کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

D5600؛ حرف جدیدی برای گفتن ندارد

 • 30 بهمن 1395
 • محسن آرونی  نيکون در سالهاي اخير دوربينهاي سري 5000 خود را با سرعت زيادي بهروزرساني کرده است. مدل D5600 جديدترين مدل اين سري است. سنسور اين دوربين از زمان مدل D5200 تغييرآشکاري نداشته و رزولوشن 24 مگاپيکسلي را در اختيار کاربر قرار ميدهد. بعيد به نظر میرسد آمدن مدل جديدتر، دارندگان دستگاههاي قبلي را به فروش و خريد مجدد ترغيب کند.

  بدنه و طراحي

  ظاهر دوربين D5600 مشابه مدلهاي قبلي است و اگر يکي از DSLRهاي سري 5000 نيکون را در دست گرفته باشيد، ميتوانيد بدون اتلاف وقت عکاسي را آغاز کنيد. بدنه دستگاه از پليکربنات مشکي ساخته شده و کيفيت مونتاژ بسيار خوبي دارد و وزن 465 گرمي دستگاه در دست نيز بسيار راحت است. ابعاد اين دوربين برابر 124 در 97 در 70 ميليمتر است و نسبت به لنزي که کاربر به آن متصل ميکند، وزن و ابعاد متفاوتي کسب خواهد کرد. نمايش دنياي بيرون از طريق يک چشمي کوچک پنج آينهاي با پوشش 95 درصدي و بزرگنمايي 82/0 برابر انجام ميشود که براي شروع عکاسي بد نيست، اما کاربران دوربينهاي حرفهايتر نيکون آن را تنگ و تاريک خواهند يافت. کاربراني که به نمايشگر عادت دارند ميتوانند سوژه خود را از طريق سيستم نمايش زنده روي نمايشگر 2/3 اينچي دستگاه ببينند که رزولوشن 04/1ميليون پيکسلي آن نمايشگر جزييات کادر را ميسر ميسازد. اين نمايشگر را ميتوان به تمامي جهات چرخاند و يکي از بهترين نمايشگرهاي موجود کنونی بهحساب ميآيد.

  کنترلها و تنظيمات

  دوربينهاي سري 5000 نيکون نسبت به سري 3000 تنظيمات بيشتري دارند و به همين دليل کار با آنها اندکي سادهتر است. در بخش بالايي دوربين ترکيب هميشگي کليد روشن و خاموش و دکمه شاتر مشاهده ميشود و انتخابگر حالات عکاسي، پيچ فرمان، دکمههاي ضبط فيلم و نوردهي و کليد نمايش زنده نيز در کنار آن نصب شدهاند. در بخش پشتي دکمههايي براي فراخواني منو، قفل نوردهي و وضوحيابي، مرور تصاوير، نمايش اطلاعات، بزرگنمايي و پاک کردن تصاوير و همچنين يک جوياستيک تعبيه شده که مورد اخير حرکت ميان 39 نقطه وضوحيابي را براي کاربر ساده ميکند. در نهايت به دکمههاي قاب لنز دستگاه ميرسيم که تنظيم فلاش و براکتينگ، تايمر و عکاسي پياپي را آسان ميسازد. دکمه سوم نيز براي فراخواني يک پارامتر تصويربرداري دلخواه قابل برنامهريزي است. نمايشگر دوربين D5600 با داشتن ارتباط لمسي به کاربران امروزي آزادي عمل مناسبي ميدهد و تا زماني که کاربر با لکههاي چربي و اثر انگشت مشکلي نداشته باشد ميتواند در تسريع تنظيمات به کمک او بشتابد.

  کارايي و کيفيت

  دوربين D5600 از يک سنسور APS-C با رزولوشن 24 مگاپيکسل بهره ميبرد که در کنار پردازنده EXPEED 4 امکان عکاسي پياپي با سرعت پنج فريم بر ثانيه را فراهم ميکند. فقدان فيلتر Low Pass در برابر سنسور دستگاه بهمعناي قدرت تفکيک بالاتر است، اما در عمل کمتر کاربري متوجه تاثير اين پديده خواهد بود. سيستم وضوحيابي دوربين D5600 داراي 39 نقطه است که 9 نقطه آن به خطوط متقاطع نيز حساسيت دارند و تمرکز دقيقتر روي سوژه را بهخصوص هنگام کار با لنزهاي تله و پرايم پرتره موجب ميشوند. در حين فيلمبرداري ميتوان از اين دوربين براي ثبت کليپهاي 1080/60p استفاده کرد و قابليت تنظيم پارامترهاي عکاسي ضبط کليپهاي خلاقانه را امکانپذير ميکند. در خلال ضبط فيلم ميتوان از ميکروفن دلخواه براي دريافت صدا استفاده کرد، اما پايش صدا بهدليل فقدان جک 5/3 ميليمتري هدفون امکانپذير نيست. در نهايت به قابليت ثبت تصاوير HDR و عکاسي RAW با کيفيت 14 بيت ميرسيم که براي عکاسان رو به پيشرفت اهميت زيادي دارد و مورد اخير دست فرد را در ويرايش رنگ و نور به خوبي باز ميگذارد. دوربين D5600 به ارتباط بيسيم NFC، WIFI و بلوتوث مجهز شده که دو مورد نخست را ميتوان براي انتقال تصاوير و کنترل از راه دور به کار برد، اما ارتباط بلوتوث در اين دوربين تنها براي کنترل کاربرد دارد. باتري دوربين D5600 نسبت به مدل قبلي بهبود چشمگيري يافته و با هر بار شارژ کامل براي ثبت حدود 970 عکس همراه کاربر خواهد بود.


  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG