کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

 • 7 مرداد 1396
 • پريسا خسروداد  بيش از 40 ميليون گوشي هوشمند فعال در كشور وجود دارد كه حداقل يك يا دو شبكه پيام‌رسان بنا به تمايل فرد مالك گوشي روي آن نصب شده است. صرفنظر از اين كه شما فردي با دايره محدودي از دوستان در فضاي مجازي باشيد يا نه و گذشته از اين كه روزانه چه قدر از وقت خود را صرف سرزدن به اين كانال و آن كانال و يا صفحات مختلف در اينستاگرام مي‌كنيد، بدون ترديد ميزبان دريافت پيام، عكس و يا ويديوهاي غيراخلاقي شده‌ايد و چنانچه مخاطب هوشيار اين شبكه‌هاي اجتماعي باشيد، اين سوال در ذهن شما نقش بسته است كه توليدكنندگان اين قبيل محتواها چه كساني هستند و چه اهدافي را دنبال مي‌كنند؟

  اين سوژه كه تا كنون موضوع پايان‌نامه‌هاي بسياري در مقاطع تحصيلي مختلف دانشگاهي ايران در علوم انساني بوده است، متاسفانه با وجود فعاليت دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف و بعضا موازي در حوزه ICT، هيچ‌گاه به طور جدي مورد توجه قرار نگرفته است تا بلكه به شناسايي خاستگاه‌هاي اين اقدام منجر شود و در پي آن موجب اخذ راهكارهاي اساسي شود. لذا در مواردي هم كه مبادي انتشار اين جنس از محتواهاي خاص مورد شناسايي قرار گرفته، بيشتر شامل برخوردهاي قهرآميز و پليسي بوده و از درك چرايي و شكل‌گيري به شيوه علت و معلولي واقعا عاجز بوده است. در ICT ايراني اين هفته با محوريت قرار دادن اين موضوع، به ارزيابي و تحليل آنچه مي‌پردازيم كه در آخرين هفته تيرماه اتفاق افتاد.

  • توليدكنندگان محتواي پورنوگرافي چه كساني هستند؟

  هفته گذشته جهرمي، مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت در روزنامه دولت خبر از انتشار نتايج پژوهشي داد كه موضوع آن پرداختن به اهداف منتشركنندگان مطالب غیراخلاقی در شبکه‌های اجتماعی بود. وي كه نتایج به دست‌آمده را بسیار تعجب‌برانگیز دانست، اظهار داشت، بیش از 90 درصد محتوای مستهجن شبکه‌های اجتماعی خارجی و داخلی فعال در کشورمان توسط گروه کوچکی که تعدادشان دو رقمی است منتشر مي‌شوند و سپس مورد بازنشر قرار مي‌گيرند. وي در مورد بخش مهم اين اقدام، يعني انگيزه اين گروه‌ها گفت، عمده انگيزه آنها به قصد جذب مخاطب در کوتاه‌مدت و فروش تبلیغات کانال، وبلاگ و غيره بوده است. این موضوع از تحت پایش قرار گرفتن این کانال‌ها و صفحات، روشن شده که با گذشت زمان و تقریبا در اکثر موارد صفحات و کانال‌هاي مذكور با تغییر نام، روند کاری متفاوتی را دنبال می‌کنند. در واقع علاقه فراوان مشاغل و کسب‌وکارها به دیده‌شدن و رقابت در كسب تعداد بازدید بیشتر در فضای مجازی، زمینه‌ساز فعالیت این گروه‌هاست.

  بر اساس اين گزارش، در حالي كه گمان مي‌رود نتايج اين پژوهش بسيار گسترده‌تر و عميق‌تر از آنچه باشد كه توسط معاون وزير ارتباطات اعلام شده است، جاي اين پرسش مطرح است كه با وجود نهادي همچون شوراي‌عالي فضاي مجازي كه يكي از ماموريت‌هاي ده‌گانه آن  توسعه محتوا و پرداختن به خدمات كارآمد و رقابتی در اين زمينه است، چرا شركت ارتباطات زيرساخت كه وظيفه اصلي مديريت، سازماندهي و توسعه فني زيرساخت‌هاي فني در حوزه ICT را دارد، بايد به اين موضوع دخول پيدا كند؟

  گفتني است طي آمار اعلام شده در هفته بيش از 3 هزار و 300 كانال در فضاي مجازي به دليل انتشار محتواي غيراخلاقي و پورنوگرافي مسدود مي‌شوند كه اين رقم بسيار قابل‌تامل است.

  • سوداي پرتاب سرنشين به فضا و باز هم توافق با روسيه

  طراحي، ساخت و سرانجام ناكامي‌ ماهواره‌هاي ايراني جهت پرتاب به فضا و صرف ميليون‌ها دلار جهت انجام پروژه‌هايي كه عاقبت به‌خيرترين آنها (به علت آگاهي از اين كه حداقل معلوم است از نظر فيزيكي در كدام منطقه از زمين به سر مي‌برد!) سرانجام روانه موزه مي‌شود (ماهواره مصباح)، موضوعي است كه در دولت‌هاي مختلف پيگيري شده و نتيجه مشتركي نيز داشته است! به عبارت واضح‌تر، تا كنون ايران مبادرت به ساخت 9 ماهواره کرده است كه وضعيت يكي نامعلوم‌تر از ديگري است و تعدادي نيز بنا به دلايلي همچون تحريم، امتيازشان باطل شد و زمينگير شدند. اما اغلب اين ماهواره‌ها، داراي يك نقطه مشترك بودند و آن داشتن شريك خارجي يعني كشور روسيه بود.

  لذا گويا كسب تجربه‌هاي گران توسط ايران در زمينه پرتاب ماهواره تا كنون كاري نبوده است و اين جريان ادامه خواهد داشت. هفته گذشته، يكي از خبرگزاري‌های روسيه خبر از توافقاتي ميان انستیتوی مطالعاتی و تحقیقاتی وابسته به وزارت علوم و فناوری ایران با سازمان فضايي فدرال روسيه با عنوان «روس کاسموس» داد كه طي آن سازمان روسی مذكور به طرف ایرانی در پرواز آزمایشی سفینه سرنشین‌دار فضایی کمک خواهد کرد. طي اين توافق، ايران براي تاييد استاندارد کپسول‌هایی که قادر است انسان را به فضا ببرد از اين سازمان كمك خواهد گرفت.

  حال اين كه عايدي ايران از سرمايه‌گذاري روي ساخت 9 ماهواره تا كنون در ابهام است، اين كه دستاورد همكاري فضايي با روسيه براي ايران شامل چه مواردي بوده و اين كه موازي‌كاری ميان سازمان‌ها در كشور ما در حدي است كه حتي به حوزه فضا نيز رسيده است و همزمان وزارت علوم و سازمان فضايي روي اين حوزه كار مي‌كنند، همه در يك طرف، نكته اصلي اينجاست كه چرا با وجود رسانه‌ها و خبرگزاري‌هاي متعدد در كشور، منشا انتشار اين توافق بايد يك خبرگزاري روس باشد ؟

  • حذفي‌هاي وزارت ارتباطات

  با آغاز شمارش معكوس براي برگزاري مراسم تنفيذ و پس از آن تحليف رييس جمهور، زمان آن فرا مي‌رسد كه بالاترين مقام اجرايي كشور نسبت به معرفی کابینه و برنامه وزرا به مجلس شورای اسلامی اقدام کند تا پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزرا و برنامه‌هایشان در دست ارزیابی قرار گيرند.

  در همين راستا، زمزمه‌هاي تصدي كرسي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در هفته گذشته بيش از پيش اوج گرفت. با اين تفاوت كه به جاي مطرح شدن اسامي ‌پيشنهادي براي تصدي پست وزارت، بيشتر اسامي‌ حذفي‌هاي اين مقام مورد توجه قرار گرفت. بر اين اساس، برات قنبري كه در حال حاضر، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ارتباطات و فناوری اطلاعات است و يكي از گزينه‌هاي پيشنهادي وزارت به نظر مي‌رسيد، هفته گذشته اعلام كرد كه مخالف اين مسووليت بوده و هستم. همچنان سورنا ستاري كه در حال حاضر معاون علمي ‌فناوري رياست جمهوري است نيز شايعه حضور خود در وزارت ارتباطات را تكذيب كرد و گفت در کابینه دولت دوازدهم حضور خواهم داشت اما پست وزارت را قبول نخواهم کرد. لذا خداحافظي واعظي كه وزير ICT دولت يازدهم بود نيز از اين وزارتخانه باعث شد تا هيجانات اين كه چه كسي بر اين كرسي تكيه خواهد زد، به اوج خود برسد. گرچه همچنان دو كانديداي قوي براي تصدي اين پست وجود دارند که در صفحه 3 هفته‌نامه به آن پرداخته شده است، اما قانون نانوشته‌اي كه بايد آن را مد نظر داشت اين است كه معمولا وزير ارتباطات در كابينه دولت‌هاي مختلف، فردي بوده است كه پايين‌ترين ظن در خصوص اشغال اين كرسي توسط وي مطرح بوده است و اغلب از خارج بدنه اين وزارتخانه به سيدخندان راه يافته است.

  • پایان سرگرداني تقويمي ‌الكامپ ايراني

  هفته گذشته، همزمان با برپايي بيست و سومين نمايشگاه ICT در ايران بود كه از آن با عنوان الكامپ ياد مي‌شود. یکی از تفاوت‌های اساسي اين نمايشگاه با دوره‌هاي گذشته در زمان برگزاري اين رويداد بود. به طوري كه پيش از اين نمايشگاه الكامپ به طور معمول در فاصله زماني آبان، آذر و دي ماه برگزار مي‌شد، اما با گذشت بيش از يك دهه از آخرين باري كه اين نمايشگاه در تابستان برگزار شده بود، دوباره در تقويم زماني دومين فصل سال جاي گرفت.

  آنچه كه به عنوان دستاورد توسط متوليان برگزاري اين نمايشگاه در دوره بيست و سوم روي آن مانور بسياري داده شد، رشد كمي‌ نمايشگاه بود. به طوري كه اعلام شد الكامپ در اين دوره با رشد 70 درصدي متراژ مواجه بوده است و از 18 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی در دوره گذشته به 34 هزار متر مربع افزايش يافته است. گرچه وسعت كمي، يكي از شاخصه‌هاي پيشرفت وضعيت يك نمايشگاه به شمار مي‌رود، اما بدون گمان چيزي از نگراني‌هاي مربوطه به اصلي‌ترين ويترين صنعت ICT ايران كم نمي‌كند.

  بر اساس اين گزارش، صرف نظر از مسایل و حواشی پیرامون الکامپ، اين نمايشگاه با گذشت 23 دوره ظاهرا به نوعی ثبات در زمان و مجری برگزاری رسیده و طرفین ذی‌نفع در برگزاری نمایشگاه، از همکاری با یکدیگر راضی هستند و الکامپ با همین فرمان پیش خواهد رفت. اگرچه نمی‌توان جابه‌جایی مدیران دولتی را بر تغییر مجریان برگزاری نمایشگاه نادیده گرفت، فعلا که سند الکامپ بعدی به نام مجریان فعلی خورده، اما باید منتظر ماند و دید با تغییر دولت و جابه‌جایی مدیران این نمایشگاه به چه سرانجامی دچار خواهد شد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG