کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

فضای مجازی؛ پاتوق جدید ساقیان مرگ

 • 30 مرداد 1395
 • پريسا خسروداد   

  آخرین هفته مرداد ماه در حالی سپری شد که با ابلاغ یک بخش‌نامه که ظاهرا می‌بایست 22 سال پیش تنظیم و تصویب می‌شد، سرانجام رای به لزوم حفظ اطلاعات شخصی مشترکان تلفن همراه داده شد. همچنین با افتتاح مراکز داده توسط بخش خصوصی، چالش ادامه فعالیت تلگرام به شرط انتقال سرورهایش به داخل خاک ایران وارد فاز جدیدی شد. از سوی دیگر در ICT ایرانی هفته گذشته، بار دیگر دستی بر سر و گوش موضوعات قدیمی‌ همچون کارت سوخت و طرح شبنم کشیده شد و نیز سعی کردیم با دریافت واکنش‌ها و درخواست‌هایی از مردم به عنوان نماینده افکار عمومی، نهادهای اجرایی و پلیسی را بیش از پیش به آنچه که در فضای مجازی می‌گذرد، حساس کنیم. پس با یکدیگر به مرور آنچه که در هفته گذشته بر ICT ایرانی گذشت، می‌پردازیم.

  • ممنوعیت دسترسی نهادهای غیر به اطلاعات مشترکان

  پس از این که اطلاعات شخصی20 میلیون مشترک ایرانسل شامل نام و نام خانوادگی، آدرس و شماره تلفن آنها به واسطه قرارگرفتن در اختیار یک نهاد ناشناس و در عین حال مرموز که حیطه فعالیت‌اش به نوعی با اپراتورهای تلفن همراه مرتبط بود، اماهیچ گاه نام آن فاش نشد، لو رفت و باعث پریشانی و نگرانی تمامی مشترکان تلفن همراه در کشور شد، سرانجام در هفته گذشته اقداماتی به منظور جلوگیری از تکرار این فاجعه صورت گرفت.

  طی این اقدام، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تمامی اپراتورهای تلفن همراه ابلاغ کرد که حق ندارند به نهادهایی غیر از آنچه که قانون مشخص کرده است، دسترسی بی‌دلیل بدهند. گرچه در این بخشنامه به نهادهایی که قانونا می‌توانند به اطلاعات مشترکان تلفن همراه دسترسی پیدا کنند و یا حداقل درخواست اجازه دسترسی کنند به وضوح اشاره نشده است، اما گمان می‌رود نهادهای امنیتی و دستگاه قضایی در زمره آن نهادهایی باشند که اجازه دسترسی به اطلاعات مشترکان را حتی پس از ابلاغ این بخشنامه داشته باشند. این ممنوعیت سرانجام و به موجب صدور یک بخشنامه در حالی ایجاد شد که بیش از دو دهه از ورود نخستین خط تلفن همراه در کشور می‌گذرد و نیاز به صدور آن مدت‌ها پیش از این می‌بایست صورت می‌گرفت. نکته قابل تامل دیگر در خصوص حفظ محرمانگی اطلاعات مشترکان تلفن همراه این است که گرچه این وظیفه به وزارت ICT محول شده است، اما نقش اپراتورها در صیانت از این مهم نیز نباید دست‌کم گرفته شود و رسیدگی به این قضیه در صورت وقوع جرم می‌تواند با تشکیل دادگاه‌های متخصص و در نظر گرفتن مجازات متناسب با جرم صورت گیرد.

  • معمای سرورهای تلگرام

  دو هفته پیش بود که فیروزآبادی، دبیرشورای‌عالی فضای مجازی اعلام کرد که تلگرام تمایل رسمی ‌خود برای انتقال سرورهایش به ایران را اعلام کرده است، اما تحقق این امر به دیتاسنتر مناسبی نیاز دارد که شاید در داخل کشور به راحتی نتوانیم آن را فراهم کنیم که البته گزارش ICT ایرانی هفته‌نامه عصرارتباط با زدن تیتر «پشت چشم ایران برای انتقال سرورهای تلگرام» مفصل به این موضوع پرداخت. اندکی پس از طرح این موضوع، مرکز داده ابری یک شرکت خصوصی فعال در حوزه دیتاسنتر نیز با حضور مقامات رسمی‌ سیدخندان افتتاح شد و مدیرعامل شرکت مذکور چنین بیان داشت که مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران فراهم شده است و پیام‌رسان مذکور ملزم است تا پایان سال نسبت به انتقال سرورهایش به خاک ایران اقدام کند.

  اما هنوز مدت مدیدی از این دو رویداد که هر یک به تایید دیگری می‌انجامید، نگذشته بود که پاول دورف، مدیر تلگرام با یک پست مقامات و کاربران ایرانی را غافلگیر کرد. وی در پاسخ به پرسش یکی از رسانه‌ها در خصوص موضوع انتقال سرورهای این شرکت به داخل ایران چنین پاسخ داد که هیچ قصدی برای انتقال سرورهای تلگرام به داخل ایران ندارد و نمی‌داند این اخبار از کجا منتشر می‌شود؟

  بر اساس این گزارش، تخمین تعداد کاربران ایرانی تلگرام بالغ بر 20 میلیون نفر(شماره تلفن) است و عمده کاربران این پیام‌رسان در سطح جهان را ایرانیان تشکیل می‌دهند. اما با این وجود مناقشه پرچالشی میان مدیرعامل ظاهرا روس‌تبار تلگرام با مقامات کشور ایران بر سر انتقال سرورهایش به داخل خاک کشور وجود دارد. به نظر می‌رسد جزو معدود اقداماتی که تا کنون دو طرف بر سر آن به توافق رسیده‌اند مسدودکردن کانال‌های غیراخلاقی و یا ممنوعه است که آن هم هر از چندگاهی دچار موارد نقض بسیاری می‌شود.

  • دیوار‌های که داشت می‌پوسید

  با فرارسیدن ماه شهریور و مطابق مهلت سه ماهه دادگستری مبنی بر تخریب طبقات غیرمجاز(طبقات هفت و منفی سه) پاساژ علاءالدین، شمارش معکوس برای اجرای حکم آغاز شد. پیش از این و بنا به حکم دادستان استان تهران، مالک پاساژ مذکور موظف شده بود در مهلت تعیین‌شده که از ابتدای تیرماه تا پایان شهریور سال جاری بود نسبت به تخریب طبقاتی که به صورت غیرقانونی ساخته شده بودند و جان مشتریان و کاسبان این پاساژ را به خطر انداخته بودند، اقدام کند. اما گزارش‌ها حاکی از این بود که خشت از خشت طبقات مذکور تکان نخورده و گویا که مالک بنای تخریب ندارد!

  تا این که سرانجام پس از 19 ماه تاخیر، هفته گذشته خبر رسید که تخریب طبقه هفتم این پاساژ آغاز شده است و دیوارهای بیرونی مجتمع تجاری در حال فروریختن است. تخریب طبقات غیرمجاز این پاساژ در شرایطی صورت می‌گیرد که شائبه‌هایی وجود داشت. این قضیه حتی باعث واکنش قالیباف و بیان این موضوع شد که گردن‌کلفت‌ها در شهرداری حاشیه امن نخواهند داشت و اگر علاءالدین به اندازه کل بودجه شهرداری پول بدهد باز هم باید طبقه هفت را تخریب کند. به هر ترتیب با وجود مهلت یک ماهه باقیمانده، باید دید آیا واقعا تخریب طبقات اضافی به معنای واقعی صورت خواهد گرفت و قانون سرانجام خواهد توانست شاخ غول جمهوری را بشکند؟!

  به هر حال در حالیکه انتظار می‌رفت دیوارهای غیرقانونی بر اثر مرور زمان و پوسیدگی بریزد، حالا ظاهرا به حکم قانون در حال تخریب است، هر چند که اخبار ضد و نقیضی هم در این مورد وجود دارد.

  • شبنم رفت؛ کارت سوخت ماند

  هفته گذشته دو طرح ملی که با پایگاه داده‌های مهم در سطح کلان سر و کار داشت و با هدف اصلی مبارزه با قاچاق طرح‌ریزی شده بود، تعیین تکلیف شد. در این راستا، طرح شبنم یا همان شبکه بازرسی و نظارت مردمی ‌که متولی آن وزارت صنعت بود و به اختصاص کد یکتا به تک‌تک کالاهای کشور و امکان رهگیری آنها در سامانه استعلام مرکزی می‌پرداخت به دلیل آنچه ناکارآمدبودن نامیده می‌شد، حذف شد و جای خود را به کدشناسه و کدرهگیری کالا داد. در این خصوص هفته گذشته مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی اظهار داشت متاسفانه به علت نبود کار کارشناسی درست و دقیق روی طرح شبنم، قاچاقچیان، می‌توانستند برچسب تقلبی آن را تهیه و روی کالاهای قاچاق نصب کنند. لذا چنانچه کدشناسه و کد رهگیری تا شهریور امسال از سوی دولت تصویب شود، تا آخر سال ۹۵ در سراسر کشور به سطح اجرایی می‌رسد.

  بر اساس این گزارش، شبنم طرحی کارشناسی‌شده بود که مشابه آن در کشورهایی همچون ترکیه، چین و استرالیا با موفقیت پیاده شده بود. اما علت شکست آن در ایران صرفا آنچه که توسط مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا به آن اشاره شد، نبود. کارشناسان معتقدند در شکست طرح شبنم دلایل متعددی دخیل بودند که مهمترین آنها اراده کارتل‌های قاچاق بود که به زمین زدن هر آنچه که به مبارزه با واردات کالاهای غیرقانونی مربوط می‌شد می‌پرداخت، تغییر دولت و به دنبال آن تغییر تصمیم‌گیران برای سرنوشت شبنم در وزارت‌خانه متبوع، آماده نبودن زیرساخت‌های لازم و نیز فقدان اطلاع‌رسانی کافی باعث شد تا شبنم در ابتدای راه، با شکست مواجه شود. همچنین در هفته گذشته، کارت سوخت نیز برای رفتن یا ماندن در مجلس به رای گذاشته شد که به دنبال آرای نمایندگان مجلس به حدف آن رای داده نشد و ماندنی شد.

  • بفرمایید دود در فضای مجازی

  رصد و مسدودسازی کانال‌ها و سایت‌های غیراخلاقی، معاند با نظام و همچنین مروجان ناخداباوری در فضای مجازی، معمولا بیشترین توجه دستگاه‌های نظارتی و پلیسی را به خود اختصاص می‌دهند. این در حالی است که سوداگران مرگ با ایجاد و راه‌اندازی فروشگاه‌های مجازی در قالب کانال‌های تلگرامی، سایت‌های اینترنتی و صفحات اینستاگرام اقدام به فروش و توزیع همه نوع مواد مخدر و دخانیات در سراسر کشور می‌کنند و تعداد آنها رو به افزایش است.

  از این روی، می‌توان گفت چند وقتی است دغدغه خانواده‌های ایرانی، صرفا دسترسی فرزندانشان به محتوای غیراخلاقی منتشره در فضای مجازی نیست! بلکه فروشندگان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر و دخانی هستند که به صورت چراغ خاموش و مویرگی به تجارت می‌پردازند. در این راستا، تراژدی ماجرا زمانی به اوج خود می‌رسد که مشاهده می‌شود پای دست‌اندرکاران مذکور به حوزه ترک اعتیاد نیز باز شده است و با ایجاد کانال‌های ارتباطی به بغرنج‌تر شدن وضعیت این افراد آسیب‌دیده کمک می‌کنند. در این خصوص بنا به گزارشات واصله، مطلع شدیم که فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارند و در حال حاضر به فعالیت می‌پردازند که کالای قابل عرضه آنها انواع سیگار و فرآورده‌های دخانی نظیر تنباکوست و این فروشگاه‌ها دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند که به خریدار اعتماد کافی به منظور انجام خرید را اعطا می‌کند. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که طبق آیین‌نامه اجرایی قانون جامع مبارزه و کنترل دخانیات، فروش این محصولات از طریق اینترنت ممنوع و مستلزم برخورد پلیس فتا است.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG