کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

پیشبینی دعوای زوجهای جوان

 • 9 اردیبهشت 1396 • مجادله بین زوجهای جوان چیز عجیبی نیست و البته از نظر روانشناسان نیز کاملا طبیعی و نرمال قلمداد می-شود اما غیرقابل پیشبینی بودن این مجادلهها اغلب برای این زوجها مشکلساز میشود. به تازگی اما اپلیکیشنی ساخته شده که میتواند زمان وقوع مجادله را پیشبینی کرده و زوجها را برای دوری از آن آماده کند.

  محققان در دانشگاه کالیفرنیا (USC)، لس‌آنجلس، یک سیستم هوش مصنوعی ساخته و با استفاده از آن به تجزیه و تحلیل الگوهای زبان و علایم فیزیولوژیکی به منظور تشخیص درگیریهای زوجها پرداختند. این پروژه، که تیم دانشگاه USC در مجله کامپیوتر IEEE منتشر کرده، اولین بار است که در محیط غیر آزمایشگاهی کلید میخورد و تاکنون نمونه مشابهی نداشته است.

  گروه محققان این پروژه با در اختیار گذاشتن گوشی و ابزارهای پوشیدنی به 34 زوج جوان رفتار طبیعی آنها را در خانه مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار دادند. دستگاههای الکترونیکی نصب شده روی بدن زوجین در خصوص افزایش ضربان قلب و افزایش سطح رسانایی پوست که از علایم عصبانی شدن است حساس هستند و از طریق بررسی آنها از الگوهای عصبانی شدن هر زوج و این که چه اتفاقی میافتد که عصبانی می-شوند آگاهی مییابند. همچنین استفاده از کلماتی مثل "شما"، "همیشه" و "هرگز" در کنار یکدیگر میتواند نشانه عصبانیت ارزیابی شود. یک سنسور که بر روی قفسه سینه زوجین قرار میگیرد ضربان قلب را اندازه میگیرد و بررسی رسانایی پوست هم به کمک یک مچبند الکترونیکی میسر میشود و در آخر کار ضبط صدا و بررسی کلمات را هم گوشی هوشمند فرد به عهده دارد و در همین حال از طریق GPS نیز موقعیت مکانی زوجین مشخص میشود.

  اگر بررسی زوجین توسط این اپ موبایلی با نصب هر دو سنسور قلب و پوست و نیز با بررسی صداها و موقعیت زوجین باشد، این اپ میتواند تا 79.3 درصد وقوع خطر ایجاد مجادله را به طور صحیح شناسایی کرده و هشدار دهد اما اگر فقط از قابلیت ضبط صدا و تشخیص الگوی کلمات استفاده شود دقت این اپ در پیشبینی مجادلات 3/62 درصد خواهد بود.

  قرار است در گامهای بعدی پیشبینی وقوع مجادله پیش از وقوع آن صورت گیرد و قبل از شکلگیری دعوا، گوشیهای زوجین خطر وقوع آن را هشدار داده و با پیشنهاد ورزشهای ملایم و استراحت به آنها از وقوع دعوا جلوگیری کنند.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG