کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

تلسکوپی برای شکار حیات در کرات دیگر

 • 19 تیر 1395 • با نصب آخرین پنل مثلثی در تاریخ 3 ژوئیه 2016، فرایند ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان با قطر 500 متر به پایان رسید. این تلسکوپ که با نام اختصاری FAST شناخته می‌شود. در شهر داوُدنگ در استان گوئیژو ژین واقع شده است. برای ساخت این تلسکوپ 1.5 میلیارد یوآن معادل 180 میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده است و دولت چین قصد دارد از اواخر ماه سپتامبر آن را عملیاتی کند. تلسکوپ FAST قوی‌ترین دیش رادیویی مخصوص دریافت سیگنال‌ها در جهان محسوب می‌شود و ساخت آن رکورد بسیار بزرگی را برای چینی‌ها به ثبت رسانده است.
  در کمتر از شش سال پس از آنکه پروژه ساخت این تلسکوپ به صورت رسمی آغاز شد، مهندسان توانستند 4450 قطعه پنل را روی آن نصب کنند. برای ساخت و نصب این پنل‌ها محاسبات بسیار دقیقی انجام شده است تا هر یک از آنها در زاویه مخصوص قرار بگیرند. هر کدام از این پنل‌ها در انعکاس سیگنال‌ها تاثیر قابل ملاحظه دارند و در مجموع کنار یکدیگر امواج دریافت شده از سطح دیش را منعکس می‌کنند. سطح این دیش غول‌پیکر معادل 30 زمین فوتبال محاسبه می‌شود. «نان رندونگ» مدیر گروه مهندسی پروژه FAST گفت: «این تلسکوپ به منجمان امکان می‌دهد بسیاری از رویاهای خود را محقق کنند. از جمله اقداماتی که ستاره‌شناسان می‌توانند با این تلسکوپ انجام دهند بررسی هیدروژن خنثی در کهکشان راه شیری، شناسایی اخترهای کوچک در منظومه شمسی، گوش دادن به سیگنال‌های فضایی، شناسایی تمدن‌های احتمالی در دیگر کرات و ... است».
  هم‌اکنون آزمایش‌های لازم روی این تلسکوپ انجام می‌شود و طی چند ماه آینده از این فناوری پیشرفته به صورت عملی استفاده می‌شود. دولت چین اعلام کرد تمام ستاره‌شناسان جهانی از این تلسکوپ استفاده می‌کنند. در کنار این فناوری دیگر تلسکوپ‌های بزرگ جهان از جمله تلسکوپ فوق بزرگ اروپا (EELT)، تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST)، و سیستم لیزری Virgo اروپا نیز به ستاره‌شناسان کمک می‌کنند تا بتوانند بررسی‌های فضایی خود را انجام دهند.
  این نخستین تلسکوپ جهان محسوب می‌شود که قادر است ضعیف‌ترین صداها را هم در فضا تشخیص دهد تا از این طریق احتمال حضور موجودات زنده در دیگر کرات هم بررسی شود.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG