کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ICT ايراني در هفته‌اي كه گذشت

 • 14 مرداد 1396
 • پريسا خسروداد  در هفته‌اي كه گذشت، نه تنها ICT ايراني، بلكه كشور درگير برگزاري مراسم تنفيذ و تحليف رييس دولت دوازدهم بود. به‌طوري كه آماج گمانه‌زني‌ها براي تصدي صندلي وزارت در وزارتخانه ارتباطات و فناوري اطلاعات كه اين روزها به دليل انتشار اخبار ضد و نقيض در خصوص چگونگي توافق با پيام‌رسان تلگرام، تقريبا هر روز در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد به اوج خود رسيد.

  اما در كنار موضوع پراهميتي همچون معرفي كابينه، قضيه ديگري نيز قرار داشت كه شايد چنانچه مصادف با اين رويداد نمي‌شد مي‌توانست بسيار مناقشه‌برانگيز باشد. جريان از اين قرار است كه به نظر مي‌رسد اين بار انگشت اتهام مقامات قضايي و امنيتي كشور، نه به خاطر انتشار بي‌حجاب عكس چندين مانكن و هنرپيشه و خواننده در شبكه‌هاي اجتماعي و فعاليت كانال‌هاي فروش مواد مخدر و جنس قاچاق خارجي، بلكه به دليل به خطر افتادن امنيت ملي در كشور به سوي تلگرام نشانه رفته است و اين موضوع خود، موكد اين مطلب است كه شايد يكي از پيش‌شرط‌ها و چه بسا مطالبات دستگاه‌هاي مذكور به صورت نانوشته از وزير ارتباطات دولت دوازدهم در خصوص يكسره كردن اين موضوع حساس باشد. به عبارت ديگر گمان مي‌رود وزير ارتباطات جديد كابينه روحاني، اين بار با چالش جديدي به غير از آنچه كه قبلا اين وزارتخانه با آن مواجه بوده، روبه‌رو باشد و آن كشيدن دستي سنگين بر سر و گوش شبكه‌هاي اجتماعي خارجي با هدفي تحت لقاي ساماندهي است. اين جريان به‌گونه‌اي پيش رونده است كه باعث شكل‌گيري اين باور شده است كه شايد سرانجام دولت در نقطه‌اي قرار بگيرد كه عطاي شبكه‌هاي اجتماعي و بالاخص تلگرام را در ايران به لقاي آن ببخشد و فوايدش را ناديده بگيرد. اما آيا واقعا چنين خواهد شد؟!

  در گزارش اين شمارهICT  ايراني در هفته‌اي كه گذشت، با محوريت قرار دادن اين موضوع به ارزيابي و تحليل ساير اخبار مهم اين حوزه مي‌پردازيم.

  • نقش تلگرام در حمله تروريستي به بهارستان

  عبدالصمد خرم‌آبادي، معاون قضایی دادستان کل کشور كه البته دبير كميته فيلترينگ نيز هست، در روزهايي كه واعظي، وزير ICT آماده ترك كرسي وزارت و احتمالا روانه شدن به سوي پاستور است با وي دچار اصطكاك و تنش بسياري شد. به‌طوري كه وي و وزارتخانه‌اش را بارها متهم به ناديده گرفتن اجراي مصوبات كارگروه در خصوص مسدودسازي كانال‌هايي با محتواي مجرمانه کرد. اما در هفته گذشته، گويي تحمل دستگاه قضا به دليل فعاليت آزادانه تلگرام در ايران و عدم همكاري مسوولان تلگرام در مسدودسازي كانال‌هايي با محتواي مجرمانه به شيوه‌اي كه مقامات ايراني انتظار آن را دارند، به حدي تاب شد كه ديگر مراعات اين كه اعلام اسم دو كانال مجرمانه، ممكن است به جذب مخاطب بيشتر و به نوعي تبليغات براي آنها بشود را كنار گذاشت و رسما اعلام كرد كه چرا كانال‌هاي آمدنيوز و گروهك تروريستي منافقين كه مجرمانه بودن آنها برای همه محرز است و دستور قضایی هم برای مسدودسازی آنها صادر شده است هنوز مسدود نشده‌اند.

  وي همچنين با يادآوري جمله تروريستي مجلس، كانون هماهنگي اين عمليات را تلگرام دانست و عنوان كرد برای هیچ ایرانی قابل قبول نیست که داعش فیلم عملیات تروریستی خود در مجلس را در حین عملیات به‌صورت آنلاین از طریق تلگرام برای همه دنیا پخش کند و کسی نتواند از نظر فنی جلوی این اقدام را بگیرد و نهادهای امنیتی کشور به لحاظ غیرقابل کنترل بودن تلگرام قبل از عملیات هیچ اطلاعی از این موضوع نداشته باشند.

  • اهداف نامشخص و صف‌آرايي ماهواره‌هاي ايراني

  آنچه كه طي هفته گذشته بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي بين‌المللي داشت اما كمتر مورد توجه رسانه‌هاي داخلي حوزه ICT ايراني قرار گرفت، رويدادهايي بود كه در حوزه فضا به وقوع پيوست. پس از پرتاب ماهواره‌بر سيمرغ توسط سازمان فضايي ايران از پايگاه فضايي امام خميني و موضع‌گيري سياسي كشورهاي خارجي، رييس سازمان فضايي ايران از ساخت و آمادگي براي پرتاب سه ماهواره ديگر با عنوان‌هاي پيام اميركبير، ظفر علم و صنعت و دوستي خبر داد كه همان‌طور كه از نامشان پيدا است، اولي توسط دانشگاه اميركبير و دومي توسط دانشگاه علم و صنعت ساخته شده است. وي كه زمان پرتاب ماهواره‌هاي مذكور را به ترتيب سال آينده، دو سال ديگر و در نوبت پرتاب اعلام كرد، در عين حال از ساخت ماهواره ناهيد 1 و آمادگي مدل مفهومي ناهيد 2 نيز خبر داد.

  ماهواره‌هاي ايراني در حالي يكي پس از ديگري به پاي بستن قرارداد با روسيه مي‌روند كه هنوز به درستي مشخص نيست، طرح توجيهي، وضعيت پيشرفت و دستاوردهاي آنها تا كنون براي كشور چه بوده است. در همين راستا مي‌توان به ماهواره ناهيد 1 اشاره كرد كه با صرف هزينه‌اي بالغ بر 132 ميليون دلار در سال 83، يك دور توسط رييس دولت يازدهم در سال 91 رونمايي شد و اكنون واقعا روشن نيست كه وعده پرتاب آن تا سال آينده به چه معناست؟ ابعاد موازي و ابهام‌آميز ماهواره‌هاي ايراني، فقط در صرف دلارهاي ميليوني خلاصه نمي‌شود. زيرا مسوولان در حين اعلام گزارش‌هاي حاصله از فعاليت ماهواره‌هاي ايراني، از وجود دو پايگاه فضايي با نام‌هاي ماهدشت يا مركز فضايي البرز و نيز پايگاه فضايي امام خميني خبر دادند كه اولي در 70 كيلومتري غرب تهران و ديگري در جنوب سمنان است. اين دو پايگاه فضايي در حالي احداث شده‌اند كه به‌طور دقيق مشخص نيست به كدام ماهواره، ماهواره‌بر و موشك قرار است خدمت‌رساني كنند. زيرا در عمل اغلب ماهواره‌هاي ايراني يا زمينگير هستند يا پرتاب‌هاي ناموفق داشته‌اند.

  • خودداري آمازون از فروش كالا به كنسولگري‌هاي ايران

  شركت آمريكايي آمازون كه يكي از فعالان موفق دنيا در زمينه تجارت الكترونيكي است، هفته گذشته با اين اتهام مواجه شد كه در بازه زمانی ژانویه سال 2012 تا ژوئن سال 2017، اقلام مصرفی به ارزش 24هزار و 700 دلار را به یکی از سفارتخانه‌های ایران و اقلامی به ارزش 8هزار و 100 دلار را به افرادی ديگر در ارتباط با سفارتخانه‌های ایران فروخته بود كه پيش از اين در فهرست تحریم‌های کاخ سفید قرار داشته و در كنار برخی نهادهای دیگر ایرانی متهم به ارتباط با تروريست بوده‌اند. در حالي كه هنوز بررسي‌هاي دو وزارتخانه بازرگانی و خزانه‌داری آمریکا در اين خصوص كامل نشده است، آمازون اعلام كرده از فروش کالا به حساب‌های مرتبط با سفارتخانه ایران و افراد یاد شده در آینده خودداری خواهد کرد!

  • آزادي نوجوانان ايراني در فضاي مجازي از آمريكا بيشتر است

  هفته گذشته يكي از پژوهشگران رسانه‌هاي نوين با استناد به آماري كه چندي پيش توسط رييس مركز رسانه‌هاي ديجيتال وزارت ارشاد اعلام شده بود، ساعات حضور دانش‌آموزان ايراني را در پاي شبكه‌هاي اجتماعي بين 5 تا 9 ساعت در طول شبانه روز اعلام كرد. وي كه اين آمار را بسيار تكان‌دهنده توصيف كرد بزهکاری، تنبلی، اشتباه اطلاعاتی، سطحی‌شدن اطلاعات، سواد تصنعی و عدم کتابخوانی را از جمله عوارض افراط در مصرف فضاهای مجازی دانست و گفت حتي در آمریکا نيز به هیچ وجه نوجوانان زیر 16 سال، امکان اتصال به شبکه اینترنت جهانی را ندارند.

  صديق ميرزايي با يادآوري اين كه در راهنمای اولیه استفاده از شبکه اینستاگرام محدودیت مثبت 13 سال اعمال شده است و بین 13 تا 18 سال ضرورت نظارت والدین مورد تاکید قرار گرفته است گفت، یعنی اگر والدین فرزند زیر 13 سال دارند، به هیچ وجه آنها حق استفاده از اینستاگرام را ندارند و اگر در سن 13 تا 18 سال هستند، باید همراه نظارت والدین باشد. در حالي كه در ايران اصلی‌ترین كاربران فضای مجازی، افراد زیر 18 سال هستند كه حدود 14 میلیون مصرف‌کننده فضای مجازی را تشكيل مي‌دهند.

  بر اساس اين گزارش، به دور از هر نوع غرض‌ورزي و ادعايي مي‌بايست به اين واقعيت اعتراف كرد كه لزوم فرهنگ‌سازي و ترويج رژیم مصرف رسانه‌ای، وظيفه اجتناب‌ناپذيري است كه بخشي از آن بر دوش دولت و بخش ديگر نيز به عهده نمايندگان افكار عمومي و رسانه‌ها است كه متاسفانه در عمل هر دو از انجام اين وظيفه خطير غافل بوده‌اند.

  • هك شدن اينستاگرام احمدي‌نژاد توسط داعش

  هك شدن صفحات هنرمندان، بازيگران و ورزشكاران در صفحات مجازي، شايد اتفاق رايجي باشد، اما هك شدن صفحه سياستمداران معمولا چندان عرف نيست. هفته گذشته، فالوئرهاي رييس‌جمهوري پيشين ايران براي دقايقي با تصوير پرچم گروه تروريستي داعش در صفحه وي مواجه شدند كه خبر از هك شدن اكانتش مي‌داد كه البته چندان اين وضعيت دوام نداشت و سرانجام بازپس گرفته شد.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG