کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ایران‌کانکت از حواشی سیاسی تا تفاهم‌نامه‌هایی روی کاغذ

 • 27 شهریور 1395
 • مریم آریایی  هفته گذشته در یکی از گروه‌های تخصصی تلگرامی بحثی جدی درگرفت درباره رویدادهای بانکداری و پرداخت؛ به دلایلی این بحث روی یکی از رویدادها بیشتر متمرکز شد ولی آن چیزهایی که درباره این رویداد گفته شد قابل تعمیم به بقیه رویدادها هم هست. کاری به اشکالاتی که در این رویدادها هست ندارم آن چیزی که مورد سوال است این است که چرا بانک‌های ما این همه چشم‌وهم‌چشمی دارند برای خرج کردن و هزینه برای رویدادهایی که فایده زیادی برای آنها ندارد؟ بانک‌های ما چرا بیشترین هزینه تبلیغات را در بین تمام صنایع دارند؟ شاید بگویید در همه دنیا هم همین‌‌طور است و بانک‌ها بیشترین حجم تبلیغات را دارند! باید بگویم این طور نیست و آنها در کنار دیگر صنایع حضور دارند. اگر نگاهی به تبلیغات تلویزیونی، مطبوعاتی و حتی وبی کنید متوجه تنوع تبلیغات می‌شوید. در کشورهایی مثل آمریکا بانک‌ها این را تبلیغ نمی‌کنند به صورت مداوم که پول‌تان را در بانک‌ ما بگذارید. بسیاری از تبلیغات می‌گوید که بیایید از ما کارت اعتباری بگیرید. بیایید از ما تسهیلات بگیرید. چون در یک اقتصاد سالم شما پول می‌گیرید و با آن کسب‌وکار می‌کنید و بعد بانک از سود شما سود می‌کند. اما در اقتصاد ما بانک‌ها تبلیغ می‌کنند که پول‌تان را در حساب ما بگذارید. یعنی بانک‌ها سعی می‌کنند لقمه را از دهان هم خارج کنند. شنیده شده این روزها بانک‌ها برای این که مشتریان بزرگ پول‌هایشان را از یک بانک خارج کنند و به بانک آنها ببرند دلال استخدام کرده‌اند. این دلال‌ها به سراغ مشتریان بزرگ بانک‌های دیگر می‌روند و با هزاران روش مختلف آنها را به بانک دیگری می‌برند و از بانک هم پورسانت می‌گیرند. این روش را قبلا ندیده بودیم؟ بله! پیش از این صنعت پرداخت چنین نقشی را برای بانک‌ها ایفا می‌کرد و بانک‌ها سعی می‌کردند در یک رقابت کشنده، سهم همدیگر را بگیرند. حالا این را مقایسه کنید با آمریکا. همه دارند تلاش می‌کنند کیک را بزرگ‌تر کنند. کسی به دنبال این نیست که فقط سهم خودش از کیک موجود را بیشتر کند.

  با این توضیح روشن می‌شود که چرا بانک‌ها این همه هزینه تبلیغات بی‌اثر و حضور در نمایشگاه‌های کم‌اثر می‌کنند و بدترین روابط عمومی و ارتباطات و اثربخشی رسانه‌ای را دارند. بانک‌ها بیشتر از آن که کسب‌وکارهایی در کنار مردم باشند، جعبه‌های سیاهی هستند که می‌توانند از پول پول در بیاورند آن هم در شرایطی که بقیه کسب‌وکارها به سختی نفس می‌کشند. حالا با کم کردن سود بانکی، شاید نفس بانک‌ها گرفته شود و آزادی عمل‌شان محدود شود. البته تجربه تاریخی نشان داده که آنها همیشه آماده هستند از موانع به راحتی عبور کنند.

  بنابراین به خطا رفتن نمایشگاه‌ها و رویدادها علت مهم‌تری دارند و آن مسیر کجی است که بانک‌ها در پیش گرفته‌اند. با نگاهی به عملکرد مالی برخی از نمایشگاه‌ها عددهایی مطرح می‌شود که برق از سه فاز هر فردی می‌پراند! مثلا در یک مورد گفته می‌شود نمایشگاهی یک میلیارد و نهصد هزار تومان سود کرده است. سوال این‌جاست. این پول‌ها را از کجا می‌آورید؟

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG