کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

سفری جدید به عصری طلایی

 • 23 مرداد 1395
 • مژگان کریم‌نیایی  در آینده‌ای نه‌چندان دور در درون کابین‌های هواپیما ارتباطات اینترنت از طریق وایرلس برقرار می‌شود. به اين ترتیب که هر مسافری با داشتن یک گوشی هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ و اتصال به واي‌فای امکان می‌یابد که سفرهای هوایی متفاوتی را تجربه کرده و حتی از ارتباطات تصویری بهره ببرد.

  *شخصی‌سازی سرگرمی‌ها در هنگام پرواز

  (عکس شماره 2)

  شرح عکس: سیستم «واتر فرانت» کمپانی پاناسونیک به مسافران اجازه می‌دهد از موبایل خود برای کنترل یک هواپیما که برای سرگرمی ساخته شده استفاده کنند.

  هر روز نقش موبایل در بالا‌بردن کیفیت پرواز بیشتر می‌شود و این استفاده از این ابزار به‌خصوص برای تاجرهایی که دایم در سفرند جنبه‌ای حیاتی پیدا کرده است.

  این روزها برخی از خطوط هوایی مانند klm تقریبا شبيه مهمانخانه شده‌اند که امکان استفاده رایگان از چت فیس‌بوک را در خطوط هوایی خود به مسافرانشان اهدا می‌کنند. اما آنچه می‌تواند استفاده از موبایل در پرواز را  بسیار متحول کند، بی‌شک سرگرمی‌های متنوعی است که قابلیت ارایه هنگام پرواز را دارند. مسافران از طریق سرگرمی‌هایی که در کابین‌های پرواز ارایه می‌شوند، به‌جای فکر به چاله‌های هوایی و دچار استرس پرواز شدن، جذب بازی با بازی‌های متنوع می‌شوند ‌و به این ترتیب دریچه‌ای نو به سرویس‌های متنوع هنگام پرواز باز می‌شود.

  از سوی دیگر، با به‌کارگیری سیستم سرگرمی‌های هوایی، احساس تنها بودن در پروازهای طولانی هم از بین می‌رود، چون این امکان شکل می‌گیرد که مسافران در یک بازی در مقابل یا کنار هم قرار گرفته و از طریق يك بازی کامپیوتری با هم بازی کنند.

  در سال‌های پيش از 2016 پاناسونیک سیستمی ساخته بود که از طریق آن مسافران هواپیما می‌توانستند از موبایل خود به جای دسته برای بازی و کنترل یک هواپیما استفاده کنند.

  کمپانی «ایورو اسپیس» در ادامه این روند سیستمی ساخت که از طریق آن امکاني فراهم می‌شد که یک فیلم را تا نیمه در هواپیمای یک خط هوایی خاص دید و در سفر بعدی با همین خط هوایی ادامه آن را تماشا کرد. این قابلیت از طریق شخصی‌سازی صفحات هر مسافر ممکن می‌شود.

  *مخاطب اسیر

  عکس شماره3

  شرح عکس: کمپانی‌های «تیل» و B/E یا «آسمان دیجیتال» هم در طراحی نمایشگرهای خود از قالب‌های بزرگ‌تر از قبل استفاده کردند.

  کمپانی تیل همچنین سیستم قابل حمل اینترنت وایرلس هم ارایه می‌دهد که در دستگاه‌های شخصی مسافران قابل استفاده است. سیستم AirFi که در برخی از خطوط هوایی از آن استفاده می‌شود هم  از یک روتر معمولی برای پخش اینترنت ساخته شده که سبک بوده و به‌راحتی قابل اشتراک‌گذاری ميان همه مسافران است.

   «هیمریکس»، توسعه‌دهنده سیستم AirFi معتقد است كه این فناوری اثرگذار و انعطاف‌پذیر بوده و به‌راحتی می‌تواند هنگام پرواز مورد استفاده قرار گیرد. به کمک سیستم AirFi مسافران می‌توانند فیلم‌های دلخواه‌شان را تماشا کنند، با سرگرمی‌های دیگر خود را مشغول کرده و از آن برای سفارش غذا یا خرید بدون پرداخت نقدی اجناس استفاده کنند.

  در واقع این یک سیر تکاملی از مجله‌های قدیمی است که در گذشته هنگام پرواز برای مطالعه به مسافران داده می‌شد تا حوصله‌شان سر نرود و امروز تا این حد توسعه یافته است. طبیعی است که احتمالا مسافران ترجیح خواهند داد سریال‌های محبوب خود را در هواپیما دنبال کنند، به جاي آنکه مثل سالیان گذشته مجبور باشند خود را با خواندن کتاب‌های ارایه‌شده در ‌هواپیما یا سفارش قهوه مشغول کنند.

  *واقعیت مجازی

  عکس شماره4

  شرح عکس:  AirFi یک جایگزین ارزان به‌‍ جای سیستم سرگرمی‌های هوایی است که به‌راحتی به موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها وصل می‌شود.

  اگر خطوط هوایی نتوانند امکان خرید از  آمازون یا تماشای فیلم در نت‌فلیکس برای مسافران در هنگام پرواز فراهم کنند و سر مسافران خود را با موارد این‌چنینی گرم کنند، مسافرانشان به خطوط هوایی دیگر روی می‌آورند و  پول زیادی از دست می‌‌رود.

   به همین دلیل خطوط هوایی از حقه‌های مختلفی برای سرگرم کردن مسافران خود استفاده می‌کنند. برخی خطوط هوایی قصد دارند با استفاده از ماهواره «گوگو توکیو» امکان تماشای نت‌فلیکس را برای مسافران خود فراهم کنند.

   از آنجایی که بیش از 80 درصد مسافران تبلت یا گوشی هوشمند دارند، امکان این کار وجود دارد که خطوط هوایی بدون هزینه برای نصب نمایشگرهای تلویزیونی پشت صندلی‌ها و فقط با اتکا به موبایل‌های افراد امکان استفاده از ‌نت‌فلیکس‌ را به مسافران خود ارایه دهند. در دنیای جدید خطوط هوایی ارتباطات اینترنتی اما فقط شروع ماجرا است.

  ترانساویا (یکی از خطوط هوایی فرانسه است) و همچنین یکی از خطوط هوایی استرالیا به نام Qantas تلاش می‌کنند که واقعیت مجازی را به‌طور پایلوت در هواپیماهای خود تست کنند تا در صورت امکان استفاده از این قابلیت را هم به خطوط هوایی خود اضافه کنند.

  جالب است بدانید كه مسوول توسعه این فناوری تاکنون با استناد به نتایج آزمایش‌های صورت‌گرفته استفاده از این تکنولوژی در هنگام پرواز را بسیار مثبت ارزیابی کرده است. به همین دلیل این خطوط هوایی قصد دارند واقعیت مجازی را به‌عنوان یکی از خدماتي که مسافر می‌تواند با پرداخت پول اضافی دریافت کند، اضافه کنند.

  عکس شماره 5

  شرح عکس:  واقعیت مجازی در خطوط هوایی Qantas و تریالز تبدیل به یک واقعیت شده است. Qantas در حال حاضر سرویس واقعیت مجازی خود را در مسیر هوایی استرالیا به لس‌آنجلس ارایه می‌دهد.

  *صندلی‌هایی با استایل سینما برای فیلم دیدن

  عکس شماره6

  شاید تبدیل هواپیما به یک سالن سینما به نظرتان عجیب برسد، اما این طرح هم برای ارایه در هواپیماها ارایه شده است، اما با توجه به هزینه و فایده آن زیاد به صرفه به‌نظر نمی‌رسد. ویکتور کارلیوز، مهندس مکانیک هواپیما، معتقد است که این تکنولوژی به این زودی‌ها به خطوط هوایی راه نمی‌یابد.

  *اتاق خواب

  عکس شماره7

  یک کمپانی طرحی را ارایه داده که بر اساس آن مسافران می‌توانند اتاق خواب شخصی‌سازی‌شده خود را در هواپیما داشته باشند. البته هنوز هیچ خط هوایی این قابلیت را از کارخانه سازنده خریداری نکرده اما به گفته توسعه‌دهنده این طرح، اولین خط هوایی که این امکان را بخرد بقیه هم برای نباختن رقابت مجبور به خرید آن می‌شوند. بسیاری از طراحان امیدوارند که در سال‌های آتی ما شاهد ارایه طرح‌های خلاقانه‌تری برای بالابردن راحتی مسافران هنگام پرواز باشیم.

  پس کمی صبور باشید، عصر طلایی پرواز هوایی فقط کمی با ما فاصله دارد.

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG