کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

نگاهی به لنز Samyang 135mm f/2.0

 • 23 مرداد 1395 • اگر به ژانر پرتره علاقه‌مندید و از لنزهای ۵۰ میلیمتری خسته شده‌ايد و به دنبال کادرهای بسته‌تر از فواصل دورتر می‌گردید، بهتر است لنزهای ۷۵ و ۸۵ میلیمتری را نیز فراموش کرده و یکراست به سراغ لنزهای پرایم تله بروید. لنز ۱۳۵ میلیمتری f/2.0 سامیانگ یک لنز با وضوح‌یابی دستی و کیفیتی بي‌نظير است که در مقایسه با ارزان‌قیمت‌ترین ساخته مشابه توسط برند زایس به تقریب سه و نیم برابر ارزان‌قیمت‌تر بوده و انتخاب خوبی هم برای عکاسان و هم برای فیلم‌برداران به‌حساب می‌آید. این لنز برای انواع دوربین‌ها ساخته می‌شود، اما تنها مدل دارای چیپ داخلی و دیافراگم خودکار مدلی است که سازنده برای نیکون می‌سازد و دارندگان دوربین‌های دیگر باید بدانند که تنظیم دیافراگم را باید به‌صورت دستی انجام دهند.

  ابعاد غول ۱۳۵ میلیمتری سامیانگ برابر ۸۲ در ۱۲۰ میلیمتر و وزن آن معادل ۹۲۰ گرم است که افزودن نورگیر پلاستیکی ۴۴ میلیمتر به طول و ۶۰ گرم به وزن مجموعه می‌افزاید. بدنه این لنز از پلاستیک ساخته شده و به همین دلیل قیمت ارزان‌تری نسبت به ساخته زایس دارد، اما با مراقبت ویژه و استفاده صحیح می‌توان تا سال‌های از آن برای ثبت تصاویر واضح بهره برد. دیافراگم این لنز دارای ۹ پره گرد است و می‌توان انواع فیلترهای ۷۷ میلیمتری را به آن متصل کرد. حداقل فاصله قابل دسترسی با این دستگاه ۸۰ سانتیمتر از سنسور دوربین است و ۱۱ عدسی در هفت گروه در ترکیب اپتیکی آن به‌کار رفته است. این تعداد کم عدسی به‌معنای کمتر شدن سطوح موجود در داخل لنز است و همین امر از رفله داخلی و افت کیفیت جلوگیری می‌کند. فقدان عدسی‌های غیرکروی یا آسفریکال نیز در بهبود کیفیت بوکه لنز نقش اساسی ایفا می‌کند؛ چراکه این عدسی‌ها با وجود کاهش ابعاد و وزن لنز، موجب ایجاد دوایر متحدالمرکز یا حلقه پیازی در دایره‌های بوکه می‌شوند.

  خریداران لنزهای ۱۳۵ میلیمتری بدون لرزه‌گیر و وضوح‌یابی خودکار، عده خاصی هستند که یا از سه پایه برای ثبت تصاویر استفاده می‌کنند ‌یا برای حصول اطمینان از وضوح کامل تصویر، دو یا سه عکس دیگر نیز از هر کادر یا سوژه می‌گیرند. با این حال وضوح‌یابی دستی و ترکیب اپتیکی ساده موجب افزایش محسوس کیفیت تصویر این لنز شده و علاقه‌مندان به پرتره تله را به‌خوبی راضی نگه می‌دارد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG