌گیرد و ماموریت‌های خود را هدف نجات انسان‌ها پیش می‌برد. توجه داشته باشید که همین شخصیت قوی و کارآمد می‌تواند قربانی یک تراژدی شود یا توسط اطرافیان فریب بخورد. پس بهتر است تصمیماتی که برای هر مرحله از بازی می‌گیرید به‌درستی اتخاذ شود و صحبت اطرافیان کمتر روی شما اثر بگذارد. بروس همه‌ امکانات و توانایی‌هایی را که برای نجات شهر Gotham نیاز دارید در اختیارتان می‌گذارد و به همین دليل هیچ نگرانی وجود ندارد که مقابل دشمنان کم بیاورید. در مجموع اگر به‌دنبال یک بازی ماجراجویانه هستید که با تصمیم درست آن را هدایت کنید، «قلمرو سایه‌ها» بهترین گزینه محسوب می‌شود.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG