کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

افت جایگاه ایران در توسعه دولت الکترونیکی

 • 30 بهمن 1395
 • سیاوش روشنی  یکی از خبرهایی که در هفته گذشته مورد توجه فعالان حوزه ICT قرار گرفت نزول شش پله­ای ایران در در جایگاه جهانی دولت الکترونیکی بود. وضعیت ایران در شاخص جهانی توسعه دولت الکترونیکی (EGDI)که از سوی دپارتمان امور اقتصادی سازمان ملل متحد اعلام شده ۱۰۶ در میان ۱۹۳ کشور جهان است.

  این درحالی است که در چند سال اخیر، در اسناد بالادستی کشور، بر رشد جایگاه ایران در منطقه و جهان در حوزه دولت الکترونیکی و تسهیل ارایه خدمات دولتی به مردم با الکترونیکی کردن این خدمات بارها تاکید شده اما هنوز اخبار رسمی از اقداماتی در این زمینه منتشر نشده است.

  از دیگر موضوعاتی که هفته گذشته تیتر یک بسیاری از رسانه­های حوزه ICT را به خود اختصاص داد موضوع  جریمه شدن 300 هزار ریالی تاکسیهای اینترنتی فاقد مجوز بود.

  پلیس معتقد است وظیفه ساماندهی و جابهجایی بار و مسافر درونشهری بر عهده شهرداریها و در برونشهرها بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، به همین دلیل فعالیت تاکسیها باید زیر نظر این دو مجموعه باشد.

  از دیگر خبرهای مورد توجه در طول هفته گذشته اظهارات وزیر فرهنگ در خصوص آخرین وضعیت ساماندهی کانالهای تلگرامی بود.

  استدلال وزیر فرهنگ این است که باید مشخص شود که چه کسانی در کشور تولید محتوا میکنند. گفته میشود 3 هزار کانال در کشور ثبت شده است حال آن که 10 تا 11 هزار کانال بالای5 هزار کاربر داریم که می­بایست ثبت شوند.

  الکترونیکی شدن یا نشدن انتخابات نیز از دیگر اخباری بود که در هفته گذشته مورد توجه قرار گذفت؛ سخنگوی شورای نگهبان هفته گذشته، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره الکترونیکی برگزار شدن یا نشدن انتخابات سال آینده، گفت: "قبلا هم گفته بودیم که این مساله نیازمند تامین شرایط لازم به ویژه در زمینه امنیتی است و تاکنون هم پیرو آخرین مکاتباتی که با وزارت کشور داشتهایم، هنوز جوابی دریافت نکردهایم" و به این ترتیب ابهام­ها درباره برگزار شدن یا نشدن انتخابات الکترونیکی ادامهدار شد.

  از دیگر خبرهای قابل توجه در هفته گذشته اما انتشار خبر دستگیری اعضای یک باند کلاهبردار بود که از درون زندان و با تماس تلفنی عده­ای را فریب داده و با ترفندهای خاص پول­های آنها را به کارت خود انتقال داده بودند.


  تنزل رتبه ایران در توسعه دولت الکترونیکی

  هفته گذشته طبق ارزیابی روند توسعه کشورهای جهان در شاخص دولت الکترونیکی که از سوی دپارتمان امور اقتصادی سازمان ملل اعلام شده ، مشخص شد ایران شش پله در جایگاه دولت الکترونیکی نزول داشته است .

  در شاخص جهانی توسعه دولت الکترونیکی (EGDI) که از سوی دپارتمان امور اقتصادی سازمان ملل متحد اعلام شده ایران در جایگاه ۱۰۶ در میان ۱۹۳ کشور جهان قرار گرفته است.

  این شاخص براساس بررسی جامع از حضور آنلاین ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد صورت گرفته و در آن ویژگیهای فنی وسایتهای ملی و همچنین سیاستها و استراتژیهای دولت الکترونیکی که توسط بخشهای مختلف بهمنظور ارایه سرویسهای ضروری بهکار گرفته میشود، مورد ارزیابی قرار گرفته است.

  دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (UNDESA) هرساله وضعیت دولت الکترونیک کشورها را در مقایسه با یکدیگر مورد ارزیابی قرار میدهد که نتایج بهدستآمده دربرگیرنده اطلاعاتی است که ظرفیت و توانایی یک دولت را در بهکارگیری جامعه اطلاعاتی نشان میدهد.


  جریمه تاکسیهای اینترنتی بیمجوز

  هفته گذشته پلیس راهور ناجا خبر از جریمه رانندگان تاکسی­های اینترنتی که فاقد مجوز هستند به مبلغ 300 هزار ریال داد تا موضوع این تاکسی­یاب­های جنجالی همچنان در صدر اخبار باقی بماند.

  آنطور که رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرده مکاتباتی در خصوص فعالیت تاکسیهای اینترنتی با وزارت کشور صورت گرفته و مقرر شده است جلسهای در شورای هماهنگی عالی ترافیک کشور  برگزار و تصمیم نهایی در این خصوص گرفته شود.

  اما تا آن زمان فعالیت تاکسیهای اینترنتی که فاقد مجوز از سوی شهرداریها و وزارت راه و شهرسازی است، ممنوع بوده و در صورت تردد به عنوان مسافربر شخصی 300 هزار ریال جریمه میشوند.


  استقبال اندک از ساماندهی کانالهای تلگرامی

  در هفته گذشته اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص لزوم ثبت کانال­های تلگرام بالای 5 هزار کاربر خبرساز شد، وی در صحبت­های خود تاکید کرده که این کانال­ها باید فعالیت خود را به ثبت برسانند. 

  وزیر فرهنگ با این استدلال که باید مشخص شود که چه کسانی در کشور تولید محتوا میکنند، اظهار داشته 3 هزار کانال در کشور ثبت شده است. این اظهارات در حالی بیان میشود که بنا بر گفتههای وزیر ارشاد 10 تا 11 هزار کانال بالای5 هزار کاربر داریم که می­بایست ثبت شوند. 

  معنی این آمار با وجود تمدید مهلت ثبت کانالهای مذکور حکایت از استقبال اندک از این طرح دارد. موضوعی که از روز نخست طرح شدن آن نیز پیشبینی شده بود.

  وی البته در خصوص اعمال محدودیت برای شبکه­های اجتماعی گفت: هیچ مصوبهای برای محدود کردن شبکههای اجتماعی به ما ابلاغ نشده است.

  لزوم ثبت کانال­های بالای 5 هزار کاربر تلگرام در حالی مطرح می­شود که در حال حاضر بسیاری از سایت­های پربازدید نیز هیچ­گونه مجوزی دریافت نکرده­اند.


  الکترونیکی شدن یا نشدن انتخابات 96

  الکترونیکی شدن یا نشدن انتخابات ریاست جمهور سال 96 از آن مسایلی است که چند سال است صحبتش مطرح می­شود اما تاکنون در عمل چندان نتیجه­ای نداشته است. هفته گذشته اما عباسعلی کدخدایی در نشستی خبری با رسانه­ها، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره الکترونیکی برگزار شدن یا نشدن انتخابات سال آینده، گفت: قبلا هم گفته بودیم که این مساله نیازمند تامین شرایط لازم به ویژه در زمینه امنیتی است و تاکنون هم پیرو آخرین مکاتباتی که با وزارت کشور داشته­ایم، هنوز جوابی دریافت نکرده­ایم.

  کدخدایی همچنین تصریح کرده که تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زمان زیادی نمانده و لذا بعید می­داند که الکترونیکی برگزار شدن انتخابات به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برسد.

  با این تفاسیر باید گفت به نظر نمی­رسد که در انتخابات پیش رو نیز خبری از برگزاری الکترونیکی انتخابات باشد و احتمالا انجام این مهم به آینده موکول می­شود.


  دستگیری کلاهبرداران مجازی در زندان

  هفته گذشته فرمانده انتظامی استان البرز از دستگیری اعضای باند کلاهبرداری کارت به کارت که با ترفند "گوینده رادیو" مبلغ چهار میلیارد ریال کلاهبرداری کردند، خبر داد.

  گفته می­شود در پی دریافت پرونده­های متعدد کلاهبرداری به شیوه کارت به کارت،  پیگیری موضوع در دستور کار ماموران اداره جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی قرار گرفته است.

  پس از انجام تحقیقات مقدماتی ماموران مشخص شده که افرادی ناشناس با معرفی خود به عنوان گوینده رادیو جوان، پس از تماس با شهروندان و ادعای اینکه به علت خوشحسابی در پرداخت هزینه تلفن، برنده ۵۰ میلیون ریال هزینه سفر به عتبات عالیات شده­اند، پس از جلب اعتماد، ۴۰ نفر از شهروندان را با این شگرد خاص پای دستگاه ATM کشانده و کل موجودی کارت­های آنان را به روش متقلبانه به کارت خود انتقال می­دادند.

  البته با انجام اقدامات اطلاعاتی ماموران، رد اعضای باند در خرمدشت کرج شناسایی و مشخص شده که این افراد با کمک یکی از بستگانشان که در زندان است اقدام به کلاهبرداری و پولشویی می­کرده­اند.

  فرمانده انتظامی استان البرز گفته ماموران پس از تحت نظر قرار دادن آپارتمان مذکور و اطمینان از حضور متهمان در منزل، در یک اقدام غافلگیرانه تمام اعضای این باند که چهار نفر بودند را دستگیر کردند و در بازرسی از این مکان، ۱۳ عدد کارت هدیه، ۲۵ دستگاه گوشی تلفن همراه، سه عدد اسپری اشکآور، تعداد زیادی سیمکارت، مقداری طلا و جواهرات و یک دستگاه خودروی زانتیا کشف شد.

  متهمان پس از انتقال به پلیس آگاهی با توجه به مستندات و مدارک جمعآوری شده به ناچار لب به اعتراف گشوده و اظهار داشتند؛ به پیشنهاد یکی از اقوامشان که در زندان به سر میبرد با تهیه کارت­های بانکی، شماره کارت­ها را در اختیار زندانی قرار میدادند و وی با معرفی خود به عنوان گوینده رادیو از شهروندان به مبلغ چهار میلیارد ریال کلاهبرداری میکرد و بلافاصله همدستانش بیرون از زندان با خرید کارت­های هدیه یا طلا و جواهرات و سکه و گوشی موجودی کارت را خالی میکردند.


  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG