کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

انتخاب هفته خارجی: مفهوم دردِ پرداخت

 • 23 مرداد 1395 • پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مردم در پرداخت با کارت اعتباری در مقایسه با پرداخت نقدی، پول بیشتری خرج می‌کنند. مطالعات انجام‌شده نشان از این دارند که نیاز به شمارش پول تااندازه‌ای چنین اثری را برجا می‌گذارد و «درد پرداخت» (Pain of Paying) وقتی‌که این عمل شمردن از بین برود کاهش می‌یابد.

  درد پرداخت یک مفهوم رفتاری است که تأثیر قابل‌توجهی در عادات خرید مدرن دارد. درباره این مفهوم در کتاب دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی می‌خوانیم: «درد پرداخت، اشاره به احساسی دارد که به فرد پرداخت‌کننده در هنگام عملیات پرداخت وجه دست می‌دهد. این احساس ارتباط تنگاتنگی با حساب‌کتاب ذهنی دارد. این مفهومی جدید است که دانشمندان در حال تکمیل مباحث مربوط به آن هستند. به‌طور مشخص پرداخت با اسکناس، نسبت به پرداخت با کارت، احساس نامناسب‌تری را در پرداخت‌کننده ایجاد می‌کند. همچنین میزان موجودی حساب شخص، نوع کارت مورداستفاده، تاریخ انجام تراکنش نیز بر این احساس تأثیرگذار هستند.»

  در ادامه آمده است: «به‌عنوان یک مورد دیگر، پرداخت با کارت اعتباری، با توجه به تولید بدهی آتی برای شخص، احساس درد بیشتری دارد. در مقابل استفاده از کارت پیش‌پرداخت، خصوصاً از نوع کارت هدیه، احتمالاً هرگز احساس ناخوشایندی ایجاد نمی‌کند. نمایش صعودی مبلغی که باید پرداخت شود، بر احساس ناخوشایند پرداخت‌کننده تأثیرگذار است. همه ما این را با مشاهده تاکسی‌متر تجربه کرده‌ایم. در صورت دریافت وجه از دارنده کارت، اضافه بر مبلغ نمایش داده‌شده در ابزارهای پرداخت همچون تاکسی‌متر و یا هر نوع نمایشگر مبلغ به مشتری، این احساس ناخوشایند به اوج خود می‌رسد.»

  تحقیقاتی که در مورد تأثیر نحوه پرداخت بر رفتار و احساس مصرف‌کنندگان انجام‌شده است نشان می‌دهد پرداخت با کارت‌های غیر تماسی نیز می‌تواند حس ناخوشایند درد پرداخت را از بین برد و حتی این حس را به لذت تبدیل کند.

  معرفی هفته داخلی: NFC جایگزین USSD

  استفاده از تلفن همراه برای پرداخت از روش‌های ساده و در دسترسی است که حتی در عقب‌مانده‌ترین جوامع، ازنظر توسعه بانکداری، نیز موردتوجه و استقبال مردم قرارگرفته است. در کشور خودمان هم استفاده از کدهای USSD برای پرداخت تجربه شیرینی برای کاربران، به‌ویژه کسانی که دسترسی به روش‌های جایگزین نداشتند، به ارمغان آورده بود. این تجربه البته چند سال بیشتر دوام نیاورد تا اینکه بانک مرکزی دستور محدودیت این کانال را داد، بزرگ‌ترین عامل این محدودیت‌ها نیز امنیت پایین این کدها اعلام ‌شده است. بااین‌حال هنوز هم روش‌هایی برای چشیدن طعم پرداخت همراه وجود دارد، یکی از این روش‌ها استفاده از NFC است.

  امروزه واژه NFC در ایران نیز زیاد شنیده می‌شود؛ کار تحقیق و توسعه در زمینۀ این فناوری، از سال ۸۹ توسط برخی شرکت‌های حوزه پرداخت الکترونیکی در ایران آغاز شد. این‌ها را محمد جلالیان، کارشناس پرداخت خرد می‌گوید. اکنون استفاده از این روش در خدمات حمل‌ونقل عمومی پیاده‌سازی شده است.

  او ادامه می‌دهد: «اپراتورها با واردکردن شبکه کاربران خود و توسعه فنی برای توزیع سیم‌کارت‌های مجهز به NFC، نهادهای مالی با توسعه زیرساخت‌های پذیرندگی و ارایه‌دهندگان خدمات با استاندارد کردن فرآیندها و ابزارهای پذیرندگی با فناوری NFC، می‌توانند نقش مهمی در کاربردی کردن هر چه بیشتر این فناوری ایفا کنند. شتاب بخشیدن به تدوین مقررات مرتبط با پرداخت‌های خرد، پیاده‌سازی طرح سپاس و دل کندن بانک مرکزی از قوانین دست‌وپا گیر نظام کنونی پرداخت، قطعاً یکی از ضروری‌ترین زیرساخت‌ها برای پیاده‌سازی کامل NFC در ایران محسوب می‌شود. از سوی دیگر، اهتمام اپراتورهای تلفن همراه به سرمایه‌گذاری برای توسعه این فناوری، ورود جدی شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی از طریق توسعه زیرساخت‌های فنی و به‌روزرسانی پایانه‌های پرداخت سازگار با این فناوری می‌تواند ایران را در مسیر رشد استفاده از ابزارهای نوین پرداخت خرد قرار دهد.»

   

   

   

   

   

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG