کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ارسال پیامک‌های انبوه، جرم تلقی شود

 • 30 مرداد 1395
 • مریم آریایی  قانونگذار، مجازات اشخاصی که ایجاد مزاحمت تلفنی کنند را علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات، تحمل حبس از یک تا ۶ ماه تعیین کرده است. یکی از دلایل اثبات اتهام مزاحمت تلفنی پیامک است اما در این میان برای پیامک‌هایی که به واقع برای مشترکان موبایل مزاحمت ایجاد می‌کنند و مشترکان میزان نارضایتی خود را با آمارهای بالای استفاده از سامانه واحد قطع پیامک انبوه و ارزش‌افزوده نشان داده‌اند، هیچ پیش‌بینی قانونی نشده است.

  موضوع پیامک‌های انبوه مزاحم که در قالب سرویس‌های ارزش‌افزوده ناخواسته یا جیب مشترک را خالی می‌کردند و یا با محتوای هجو و نامناسب با اعصاب و روان مشترک بازی می‌کردند سال‌ها مطرح بود و بارها و بارها درباره آن نوشته شد. چندین بار هم مسوولان در پی چاره‌اندیشی برای آن برآمدند اما اتفاقی که در عمل ‌افتاد این بود که نه ورود شورای‌عالی فضای مجازی چندان موثر بود و نه الزام نظارت محتوایی وزارت ارشاد کارساز بود و با وجود آنکه مشترکان با استفاده از پیام‌رسان‌های موبایلی دیگر کمتر استفاده شخصی از پیامک می‌کردند اما باز هم کسانی که استفاده تبلیغاتی از پیامک می‌کردند از آن دل نکندند.

  سامانه یکپارچه، نسخه‌ای که برای همه پیچیده شد

  اما در فروردین ماه امسال در راستای ساماندهی خدمات ارزش‌افزوده و تبلیغاتی مبتنی بر پیامک، سامانه 800 توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی راه‌اندازی شد؛ سامانه‌ای واحد که مانند طرحی ضربتی در برخورد با پیامک‌های مزاحم عمل می‌کرد و وعده‌ها نشان می‌داد قرار است یک بار برای همیشه پرونده پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم بسته شود.

  در نظر گرفتن این سامانه یکپارچه در واقع پاسخی بود به نارضایتی مردم از افزایش خدمات ارزش‌افزوده پیامکی در حوزه‌های مختلف و پیامک‌هایی که امان مشترکان را بریده بود و با وجود آنکه اپراتورها هر کدام راه‌کارهایی برای خلاصی از این معضل در نظر گرفته بودند اما نظارت دقیق و مشخصی پیرامون فعالیت اپراتورها در حوزه فعال‌سازی یا غیرفعال‌سازی پیامک‌های تبلیغاتی نبود. بسیار اتفاق می‌افتاد که علی‌رغم نارضایتی مشترکان موبایل و ارسال گزارش‌های لغو سرویس، باز هم برای آنها پیامک تبلیغاتی و ارزش‌افزوده ارسال می‌شد.

  آماری که عمق مزاحمت را نشان می‌داد

  آماری که در تیر ماه گذشته از نتیجه دو ماهه راه‌اندازی این سامانه واحد ارایه شد خود گویای عمق این فاجعه بود، طبق آخرین آمار و پس از اطلاع‌رسانی صورت گرفته، طی این دو ماه از سوی همراه اول یک میلیون و 57 هزار سرویس و سه میلیون و 372 هزار و 776 پیامک تبلیغاتی لغو شد و در ایرانسل هم تعداد سرویس‌های لغو شده 10 میلیون و 533 هزار و 455 مورد و پیامک‌های تبلیغاتی لغو شده 5 میلیون و 390 هزار و 613 مورد بوده است. این میزان استقبال کاربران از راهکار حذف پیامک‌های تبلیغاتی به اذعان مسوولان درآمد پیامک‌های انبوه اپراتورهای تلفن همراه را به شدت کاهش داد.

  آنچنان که مقام ارشد رگولاتوری می‌گوید پیامک‌های تبلیغاتی به چند دسته تقسیم می‌شوند. بخش اول تولیدکنندگان محتوا با سرشماره‌های خاص هستند که با درخواست لغو مشترک، اپراتورها ارسال پیام از طریق سرشماره‌ها را برای کاربر لغو می‌کند. اما دسته دوم پیامک‌های تبلیغاتی هستند که با استفاده از شماره‌های شخصی افراد از جمله تلفن ثابت و تلفن همراه ارسال می‌شوند که اپراتورها در قبال اینگونه پیامک‌ها هیچ‌کاری نمی‌توانند انجام دهند.

  تسلیم رگولاتوری درباره گروهی از پیامک‌ها

  همانطور که رگولاتور پیش‌بینی می‌کرد و دست تسلیم در برابر دسته دوم پیامک‌ها بالا برد این دسته از پیامک‌های تبلیغاتی همچنان به مزاحمت مشترکان ادامه می‌دادند و با بسته شدن مجرای رسمی پیامک‌های تبلیغاتی از سوی مشترک سیل پیامک‌هایی از دسته دوم به سوی او سرازیر شد.

  با این حساب سامانه‌ای که نتیجه سال‌ها تلاش برای دفع پیامک‌های انبوه تبلیغاتی که مصداق بارز تعرض به حریم خصوصی مشترکان موبایل در ایران معرفی می‌شد به شیوه‌ای قابل پیش‌بینی بی‌اثر شد و به فاصله کوتاهی بیش از 10 میلیون مشترک موبایلی که درخواست فوری انصراف از دریافت این پیامک‌ها را ارسال کرده بودند با هجوم دوباره پیامک‌های تبلیغاتی مواجه شدند؛ پیامک‌هایی که گسترده‌تر اما پراکنده‌تر شدند و بالطبع نظارت بر آنها هم دشوارتر شد.

  حالا نه تنها ابزار پیامک از دست فعالان بازار تبلیغات در نیامده و یا قانونمند نشده بلکه آنها نشان دادند که اگر از در بیرون شوند از دیوار سر بر می‌آورند و خیلی زود روش‌های جایگزین را برای راه یافتن به تلفن مشترکانی که درخواست لغو داده بودند را پیدا کردند؛ استفاده از سیم‌کارت‌های شخصی و یا بی‌هویت و سرشماره‌های نامشخص و نامحدود از جمله راه‌های جایگزینی است که حالا ارسال‌کنندگان پیامک‌های انبوه انتخاب کرده‌اند.

  مزیت‌هایی که راه فرارهای جدید دارند

  روش‌های جدید برای ارسال‌کنندگان مزیت‌هایی هم داشت؛ از آنجا که با مصوبه مجلس هزینه‌های پیامک انبوه و غیرانبوه یکسان شده بود دیگر پول اضافه از جیب آنها نمی‌رفت، در عین حال که راه قانونی مسدود شده را هم دور می‌زدند به این ترتیب با ارسال از سیم‌کارت موج جدیدی از پیامک‌های تبلیغاتی راه افتاده که راهی هم برای مسدود کردن آن توسط کاربران وجود ندارد.

  حالا پیامک‌های تبلیغاتی با شماره‌های موبایل شخصی، سیم‌کارت‌های ارزان‌قیمت و بی‌هویتی که بعد از استفاده دور انداخته می‌شوند، تلفن‌های ثابت و از همه بیشتر از طریق پیش‌شماره‌های 990 به شکلی افسارگسیخته در حال بمباران مشترکان هستند.

  گرچه علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌گوید: با درخواست لغو سرویس دیگر امکان ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از سامانه اپراتورهای موبایل وجود ندارد. اما این صراحت تکذیب مربوط به پیامک‌های دسته دوم نیست.

  مشکلی که انکار نمی‌شود

  او اذعان دارد که مشکل فعلی مشترکان موبایل در دریافت پیامک‌های تبلیغاتی مربوط به ارسال‌کننده شخصی است که از طریق تلفن‌های شخصی اقدام به ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به صورت انبوه می‌کنند.

  رگولاتور وعده می‌دهد که با ارسال‌کنندگان شخصی پیامک‌های تبلیغاتی برخورد می‌شود  و در عین حال از مشترکان می‌خواهد تا در صورت مشاهده این موارد، موضوع را از طریق شکایت به سامانه ۱۹۵ اطلاع دهند تا بلافاصله با ارسال‌کننده پیامک برخورد قاطع صورت گیرد. اما این وعده رگولاتور چندان کاربردی به نظر نمی‌آید چرا که حتی جنبه بازدارندگی هم ندارد و همچنان این دسته از پیامک‌های تبلیغاتی روانه گوشی‌های مشترکان می‌شوند.

  گرچه تا به حال روال‌های قانونی مسیرهایی را برای این مزاحمت‌های همیشگی مسدود کرده اما نه به لحاظ محتوایی و نه به لحاظ تعداد نتوانسته چندان بازدارنده باشد. حالا بعد از سامانه جامعی که به نظر می‌رسید راه‌حل نهایی باشد، سر برآوردن این پیامک‌ها از کانال‌های متعدد و غیر قابل کنترل حتی برخی مشترکان را به این راضی می‌کند که جلوی پیامک‌ها را نگیرند تا حداقل از یک سرشماره و با هویت خاص با این موضوع مواجه شوند تا اینکه هر روز تصور این را داشته باشند که چطور اطلاعات‌شان به دست کسب و کارهای اینچنینی افتاده است.

  این پیامک‌های تبلیغاتی که بیشتر شبیه به برچسب‌های قدیمی تخلیه چاه روی درب منازل است اگرچه بدون مطالعه سریعا با بی‌توجهی مواجه می‌شود اما مصداق بارز مزاحمت تلقی می‌شود. از این رو به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات باید به راه‌ها و امکانات متعدد ارسال این پیامک‌ها، موضوع را در قالب یک لایحه به مجلس ارایه کرده و ارسال پیامک‌های انبوه بدون دریافت مجوز را جرم تلقی کنند. اگرچه نمایندگان مجلس نیز می‌توانند خود راسا وارد عمل شده و با ارایه طرح در این مورد اقدام کنند.

  به نظر می‌رسد اگر اراده‌ای جدی برای نجات مشترکان از این پیامک‌های مزاحم وجود داشته باشد رگولاتوری باید مقررات سخت‌تری را ایجاد کند تا ارسال پیامک انبوه، جرم تلقی شود و مجرم مانند مزاحم تلفنی علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات در انتظار برخوردهای جدی‌تری و حتی تحمل حبس باشند شاید پرونده پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم یک بار برای همیشه بسته شود.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG