کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

بخش خصوصی فقط از دولت مطالبه‌گری نکند

 • 11 آذر 1396
 • سياوش روشني  سه‌شنبه هفته گذشته محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست صبحانه کاری اعضا و هیات ريیسه اتاق بازرگانی ایران حضور يافت و ضمن استماع نظرات و انتقادات بخش خصوصي به بخشي از آنها پاسخ داد.

  بخش خصوصي البته پيش از اين و قبل از كسب راي اعتماد جهرمي، در اتاق بازرگاني تهران با حضور وزير پيشنهادي مراسمي را برگزار كرده بود كه البته اين بار پاسخ‌هاي جهرمي به خصوصي‌ها اندکی متفاوت و با وعده و وعيد كمتري نسبت به جلسه قبل همراه بود.

  نكته حايز اهميت اما آن بود كه بسياري از مشكلاتي كه بخش خصوصي در اين جلسه مطرح كردند پيش از اين نيز عنوان شده بود و اين مساله گوياي آن است كه همچنان بسياري از مشكلات خصوصي‌ها حل نشده باقي‌مانده است.

  اگرچه مدیران اتاق ایران و فعالان اقتصادی به طرح نظرات کلی و متفاوت خود پرداختند لیکن از آنجا که هدف جلسه و گزارش حاضر پرداختن به مشکلات فعالان حوزه ICT بوده است، تنها به این بخش از دیدار مذکور پرداخته می‌شود.

   

  تعدد مجوزها گریبانگیر بخش خصوصی

  در اين جلسه محمدرضا طلايي، رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران از جمله نمايندگان بخش خصوصي بود كه برخي از مشكلات اين بخش را به وزير خاطرنشان کرد. بحث مالكيت فكري و لزوم بازپس‌گيري لايحه فرستاده شده به مجلس از جمله خواست‌هاي وي بود.

  طلايي همچنين گفت: در بحث تعدد مجوزها دچار مشكل هستيم و تعداد مجوزها گاهي بالاتر از تعداد پرسنل شركت‌ها است.

  وي در خصوص گمرك نيز خاطر نشان كرد: در زمينه صادرات نرم‌افزار زيرساخت‌هاي لازم را نداريم و از مزاياي صادركنندگان غيرنفتي نيز برخوردار نيستيم.

  يكي از الزامات اساسي ICT در كشور از نظر رييس كميسيون ICT اتاق اما، لزوم تاسيس پايانه‌هاي صادراتي در خارج كشور و معرفي پتانسيل‌هاي داخلي بود.

  همچنين به عقيده طلايي شركت‌هاي ايراني حوزه ICT پتانسيل توليد دارند اما فرصت حضور در مجامع بين‌المللي را ندارند كه اين موضوع نياز به رسيدگي وزارت ارتباطات دارد.

  وجود تب استارت‌آپ‌ها در كشور و خطر بروز سونامي استارت‌آپ‌هاي بدهكار بانكي از ديگر مواردي بود كه طلايي خواستار رسيدگي و حل آنها بود.

  وي همچنين در خصوص اينكه بخش خصوصي حوزه نرم‌افزار توسط سه اپراتور دچار انحصار شده و توليدكنندگان محتوا مجبورند توليدات خود را در اختيار يكي از اين سه اپراتور قرار دهند اعتراضاتي را مطرح كرد و براي بررسي مسايل و مشكلات فاوا خواستار همكاري نزديك كميسيون ICT اتاق بازرگاني با وزارت ارتباطات شد.

   

  درخواست حمایت از تولید سخت‌افزار

  در اين جلسه مسعود شنتيايي، ريیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات نيز به بيان مشكلات موجود براي حوزه سخت‌افزار پرداخت.

  وي گفت: در رابطه با برنامه ششم و سياست‌هاي وزارت ارتباطات در حوزه سخت‌افزار بايد گفت براي افزايش توليد تجهيزات فناوري اطلاعات سياست مشخصي وجود ندارد كه اين سياست‌ها بايد تدوين شود. همچنين براساس برنامه پنج‌ساله ششم توسعه باید درمجموع 110 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط وزارت ارتباطات انجام شود كه یک‌سوم یا 35 هزار میلیارد تومان از این میزان سرمایه مربوط به تجهیزات سخت‌افزاری بايد باشد.

  شنتيايي خطاب به جهرمي خاطرنشان كرد: خواست ما اين است كه سياست‌ها معين شود و منع ورود كالاهاي خارجي كه نمونه داخلي دارد نيز رعايت شود.

   

  تعدد مراجع متولی گریبانگیر بخش خصوصی

  از ديگر نمايندگان بخش خصوصي اما كه در اين جلسه به ذكر مسايل خصوصي‌ها پرداخت، افشين كلاهي، رييس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگاني ايران بود. كلاهي با ذكر اين كه كشور در حوزه كسب‌و‌كارهاي جديد در بنگاه‌ها موفقيت‌هايي داشته‌ و علت هم آن است كه زيرساخت اينترنت فراهم شده، گفت: مشخص نبودن مرجع و نهاد اعطاي مجوز در سال‌هاي ابتدايي فعاليت كسب‌و‌كارهاي نوپا از ديگر علل رشد محسوس در اين حوزه بوده است.

  وي افزود: فكر مي‌كنم وظيفه وزارت ارتباطات بهبود فضاي كسب‌وكارهاي آنلاين است. در حال حاضر هر شركتي مي‌بايست 10 مجوز بگيرد كه دريافت اين مجوزها زمان‌بر است؛ عدم دخالت دولت نيز باعث شده كه خصولتي‌ها فضا را از بخش خصوصي واقعي بگيرند. از سوي ديگر كارفرمايان نمي‌دانند از كجا بايد مجوز بگيرند و مشكلات بسياري در اين عرصه وجود دارد كه دخالت وزارت ارتباطات در اين شرايط لازم است.

   

  پاسخ وزير ارتباطات به بخش خصوصي

  جهرمی اما در خصوص انحصار يكي از اپراتورهاي موبايل كشور بر تبليغات صدا و سيما كه باعث شده بخش خصوصي ده‌ها نامه به او بنويسند، با لحنی انتقادی از این افراد گفت: نه صدا و سيما و نه آن اپراتور موبايلي مسووليتشان با من نيست و بخش خصوصي براي حل اين مساله بايد به شوراي رقابت رجوع كند و اين موضوع ربطي به وزارت ارتباطات ندارد.

  **وزير ارتباطات برخلاف جلسه قبل اين بار اما با لحن تندتري خصوصي‌ها را مورد خطاب قرار داد و گفت: مطالبه‌گري بخش خصوصي بايد مشخص باشد از چه كسي است و نبايد بگويد دولت چون قوه قضاييه و مجلس هم در بسياري از مسايل صاحب‌نظر و اثرگذار هستند.**

  وي براي حل ايرادات متعدد وارد شده به لايحه كپي‌رايت كه در مجلس است و بخش خصوصي خواهان بازپس گرفتن آن است نيز گفت: معاون خود را مامور مي‌كنم در خصوص اين لايحه با اعضاي اتاق بازرگاني صحبت كند. وي همچنين تاكيد داشت كه براي حل اين مشكل مجلس درخواست كرده به جاي بازپس گرفتن لايحه برخي از اعضاي بخش خصوصي را كه انتقاد دارند به مجلس ببرند تا كميسيون مربوطه در مجلس موارد مطروحه توسط آنها را پس از بررسي لحاظ كند.

  جهرمي در خصوص خطر به وجود آمدن بخش خصوصي بدهكار بانكي در آينده نيز گفت: طرح ما وام دادن به استارت‌آپ‌‌ها نيست و در حوزه تامين مالي پروژه‌ها پست‌بانك را داريم و اگرچه يك نگاه اين است كه به استارت‌آپ‌ها وام بدهيم اما ما قصد داريم كه منابع را به سمت آنها ببريم.

  پيشنهاد وزير ارتباطات براي ارتقاي سنديكاي مخابرات و نظام صنفي

  محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سه‌شنبه گذشته در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حاضر شد دو پیشنهاد را در جمع فعالان بخش خصوصی ارایه کرد.

  وزیر ارتباطات نخست طی پیشنهادی اعلام کرد: به نظر می‌رسد که سندیکای نظام صنفی رایانه‌ای را گسترده کنیم و مجموعه‌های دیگر را به آن اضافه کنیم تا به سندیکای نظام صنفی فناوری اطلاعات تبدیل شود.

  وی در پیشنهاد دیگر افزود: همچنین سندیکای مخابرات را به سندیکای فناوری اطلاعات ارتقا دهیم شاید لازم است این دو کار را داشته باشیم.

  عضو کابینه دولت تدبیر و امید در اين زمينه همچنين تاكيد كرد: اگر این اتفاق بیفتد قول می‌دهیم هم از سندیکای فناوری اطلاعات و هم سندیکای نظام صنفی فناوری اطلاعات در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات عضو داشته باشیم.

  هنوز چيزي از اين صحبت‌هاي جهرمي نگذشته بود كه در كمتر از چند ساعت فرامرز رستگار دبیر سندیکای صنعت مخابرات ايران برای عملی شدن پیشنهاد وزیر ارتباطات اعلام آمادگی کرد. وي در همين راستا نامه‌اي خطاب به وزير ارتباطات ارسال كرد و در آن خاطر نشان كرد كه باتوجه به اشاره جهرمي به گسترش و ارتقاي فعاليت‌هاي سنديكاي مخابرات و تبديل آن به سنديكاي فناوري اطلاعات در اساس‌نامه جديد اين سنديكا اين موضوع پيش‌بيني شده است.

  طبق اين نامه در اساس‌نامه جديد اعضاي تشكيل‌دهنده اين سنديكا مركب از شركت‌هاي فعال اعم از شركت‌هاي تحقيقاتي، توليدكنندگان، طراحان سخت‌افزار و نرم‌افزاري، مهندسان مشاور و پيمانكاران در حوزه فناوري اطلاعات هستند.

  شايان توجه است كه پيش از كسب راي اعتماد جهرمي، سنديكاي صنعت مخابرات از به وزارت رسيدن او حمايت كرده بود.

  مشكلات اجراي دولت الكترونيكي

  جهرمي در اين جلسه به موضوع دولت الكترونيكي نيز پرداخت. وي با ذكر اينكه شاخص ايران در زمينه دولت الكترونيكي پايين آمده گفت: ما در شاخص OSI افت داشتيم كه اين شاخص مربوط به در دسترس بودن سرويس‌ها براي مردم است.

  وي افزود: **توزيع خدمات در كشور به صورت سيلويي است و شهرداري، دارايي، ثبت و ساير سازمان‌ها به صورت جداگانه سرويس‌هايي براي خود راه انداخته‌اند كه استفاده از آنها مستلزم ثبت‌نام چندباره مردم در اين سرويس‌ها است. اما واقعيت اين است كه ما بايد توپ (اطلاعات) را در زمين بگردانيم و نه مردم را.**

  جهرمي با ذكر مثالي اضافه كرد: براي يك استخر آبزيان ساده 17 مجوز نياز است كه 52 مرحله را شامل مي‌شود و اگر يك مرحله انجام نشود كار عقب مي‌ماند و در اين شرايط از ما توقع اجراي دولت الكترونيكی را دارند.

  وزير ارتباطات تاكيد كرد: خود وزارت ارتباطات در زمينه شاخص‌هاي دولت الكترونيكی عقب است و معتقديم همه سازمان‌ها بايد وضعيت و ميزان آمادگي‌شان براي اجراي دولت الكترونيكی را مشخص كنند.

  جهرمي با انتقاد از برخوردهاي دوگانه صورت گرفته گفت: از طرفي از ما ترقي شاخص‌ها را مي‌خواهند و از طرفي مي‌گويند چرا مي‌خواهيد واي‌فاي در اماكن عمومي ارايه دهيد.

  وي در خصوص اين كه اين پروژه تا اين لحظه به كجارسيده نيز گفت: بخش فني قسمت سختش انجام شده اما تعامل دستگاه‌ها براي تحقق دولت الكترونيكی هنوز جاي كار دارد.

  تاكيد مجدد وزير براي اجراي رجيستري

  موضوع رجيستري از ديگر محورهاي اصلي صحبت‌هاي وزير جوان ارتباطات در بين فعالان بخش خصوصي بود. جهرمي در خصوص احتمال پايين آوردن تعرفه موبايل نيز گفت: اينكه تعرفه گوشي‌هاي موبايل كه الان پنج درصد است پايين بيايد مقدور نيست چرا كه در صحبت‌هايي كه با وزارت صمت داشته‌ايم موبايل را كالاي لوكس ارزيابي كرده و آن را جزو شاخص‌ها نمي‌دانند و سازمان حمايت از حقوق مصرف‌كننده مي‌گويد اين كالا تعريف نشده و ما نمي‌توانيم از آن حمايت كنيم.

  جهرمي ادامه داد: اين كه يك روزه 300 هزار تومان قيمت گوشي زياد شود آيا غير از اين است كه فروشنده آن را زياد كرده است؟ اگر تصور مي‌كنيد كه من در اين زمينه سكوت مي‌كنم خير اين‌گونه نيست.

  وي افزود: طبيعتا وقتي شروع به ساماندهي مي‌كنيد و كساني كه قاچاق موبايل مي‌كنند هم كم نباشند فشار مي‌آورند و فحش مي‌دهند.

  جهرمي در حالي كه خنده‌اي بر لبانش نشسته بود اضافه كرد: عيب ندارد اين فحش‌ها را به من بدهيد.

  جهرمي با اشاره به بازار بزرگ موبايل كشور گفت: **بازار ما بازار بزرگي است و نمي‌شود اين بازار 6 ميليارد دلاري هيچ رسوبي در كشور نداشته باشد. ما بايد هزينه را بالا ببريم تا شركت توليدكننده مجبور شود توليد را به داخل ايران بياورد.**

  جهرمي همچنين مدعي شد كه با اجراي طرح رجيستري در همين مدت 100 درصد رشد واردات موبايل از مبادي رسمي اتفاق افتاده است.

   

  *حاشيه‌های پررنگ‌تر از متن

  * از جمله حاشيه‌هاي جالب اين برنامه اما حضور پرتعداد نمايندگان شركت‌هاي خصوصي و رسانه‌ها و رقابت نمایندگان شركت‌هاي خصوصي براي فرصت پيدا كردن براي چند دقيقه صحبت با وزير ارتباطات بود.

  * همچنين شوخی‌های وزير ارتباطات نيز در حين جلسه باعث خنده حضار شد؛ وي در حين جلسه خطاب به يكي از نمايندگان بخش خصوصي كه سوالات و نقدهاي زيادي داشت با لحني آميخته به لبخند گفت: سوال‌هاي شما كوتاه است اما جوابشان طولاني است و به من نامه داده‌اند كه بايد به هيات دولت بروم.

  * در جايي ديگر اما رييس اتاق بازرگاني استان البرز از فعاليت‌هايش در دهه 60 و 70 صحبت مي‌كرد و جهرمي با ذكر اين كه من آن زمان تازه به دنيا آمدم بار ديگر لبخند را برلبان حضار نشاند. رييس اتاق البرز هم البته به شوخي و در پاسخ گفت: من قديمي و متعلق به عصر دايناسورها هستم و مشكل از سن بالاي من است نه سن كم شما!

  * نكته جالب ديگر اما اين بود كه وزير از مسايل به وجود آمده پيرامون تاكسي‌ياب‌هاي اينترنتي نيز غافل نماند و اقدام اخير آنها را محكوم كرده و گفت: در خصوص ويز تاكسي‌هاي اينترنتي كار درست را به شيوه غلط انجام داده‌اند كه باعث مي‌شود اعتماد عمومي به اپ‌هاي داخلي از بين برود.

  * برخورد گرم نمايندگان بخش خصوصي با نصراله جهانگرد رييس سازمان فناوري اطلاعات پس از اتمام جلسه اتاق بازرگاني و ازدحام بسيار زياد خبرنگاران براي پرسيدن سوال از وزير ارتباطات از ديگر حواشي جلسه هفته گذشته بود.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG