کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

درس‌هایی از بحران جدید ایرانسل

 • 19 تیر 1395 • ادامه از صفحه 2
  به عبارت دیگر برخی از مشکلات یکشبه خود را نشان نمی‌دهد و در بلند مدت همچون موریانه پایه‌های یک شرکت را آهسته و پیوسته می‌خورد و از بین می‌برد. پس Brand image و Brand loyalty را به عنوان سرمایه‌های کلان و باارزش هر برند و شرکت باید بسیار جدی گرفت.
  درس چهارم: ورود نادرست وزارت ارتباطات به بحران ایرانسل. وزارت ارتباطات در مورد ایرانسل موضعی منفعلانه و محتاطانه دارد. اگر می‌خواهید بدانید چرا چنین استنباط و برداشتی وجود دارد، کافی است به نوع برخورد وزارت ارتباطات با شرکت مخابرات نگاه کنید. در این رابطه همه جور قاطعیت، تهدید، قانون‌مداری، حقوق مردم و کلید‌واژه‌هایی از این دست به کرات دیده می‌شود. (به روایت جدید البته دیده
  می‌شد!)
  در مورد اخیر هم اگرچه وزارت ارتباطات اعلام کرد به سرعت وارد عمل شده و روبات مذکور را از کار انداخته، اما کمی بعد وزیر ارتباطات در مجلس گفت، دو سال و نیم است که در جریان ماجرا قرار دارد و در "یک نهاد" با "یک کارمند خاطی"، "یک برخوردی" شده و "اتفاق جدیدی" نیفتاده است.
  توجه داشته باشید که گذشته از ورود حمایت‌گونه وزیر به پرونده ایرانسل و تلاش برای کوچک و کهنه نشان دادن افشای اطلاعات 20 میلیون مشترک، چه میزان گذاره‌های نامعلوم به کار گرفته شد. همین شکل موضع‌گیری باعث قرار گرفتن نادرست وزیر ارتباطات در زمانی بد در کنار ایرانسل شد تا این بار خود وی نیز متهم به کم‌کاری و اختفای حقایق شود.
  درس پنجم: بیانیه یا بنزین؟ قبلا هم این مثال را زده‌ام. دیپلمات‌های غربی مثلی دارند که می‌گوید، آتش را تا وقتی می‌توانی با پایت خاموش کنی، سریع خاموش کن. در غیر این‌صورت باید به دنبال سطل بدوی، بیشتر که تعلل کنی باید به آتش‌نشانی خبر دهی و بیشتر از این هم که معطل کنی، دیگر کاری از کسی بر نمی‌آید و باید تنها شاهد سوختن همه چیز باشی.
  در آخرین روز کاری هفته و پنج روز پس از اجازه دادن به بالا گرفتن آتش، سرانجام متهم اصلی لب به سخن می‌گشاید و بیانیه‌ای صادر می‌کند. از ابتدای بیانیه، چشم‌ها به دنبال کلماتی مبنی بر پوزش، جبران، اقدام یا برخورد می‌گردد، اما تمام این تصورات اشتباه است. اپراتور بحران مذکور را نه تنها تلویحا توطئه و سناریویی از پیش طراحی شده می‌نامد، بلکه از اساس وقوع آن را نیز انکار می‌کند.
  به این ترتیب به جای بیانیه‌ای که باید در حکم آب روی آتش عمل می‌کرد، تدبیر بر این بود که همچون بنزین، باعث بالا گرفتن هر چه بیشتر انتقادات و ابهامات شود.
  در نهایت اینکه چون پای ایرانسل در میان است، شخصا، این موضوع را هم تمام شده می‌دانم. رسانه‌ها هم چند روزی چند تیتر و گزارش و مقاله‌ای می‌نویسند و این ماجرا هم بدون هیچ تیر و ترکشی، ظاهرا ختم به خیر می‌شود! اما آن کوه آتشفشان، Brand image، رابطه نیازمند ترمیم، brand loyalty، ابهامات، پرسش‌ها و چندین و چند چیز دیگر می‌ماند تا در زمانی دیگر و به علتی دیگر سرباز کند و این چرخه باز هم ادامه خواهد یافت.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG