کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

شارژ هم‌زمان 80 گوشی موبایل ممکن شد

 • 30 مرداد 1395
 • مژگان کریم‌نیایی  شرح عکس: صف شارژ موبایل به‌وسیله شارژر خورشیدی که می‌تواند به‌صورت هم‌زمان 80 موبایل را شارژ کند.

  شرح عکس: هنری نیاکاروندی، سازنده دستگاه پاور خورشیدی در کنار دستگاه پرتابل شارژ موبایلی که خودش ساخته، در رواندا

  هنری نیاکاروندی هیچ‌وقت به‌دنبال یک شغل معمولی نبود. او در یک خانواده رواندایی متولد شد. آنها خیلی زود مجبور شدند به کشور بوروندی در مرکز آفریقا پناهنده شوند و او کودکی خود را در این کشور گذراند. اما چند سال بعد به‌دلیل وقوع جنگ در این کشور او و خانواده‌اش بار دیگر مجبور به مهاجرت شده و این بار به ایالات متحده آمریکا پناهنده شدند.

  نیاکاروندی در دانشگاه گئورگیای آمریکا به تحصیل علوم کامپیوتر پرداخت و موفق شد در سن 19 سالگی اولین استارت‌آپ خود را راه‌اندازی کند.

  به عقیده بسیاری از فعالان حوزه آی‌تی، اختراع جدید او مي‌تواند امکان شارژ کردن چند موبایل به‌صورت هم‌زمان و یکجا را فراهم ‌کند، زمینه ایجاد ارتباطات در قاره آفریقا را به‌وجود آورد و البته موجب ایجاد شغل‌هاي جدید و به‌کارگیری افراد زیادی در شغلی پردرآمد در این قاره شود.

  جالب است بدانید که اختراع نیاکاروندی جوايز زيادي از موسسه‌ها، شرکت‌ها و فستیوال‌های مختلف دریافت و حتی کمپانی مایکروسافت هم به آن جایزه‌ای اعطا کرده است.

  عکس شماره2

  شرح عکس: جین ماری یوهیروی، دارنده امتیاز کیوسک خورشیدی که در خیابان کیگالی رواندا مستقر شده است. پیش‌بینی می‌شود در 25 تا 30 سال آینده از این تکنولوژی در رواندا به شکل گسترده‌ای استفاده شود.

  نیاکاروندی سازنده تکنولوژی شارژ خورشیدی موبایل می‌گوید: اگرچه بسیاری از افراد در رواندا موبايل دارند، اما بيشتر آنها مرتب به‌دنبال جایی می‌گردند که بتوانند موبایل خود را در آنجا شارژ کنند. توجه داشته باشید که اگرچه حدود 70 درصد مردم در این کشور موبایل دارند، اما فقط 18 درصد مردم به سیستم مرکزی الکتریسیته این کشور متصل هستند.

  تجارت در یک جعبه

  کمپانی رواندایی پخش‌کننده این فناوری، امتیاز کیوسک‌های خود را که نام آنها را «تجارت در یک جعبه» گذاشته است، به واسطه‌هایی واگذار می‌کند که موجب شده این واسطه‌ها ضمن کسب درآمد خوب، برای خود سود خوبی هم نصیب شرکت کنند و در این میان رواندایی‌ها هم به‌جای سرگردان بودن به‌دنبال پریز برق، خیلی راحت گوشی‌های خود را شارژ کنند.

  نیاکاروندی، شعاری هم برای این اختراع خود انتخاب کرده و می‌گوید: این یک تجارت است که در یک جعبه خلاصه شده است.

  جالب است بدانید که زنان و کسانی که قادر به کار کردن نیستند و از ناتوانی‌های جسمی رنج می‌برند، بزرگ‌ترین داوطلبان آفریقایی انجام این تجارت هستند و البته شرکت نیاکاروندی هم برای اعطای کیوسک به این افراد اولویت‌هایی را قایل شده است.

  به‌تازگی 25 کیوسک شارژ نوری موبایل در رواندا راه‌اندازی شده و این تجارت همچنان نیز در حال توسعه است.

  نیاکاروندی  قصد دارد تا دو سال آینده تعداد این کیوسک‌ها را به چیزی ميان 500 تا 600 کیوسک افزایش دهد.

  بر اساس برآوردهای انجام‌شده، راه‌اندازی هر کیوسک چیزی ميان 100 تا 200 دلار هزینه دارد و بسته به تلاش و فعالیت متصدی کیوسک، به‌طور متوسط چیزی ميان 30 هزار تا 85 هزار فرانک رواندا در ماه کسب درآمد می‌کند که چنین درآمدی برای پرداخت هزینه‌های غذا و مسکن یک خانواده متوسط کافی است.

  شرکت نیاکاروندی در تصمیمی خیرخواهانه اعلام کرده است که براي راه‌اندازی این کیوسک‌ها برای زنان و افراد ناتوان هیچ هزینه‌ای گرفته نمی‌شود.

  نیاکاروندی می‌گوید این دوقشر در آفریقا، به‌خصوص در تجارت آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه به‌حساب می‌آیند و به همین دلیل باید از آنها حمایت کرد.

  زنان دسترسی‌هایی را که مردان در اختیار دارند، در اختیار ندارند و همچنین کسانی که ناتوانی‌هایی جسمی دارند از فرصت‌های کمتری برخوردارند.

  سامبیا جین پیر، از ناتوانی جسمی رنج می‌برد و درآمد بسیار پایینی دارد، به همین دليل مجبور است فرزندش را از مدرسه رفتن بازدارد، چون نمی‌تواند هزینه‌های تحصیل او را بپردازد.

  به کمک این کیوسک‌های شارژ موبایل، سامبیا حالا درآمد خوبی کسب کرده و دوباره فرزندش را به مدرسه برگردانده است و حتی دارد برای خرید خانه در سال‌های آتی برنامه‌ریزی می‌کند.

  سامبیا می‌گوید: من قبلا یک تعمیرکار ساعت بودم و بايد تمام روز را دنبال کسی مي‌گشتم که ساعتش مشکل داشته باشد و بخواهد آن را تعمیر کند. اغلب هم چنین کسی پیدا نمی‌شد، اما حالا من مرتب درآمد روزانه دارم و خانواده من دیگر با شکم گرسنه نخواهند خوابید.

  عکس شماره3

  شرح عکس: سامبیا جین پیر در کنار کیوسک شارژ موبایل خورشیدی. سامبیا موفق شده به کمک همین کیوسک مخارج خانواده خود را تامین کند.

  نقش چرخشی

  در این سیستم حتما باید کسانی که کیوسک‌ها به آنها واگذار می‌شوند به‌درستی و با دقت انتخاب شده باشند، چون آنها در واقع دروازه‌های ورود درآمد به کمپانی هستند. توجه داشته باشید که وقتی کمپانی فرصتی رایگان را در اختیار این متصدی‌های کیوسک می‌گذارد، در مقابل سعی می‌کند با نهایت دقت چگونگي فعالیت آنها را هم رصد کند؛ چراکه اگر آنها خوب پول در بیاورند کمپانی هم با توجه به درصدی که می‌گیرد درآمد خوبی کسب می‌کند، بنابراين کمپانی سعی می‌کند همواره در انجام بهتر تجارت به متصدیان کیوسک‌ها کمک کند.

  کمپانی همچنین چیزی حدود يك درصد درآمد متصدیان کیوسک‌ها را از محل اجاره دیواره کیوسک براي تبلیغات به‌دست می‌آورد.

  این کیوسک‌ها قرار است در آینده نزدیک پیشرفت‌های روزافزونی داشته باشند و امکان ارایه اینترنت وای‌فای، اینترنت محلی و گردآوری داده‌ها هم به قابلیت‌های آنها اضافه شود تا کاربران آفریقایی این کیوسک‌ها بتوانند از این خدمات هم بهره ببرند.

  عکس شماره4

  کیوسک‌های هوشمند

  سازنده این کیوسک‌ها به شکل جدی به‌دنبال توسعه کسب‌وکار خودش است. نیاکاروندی از خود می‌پرسد: چرا ما نباید اینترنت خودمان را ارایه بدهیم و چرا نباید امکان دسترسی به اینترنت را از این طریق برای مردم آفریقا فراهم کنیم؟ چرا ما نباید این خدمت را به جامعه آفریقا ارایه دهیم؟

  نیاکاروندی معتقد است اگر تبلیغات‌کنندگان کیوسک‌ها حاضر به تامین هزینه اتصال به اینترنت کیوسک‌ها باشند، ما می‌توانیم این خدمت را هم از طریق وای‌فای به کاربران خود ارایه دهیم و امکان اتصال به اینترنت را حداقل با یک شارژ محدود برای کاربرانمان فراهم کنیم.

  نیاکاروندی در آخر افق‌های دید خود را این‌طور ترسیم می‌کند: هدف ما رسیدن به بیشترین درآمد است، بدون آنکه بخواهیم براي رسيدن آن به متصدیان کیوسک‌ها فشار بیاوریم و معتقدم این می‌تواند یک موقعیت برد-برد هم برای متصدیان کیوسک‌ها هم برای ما به‌عنوان گردانندگان و صاحبان کمپانی باشد.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG