کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

پس از مرگ چه اتفاقی برای حساب کاربری ما در شبکه‌های اجتماعی می‌افتد؟

 • 30 مرداد 1395
 • میثم لطفی  فیس‌بوک حدود 7/1 میلیارد عضو فعال دارد. بر این اساس دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد هر روز تعدادی از این افراد به دلایل مختلف جان خود را از دست بدهند و کتاب زندگی آنها در گوشه‌وکنار کره خاکی بسته شود. این اتفاق موجب شده حجم انبوهی از صفحات شخصی در بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان به‌صورت غیرفعال باقی بماند.

  فیس‌بوک سال گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد روزانه بیش از هشت هزار نفر از اعضای این شبکه اجتماعی از دنیا می‌روند و صفحات آنها برای همیشه به‌صورت غیرفعال باقی می‌ماند. در همین راستا بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان طرحی را با نام Legacy راه‌اندازی کرد تا بر اساس آن هر کاربر بتواند پیش از مرگ خود وصیت کند تا زمانی که از دنیا رفت، شناسه کاربری و رمز عبور او به‌صورت خودکار در اختیار یکی از نزدیکانش قرار بگیرد.

  جاسمین پروبست، مدیر تعیین استراتژی محتوای فیس‌بوک در این خصوص گفت: «کارشناسان و متخصصان ما متوجه شده‌اند باید گام‌های عملی بیشتری در این زمینه بردارند. کاربران باید به‌صورت شفاف‌تر بدانند زمانی که جان خود را از دست می‌دهند، چه اتفاقی برای صفحه آنها در شبکه‌های اجتماعی می‌افتد. ما در جریان طراحی خدمات جدید خود دو گام را در این زمینه تعریف می‌کنیم. نخست آنکه کاربران بتوانند محتوای خود را در قالب میراث حفظ کنند و دوم اینکه، به‌آسانی این امکان را برای اطرافیان فراهم آورند تا به حساب کاربری او دسترسی داشته باشند».

  ماجرای پیچیده

  مدیر استراتژی محتوای داخلی فیس‌بوک می‌گوید: «ما این سرویس‌ها را در اختیار کاربران خود قرار دادیم تا محتوای تولیدشده به‌عنوان میراث آنها محفوظ بماند. اطلاعات به‌اشتراک گذاشته‌شده از جمله تاریخ‌هایی که در آن با فرد دیگری خاطره ثبت کرده‌اند می‌تواند جزو میراث فرد باشد. یکی از نزدیکان کسی که از دنیا می‌رود می‌تواند مدیریت صفحه شخصی با این اطلاعات را در اختیار بگیرد. در بخش دیگر تنظیمات فیس‌بوک هم‌اکنون می‌توانید این قابلیت را فعال کنید که هرگز هیچ شخصی به پیام‌های خصوصی شما دسترسی نداشته باشد. حتی اگر پس از مرگ مدیریت صفحه شما به دست شخص دیگری بیفتد، باز هم او نتواند پیام‌های خصوصی شما را بخواند».

  با این وجود اگر نخواهید پس از مرگ خاطرات شما در دنیای شبکه‌های اجتماعی با دیگران به‌اشتراک گذاشته شود یا اینکه شخصی از نزدیکان شما مدیریت صفحه را در اختیار بگیرد، این امکان وجود دارد تا صفحه به‌صورت خودکار حذف شود. فیس‌بوک در بخش تنظیمات خود این امکان را به مشترکان می‌دهد تا در صورت تمایل،‌ قابلیت مذکور را فعال کنند.

  البته در چنین شرایطی باید فردی حضور داشته باشد که فوت شما را تایید کند تا فیس‌بوک صفحه مربوطه را حذف کند. به همین دلیل است که شبکه اجتماعی فیس‌بوک توصیه می‌کند پیش از فعال کردن گزینه‌های مذکور در دنیای واقعی خود با اطرافیان صحبت کنید و به آنها بگویید که تمایل دارید پس از مرگ چه اتفاقی برای صفحه اختصاصی شما بیفتد.

  در اوایل سال 2015 میلادی مرکز «شاخص جهانی وب» متوجه شد به‌طور میانگین هر کاربر اینترنتی در دنیا در پنج شبکه اجتماعی و رسانه‌ای حساب کاربری دارد. یک سال پس از این ماجرا یعنی اوایل سال 2016 میلادی همین مرکز در گزارش مجزای خود اعلام کرد تعداد حساب‌های کاربری هر فرد در شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته است و این مساله وابستگی هرچه بیشتر کاربران هزاره سوم به دنیای مجازی را نشان می‌دهد.

  به هر حال توجه داشته باشید اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که پنج حساب کاربری فعال در شبکه‌های اجتماعی مختلف دارید، مدیریت آنها برای نزدیکان‌تان بسیار دشوار می‌شود. بسیاری از حساب‌های کاربری به‌صورت تعریف می‌شوند که حتی اگر به آنها سر نزنید هم تا چند سال آنلاین باقی می‌مانند.

  با این وجود برخی شبکه‌های اجتماعی هستند که برای کاربران فوت‌شده استراتژی آسانی تعریف نکرد‌اند. براي مثال اینستاگرام که از زیرمجموعه‌های فیس‌بوک محسوب می‌شود، فاقد چنین قابلیتی است. حتی اگر شما هم بخواهید، اینستاگرام این قابلیت را ندارد تا خاطرات شما در تاریخ‌های مختلف را به کاربران یادآوری کند یا به‌صورت خودکار آنها را حذف کند. برای مشترکان این شبکه اجتماعی بسیار دشوار است که بتوانند چنین قابلیتی را در اختیار بگیرند. به جاي آن، اینستاگرام از شما می‌خواهد فرم مربوط به گواهی فوت را روی این شبکه اجتماعی پر کنید.

  زمانی که حساب کاربری اینستاگرام به این صورت فعال می‌شود، با مکانیسم متفاوت زنده یا مرده بودن کاربر را تشخیص می‌دهد تا برای ادامه به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات او تصمیم‌گیری شود. در بخش سیاست‌های کلی اینستاگرام گفته شده است: «کاربران می‌توانند در بخش تنظیمات صفحه خود را به‌گونه‌ای فعال کنند که پس از مرگ خاطرات آنها یادآوری شود. ولی ما سعی می‌کنیم امکان به‌اشتراک‌گذاری این خاطرات توسط دیگر کاربران را از بین ببریم تا خاطرات مذکور فقط برای دوستان نزدیک و خانواده منتشر شوند و به‌صورت عمومی در دسترس همگان قرار نگیرند. ما اقدامات گسترده‌ای برای محافظت از حریم خصوصی کاربران انجام داده‌ایم».

  تويیتر نیز تقریبا رویه مشابهي را پیش‌ گرفته است. در این شبکه اجتماعی نیازمند آن هستید تا یک فرم مخصوص را پر کنید تا اگر تويیتر در مورد مرگ شما به اطمینان رسید، صفحه اختصاصی را به‌صورت خودکار حذف کند. در این تنظیمات هیچ قابلیتی برای به‌اشتراک‌گذاری و یادآوری خاطرات کاربران در نظر گرفته نشده است.

  برای آنکه یک حساب کاربری در تويیتر حذف شود، بايد یکی از اعضای خانواده فرد، مرگ او را تایید کند یا اینکه به‌صورت دولتی مرگ او مورد تایید قرار بگیرد. زمانی که چنین درخواستی فعال می‌شود، تويیتر برای دریافت اطلاعات بیشتر یک پست الکترونیکی به خانواده متوفی ارسال می‌کند و جزییات بیشتر را در مورد مرگ او می‌پرسد و یک کپی از سند فوت او را هم می‌خواهد.

  لینکدین هم که این روزها بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی سازمانی جهان محسوب می‌شود و مایکروسافت مدیریت آن را برعهده دارد، فرایند مشابه و البته پیچیده‌تری را برای مشترکان خود تعریف کرده است.

  روش‌های نه‌چندان آسان

  شبکه اجتماعی به اعضای خانواده یا دوستان بسیار نزدیک نیاز دارد تا جزییات مربوط به مرگ کاربر را تایید کنند. در این فرایند اطرافیان بايد نام دقیق، آدرس اینترنتی پروفایل شخصی، نسبت فامیلی، آدرس ایمیل،‌ تاریخ فوت، آگهی درگذشت و حتی آدرس و مشخصات شرکتی را که تا روزهای آخر در آن کار ‌کرده ارایه دهند.

  لینکدین این قابلیت را در اختیار مشترکان خود قرار نمی‌دهد تا پس از مرگ، خاطرات مشترک آنها با دیگر کاربران یادآوری شود و فقط این امکان وجود دارد تا زمانی که هر عضو این شبکه اجتماعی از دنیا رفت، حساب کاربری او حذف شود.

  برخی کاربران تمایل دارند حتی پس از مرگ هم صفحه اختصاصی آنها در شبکه‌های اجتماعی فعال باشد. با این وجود بايد پیش از آنکه هر اتفاق ناگواری صورت گیرد، در بخش تنظیمات شبکه اجتماعی تغییرات لازم انجام شود تا وضعیت حساب صفحه اختصاصی پس از مرگ مشخص شود.

  یکی از سرویس‌هایی که در این زمینه به کاربران کمک می‌کند، Dead Social نام دارد. این سرویس ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که به کمک آن اطرافیان می‌توانند پس از فوت کاربر، همچنان صفحه شخصی او را فعال نگه دارند. سرویس Dead Social به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند خبر مربوط به فوت کاربر را به‌صورت مستقیم به فیس‌بوک، تويیتر، اینستاگرام، لینکدین و گوگل‌پلاس ارسال کند. این خبر از سوی حساب کاربری اختصاصی فرد به شبکه اجتماعی مربوطه ارسال می‌شود یا اینکه فرد نزدیک در خانواده که تایید لازم را از سوی سرویس دریافت کرده است، پیام مربوط به مرگ فرد را به این شبکه‌ها می‌فرستد.

  این سرویس به‌صورت خودکار صفحه افراد را پس از مرگ هم فعال نگه می‌دارد. براي مثال فردی که از دنیا رفته است، از طریق این سرویس در صفحه اختصاصی خود روی شبکه‌های اجتماعی هر سال می‌تواند روز تولد همسرش را به او تبریک بگوید یا پیش از فرا رسیدن سالگرد ازدواج، برای او کارت تبریک بفرستد. شما با تنظیمات این سرویس همچنین می‌توانید پیام‌های ویدیویی را به‌صورت مرتب به افرادی که دوست دارید، ارسال کنید.

  شبکه‌های نوآورانه

  زمانی که در چنین سرویس‌هایی فعال می‌شوید، می‌توانید شش نفر از نزدیک‌ترین افراد خود را انتخاب کنید تا پس از مرگ به حساب کاربری شما دسترسی داشته باشند و تاییدیه خبر فوت را به شبکه اجتماعی مربوطه ارسال کنند.

  سایت اینترنتی Dead Social در توضیحات خود اعلام کرده است که سرویس ویژه آنها می‌تواند به میزان قابل ملاحظه نارضایتی کاربران را کاهش دهد و در جریان اندوه ناشی از فوت افراد، یک تسکین برای بازماندگان باشد. در این توضیحات آمده است: «در دنیای امروز که انسان‌ها از هم فاصله دارند و شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین کانال ارتباطی میان آنها محسوب می‌شود، میراث دیجیتالی از خود به‌جا می‌گذاریم. ما باید برای کاربران امروزی که صاحب میراث دیجیتال هستند ارزش قایل شویم و سرویس‌هایی را در اختیار آنها بگذاریم تا بتوانند برای این میراث تصمیم‌گیری کنند».

  به هر حال، تایید خبر مرگ کاربر در حساب کاربری افراد روی شبکه‌های اجتماعی هنوز کار چندان آسانی نیست و این احتمال وجود دارد که سرویس مذکور برای شوخی یا اذیت کردن دیگر کاربران مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

  این مساله نیازمند آن است که به‌صورت جامع‌تر مورد تحلیل قرار بگیرد و شبکه‌های اجتماعی نیز بايد روش‌های آسان‌تری را در اختیار مشترکان خود بگذارند تا پس از مرگ، امکان مدیریت صفحات شخصی آنها برای اطرافیان آسان شود.

  آنچه پس از مرگ در دنیای آنلاین از ما بر جا می‌ماند، می‌تواند برای کسانی که همچنان روی این کره خاکی زندگی می‌کنند اهمیت زیادی داشته باشد و به همین دليل باید روش‌های بهتری برای مدیریت محتوای شخصی در شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته شود. این مساله به شبکه‌های اجتماعی وابسته است تا چگونه در این زمینه تصمیم‌گیری کنند. اما در هر صورت باید توجه داشت که هر شبکه اجتماعی نیازمند آن است که در این زمینه سرویس و خدمات ویژه در اختیار مشترکان بگذارد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG