کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

رژه پيامك‌هاي تبليغي روی روان مردم

 • 20 آبان 1396
 • نادر نينوايي  بحث مسدود شدن پيامك‌هاي تبليغاتي چيز تازه‌اي نيست و نزديك به يك‌دهه است كه پيامك‌هاي تبليغاتي هر روز در حجمي گسترده براي كاربران اپراتورهاي موبايلي كشور ارسال مي‌شود. **با وجود وعده و وعيد وزراي مختلف ارتباطات براي متوقف كردن اين پيامك‌ها، همچنان زور شركت‌هاي تبليغاتي ارسال پيامك به وعده‌ها، اقدامات و طرح‌های ساماندهی چربیده است.**

  با اين تفاسير گويا نبايد به اين زودي‌ها حتی براي کاهش شتاب قطار پيامك‌هاي تبليغاتي پاياني را متصور شد، چه رسد به مهار کامل آن. شواهد نشان می‌دهد اين قطار همچنان بدون هیچ خلل و مانعی روي ريل حركت كرده و به اين زودي‌ها هم خيال توقف ندارد.

  در ادامه تلاش‌های مسوولان وزارت ارتباطات برای مهار این پدیده، آذری‌جهرمی نیز در روزهای ابتدايي‌ حضورش در وزارتخانه خيلي زود خبر از برخورد جدي براي مسدود كردن پيامك‌هاي مزاحم داد. با اين وجود اتخاذ شيوه‌اي جدید یعنی امکان ثبت شکایات مردم از پیامک‌های تبلیغاتی هم تاکنون ناکارآمد بوده و همچنان انبوهي از پيامك‌هاي تبليغاتي براي كاربران موبايل ارسال مي‌شود. **نکته قابل تامل آنکه حتی پس از خبر راه‌اندازی سامانه ثبت شکایت از پیامک‌های تبلیغاتی، هیچ تاثیری هر‌چند محدود و موقت روی میزان ارسال این پیامک‌ها هم دیده نمی‌شود.**

  درخواست وزير براي گزارش پيامك‌هاي مزاحم

  محمدجواد آذری‌جهرمی اواخر مهرماه امسال به اظهارنظر در خصوص پيامك‌هاي تبليغي پرداخت و راه‌حل نهايي وزارت ارتباطات براي حل مشكل پيامك‌هاي تبليغي مزاحم را بيان كرد. وي گفت: سامانه ۱۹۵‌‌ برای رسیدگی به شکایت کاربران درباره ارسال پیام‌های تبلیغی پیامکی کار خود را آغاز کرد و كاربران می‌توانند متن پیام تبلیغی را به این سامانه ارسال کنند و پس از بررسی تخصصی و تشخیص تبلیغی بودن آن، اقدام لازم صورت می‌گیرد.

  با اين اظهارات درواقع وزارت ارتباطات عملا به جاي آنكه خود از طريق سازمان رگولاتوری وارد عرصه مقابله و انسداد ریشه‌ای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی شود، توپ را در زمین كاربران انداخت و آنها را مسوول گزارش ارسال‌كنندگان پيامك‌هاي تبليغي و مزاحم كرد.

  اگرچه طبق اعلام وزير ارتباطات قرار بود هيچ هزينه‌اي براي ارسال پيامك به سامانه 195 براي ثبت شكايت پيامك‌هاي مزاحم اخذ نشود، اما اين اتفاق نيفتاد تا وزير در شبكه اجتماعي خود به توضيح موضوع پرداخته و بنويسد كه این هزینه‌ها به صورت اشتباهی از مشترکان کسر می‌شده و مبالغ کسر شده به مشترکان برگشت داده می‌شود.

  از سوي ديگر اما از ۴۰ هزار پیامک شكايتي كه به سامانه ۱۹۵ واصل شده است، فقط نصف آن به شکل صحیح ارسال شده كه همين آمار اشتباه 50 درصدي در ارسال پيامك هم گوياي اطلاع‌رساني ضعيف وزارت ارتباطات در خصوص نحوه صحيح ارسال پيامك گزارش به سامانه 195 است.

  اگرچه خبری از نتیجه همین میزان شکایت پذیرفته‌شده نیز در دست نیست و اطلاعاتی از رایگان شدن هزینه ارسال پیامک برای سامانه 195 و بازگشت وجوه اخذ‌شده از مشترکان نیز نیست.

  تعدد شماره‌هاي ارسال‌كننده پيامك تبليغي

  يكي از نكات جالب توجه در خصوص پيامك‌هاي تبليغي كه براي كاربران ايراني ارسال مي‌شود آن است كه از هر شماره فقط يك يا نهايتا دو بار پيامك تبليغي ارسال مي‌شود. درواقع از زماني كه كاربران ايراني اين امكان را يافتند كه با ارسال پيامك به 9990 دريافت پيامك تبليغي را مسدود كنند؛ برخي افراد سودجو با استفاده از سيم‌كارت‌هاي شخصي اقدام به ارسال پيامك تبليغي به شكل انبوه كردند. يكي از همكاران ما كه پيامك‌هاي تبليغي خود را لغو كرده بود، بعد از ترفند جدید ارسال‌کنندگان پیامک‌های تبلیغاتی از طریق سیم‌کارت‌های شخصی، امروز با فهرستي از 500 شماره شخصي مواجه است كه از 98 درصد این شماره‌ها تنها يك بار پيام تبليغي براي او ارسال كرده‌اند.

  رگولاتوري سال گذشته قانوني را به‌اجرا گذاشت كه بر اساس آن هر ایرانی تنها می‌توانست 10 سیم‌کارت به نام خود از هر اپراتور تلفن همراه داشته باشد؛ با احتساب چهار اپراتور اصلي در آن زمان هر ایرانی می‌توانست نهايتا حداکثر 40 سیم‌کارت را به نام خود ثبت كند.

  اما ظاهرا این طرح نیز هیچ کمکی به ارسال انبوه پیامک‌های تبلیغاتی از طریق سیم‌کارت‌های شخصی نکرده است.

  از سوي ديگر هر شماره‌اي كه مسدود مي‌شود نيز بعد از مدتي با اين توجيه كه نامبرينگ يك سرمايه ملي است، بار ديگر فروخته مي‌شود و امكان خريد شماره‌هاي جديد براي فرد متخلف فراهم مي‌شود. مجموع اين‌ها باعث شده كه برخي افراد سودجو با خريد فله‌اي سيم‌كارت و ثبت آنها به نام خود یا دیگران، به ارسال پيامك‌هاي تبليغي اقدام كنند و در صورت مسدود شدن هم شماره‌هاي جديد و بيشتري خريداري كنند.

  لزوم تغيير شيوه در برخورد با پيامك‌هاي تبليغي

  چندي پيش ريیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خصوص نحوه برخورد با پيامك‌هاي تبليغي كه از شماره شخصي پيامك مي‌فرستند اعلام کرد که بررسی شکایات از سیم‌کارت‌های ارسال‌کننده پیامک تبلیغاتی به صورت محتوایی نیست و ما به محتوای پیامک‌ها ورود نمی‌کنیم، بلکه بر مبنای دریافت گزارش‌های مردمی و تعداد پیامک‌هایی که طی چند روز از این سیم‌کارت ارسال می‌شود آن را مزاحم تشخیص داده و با آن برخورد می‌کنیم.

  به نظر مي‌رسد وزارت ارتباطات و رگولاتوري براي حل اين مشكل بايد رويه ديگري پيش بگيرند و با اعمال جريمه‌هاي سنگين براي اشخاص حقيقي و حقوقي كه اقدام به ارسال پيامك تبليغي با سيم‌كارت شخصي مي‌كنند و با بالا بردن ريسك كار، صرفه اقتصادي اين تجارت غيرقانوني را از بين ببرد.

  همچنين به لحاظ فني امكان بررسي اينكه چه شماره‌هايي در تعداد بالا پيامك‌هاي گروهي ارسال مي‌كنند وجود دارد كه با اتكا به اين روش نيز مي‌توان زحمت گزارش تخلف سيم‌كارت‌هاي شخصي را كه پيامك تبليغي مي‌فرستند از دوش مردم برداشته و به رگولاتوري كه وظيفه رسيدگي به چنين مواردي را دارد سپرد.

  این مساله در حالی همچنان در ایران لاینحل مانده که از سال‌ها قبل دارندگان ایمیل امکان ارسال بیش از 50 ایمیل گروهی نداشته و ارایه‌دهندگان این خدمات آن را مشمول اسپم دانسته و از ارسال ایمیل در حجم بالا خودداری می‌کنند. ضمن آنکه بسیاری از ایمیل‌های اسپم نیز تشخیص داده شده و مستقیما به Spam Box کاربران ارسال می‌شود تا هیچ مزاحمتی برای دریافت‌کنندگان این خدمات رایگان ایجاد نشود.

  حال آنکه کاربران موبایل در ایران برای استفاده از این وسیله‌ ارتباطی هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای پرداخت کرده و این حق آنهاست که از خدمات مناسب برخوردار باشند و حریم خصوصی آنها با مزاحمت وقت و بی‌وقت مواجه نشود.

  **آنچه مسلم است، خروجی طرح ساماندهی ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از طریق سیم‌کارت‌های شخصی به‌هیچ‌وجه روشن نیست و این موضوع همچنان جزو پرونده‌ها و وعده‌های باز وزارت ارتباطات تلقی می‌شود** که در آینده همچنان مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

  در نهایت بايد گفت كه اگر عزم جدي براي خارج كردن قطار متخلفاني كه پيامك‌هاي تبليغي مزاحم با شماره شخصي مي‌فرستند از ريل وجود دارد، بايد با برنامه‌ريزي دقيق تصميمي قاطع، عملیاتی و البته سريع گرفته‌‌ شده و از اقدامات نمایشی پرهیز شود.

   

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG