کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

10 سال پیش در چنین هفته‌ای

 • 30 مرداد 1395 • 10 سال پیش در چنین هفته‌ای، فازبندی اپراتور سوم تلفن همراه به شبکه مخابراتی کشور از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مشخص شد. طبق قراداد اپراتور دوم تلفن همراه ایران، اپراتور سوم پس از گذشت دو سال از اجرایی‌شدن قرارداد اپراتور دوم وارد شبکه مخابراتی کشور می‌شد؛ از همین رو سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان متولی صدور پروانه در حوزه آی‌سی‌تی فرایند اجرایی ورود اپراتور سوم را در سه فاز طراحی کرد. با توجه به اینکه در تاریخ 19 تیر 85 پنج شرط لازم‌الاجرا برای آغاز فعالیت اپراتور دوم محقق شده بود، از همین رو پس از گذشت دو سال از این تاریخ که اوایل تیر 87 بود زمینه صدور پروانه اپراتور سوم تلفن همراه توسط رگولاتوری فراهم می‌شد.

  طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پس از طی شدن سه فاز تحت عنوان مطالعات راهبردی، مستندات انتخاب مجری و برگزاری فرایند برون‌سپاری، مجوز فعالیت اپراتور سوم از طرف رگولاتوری صادر می‌شد.

  در این فرایند، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به بررسی اهداف و چشم‌اندازها می‌پرداخت و شروع به تدوین مدل کسب‌وکار اپراتورهای خارجی در ایران می‌کرد.

  10 سال پیش در چنین هفته‌ای، رسول سراییان، عضو هیات‌مدیره وقت شرکت ارتباطات سیار که به‌تازگی صندلی مدیرعاملی را واگذار کرده بود با ارایه تحلیلی جامع از ورود سرویس‌های جدید تلفن همراه، هشدارهایی را مطرح کرد.

  وی معتقد بود در صورتی که زیرساخت‌های فرهنگی، حقوقی به منظور استفاده از سرویس‌های جدید موبایلی فراهم نشود، طی سال‌های آینده شبکه تلفن همراه دو و نیم و چهار با خطر مواجه می‌شوند.

  سراییان بر این نظر بود که در بخش فنی فقط می‌توان بسترهای زیرساختی را فراهم کرد، لذا سیاست‌گذاری برای توسعه شرکت مخابرات و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تکنولوژی‌های جدید را از وظایف وزارت ارتباطات می‌دانست. وی همچنین معتقد بود در این بستر نیازمند یکپارچگی تصمیم‌گیری‌ها هستیم.

  سراییان، بزرگ‌ترین مشکل سال‌های آتی را نیز کمبود محتوا دانسته و معتقد بود با آمدن فناوری‌های نوین در موبایل نیاز به تولید محتوا هم افزایش می‌یابد.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG