کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

پرونده مختومه شد یا نه؟

 • 30 مرداد 1395
 • فرشید رضایی  هفته گذشته خبر برگزاری همایشی موسوم به ایران‌کانکت 2016 طی دو روز و در شهریورماه سال جاری در تهران با هدف معرفی و توسعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت مخابراتی ایران از سوی یک شرکت انگلیسی، موجی از انتقادها و واکنش‌های رسانه‌ها و نمایندگان مجلس را به همراه داشت.

  دبیرخانه این همایش یک شرکت انگلیسی است که مقرر کرده برای شرکت هر نفر 1200 پوند معادل شش میلیون تومان پرداخت شود.

  اما این موضوعی نبود که واکنش نمایندگان مجلس، فعالان سیاسی و برخی رسانه‌ها را به‌دنبال داشت. مشکل از جایی شروع شد که بر اساس اخبار در شرایط حضور در این همایش ذکر شده است که شرکت برای افراد حقیقی و حقوقی که برابر مقررات بین‌المللی، اتحادیه اروپا و دولت انگلستان در لیست تحریم قرار گرفته‌اند به‌هیچ‌وجه مجاز نیست.

  لذا همایشی قرار است در قلب پایتخت کشور برگزار شود که برخی مقامات ایرانی، اجازه حضور در آن را ندارند!

  اعتراض‌ها آغاز شد

  بلافاصله بعد از انتشار این خبر واکنش‌ها از درون مجلس آغاز شد.

  ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواستار لغو همایش ایران کانکت ۲۰۱۶ از سوی وزیر ارتباطات یا ملغی کردن شرط وارد نشدن افراد در لیست تحریم شد و گفت: برگزاری چنین همایشی در پایتخت جمهوری اسلامی‌ ایران پذیرفتن ظلمی ‌است که سال‌ها به ناحق علیه ملت ما از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش تحمیل شده است.

  علاءالدین بروجردی در واکنش به قرار ممنوعیت ورود مسوولان ایرانی که در لیست تحریم‌ها هستند به همایش ایران کانکت 2016 که شهریورماه در تهران با مجوز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار خواهد شد، گفت: تبلیغات برای برگزاری همایشی که در آن ورود افراد حقیقی و حقوقی ایران در لیست تحریم‌ها ممنوع است، مورد انتقاد قرار دارد.

  نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون صنایع مجلس ‌نیز به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: وزارت ارتباطات همایش ایران‌کانکت را لغو کند آیا دوران قاجار و پهلوی بازگشته است که سفارت انگلیس در ایران برای ما تعیین تکلیف می‌کند؟

  وی با اشاره به تحریم مقامات ایرانی برای شرکت در همایش (ایران‌کانکت ۲۰۱۶) که با همکاری وزارت ارتباطات ایران و سفارت انگلیس در تهران برگزار می‌شود، گفت: آقای واعظی، شما وزیر ارتباطات ایران هستید یا وزیر تحریم‌کننده کشور ما؟

  وی ادامه داد: آقای واعظی، شما چگونه در داخل ایران دستورات کشورهای خارجی را اجرا می‌کنید؟ نسبت به لغو این همایش اقدام کنید.

  نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی‌ خطاب به وزیر امور خارجه اظهار كرد: آقای وزیر شما که برای رفع تحریم‌ها زحمات زیادی کشیدید، چرا اجازه می‌دهید کشور اجنبی در داخل ایران تصمیم بگیرد؟

  سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از دیگر منتقدان شیوه برگزاری همایش ایران‌کانکت 2016 بود و با انتقاد از برگزاری همایشی در تهران که مانع حضور مسوولان ایرانی حاضر در لیست تحریم‌های اروپایی می‌شود، گفت: برگزاری همایشی در تهران با حضور وزیر ارتباطات و منع ورود مسوولان ایرانی تحریم‌شده از سوی اروپا فاجعه‌آمیز است.

  البته این تنها بخشی از انتقادات نمایندگان مجلس بود، اما سرانجام واکنش وزارت ارتباطات را در پی داشت.

   

  وزارت ارتباطات اطلاعیه داد

  بعد از انتقادات تند برخی از نمایندگان مجلس پیرامون ابهامات و حواشی برگزاری همایش ایران‌کانکت 2016 که در آن وزارت ارتباطات به عنوان هماهنگ‌کننده این رویداد مطرح شده بود، این وزارتخانه اقدام به ارایه اطلاعیه‌ای به این شرح کرد:

  "به دنبال انتشار برخی اخبار در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در خصوص همایش ایران‌کانکت 2016 موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی ‌اعلام می‌گردد:

  1- مجموعه کنفرانس‌هایی از 10 سال پیش در کشورهای مختلف توسط یک شرکت مجری غیردولتی انگلستان ( Euromoney ) درحال برگزاری است و سالانه دو بار در آسیا برگزار می‌شود. در این اجلاس مدیران ارشد شرکت‌های فعال در حوزه ICT گرد هم آمده و آخرین اطلاعات پیرامون نوآوری‌ها و فناوری‌های نوین این حوزه و همچنین معرفی پتانسیل‌های موجود برای سرمایه‌گذاری در حوزه ICT مطرح می‌گردد. با توجه به اینکه نمایندگان کشورمان نیز در این اجلاس حضور داشته‌اند و امسال یکی از این کنفرانس‌ها به منظور کسب سهم از بازار منطقه‌ای و بین‌المللی برای جمهوری اسلامی ‌ایران به نام Iran connect در تهران برگزار خواهد شد.

  2- با توجه به حضور کارشناسان و شرکت‌کنندگان بین‌المللی در این همایش، هماهنگی لازم با مبادی ذی‌ربط صورت گرفته و نهادهای مرتبط درجریان برگزاری این همایش هستند.

  3- این کنفرانس به عنوان فرصتی مناسب برای همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در حوزه ICT و همچنین استفاده بهینه از ظرفیت ترانزیت دیتا و ایجاد درآمد ملی می‌باشد و حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رييس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان سخنران در این همایش مطرح گردیده و وزارت ارتباطات برگزار‌کننده این همایش نمی‌باشد.

  4- این همایش صرفا رویکرد فنی اقتصادی داشته و به‌هیچ‌وجه همایش سیاسی نیست و لذا هیچ‌یک از مقامات سیاسی یا نظامی ‌درخواست حضور در این همایش را نداشته‌اند.

  لذا طرح و ربط برگزاری این همایش به عدم امکان حضور برخی فرماندهان سرافراز کشورمان منطقی و اخلاقی نمی‌باشد، البته به منظور رفع هرگونه شائبه‌ای، این شرط شرکت مذکور حذف گردید.

  5- قطعا همایش‌های فنی و اقتصادی بین‌المللی در جمهوری اسلامی ‌ایران و معرفی توانمندی‌های کشور در شرایط فرصت‌های به‌دست‌آمده پس از برجام، مؤید رویکرد صحیح دولت برای دستیابی به ظرفیت‌های اقتصادی جدید بین‌المللی برای کشور در خلال پروژه‌های بزرگ تکنولوژیک می‌باشد و سلیقه‌های مخالف دولت در رقابت‌های سیاسی باید به حفظ مصالح کشور توجه داشته باشد.

  تماس واعظی با رییس کمیسیون امنیت ملی

  اما در همین رابطه واعظی، وزیر ارتباطات طی تماس تلفنی با بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی اظهار كرد، در پی اخبار منتشر شده در این خصوص و تاکید کمیسیون امنیت ملی آن برای حذف شرط ذکرشده درباره همایش، (مبنی بر امکان نداشتن حضور مسوولان تحریم‌شده ایرانی) این مهم صورت گرفته و موضوع حضور در اجلاس هیچ ارتباطی با شرکت‌های تحریمی ‌در این عرصه نخواهد داشت.

  خبرگزاری خانه ملت گزارش داد واعظی در این خصوص به بروجردی خبر داده است که برگزارکنندگان اجلاس نیز موضوع را پذیرفتند و آن را از شرایط خود حذف کردند."

  نقش وزارت ارتباطات در برگزاری همایش

  اما نقش نهادهای داخلی در اجرای این همایش چیست و چگونه است. وزارت ارتباطات در اطلاعیه خود اعلام کرده که برگزارکننده همایش ایران‌کانکت 2016 در تهران نیست، اما در ابتدای فکس و ایمیلی که از سوی روابط عمومی ‌این کنفرانس به دست رسانه‌ها رسیده آمده است: به گزارش روابط‌عمومی ‌کنفرانس ایران‌کانکت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت ایران از صاحب‌نظران، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بین‌المللی مخابراتی به منظور معرفی و توسعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت مخابراتی ایران دعوت کرده است تا در کنفرانس ایران‌کانکت 2016 به مدت دو روز در تهران نشست داشته باشند.

  در تصویر تبلیغاتی همایش مذکور نیز لوگوی شرکت ارتباطات زیرساخت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشاهده می‌شود، که در بالای آن نوشته شده است با «میزبانی مشترک».

  در بخش پایانی خبر ارسالی از سوی روابط عمومی ‌این همایش به رسانه‌ها نیز آمده است: در این رویداد که با حضور چهره‌های مطرح جهانی در تهران برگزار می‌شود، دستور کار موضوعاتی اعم از چگونگی ارايه خدمات تحویل محتوا، گسترش داده‌ها، اتصال صدا و راه‌اندازی شبکه‌های 5G   و ... خواهد بود و اساتیدی همچون محمود واعظی، وزیر ارتباطات، محمدجواد آذری‌جهرمی، مدیر‌عامل شرکت ارتباطات زیرساخت، نیکلاس‌هاپتون، کاردار بریتانیا در ایران، حمیدرضا نیکوفر، مدیرعامل شرکت ارتباطات موبایل ایران، لیوچانگ ‌های، مدیرعامل شرکت مخابرات چین، علی اصغرزاده، مدیرعامل شرکت حامل عمده‌فروشی اتصالات افغانستان، به تشریح این موضوعات می‌پردازند.

  البته در کنار این مدیران و مسوولان نیز مارک بریت مدیرعامل شرکت  iflix، استفانو پلیری، مدیر عامل شرکت italtel، «ن مورل»، حامل بین‌المللی orange، حسن شانه‌ساززاده، رييس شاتل، «الساندرو تالوتا»، مدیرعامل شرکت مخابرات ایتالیا sparkle، کان ترزیگلو، مدیرعامل شرکت گروه ترک‌سل نیز به‌عنوان سخنران به تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری مخابراتی، اعم از سطح بین‌الملل و ایران خواهند پرداخت.

  همایش برگزار می‌شود؟

  اگرچه شرط جنجالی مجری انگلیسی همایش ایران‌کانکت 2016 با توضیحات وزیر ارتباطات و پیگیری‌های مجلس شورای اسلامی ‌رفع شده، اما اکنون بر اساس شنیده‌های غیر رسمی، پیگیری برای لغو کامل این همایش نیز همچنان ادامه دارد.

  با این وجود باید منتظر ماند و دید تا زمان برگزاری همایش مذکور، اصل همایش و ترکیب شرکت‌کنندگان و سخنرانان اصلی آن چه تغییراتی خواهد کرد.

  اگرچه خود وزارت ارتباطات مشتاق و پیگیر برگزاری این همایش است و در خبری که روی سایت این وزارتخانه منتشر شده؛ به نقل از علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرده، همایش این کانکت شهریورماه با حضور همه فعالان برگزار می‌شود.

  در آخرین خبر تکمیلی نیز وزیر ارتباطات اعلام کرد برخی مخالفان دولت با دست‌آویز قرار دادن برگزاری همایش ایران‌کانکت به دنبال تخریب دستاوردهای دولت هستند.

  وی گفت: موفقیت میزبانی این همایش تنها متعلق به دولت نیست بلکه نظام، مقام معظم رهبری و مردم نقش‌آفرین بودند و با توجه به این که فضای کشور باز شده، شرکت‌های بزرگ برای آشنایی با امکانات و ظرفیت‌های کشور تمایل دارند.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG