کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

بازخواني سرنوشت سامانه قراردادهاي سفيد امضا

 • 11 آذر 1396
 • پريسا خسروداد   

   

  سفيد، به خودي خود رنگ بسيار زيبايي است كه در ذهن خلاقانه و پراحساس برخي از هنرمندان، طيفي از تمامي ‌رنگ‌ها محسوب مي‌شود. اما وقتي كه به عنوان پسوند در كنار برخي از امور قرار مي‌گيرد، حال و هواي امر مربوطه را به طور كلي تغيير مي‌دهد. «قراردادهاي كار سفيد امضا» پديده شومي ‌هستند كه به عبارتي برداشتي مدرن از برده‌داري در حال حاضر به شمار مي‌روند. بدين ترتيب كه طي اين پديده، كارفرما با سوءاستفاده از موقعيت جوياي كار در خصوص تصاحب شغل مورد نظر، وي را به امضاي قراردادي وا مي‌دارد كه در آن به هيچ وظيفه و حقوق شفاف و مشخصي، حتي گاه به صورت فيزيكي اشاره نشده است و طي آن كارفرما قادر است در زمان مقتضي و با شرايطي كه مطلوب وي است، نسبت به قطع همكاري و اخراج شخص مورد استخدام اقدام کند.

  اين موج منفي كه مدت‌هاست شيوع يافته و محل منازعات كارگري و كارفرمايي فراواني را در دادگاه‌هاي ايران به خود اختصاص مي‌دهد، قرار بود از طريق ايجاد سامانه‌اي كه «ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست» نام دارد، كنترل و رسيدگي شود. اما سرنوشت اين پرونده به كجا رسيد؟ موضوعي است كه در گزارش اين هفته ICT ايراني به آن مي‌پردازيم.

  • رصد قراردادهاي سفيد امضا معطل يك سامانه

  مرداد ماه سال جاري بود كه سامانه‌اي با عنوان «ثبت قراردادهای کار و ثبت دادخواست» با حضور وزير كار و تعاون راه‌اندازي شد تا ضمن به‌كارگيري ظرفیت مغفول مانده ماده 10 قانون کار که کارفرما را مکلف می‌کند تا قرارداد کار را در 4 نسخه تنظیم و یک نسخه را به اداره کار تحویل دهد و از انعقاد قراردادهاي سفید امضا جلوگيري کند. فعاليت آزمايشي سامانه جامع روابط كار با حضور 30 زيرسامانه ديگر به طور آزمايشي شكل گرفت و قرار شد تا از مهرماه فعاليت رسمي ‌و جدي آن آغاز شود. اما اتفاقي كه افتاد اين است كه با گذشت بيش از چهار ماه از اين زمان، هنوز خبري از فعاليت اين سامانه نيست. به طوري كه هفته گذشته، علي خدايي، عضو کارگری شورای‌عالی کار با نشانه رفتن اين قضيه اظهار داشت، حجم انتظاری که از این سامانه می‌رفت، به حدي فراتر از موضوع ثبت قراردادها بود كه باعث شد پیوندهای مختلفی که باید با سامانه بسته می‌شد زمانبر شود و در اختیار عموم قرار نگيرد. از همين رو، وي ضمن خواستار جامعه كارگري نسبت به فعاليت اين سامانه، خواهان پيگيري فعاليت سامانه مذكور به عنوان يك مطالبه از دولت شد.

  • پيگرد قانوني جاعلان هويت سايبري افراد مشهور

  گشتي كوتاه در شبكه‌هاي اجتماعي به ويژه اينستاگرام و تلگرام نشان مي‌دهد، فضاي مجازي پر از صفحات و كانال‌هايي است به نام افراد مشهور اعم از ستارگان دنياي ورزش و سينما گرفته تا پزشكان و افراد سرشناس ايراني كه با هدف مطالبات مختلف از مردم ايجاد شده است. بعضي از آنها مي‌خواهند، كمك‌هاي مردمي ‌براي زلزله‌زدگان كرمانشاه جمع كنند و برخي ديگر درصدد گلريزان بچه گربه‌اي هستند كه يك پايش بر اثر تصادف با خودرو شكسته و در خطر يوتانايز قرار دارد. اما چه قدر راست مي‌گويند؟

  سرهنگ دوم مهدی شکیب، ريیس اداره پیشگیری از جرايم سایبری پلیس فتا ناجا هفته گذشته طي مصاحبه‌اي نسبت به افزايش صفحاتي كه در  فضاي مجازي با استفاده از عكس و اسم افراد مشهور ايجاد شده است هشدار داد و اعلام كرد، اين افراد در خوشبينانه‌ترين وضعيت فروش كالا و خدمات و در برخي موارد اهداف مجرمانه‌ای نظير کلاهبرداری، اخاذی هتک حیثیت را دنبال مي‌كنند و گاه با آيدي افراد مشهور اقدام به برقراري رابطه دوستی با جنس مخالف و يا جمع‌آوری عکس‌های خصوصی و اطلاعات شخصی وي جهت اخاذی مي‌كنند و در صورت عدم موفقیت آبروی قربانی خود را به چوب حراج می‌گذارند. وي خطاب به اين قبيل سلبریتي‌ها گفت، صرف اعلام جعل هويت مجازي در یک برنامه تلویزیونی یا مصاحبه با یک نشریه، مبني بر اين كه در فضای سایبر یا شبکه‌های اجتماعی فعال نيستند و هیچ‌گونه صفحه یا کانالی ندارند، كافي نيست و این افراد حتما باید پیگیر قانوني این موضوع باشند تا نه تنها مانع سوءاستفاده از نام و آوازه خود شوند بلکه جلوی بسیاری از کلاهبرداری‌هایی که به نام آنها صورت می‌گیرد و افراد ساده قربانی آن می‌شوند را بگیرند.

  • استفتا در خصوص فالووري جنس مخالف

  هفته گذشته دفتر مقام معظم رهبري، نظر ايشان را نسبت به شبهاتي كه در فضاي مجازي براي برخي از افراد وجود دارد، اعلام كرد. اين استفتاها از جايي كه اغلب به چگونگي ارتباط با جنس مخالف در فضاي مجازي بازمي‌گردد، مورد بازتاب گسترده‌اي قرار گرفت.

  در يكي از اين استفتاها پرسيده شده بود، آیا صحبت یا شوخی با نامحرم به شکل صوتی، تصویری یا نوشتاری، فالو یا لایک کردن جنس مخالف در فضای مجازی حرام است؟ ايشان نظر خود را در خصوص استفتاي مذكور چنين اعلام كردند: به طور کلی ارتباط با نامحرم که مستلزم مفسده بوده یا خوف وقوع در حرام در میان باشد، جایز نیست. همچنين در استفتايي ديگر، نظر ايشان در مورد اين كه آیا خواندن صیغه عقد موقت در فضای مجازی جهت حلال شدن رابطه مجازی صحیح است و نيز آيا برای خواندن عقد حتما باید طرف مقابل را بشناسیم؟ دفتر معظم له در اين خصوص اعلام كرده، نوشتن کافی نیست اما خواندن عقد به صورت تلفنی و امثال آن با رعایت شرایط لازم اشکال ندارد و یکی از شرایط این است که بنابر احتیاط واجب در ازدواج با دختر باکره اجازه پدر یا جدّ پدری او لازم است و بنابر احتیاط بدون آن عقد صحیح نیست. همچنين در پاسخ به معلوم بودن هويت طرف مورد عقد نيز اعلام كرده‌اند، فی‌نفسه لازم نیست؛ همین که در عقد مخاطب شما معلوم باشد، کفایت می‌کند.

  • تلگرام به دوبي رسيد

  كار و زندگي پرابهام پاول دوروف، بنيانگذار تلگرام همواره محل پرسش‌هاي بسياري بوده است. اين ابهامات از محل زندگي وي آغاز مي‌شود و تا جايي كه درآمدزايي وي از ايجاد پيام‌رسان تلگرام چگونه است، ادامه دارد. اما در پي ادامه بروز اين ابهامات، هفته گذشته اخبار جديدي پيرامون استقرار و محل جديد دفتر اين پيام‌رسان منتشر شد.

  هفته گذشته در منوي پرسش‌های متداول (f&q) سايت اين پيام‌رسان اعلام شد كه تیم تلگرام به دلیل قوانین روسیه در زمینه آی‌تی مجبور به ترک این کشور شدند و مناطق مختلفی از جمله برلین، لندن و سنگاپور را برای دفتر مرکزی خود امتحان کرده‌اند و در حال حاضر از اقامت در دوبی رضایت دارند. اما با این حال آماده‌اند که در صورت تغییر قوانین محلی، به طور مجدد تغییر مکان بدهند.

  اما براي كاربران نخبه و حتي معمولي تلگرام، همواره اين پرسش مطرح بوده است كه وقتي تمام خدمات ارايه در اين پيام‌رسان رايگان است، پس محل درآمد و تامين هزينه‌هاي وي از كجاست؟  دوروف همواره ديدگاه خود را نسبت به اين موضوع چنين ابراز داشته است كه اعتقادی به درآمدزایی از طریق اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ندارد؛ چرا که با ورود به این زمینه، دیگر نمی‌توان خصوصی ماندن اطلاعات کاربران را تضمین کرد. لذا برای چنین اپلیکیشن‌هایی، باید یک حامی مالی بزرگ داشت و چه بسا در سايت تلگرام نيز به اين موضوع اشاره شده است. اما با توجه به اين كه تبيين اين كه حامي ‌مالي يك پيام‌رسان كه به طور مستقيم با ديتاي باارزش مبادله شده مردم در كشورهاي مختلف سر و كار دارد، كيست از درجه بالايي از اهميت برخوردار است، بنابراين نمي‌توان نسبت به عدم پاسخ شفاف به اين پرسش، بي‌تفاوت بود. در همين راستا،‌ هاله‌هايي از ابهام نيز بر بالاي سر زندگي خصوصي اين ميلياردر روس وجود دارد. از جمله اين كه وي در حال حاضر با گذرنامه كشور كوچكي به نام سنت‌كيس زندگي مي‌كند تا بتواند از تهديدات دولت روسيه در امان باشد. اما پدر و مادر وي همچنان در روسيه زندگي مي‌كنند. حال با توجه به فضاي بسته سياسي در اين كشور، چگونه ممكن است كه والدين پاول بدون هيچ دردسري و مانند يك شهروند عادي به زندگي خود در روسيه ادامه دهند؟

  • گمركي گوشي مسافري 16درصد

  به طور معمول سياست‌هاي دولت در بخش گمرك تا كنون بر اين اصل استوار بود كه حساسيت و سخت‌گيري‌هاي بسياري در خصوص كالاهايي كه توسط مسافران و در حجم كم وارد كشور مي‌شد، وجود نداشت. اما قضيه قاچاق بي‌رويه تلفن همراه به كشور باعث بروز تغييراتي در اين زمينه شد. از سوي ديگر كوچك بودن سايز و اندازه اين وسيله الكترونيكي باعث شده بود تا در طول سال‌هاي اخير، واردات مسافري اين كالا به نوعي معضل در كنترل و مديريت بازار داخلي آن ايجاد كند.

  در همين راستا، هفته گذشته تصميمات جديدي در اين زمينه اتخاذ شد. به طوري كه حقوق و عوارض گمرکی واردات گوشی تلفن همراه مسافری ۱۶ درصد است كه شامل 4 درصد حقوق گمرکی، دو درصد سود بازرگاني، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد عوارض هلال احمر است. طبق قانون جديد، چنانچه مسافري حتي يك دستگاه تلفن همراه را حتي براي مصرف شخصي وارد كشور كند، بايد در بدو ورود به كشور اعلام كند. اما حال ممكن است اين پرسش براي برخي مطرح شود كه ابراز راستي‌آزمايي مسافران توسط گمرك چگونه است؟ طبق آنچه كه روابط عمومي ‌گمرك اعلام كرده است،  مسافراني كه گمركي گوشي‌هاي خود را پرداخت نكنند، به دليل عدم رجيستر شدن در سيستم نمي‌توانند از آن استفاده كنند. اين نخستين باري است كه قوانين گمركي سفت و سختي در برابر ورود مسافري يك كالا اتخاذ مي‌شود. اما آيا بهتر نبود، همين اعمال قانون در سطوح گسترده‌تر و براي واردكنندگان كلان و سطح بالاي اين كالا اجرا مي‌شد؟

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG