کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

همراه‌اول سال گذشته 9 میلیون مشترک جدید جذب کرد

 • 9 اردیبهشت 1396 •  

   هفتمين مجمع عمومي عادي ساليانه شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه‌اول) صبح روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه با حضور نزدیک به 95 درصد سهامداران در سالن خليج فارس پژوهشگاه نيرو برگزار شد.

   

  *سود ۷۰۰۰ ریالی هر سهم همراه‌اول

   براساس این گزارش، در مجمع عمومي عادي ساليانه همراه‌اول پس از سخنان ریيس مجمع و مديرعامل و استماع گزارش حسابرس و نظرات سهامداران؛ در خصوص تعيين اعضاي حقوقي هيات مديره، سود تقسيمي، روزنامههاي كثيرالانتشار چاپ اگهي، پاداش و حق جلسه  هیات مديره تصميم‌گيري شد.

   در جلسه مذكور با نظرخواهي از سهامداران حاضر و استماع سخنان تعدادي از اعضاي هيات ریيسه، با توزیع ۹۸ درصد سود محقق شده موافقت، و براي هر سهم، تقسیم ۷هزار ریال سود در نظر گرفته و مقرر شد سود سهامداران حقيقي از 16 اردیبهشت لغایت ۱۰خردادماه واريز شود.

  همچنین در خصوص میزان پاداش و حق جلسه هیات مدیره و نیز انتخاب روزنامه برای چاپ آگهیهای مجمع تصمیمگیری شد. بر این اساس مقرر شد پاداش و حق جلسه اعضای حقوقی هیات مدیره؛ شامل «مخابرات ایران»، «گسترش الکترونیک مبین»، «مهراقتصادمبین»، «مخابرات استان اصفهان» و «مخابرات استان تهران» همچون سه سال گذشته پرداخت شود و افزایشی نداشته باشد.

   در ادامه این جلسه فوق‌العاده، دو عضو حقوقی هیات مدیره به علت انحلال شرکتهای مخابرات استانهای تهران و اصفهان و ادغام در شرکت مخابرات ایران، تغییر و شرکت های «مدیریت سامان سازه غدیر» و «کاراشاپ» به عنوان جایگزین معرفی شدند.

   

  *گزارش عملكرد هيات مديره

  در این مراسم، وحيد صدوقي مديرعامل شركت ارتباطات سيار ايران، گزارش جامعي از عملكرد سال ۱۳۹۵ شرکت به مجمع سهامداران ارایه كرد.

  صدوقي ضمن یادآوری اینکه سال ۱۳۹۶ به سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید-اشتغال» نامگذاري شده است، اظهار داشت: امید است که در این سال با حمایت همکاران همراه‌اولی و سهامداران، بتوانیم سهمی در تحقق این شعار ایفا کنیم. در سال گذشته که سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» بود با عملکرد چشمگیر در زمینه توسعه شبکه، موفق به عمل به این شعار شده و روسفید شدیم. 

  وي افزود: خوشبختانه در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفندماه ۱۳۹۵، براساس گزارشات ارایه شده همراه‌اول برای چهارمین سال پیاپی، موفق به کسب نظر مقبول حسابرس مستقل شده است و این مساله با توجه به درآمد بیش از ۱۰هزار میلیارد تومانی همراه‌اول در سال ۹۵ قابل توجه است.

   

  * جذب بیش از ۹ میلیون مشترک در سال ۹۵

  مدیرعامل همراه‌اول با تشریح دستاوردهای توسعه بازار و سبد محصولات این شرکت در سال ۹۵ گفت: طی ۱۸ سال نخست فعالیت همراه‌اول، ۳۴ عنوان سرویس به مشترکان ارایه شده ولی طی ۵ سال پس از تدوین راهبرد همراه نوین یعنی سال‌های ۹۱ تا ۹۵ ، ۱۱۵ عنوان سرویس جدید به مشترکان عرضه شده است.

  صدوقی با اشاره به جذب بیش از ۹.۳ میلیون مشترک جدید در سال ۹۵، جذب مشترک دائمی را بیش از ۷۸۶ هزار و جذب مشترک اعتباری را بیش از ۸ میلیون و پانصد هزار اعلام کرد.

  وی گفت: طی اجرای راهبرد ۵ ساله همراه‌اول حدود ۳۵ میلیون مشترک جذب شده و هم‌اکنون اپراتور اول بیش از ۸۶ میلیون سیم‌کارت واگذار کرده است.

  *          افزایش ۲ درصدی سهم بازار

  مدیرعامل همراه‌اول با بیان اینکه در پایان سال ۹۵، مشترکان دیتای این اپراتور از مرز ۲۲.۸ میلیون عبور کرده‌اند، اعلام کرد: طی سال ۹۵ مشترک 4G  همراه‌اول حدود ۲۰ برابر رشد کرده است.

  وی افزود: در شرایط رقابتی امروز، همراه‌اول طی سال ۹۵ سهم بازار خود را یک درصد و با احتساب مشترکان سایر اپراتورها که با رومینگ ملی از شبکه همراه‌اول استفاده می‌کنند و مشترکان GSM روستایی، حدود ۳ درصد افزایش داده و به ۶۰ درصد رسیده است که موفقیتی بزرگ است. همچنین ضریب نفوذ همراه‌اول در کشور به ۸۴.۳درصد رسیده است.

  *          پیشتازی همراه‌اول در طرح ترابردپذیری

  صدوقی با تشریح وضعیت اپراتور اول در طرح ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه که از تیرماه سال گذشته آغاز شده است، بیان داشت: از دغدغه‌های اصلی سهامداران در سال گذشته، طرح ترابردپذیری بود که حتی مشاور خارجی به ما گفته بود معمولا بین یک تا ۱۰ درصد از مشترکان به سمت اپراتورهای دیگر مهاجرت می کنند. مشترکان خوشبختانه وفادار ماندند و اندک مشترکانی که رفتند، پس از مدتی ۲۰ تا ۳۰ درصدشان به همراه‌اول برگشتند. از مهمترین موفقیت‌های همراه‌اول در سال گذشته و یک ماه اخیر، مثبت شدن روند ترابرد به نفع همراه‌اول است. از ابتدای اجرای طرح تاکنون برآیند عملکرد همراه‌اول، جذب ۵۲۰۰ مشترک از اپراتورهای رقیب بوده است؛ یعنی فعلا رتبه اول در ترابرد از آن همراه‌اول است و وضعیت عملکرد اپراتورهای دیگر اینگونه است که به ترتیب رایتل 1800 مشترک جدید جذب کرده و ایرانسل 7 هزار مشترک خود را از دست داده است.

  *          افزایش خدمات حضوری و غیرحضوری به مشترکان

  مدیرعامل اپراتور اول از افزایش خدمات غیرحضوری به مشترکان طی سال ۹۵ خبر داد و گفت: از طریق کانال IVR ماهانه به‌طور میانگین ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار، مرکز تماس(۹۹۹۰) ماهانه به‌طور میانگین ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار، سامانه همراه من با ۲ میلیون مشترک منحصر به‌فرد بطور میانگین ماهانه ۹۰۰ هزار و مشتریان سازمانی از طریق سرشماره۹۹۹۵ بطور میانگین ماهانه ۷۰۰۰ خدمت به مشترکان ارایه میشود.

  وی کانالهای غیرحضوری نظیر اینستاگرام (ماهانه ۷۰۰۰ پاسخگویی)، کال‌بک (ماهانه ۴۰۰۰)، ایمیل (ماهانه۲۵۰۰)، فکس (ماهانه۵۰۰) و چت (ماهانه۴۰۰) را از کانالهای جدید خدمت‌رسانی به مشترکان همراه‌اول عنوان کرد.

  صدوقی در ادامه با اشاره به اینکه ماهانه به‌طور میانگین ۳ میلیون خدمت به‌صورت حضوری به مشترکان ارایه می‌شود، میزان رضایت مشترکان از این خدمات را بیش از ۸۴ درصد اعلام کرد.

  وی در خصوص رسیدگی به شکایات نیز گفت: ماهانه به‌طور میانگین ۵۵ هزار تیکت ثبت می‌شود که این تیکت‌ها نسبت به ۳ ماه گذشته حدود ۲۹ درصد کاهش یافته است. همچنین از طریق سامانه ۱۹۵ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ماهانه به‌طور میانگین ۴۶۸۶ تیکت ثبت می‌شود و میزان رضایت مشترکان حدود ۶۴ درصد اعلام شده است.

  *          ۱۰۷۵ شهر و دهستان تحت پوشش موبایل باند پهن

  مدیرعامل همراه‌اول با تشریح عملکرد و دستاوردهای فاز ۷ توسعه شبکه جهت ارایه خدمات نسل ۳، ۴و ۵/۴ تلفن همراه اظهار داشت: با ۲۷ هزار و ۵۱۵ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده در فاز ۷ که از شهریور ۹۵ شروع شده و تا خرداد۹۶ ادامه دارد، تعداد ۲۳۹۸۰ سایت  G۲.۷۵، ۱۰۹۵۰ سایت  G۳.۹و ۱۰۹۵۰ سایت  G۴.۵خریداری شد.

  صدوقی با بیان اینکه تاکنون ۱۶۲۰۴ سایت  G۹/۳ نصب و ۱۵۹۵۱ سایت راه‌اندازی شده است اعلام کرد ۸۵۲ شهر تحت پوشش  G۳.۹همراه‌اول است.

  وی گفت: همچنین الان ۹۶۳۳ سایت  G۴.۵ نصب و ۹۵۲۳ سایت در ۶۹۰ شهر راه‌اندازی شده است؛ به عبارت دیگر هم‌اکنون در ۱۷۰۵ شهر و دهستان مردم از فناوری موبایل باند پهن همراه‌اول(G۳ و G۴.۵) استفاده می‌کنند.

  صدوقی در خصوص رشد ترافیک دیتا در شبکه همراه‌اول اظهار داشت: ترافیک دیتا نسبت به فروردین سال ۹۵ حدود ۲.۹ برابر و نسبت به فروردین ۹۲ حدود ۴۲۶ برابر رشد کرده است.

  وی افزود: با اینکه حدود یک درصد جمعیت جهان در ایران زندگی می‌کنند ولی سهم مصرف سالیانه ترافیک اینترنت همراه ایران نسبت به جهان حدود ۶۰۰ پتابایت (۱۵صدم درصد) است که برای کسب ترافیک یک درصدی در سال ۲۰۱۹، باید ترافیک سالانه ایران به ۱۰ هزار پتابایت برسد.

  صدوقی تصریح کرد: بازدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و افتتاح ۲۲ پروژه توسعه باندپهن و نوسازی و ارتقای شبکه به ارزش تقریبی ۴۱ هزار میلیارد ریال در دهه فجر سال گذشته، نقطه عطفی در برنامههای توسعه اپراتور اول است.

  *          تعلق سازمانی بالا در همراه‌اول

  مدیرعامل اپراتور اول ضمن تشریح ترکیب نیروی انسانی همراه‌اول و شرکتهای زیر مجموعه بیان داشت: همراه‌اول با زیر مجموعههایش با داشتن ۲۸۶۰ نیرو یکی از بزرگترین شرکتهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور است. کارکنان این شرکت تعلق سازمانی خوبی دارند؛ به‌طوری‌که تعلق سازمانی همراه‌اول از ۶۱ درصد در سال ۹۲ به ۸۲ درصد در سال ۹۵ رسیده که از میانگین جهانی بسیار بیشتر است. وی همچنین پیاده‌سازی ماژول‌های مالی و فروش ERP در شرکت را یکی از نمونه‌های موفق از پیاده‌سازی یک پروژه پیچیده بین حوزهای دانست.

  *          درآمد ۲۰۶۱ میلیارد تومانی از محل دیتا

  صدوقی با اعلام اینکه رتبه شفافیت اطلاع‌رسانی همراه‌اول طی سال‌های گذشته همواره بهبود یافته است گفت: در آخرین ارزیابی صورت گرفته یعنی پایان سال ۹۵، همراه‌اول در بین ۳۰۱ شرکت بورسی موفق به کسب عنوان سیزدهم شفافیت شده است.

  مدیرعامل همراه‌اول در ادامه با اشاره به درآمد کل و سود خالص تلفیقی گروه اظهار داشت: در سال ۹۵ درآمد کل حاصل از سرمایه‌گذاری‌های تلفیقی گروه، ۱۰ هزار و ۷۴۹ میلیارد تومان و عملکرد سود خالص تلفیقی گروه را ۲ هزار و ۸۵۹ میلیارد تومان و میزان درآمد دیتای همراه‌اول در سال گذشته را ۲۰۱۶ میلیارد تومان اعلام کرد.

  وی همچنین رشد سود خالص نسبت به ۹۴ را ۱۵.۴درصد، رشد سود عملیاتی را ۱۹ درصد، درصد رشد درآمد عملیاتی را ۱۷ درصد و تحقق سود هر سهم را ۱۰۰ درصد اعلام کرد.

  *          جایگاه نخست در خاورمیانه

  مدیرعامل اپراتور اول با اشاره به جایگاه این اپراتور در صنعت اپراتوری تلفن همراه گفت: همراه‌اول در خاورمیانه از نظر تعداد مشترک رتبه نخست، در آسیای جنوبی رتبه هشتم و در جهان در بین ۱۰۰۳ اپراتور تلفن همراه، رتبه بیست و دوم را داراست.

  وی همچنین دریافت تندیس بلورین هفتمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران، نشان برنزی سه ستاره دوازدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی، تندیس زرین سرآمدان روابط عمومی و نشان ویژه پاسخگویی را از جمله دستاوردها و افتخارات این اپراتور در سال ۹۵ اعلام کرد.

  صدوقی با اشاره به اهم فعالیت‌های حوزه مسوولیت اجتماعی همراه‌اول در سال ۹۵ بیان داشت: حمایت از تیم‌های ملی فوتبال و والیبال و باشگاه‌های ورزشی، فدراسیون شطرنج و ورزش‌های پهلوانی و زورخانهای، حمایت مالی از طرح محسنین کمیته امداد، استمرار حذف قبوض کاغذی و ایجاد سیستم الکترونیکی پرداخت صورتحساب و همکاری با قوه قضاییه به‌منظور پیشگیری از وقوع جرایم مرتبط با تلفن همراه از جمله اقدامات ما در راستای مسوولیت اجتماعی بوده است.

  *          کسب رتبه ۲ ارزش بازار و بیشترین سودآوری

  صدوقی با اشاره به جایگاه اپراتور اول در بین یکصد شرکت برتر ایران گفت: کسب رتبه ۲ بالاترین ارزش بازار، رتبه ۲ بیشترین سودآوری و رتبه نخست بهره‌وری کل عوامل، از موفقیت‌های همراه‌اول در سال گذشته بوده است.

  وی با بیان اینکه طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ همراه‌اول در دو سال پیاپی موفق به کسب رتبه نخست اپراتورهای تلفن همراه کشور در ارزیابی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شده است، اظهار امیدوار کرد: در سال جاری، علاوه بر اعلام نتایج ارزیابی امسال، نتایج ارزیابی فاوا در سال گذشته نیز بعد از گذشت ماهها، بالاخره اعلام شود.

  وی در خصوص مبالغ پرداختی به دولت نیز گفت: از سال ۸۸ سال واگذاری شرکت به بخش خصوصی هر ساله مبالغ پرداختی به دولت افزایش داشته و در سال ۹۵ این مبلغ به ۵۹۵۸ میلیارد تومان رسیده است که رقم بسیار بزرگی است.

  مدیرعامل همراه‌اول در پایان با اشاره به استقرار انواع سیستم‌های مدیریت در اپراتور اول گفت: در سال گذشته ۱۲ عنوان گواهینامه اخذ و یا تمدید شده است.

  وی در ادامه رویکرد آتی همراه‌اول را اینترنت چیزها (IOT) عنوان کرد و گفت: همراه‌اول در سال‌های گذشته سرمایهگذاری سنگینی برای توسعه شبکه خود جهت ارایه اینترنت پرسرعت انجام داد. در آینده اینترنت چیزها حرف اول را خواهد زد و هم‌اینک همراه‌اول آماده‌ترین شبکه را برای ارایه این خدمات فراهم کرده است.

  صدوقی در خصوص فیلتر شدن سرویس مکالمه صوتی تلگرام نیز گفت: به نظر می‌رسد مقامات قضایی به‌دلیل مباحث امنیتی اقدام به این کار کرده‌ و مصالح کشور را در نظر گرفتهاند ولی در هر صورت، اپراتورها در این خصوص نقشی نداشته‌اند.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG