کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

تهران میزبان دومین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند

 • 30 مرداد 1395 • دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند با مشارکت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت کشور، سازمان فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شهرداری‌‌های کلان‌شهرهای کشور، یکم و دوم شهریورماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

  به گزارش خبرنگار عصر ارتباط، دومین دوره همایش با رویکرد توسعه خدمات برگزار می‌شود و قرار است علاوه بر ارایه مقالات علمی و تخصصی، کارگاه‌ها و پنل‌های مختلف، نمایشگاه جانبی و مسابقه شهرآورد هوشمند برای شناسایی ایده‌های خلاقانه در حوزه شهر هوشمند نیز در این همایش برگزار شود. همچنین انتخاب هوشمندترین شهرهای ایران و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرهای کشور در این حوزه از دیگر برنامه‌های همایش امسال است.

  دستاوردهای دوره نخست

  نخستین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند شهریورماه گذشته با موضوع محوری اشتراک‌گذاری زیرساخت‌ها برگزار شد. همایش سال گذشته برای نخستین بار بازیگران مختلف هوشمندسازی شهرها را دور هم جمع کرد که از جمله آن، شهرداری‌ها، مدیران و کارشناسان وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و کشور، مدیران بخش خصوصی و نخبگان دانشگاهی در آن حضور داشتند.

  سهیل مظلوم دبیر اجرایی همایش درباره نتایج دوره نخست این همایش می‌گوید: در نتیجه بحث‌های انجام‌شده، کمیسیون تنظیم مقررات در آذرماه سال گذشته مصوبه‌ای را در این خصوص تصویب کرد. همچنین به موضوع شهر هوشمند در برنامه ششم توسعه توجه شد که این موضوعات نشان داد همایش در دوره اول در زمینه تصمیم‌سازی موفق بوده است.

  وی ادامه می‌دهد: موضوع اصلی همایش دوم، توسعه خدمات شهری است و امیدواریم این موضوع را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنیم، چرا که اگر زیرساخت‌ها فراهم باشد اما از آنها بهره‌برداری لازم صورت نگیرد و خدماتی وجود نداشته باشد، آن زیرساخت عملا کاربردی نخواهد داشت.

  محورهای دوره دوم

  دومین دوره همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند در حالی برگزار می‌شود که توجه دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی به موضوع هوشمندسازی شهرها بیش از همیشه جلب شده است.

  محمود زرگر دبیر علمی همایش درباره محورهای دوره دوم این رویداد توضیح می‌دهد: امسال این همایش در چهار محور استانداردها و پروتکل‌های فنی، الگوی بومی معماری شهر هوشمند، نقش شهرداری‌ها در اقتصاد و رفاه مردم و مدل‌های مشارکت ذی‌نفعان در استقرار شهر هوشمند برگزار می‌شود.

  وی می‌افزاید: برای توسعه شهر هوشمند ترکیبی از مشارکت بخش خصوصی و بخش دولتی در حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیری، زیرساختی، سرمایه‌گذاری و فناوری لازم است و امیدواریم با گردهم آوردن همه این گروه‌ها در این همایش، در تصویرسازی درست از شهر هوشمند اثربخش باشیم.

  تلاش جدی برای پربارتر شدن همایش

  پیش از برگزاری این رویداد تلاش‌هاي زیادی برای هرچه پربارتر شدن این همایش صورت گرفته است. از جمله آن برگزاری دو نشست تخصصی مشورتی با حضور مدیران فاوای استانداری‌ها و شهرداری‌های منتخب در بندرانزلی و همدان بود.

  از سوی دیگر کارگروه‌های توسعه خدمات به ریاست خسرو سلجوقی عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات و زیرساخت به ریاست علی اصغر انصاری، با حضور حدود 50 نفر از نمایندگان شهرداری‌های منتخب، دستگاه‌های دولتی، اساتید دانشگاه و شرکت‌های خصوصی تشکیل شد تا پنل‌ها و مقالات با تصویب کارگروه‌ها به همایش راه یابد.

  انتخاب هوشمندترین شهرهای ایران

  یکی از رویدادهای مهم همایش امسال که سال گذشته نیز استقبال فراوانی از آن شد، انتخاب هوشمندترین شهرهای ایران است. این رویداد با همکاری وزارت ارتباطات، وزارت کشور و نخبگان در دومین همایش زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند برگزار می‌شود.

  علیرضا براتی معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور در این باره توضیح می‌دهد: سال گذشته تجربه خوبی در انتخاب هوشمندترین شهرهای ایران در نخستین دوره همایش داشتیم و به همین دلیل امسال به صورت منسجم‌تر این موضوع را دنبال کردیم.

  براتی ادامه می‌دهد: سال گذشته شهرداری‌ها همه با هم در یک مسابقه سنجیده شدند که این موضوع امسال اصلاح شد و شهرداری‌ها با توجه به جمعیت هر شهر در چهاردسته با هم به رقابت می‌پردازند. دسته اول شامل شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت، دسته دوم شامل شهرهای بین 500 هزار تا یک میلیون جمعیت، دسته سوم شهرهای بین 200 هزار تا 500 هزار جمعیت و دسته آخر هم شامل کوچک‌ترین شهرهای ما با جمعیت زیر 200 هزار نفر است.

  تخفیف ویژه برای حضور در همایش

  دبیرخانه همایش شهر هوشمند، برای حضور دانشجویان و همچنین فعالان بخش خصوصی تخفیف ویژه‌ای را جهت حضور در همایش در نظر گرفته است.

  بر این اساس دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت همایش به نشانی iransmartcity.ir از تخفیف 40 درصدی برخوردار شوند. همچنین با توافق انجام شده با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، تخفیف 40 درصدی برای اعضای این سازمان نیز درنظر گرفته شده است.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG