کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

آیا می‌توانیم به SSDها اعتماد کنیم؟

 • 30 مرداد 1395
 • بهنام علیمحمدی  از زمان تولد و ورود اولین کامپیوترها به چرخه مصرف، هارددیسک‌های مکانیکی بهترین و ارزان‌ترین راهکار ذخیره‌سازی اطلاعات بوده‌اند، اما ساختار مکانیکی این ابزار ریسک از دست‌رفتن داده‌ها را به‌شدت افزایش داده و این موضوع به‌وضوح در گزارش‌هاي کاربران از خرابی هارددیسک‌ها مشهود است.

   در نیم‌دهه اخیر، درایوهای حالت جامد توانسته‌اند با کاهش خطر از دست‌رفتن اطلاعات، خود را به‌عنوان بهترین جایگزین هارددیسک‌‌های مکانیکی مطرح کنند. خوشبختانه قیمت SSDها روند نزولی را طی می‌‌کند و فناوری‌‌های نوین ساخت تراشه‌‌های ذخیره‌ساز، مهم‌ترین عامل ارزان‌شدن و گسترش کاربری ذخیره‌سازهای سیلیکونی بوده است. در دو دهه گذشته، عمومی‌سازی مصرف تکنولوژی‌‌ها مسیر یکسانی را طی کرده است. فناوری‌های جدید در ابتدا بسیار گران هستند و به همین دلیل هزینه تحقیق، طراحی و ساخت آنها بالا است و این دلیلی روشن است که موجب انحصاری شدن تکنولوژی‌های جدید تا چند سال اول ورود می‌شود. این مهم در حوزه سخت‌افزار‌های کامپیوتر نیز جریان دارد و چند سالی زمان نیاز است تا استفاده از یک فناوری برای کاربران عمومی، امکان‌پذیر شود. درخصوص SSDها اما قضیه کمی متفاوت‌ است.

  برای عمومی‌سازی SSDها سرمایه‌گذاری‌ و هزینه‌های بسیار بالایی صورت گرفته تا این ابزار به‌سرعت در سبد خرید کاربران قرار گیرد. از سال 2014، سازندگان بزرگی چون سامسونگ تصمیم گرفتند هزینه استفاده از SSD را برای کاربران عمومی کاهش دهند. این مسیر حالا به جایی رسیده که حتی کاربران خانگی هم امکان استفاده از ذخیره‌سازهای تراشه‌ای را دارند. پرسش اینجاست که آیا SSDها شایستگی اعتماد کاربران را دارند؟ هرچند نگرش‌های متفاوتی در این خصوص وجود دارد، اما پاسخ این پرسش را می‌توان از چند منظر بررسی کرد. نکته اول با ساختار درایوهای حالت جامد مرتبط است. در ذخیره‌سازهای سیلیکونی دیگر از ساختار مکانیکی و خطر از ‌دست‌رفتن داده‌ها خبری نیست. نکته دیگر، کاهش مصرف انرژی است. درSSDها هیچ قطعه مکانیکی وجود ندارد و نوع ساختار الکترونیکی آن موجب می‌شود نسبت به هارددیسک‌ها، انرژی بسیار کمتری را مصرف کنند که متعاقب آن، گرمای کمتری نیز تولید می‌شود. در درایوهای جامد، بخش ذخیره‌سازی داده‌ها از نوع مدرنی از تراشه‌‌های سیلیکونی غیر فرار تشکیل شده‌اند که علاوه بر افزایش عمر مفید نگهداری اطلاعات، Latency‌ (زمان انتظار) دسترسی به داده‌های درخواستی کاربران و همچنین دیگر منابع سخت‌افزاری سیستم مانند حافظه‌‌ها و پردازنده نیز کاهش محسوسی دارد. اما «سرعت» مولفه مهم دیگری است که موجب شده تا SSDها در کانون توجه کاربران قرار گیرند. نسبت به هارددیسک‌‌های مکانیکی، سرعت خواندن و نوشتن درایوهای جامد امروزی بیش از پنج برابر شده است. در درایوهای جامد امروزی ترکیب کاملا دیجیتالی سه بخش کنترلر، تراشه‌های ذخیره‌ساز و حافظه کش سه راس مثلث سرعت، پایداری و امنیت را برای ذخیره‌سازهای تراشه‌ای به ارمغان آورده‌‌اند. استفاده از تراشه‌های NAND که توسط فناوری‌های جدید 3D تولید شده‌اند، کانال‌های پرسرعتی را برای عملیات تامین دستورالعمل‌‌های پردازنده، خواندن و در نهایت نوشتن داده‌ها بر عهده دارند. این تراشه‌‌ها از قابلیت تحمل میلیون‌ها بار عملیات نوشتن و پاک‌کردن اطلاعات برخوردارند و در سخت‌ترین شرایط دمایی و فشارهای ناگهانی، قادرند بدون مشکل به کار خود ادامه دهند. به هر تقدیر امروز با نوع مدرنی از ذخیره‌سازهای «صفر و یک» روبه‌رو هستیم و مجموع مزایایی که پیشتر اشاره شد، بیانگر این حقیقت است که دوران هارددیسک‌‌های مکانیکی به سر آمده و در سال‌های آتی، تجدید خاطره هارددیسک‌ها فقط در موزه‌ها میسر خواهد بود! هم‌اکنون SSDها از مراحل گذار تکنولوژی عبور کرده‌اند و معرفی مدل‌‌هایی با ظرفیت‌های بسیار بالا (15 ترابایت) از سمت سازندگانی چون سامسونگ، سیگیت و توشیبا، بیانگر تجاری‌سازی و عمومی‌شدن این ابزار کوچک و کارآمد است. سرعت کمتر و طی فرایند پیچیده برای بازنویسی اطلاعات دو مشکل عمده SSDها هستند. با این حال، درایوهای حالت جامد بهترین و قابل اعتمادترین نوع ذخیره‌سازی اطلاعات برای تمامی دستگاه‌های پردازشی و هوشمند بوده و راهکار ایده‌آلی برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند سیستم‌های خود را با کمترین هزینه به‌روزرسانی کنند. هرچند هنوز هم قیمت این ذخیره‌ساز سیلیکونی تا حد مورد انتظار بازار فاصله دارد، اما برای کاربران خانگی و اداری، به‌کارگیری یک SSD کم‌ظرفیت به‌عنوان محل نصب سیستم‌عامل (درایو C) راهکاری بی‌بدیل خواهد بود. بدون تردید این انتخاب می‌تواند سرعت اجرای بازی‌ها، نرم‌افزارها و راندمان نهایی سیستم را به حد چشم‌گیری افزایش دهد.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG