کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

گرانی و رکود دست از سر بازار بر نمی‌دارند

 • 30 مرداد 1395 • بازار خرید و فروش کامپیوتر در هفته‌ای که گذشت، تحت تاثیر بروز اتفاق‌های جدیدی قرار گرفت و گروه‌های گوناگون در ارتباط با بازار را شوکه کرد.

  از گرانی دلار و متعاقبا کالاهای حوزه دیجیتال و کامپیوتر گرفته تا اتخاذ تصمیم و اعمال قوانین جدید برای سر‌وسامان دادن به وضعیت بازار که بگذریم، موضوع حذف ارز مبادله‌ای از چرخه واردات کالاهای کامپیوتری و در کنار آن تدابیر جدید اتحادیه فناوران رایانه برای مقابله با عرضه کالاهای قاچاق، از اتفاقاتی هستند که هفته گذشته در حوزه رایانه رخ داده است.

  با توجه به اهمیت این اتفاقات، در گزارش این هفته به این موضوعات پرداخته‌ایم. اگر در این زمینه کنجکاو هستید، این گزارش را بخوانید.

  گرانی دلار و کالاهای کامپیوتری در گرماگرم تابستان

  اگرچه تا حدود یک ماه قبل، برخی از کارشناسان و فعالان بازار کامپیوتر از احتمال کاهش نرخ دلار آزاد و همچنین رونق تابستانی بازار کامپیوتر خبر داده بودند، اما گرانی نرخ دلار و پافشاری آن روی نرخ بالای 3500 تومان، تمام پیش‌بینی و معادلات کارشناسان و فعالان بازار را در هم ریخت.

  بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، در یک ماه گذشته نرخ دلار آزاد روی رقم حدودی 3490 تا 4560 تومان در نوسان بود که البته در روزهای پایانی هفته‌ای که گذشت، نرخ دلار روی رقم تقریبی 3530 تومان ثابت شد.

  این اتفاق موجب شد بازار بیش از پیش به رکود رود و به‌عبارتی خریداران در مقابل خرید موضع‌گیری سختی کرده و از خرید کالا امتناع کردند. بر اساس گزارش‌های رسیده از بازار کامپیوتر، کاهش شدید میزان تقاضا برای کالاهای کامپیوتری در حدی بوده که برخی از کسبه بازار حجم معاملات را در برخی از روزها در حد صفر اعلام کردند.

  این دسته از فعالان بازار مي‌گويند، ضرر و زیان بسیاری در ماه‌های گذشته دیده‌اند و بر این اعتقادند که تدوام روند فعلی قطعا به تعطیلی واحدهای فروش و حتی واردکننده، تا پایان تابستان منجر می‌شود.

  حذف ارز مبادله‌ای به رکود بازار دامن زد

  اگرچه بسیاری تصور می‌کردند که ارز مبادله‌ای به واردکنندگان کالاهای کامپیوتری ارایه نمی‌شد و نمی‌شود، اما در تازه‌ترین خبر مشخص شده است که گروهی خاص از واردکنندگان برای واردات کالا از ارز مبادله‌ای استفاده کرده و در مقابل کالاها را با نرخ روز دلار آزاد در بازار به فروش می‌رساندند. حالا گویا بر اساس تصمیم جدید مرکز توسعه تجارت، این ارز حذف و واردکنندگان از ارز مبادله‌ای محروم شده‌اند. انتشار این خبر در وهله نخست موجب اعتراض گروهی از واردکنندگان شد که ادعا می‌کردند از ارایه این ارز به گروه خاصی از واردکنندگان بی‌اطلاع بوده‌اند و در حق آنها اجحاف شده است. حتی اتحادیه فناوران رایانه هم در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفت: اصلا ما نمی‌دانیم چرا یک عده باید برای واردات کالاهای کامپیوتری از ارز مبادله‌ای استفاده کنند و عده دیگر از این ارز محروم باشند. اما پس از گذشت یک روز مشخص شد که گروه بزرگی از واردکنندگان از این ارز استفاده کرده‌اند که واردکنندگان عمده کالاهای کامپیوتری هم در این رده قرار داشتند.

  اینجا بود که خریداران با این پرسش مواجه شدند که اگر واردکنندگان براي واردات کالا از دلار 2650 تا 3000 تومانی استفاده می‌کردند، چرا کالاها را با نرخ روز دلار به فروش می‌رساندند و در ضمن از کاهش حاشیه سود و رجعت از بازار می‌گفتند. به گفته کارشناسان فاش شدن این موضوع موجب بی‌اعتمادی خریداران به فضای بازار و رکود بیشتر بازار شد.

  البته فعالان بازار در این زمینه می‌گویند که آنها کالا را با نرخ روز دلار از واردکننده خریداری کرده و هیچ سودی براي ارایه ارز مبادله‌ای در این مدت نبرده‌اند.

   در هر حال انتشار این خبر و حذف ارز مبادله‌ای موجب رشد دست‌کم 10 تا 15 درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری در هفته گذشته شد، به‌طوری‌که قیمت نوت‌بوک دست‌کم 100 هزار تومان و قیمت تبلت در حدود 30 تا 100 هزار تومان افزایش یافت. نتیجه این اتفاق هم کاهش شدید تقاضا از بازار کامپیوتر بود.

  بحث مبارزه با قاچاق دوباره داغ شد

  دقيقا پس از اتفاق‌هایی که در بازار موبایل رخ داد و اخبار و شایعات بسیاری در مورد جمع‌آوری گوشی و تجهیزات جانبی قاچاق بر سر زبان‌ها افتاد، اتحادیه فناوران رایانه هم دوباره موضوع مبارزه با کالاهای قاچاق در بازار کامپیوتر را مورد بررسی قرار داد و تصمیم و البته جریمه‌های جدیدی برای متخلفان در این زمینه اتخاذ کرد.

  بر این اساس اتحادیه صنف رایانه برای دومین بار در ماه گذشته به فعالان بازار کامپیوتر گوشزد کرد که عرضه هر نوع کالای قاچاق در بازار ممنوع است و اتحادیه با فروشنده برخورد جدی می‌کند.

  ‌بر اساس اعلام اتحادیه صنف رایانه، به تمامي اعضای تحت پوشش اتحادیه صنف فناوران رایانه، اعم از اعضای دارای پروانه کسب و کسانی که به‌صورت غیرقانونی و بدون پروانه کسب مشغول به فعالیت هستند اعلام می‌شود که تمام کالاهای موجود در فروشگاه و انبار فروشگاه‌ها باید دارای فاکتور رسمی باشد. همچنین ‌لازم است تمام کالاهای افرادی که مبادرت به واردات کالا می‌کنند، چه در انبار و چه در واحد صنفی دارای کد رهگیری گمرک باشد و اعضاي اتحادیه موظف به همکاری با بازرسان و ماموران نیروی انتظامی هستند و مسوول واحد صنفی باید تمام مدارک لازم را در اختیار ماموران قرار دهند؛ چراکه همکاری با ماموران مطابق با قانون بوده و همکاری نكردن اعضا جرم محسوب می‌شود و دیگر جایی برای شکایت وجود نخواهد داشت. بر اساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه، فروشندگان کالاهای قاچاق در وهله نخست جریمه نقدی می‌شوند و در مراحل بعد برای پلمب واحد تجاری آنها اقدام می‌شود. به گفته کارشناسان، در شرایطی که بازار مشتری ندارد، مقابله با کالاهای قاچاق در سطح بازار اقدامی بی‌فایده است و شاید بهتر باشد به شیوه اساسی در مقابل قاچاق مانع ایجاد کرد. به گفته آنها، در حال حاضر بسیاری از فروشندگان کالاهای قاچاق کاملا آزادانه کالاها را خارج از بازار و بدون هیچ رد و نشانی به فروش می‌رسانند و اتحادیه باید با این افراد برخورد کند.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG