کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

اگر می‌شد ایرانی‌ها هم آینده را ببینند

 • 30 مرداد 1395
 • زهرا میرخانی  همه ما دوست داریم که از آینده باخبر شویم. حتما شما هم فیلم‌های علمی- تخیلی بسیاری را دیده‌اید که قهرمانان داستان می‌توانند وقایع چند دقیقه و یا حتی چند ثانیه آینده زندگی خود را ببینند. فرض کنید که ما هم بدانیم در آینده و مکانی نه‌چندان دور چه اتفاقی منتظر ماست. واقعیت این است که این وقایع از فیلم‌های هالیوودی گذر کرده و از امری محال به امری ممکن تبدیل شده‌اند؛ کما این که اتفاقاتی که سال‌ها پیش در این فیلم‌ها می‌افتاد اکنون ما به‌ازای خارجی دارند.

  طوفان تهران را که به یاد دارید؛ دوسال پیش طوفانی شدید و کم‌سابقه تهران را درنوردید و حتی هواشناسی نتوانسته بود آن را پیش‌بینی کند و جواب درستی هم به مردم داده نشد. وقوع سیل، نگرانی از خطر همیشگی وقوع زلزله در کشور و بحران پس از آن، تصادفات گسترده رانندگی به علت حوادث غیرمترقبه، خطر شرایط اقلیمی نامناسب برای محصولات کشاورزی از جمله مواردی هستند که همواره وجود دارند.

  در تمام این موارد تنها راه ارتباطی اصلی با مردم رادیو و تلویزیون هستند و مشخص است که در لحظه وقوع بسیاری از حوادث ممکن است دسترسی به رادیو و تلویزیون مقدور نباشد، حال آن که مهم‌ترین ابزار برای مدیریت بحران در ساعات نخست، ارتباطات است اما متاسفانه برخلاف بسیاری از کشورها ایران فاقد سامانه‌ای جامع است تا از طریق هشداردهی در شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای همراه، به مردم اطلاع‌رسانی کند.

  ایجاد سیستم‌های هشداردهی به شهروندان و ایجاد یک شبکه ویژه به منظور بهره‌برداری مدیریت بحران منجر به تامین امنیت و نجات جان مردم می‌شود و بالطبع کاهش ضررهای اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. ساده‌ترین مثال این که اگر بدانیم در منطقه‌ای که در حال رانندگی هستیم راه بسته است و این امر به صورت خودکار به رانندگانی که درآن محدوده رانندگی می‌کنند اطلاع‌رسانی شود قطعا موجب کم شدن ترافیک، جلوگیری از تصادف و تسریع کار دستگاه‌های امدادرسان خواهد شد. حال در نظر بگیرید که سامانه‌ای برای اطلاع‌رسانی فوری در مورد بلایای طبیعی و انسانی به عموم شهروندان راه‌اندازی شود؛‌ بدون شک راه‌اندازی سامانه هشدار اضطراری موجب کاهش و پیشگیری از خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه خواهد شد.

  برای آشنایی با فواید گسترده چنین سامانه‌ای گزارش مبسوط" کشور هنوز سامانه هشدار اضطراری ندارد"  را که به قلم مهندس پورخصالیان در صفحه 2 همین شماره منتشر شده، بخوانید.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG