کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

سامانه صیاد در مرحله راه‌بنداز جابنداز

 • 15 مهر 1396
 • عبداله افتاده   

  سه هفته پيش بانك مركزي در حاشيه جلسه شوراي پول و اعتبار و با حضور مسوولان مربوطه سامانه صياد (صدور يكپارچه الكترونيكي دسته چك) را رونمايي كرد و طبق معمول برخی رسانه‌های وابسته و کم‌اطلاع تیتر زدند و هیاهویی به پا شد مبنی بر این که سامانه صیاد راه‌افتاد و اعتبار به چک‌های ایرانی بازگشت!

  اين در حالي است كه **بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد آنچه افتتاح شد چیزی بیش از یک طرح پایلوت (آزمایشی) و محدود نبود و هنوز راهی بسیار طولانی تا اتصال تمامي شعب بانك‌ها در سراسر كشور به اين سيستم و عملیاتی شدن واقعی آن باقی مانده است. **

  نحوه عملكرد سامانه صياد به شكلي است كه از ابتداي درخواست دسته چك تا مرحله نقد شدن آن را تحت كنترل داشته و مشكلات موجود را حل مي‌كند و به عبارتي مديران بانك مركزي در صدد بازگشت اعتبار به چك‌ها هستند.

  تعريف رونمايي رسمي از يك سرويس زماني است كه تمامي اجزاي آن كار كنند‌ نه اينكه سيستمي همانند صياد كه اگر حتي يك بانك به طور كامل به آن متصل نشود، عملاً چك‌هاي آن بانك به مفهومي كه در صياد تعريف شده داراي اعتبار نيست.

  **در حال حاضر چنانچه به شعب بانك‌ها براي دريافت دسته‌چك جديد مراجعه كنيد دسته‌چك‌ها با روال گذشته صادر مي‌شود و به نظر مي‌رسد تنها برخي از شعب امكان اتصال به سامانه صياد را دارند. **

  اين در حالي است كه معاون فناوري‌هاي نوين بانك مركزي در مراسم رونمايي (بخوانید تشریح کارکردهای سامانه صیاد) از سامانه صياد در خصوص ويژگي بارز سامانه صياد گفته بود: ويژگي بسيار مهم سامانه صياد اين است كه يك شماره منحصر به‌فرد روي هر برگ چك درج مي‌شود كه دريافت‌كننده چك مي‌تواند اين رقم را به سامانه پيامكي بانك مركزي ارسال كند و در همان لحظه از سوءسابقه صاحب چك مطلع شود.

  ناصر حكيمي تاکید کرد: اگر مشكلي وجود داشته باشد همان لحظه گيرنده پيامك مطلع مي‌شود و مي‌تواند قبل از اينكه چك را دريافت كند معامله را قطعي نكند، اين موضوع اطمينان نسبي به افراد مي‌دهد كه اصالت چك اطمينان‌بخش است و ضمن آنكه وضعيت صاحب چك استعلام شده است.

  او در ادامه تشریح کارکردهای سامانه صیاد که پیش از این نیز همگان در جریان آن قرار داشتند، گفت: استانداردسازي برگه چك نقش مهمي را در پيشگيري از جعل ايفا مي‌كند و به ذي‌نفع چك امكان مي‌دهد تا از اصالت آن با توجه به يكپارچگي مولفه‌هاي امنيتي و ظاهري در تمام بانك‌ها اطمينان حاصل كند. همچنین با توجه به اصلاح فرايند صدور و كارسازي چك، امكان استعلام وضعيت صادركننده چك براي گيرنده‌ ذي‌نفع آن به هنگام معامله و پيش از پذيرش آن از سامانه متمركز فراهم خواهد شد.

  وي با اشاره به برنامه‌ريزي و پياده‌سازي اين سامانه در مدت يك سال گفت:‌ طرح و رنگ چك‌هاي صياد گلبهي و از فردا در شعب بانك‌ها ارايه وتوزيع مي‌شود.

  وي ادامه داد: ‌چك‌هاي موجود تا 15 ارديبهشت ماه 97 داراي اعتبار است و درخواست و دريافت از طريق اينترنت بانك انجام مي‌شود و گيرنده چك مي‌تواند از طريق پيامك استعلام چك‌ها انجام دهد.

  معاون فناوري‌هاي نوين بانك مركزي با ابراز امیدواری کرد: با راه‌اندازي سامانه صياد كه از امروز (سه هفته قبل) فعاليت خود را آغاز مي‌كند اطمينان و اعتماد به چك بيشتر شود و اين ابزار به عنوان يكي از ابزار‌هاي تأمين مالي خرد و پرداخت باشد. وی گفت:‌ در مورد چك‌هايي كه براي بعد از اين تاريخ صادر شده است اين چك‌ها از اعتبار ساقط نمي‌شود و به قوت خود باقي است.

  حكيمي عنوان كرد:‌ البته تنها تفاوت اين است كه از ارديبهشت سال 97 اين چك‌ها تنها در بانكي كه آن را صادر كرده قابل نقد شدن است اما ساير چك‌ها صيادي قابل وصول است.

  این در حالیست که گفته شده سامانه صیاد به صورت ۲۴ ساعته از طریق سامانه پیامکی به درخواست‌های استعلامی پاسخ خواهد داد و شماره این سامانه پیامکی به زودی از طریق بانک مرکزی به اطلاع عموم خواهد رسید.

  **اما بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد در حال حاضر برخلاف وعده قبلی بانک مرکزی در خصوص اعلام شماره پیامکی به منظور استعلام چک‌های صیادی هنوز هیچ سرشماره‌ای از سوی این نهاد اعلام نشده که خود نشان از رونمایی نمایشی این سامانه دارد.**

  شعب همچنان در انتظار دریافت چک‌های صیادی

  تمامي اينها در حالي است كه بررسي‌هاي ميداني ما از شعب بانك‌ها نشان مي‌دهد كه هنوز هيچ چك صيادي در شعب بانك‌ها توزيع نشده است و همچنان روال صدور و ارايه چك به مشتریان بانک‌ها همان مسير گذشته است.

  براساس این گزارش، بانك مركزي سوم خرداد ماه ۱۳۹۶ سامانه صدور يكپارچه الكترونيكي دسته چك (صياد) را به منظور افزايش امنيت چك و جلوگيري از صدور چك‌هاي بلامحل اجرايي و به بانك‌ها مهلت داد تا ۱۵ شهريور ماه امسال به اين سامانه متصل شوند. با گذشت اين مدت، ۲۲ بانك به اين سامانه متصل شده‌اند اما هشت بانك هنوز باقي مانده‌اند كه بانك مركزي نيز در ابتداي شهريورماه فرصت ۱۱ روزه‌اي را براي پيوستن آنها به اين سامانه تعيين كرد كه به نظر مي‌رسد همچنان آنها به اين سامانه متصل نشده‌اند.

  **حال پس از گذشت مدتي از معرفي و اجراي اين طرح در سيستم بانكي، ۱۵ شهريور ماه سال جاري آخرين مهلت بانك‌ها براي اتصال به اين سامانه بود، اما اكنون با گذشت مهلت داده شده همانند گذشته از بانک‌هایی که به این سامانه متصل شده‌اند تنها چند شعبه آنها امکان ارایه خدمات چک‌های صیادی را دارند.**

  اين در حالي است كه بر اساس اعلام بانك مركزي فقط در تيرماه امسال قريب به يك و نيم ميليون فقره چك برگشتي به ارزش ١٣ هزار ميليارد تومان ثبت شده است، آماري بزرگ از ميزان چك برگشتي كه مي‌تواند نظام اقتصادي و اجتماعي و فرهنگي هر جامعه‌اي را تحت تأثير قرار دهد.

   

  راه‌بنداز جابنداز

  اينكه چرا بانك مركزي در رونمايي از سرويس‌هايي كه همچنان در مرحله پايلوت قرار دارد عجله مي‌كند، موضوعي است كه به نظر مي‌رسد اين نهاد به دليل كندي بانك‌ها مجبور به استفاده از روش "راه‌بنداز جابنداز" است تا بلكه با فشار افكار عمومي سامانه‌هاي مدنظر بانك مركزي به صورت كامل راه‌اندازي شود.

  البته کارکرد دیگر این رونمایی، رها شدن از پیگیری و فشارهای رسانه‌ای است تا این کار هم به نوعی تمام‌شده تلقی شود **هر چند که بانک مرکزی در بسیاری از موارد در صورت ساده‌ترین تخلفات مبالغ بانک‌ها را بلاک می‌کند و حتی پس از رفع مشکل با کسر میزان جریمه پول را به بانک‌ها بر‌می‌گرداند اهرم نظارتی مناسبی است، اما اینکه چرا در مواردی که چکی برگشت بخورد که انبوهی از معضلات و مشکلات را نیز ایجاد می‌کند، از اهرم‌های نظارتی خود استفاده نمی‌کند سوال‌برانگیز است.**

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG