کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

کشور هنوز «سامانه هشدار اضطراری» ندارد

 • 30 مرداد 1395
 • عباس پورخصالیان  در مراسم هفته دولت، معمولا از دستاوردهای نهادهای دولتی رونمایی می‌شود و خبرگزاری‌ها، پر می‌شوند از اخبار موفقیت‌های دولت خدمت‌گذار. ولی کمتر کسی بدین مناسبت، از کمبودها، بی‌تکلف و صادقانه پرده برمی‌دارد. یکی از این کمبودها، سامانه هشدار اضطراری (سها) است. امید است مسوولان محترم با خواندن متن حاضر، از هم‌اکنون تا مراسم هفته دولت سال آینده بکوشند، برای ایجاد و بهره‌برداری «سها» برنامه‌ریزی کنند تا به زودی، شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.

  پرسش از وزارت ارتباطات در هفته دولت

  با گذشت 11 سال از ابلاغ سیاست‌هاي کلی نظام در خصوص «پیشگیري و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیر مترقبه»، چرا کشور هنوز فاقد سامانه هشدار اضطراری است؟

  شایان توجه است که در ماده 3 و ماده 8 سیاست‌های مذکور، آمده است:

  * «(3.)  ایجاد مدیریت واحد با تعیین رییس‌جمهور براي آمادگی دایمی و اقدام موثر و فرماندهی در دوره بحران»؛

  * «(3.1)  ایجاد نظام مدیریت جامع اطلاعات به کمک شبکه‌هاي اطلاعاتی مراکز علمی پژوهشی و سازمان‌هاي اجرایی مسوول، به منظور هشدار به موقع و اطلاع‌رسانی دقیق و بهنگام در زمان وقوع حادثه».

  * «(8.)  شناسایی پدیده‌هاي جوي و اقلیمی و نحوه پدیدار شدن خطرات و ارزیابی تاثیر و میزان آسیب آنها از طریق تهیه اطلس ملی پدیده‌هاي طبیعی، ایجاد نظام به‌هم پیوسته ملی پایش و بهبود نظام‌هاي هشدار سریع و پیش‌آگاهی بلندمدت با استفاده از فناوري‌هاي پیشرفته».

  سازمان پیشگیری و مدیریت بحران

   علاوه بر وزارت کشور، شهرداری‌ها نیز موظف هستند در زمینه پیشگیری، مدیریت و کنترل بحران‌های شهری بکوشند. برای مثال: جزو فهرست فعالیت‌های تخصصی مدیریت بحران شهر تهران از وظایف زیر نیز یاد می‌شود:

  * "هماهنگي و عملياتي كردن مشاركت سازمان‌يافته نيروهاي مردمي و تشكل‌هاي غير دولتي (NGO) در راستاي عمليات جست‌وجو، نجات، امداد، اسكان اضطراري و تخليه مجروحان". در فهرست فعالیت‌های تخصصی مدیریت بحران شهر تهران، از جمله مسوولان مدیریت بحران، از نهادهای زیر یاد شده است:

  * اداره كل امور اجتماعي وزارت كشور،

  * معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران،

  * اداره كل امور اجتماعي استان تهران،

  * جمعيت هلال احمر استان،

  * اداره كل آموزش و پرورش شهر،

  * نيروي مقاومت بسيج تهران بزرگ،

  * كميته امداد امام خميني (ره) و

  * نيروي مقاومت بسيج .

   

   

   

  دو نهاد مقررات‌گذاری سامانه‌های هشداردهی عمومی

   به‌رغم تعدد مسوولان مدیریت بحران در فهرست مذکور، امروزه باید علاوه بر مسوولان سازمان مدیریت بحران در وزارت کشور و شهرداری‌ها، مسوولان دو نهاد دیگر را نیز افزود:

  * وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و

  * مرکز ملی فضای مجازی را.

  چرا؟ چون در اغلب کشورها، با فراگیر شدن استفاده از پایانه‌های ارتباطیِ همه‌جا و همه‌گاه در دسترس مردم، مقررات‌گذاران ارتباطات و فناوری اطلاعات (مثل کمیسیون و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی) می‌کوشند برای راه‌اندازی سامانه‌های هشداردهی عمومی، سیاست‌گذاری و مقررات لازم را تصویب کنند و برای طراحی و بهره‌برداری از آنها با نهادهای مدیریت بحران همکاری کنند. به‌رغم تجربه همکاری موفق میان متولیان فاوا و وزارت کشور در دیگر کشورها، ایران هنوز فاقد مقررات هشداردهی عمومی در شبکه‌های سیار، رسانه‌های سایبری و شبکه‌های اجتماعی و فاقد چنین سامانه‌هایی است.

  دو سامانه مهم هشداردهی اضطراری

  یکی از دو سامانه مهم هشداردهی اضطراری، ملی است به این معنی که گیرنده هشدارهای آن، همه شهروندان‌اند و دیگری محلی/ منطقه‌ای است، به این عبارت که گیرندگان هشدارهای آن، شهروندانی موجود در یک شهر و در محدوده‌ای معین در منطقه حادثه‌دیده هستند.

  ضرورت هماهنگی قبلی با اپراتورهای ارتباطی

   سامانه‌های هشداردهی طوری مقررات‌گذاری و اجرا می‌شوند که ستاد فرماندهی سازمان پیشگیری و مدیریت بلایا ) Disaster Mitigation & Management Organization) به هنگام بحران یا اضطرار در هماهنگی قبلی با اپراتورهای ارتباطی، بتواند مردم را به‌موقع در جریان اطلاعات بلایایی که رُخ خواهد داد یا در جریان اخبار وضعیت اضطراری که رخ داده است، بگذارد و متقابلا از مردم، امداد و کمک اطلاعاتی دریافت کند.

   

  «سها» و «اَمبر»

  نام کلی این نوع سیستم‌ها، «سامانه هشدار اضطراری» (سها)، به انگلیسی: Emergency Alert System است.

   نماد «سامانه هشدار اضطراری»

  استانداردهای نوع ملی «سامانه هشدار اضطراری»، در سال 2007، از سوی گروه مطالعاتی 17 بخش مخابرات اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU‌T)، تحت عنوانِ Common Alert Protocol (پروتـُکل هشدار عمومی) تصویب و اجرای آن برای تمامی کشورهای عضو، توصیه شده است. شماره این توصیه‌نامه X.1303 است.

    محل استقرار «پروتکل هشدار عمومی» اتحادیه بین‌المللی مخابرات

  اما نوع محلی «سامانه هشدار اضطراری»، اصطلاحا «هشدار اَمبر» (Amber Alert)  نام دارد.

   

  نماد «هشدار اَمبر»

  هشدارهای سامانه نخست (EAS) برای همه کاربران در کشور ارسال می‌شود، ولی «هشدار اَمبر» تنها برای کاربران پایانه‌های ارتباطی موجود در منطقه‌ای که مورد نظر مرکز مدیریت بحران است، پخش می‌شود.

  کاربُرد «سامانه هشدار اضطراری»، اطلاع‌رسانی فوری و فراگیر در مورد بلایای طبیعی و انسانی به عموم شهروندان است، در حالی که کاربُرد «هشدار اَمبر»، مشخصا پخش خبر گم‌شدن کودک و استمداد از مردم و بسیج عمومی کاربران مستقر در محل، برای یافتن گمشده یا گمشدگان و پیگرد مجرم یا مجرمان است.

  گزارش یک رخداد اضطراری

  دو هفته پیش، در یکی از روزهای اوایل اوت امسال (2016)، پیام اضطرارای زیر،  نیمه شب دو بار، با صدایی گوش‌خراش و بلند به گوشی همراه "هموند تلگرامی" گروه ما که مقیم ایالات متحده آمریکا است، فرستاده شد و دو بار او را از خواب پراند، سپس وقتی که وی پیامک وارده به گوشی‌اش را خواند، برایش معلوم شد، پلیس به دنبال دختر پنج ساله‌ای می‌گردد، به نام آنالی کلر (Anna Lee Keller) که در شهری دیگر در نزدیکی محل اقامت او ربوده و گمشده است.

  این رویداد توجه‌اش را جلب کرد و به محض دریافت پیام پلیس، تصویر آن را روی کانال تلگرام گذاشت تا دیگر "هموندان تلگرامی"، آن را رمزگشایی کنند.

   متن پیامک پلیس روی گوشی همراه

  او می‌گفت خودش قبلا برنامه کاربردی هشدارهای اضطراری را روی گوشی همراهش فعال کرده بود.

  وجه تسمیه «هشدار اَمبر»

  اَمبر (Amber)، اسم نخستین قربانی یک کودک‌آزاری در سال ۱۹۹۶ در ایالات متحده است که با ایجاد اپلیکیشن هشدار مورد بحث، نام قربانی را روی این سرویس گذاشتند.

  ضمنا در این نامگذاری، سعی شده است هریک از پنج حرف موجود در نام لاتینی "اَمبر" (A,M,B,E,R) معادلی مناسب در زبان انگلیسی داشته باشد تا معنی سرویس اضطراری را برساند. لذا این حروف به صورت زیر بیان شدند:

  A= American

  M= Missing

  B= Broadcast

  E= Emergency

  R= Response

  این خدمات، نتیجه عملیاتی شدن یک ابتکار عمل مردمی در اواخر سده بیستم در ایالات متحده آمریکا است که توسط رگولاتوری ارتباطات ایالات متحده، اف.سی.سی مقررات‌گذاری شده و در همکاری این نهاد با مرکز مدیریت بحران در آمریکا، تحقق یافت. پیش‌نیاز دریافت هشدار اَمبر، داشتن گوشی ا‌ست که نرم‌افزار (برنامه کاربردی) مربوط روی آن نصب و فعال شده باشد.

  ضرورت بومی‌سازی و اجرای سامانه‌های هشداردهی اضطراری

  در این یادداشت، من برای "سامانه هشدار اضطراری" اختصار (سها) را پیشنهاد کردم ولی برای نام "هشدار اَمبر" معادلی بومی‌سازی شده را پیشنهاد نکردم، زیرا اتحادیه اروپا نیز با گرته‌برداری از مقررات‌گذاران ایالات متحده، همان نام را برگزیده است، همچنان که این وبگاه نیز نشان می‌دهد: amberalert.eu .

  امید است مسوولان محترم وزارت کشور، شهرداری‌ها، وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی با خواندن این یادداشت، به ضرورت ایجاد سامانه‌های هشداردهی ملی و محلی پی ببرند و بکوشند، هردو نوع سامانه هشداردهی را برنامه‌ریزی و به نحوی مناسب نامگذاری‌شان کنند تا به زودی، شاهد عملیاتی شدن آنها و ارتقای ایمنی شهروندان باشیم. شرکت پست نیز می‌تواند مانند همتایش در ایالات متحده، با چاپ تمبری مناسب، به تبلیغ آنها بپردازد.

   

  تمبر پستی «هشدار اَمبر»

    

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG