کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

IBM، DELL و HP

 • 27 شهریور 1395
 • امیرمسعود رادی  گاهی واژه‌ها تاثیرگذارتر از چیزی هستند كه تصور می‌شوند. واژه‌هایی هر چند كوچك كه ممكن است انقلابی را ميهمان یك زندگی، صنعت یا یك تاریخ كنند؛ همان چیزی كه این روزها پایه و اساس تبلیغات را تشكیل می‌دهد، تا جایی كه موج تبلیغات تمام صنایع و خدمات را با خود همراه كرده و به صنعت بزرگ تبلیغات تبدیل شده است.

  واژه‌های جادویی اما در این میان بیشترین مسوولیت را به عهده ‌دارند؛ جلب اعتماد، افزایش كیفیت تولیدات و خدمات هم همان چیزی است كه در مرحله بعد برای پشتیبانی از آنچه قرار نیست تنها در حد یك ادعا باشد، وارد میدان می‌شود. شعارهایی كه با ورود هر محصول جدید رنگ تغییر به خود می‌گیرند تا ماهیت خود را به‌عنوان یك ابزار قدرتمند برای تبلیغات توجیه كنند. فناوری ارتباطات و اطلاعات و صنایع وابسته آن‌ هم از این قاعده مستثنا نبوده و شاید حتی به خاطر سازگاری این صنعت با فناوری روز و ورود هر ساله محصولات مختلف آن، حجم وسیعی از شعارهای تبلیغاتی شناخته‌شده در سراسر دنیا را به خود اختصاص داده است.

   (International Business Machines) IBM

  یكی از قدیمی‌ترین شركت‌های تولیدکننده كامپیوترهای شخصی كه یكی از قدیمی‌ترین شعارهای تبلیغاتی در این زمینه را هم دارد، IBM است. سال 1914 كه IBM نخستین شعار تبلیغاتی خود را با عنوان «بیندیش» (Think)  ارایه كرد، این شركت با استفاده از واژه كلیدی «راه‌حل» در ترفندی زیرکانه سعی کرد توجه كاربران بیشتری را به خود جلب كند. «راه‌حل‌هایی برای مشكلات یك سیاره كوچك»(Sdutions for a small planet) و «راه‌حل‌هایی برای تجارت الكترونیكی»(e-business solutions)  برآمده از اتاق فکر طراحان و برنامه‌ریزان این شركت در دهه 2000 بود. در حقیقت، این غول نوپا، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان بود که با کامپیوترهای mainframe خود برای نخستین بار مفهوم کامپیوتر را برای کاربران جهانی معنا کرد و اکنون در میان کاربران محصولاتش به خاطر خدمات پس از فروش مناسب اعتبار و شهرت جهانی پیدا کرده‌ است. امروزه خدمات و محصولات متنوع IBM و سیاست‌‌گذاری‌های آن درزمینه برون‌سپاری، ائتلاف و خرید شرکت‌های کوچک، مشاوره، استفاده از نرم‌افزارها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی، امنیت بالای دستگاه‌های اداری و... باعث شده است تا این شرکت به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین شرکت‌های IT  دنیا شناخته شود. این در حالی است که کارشناسان معتقدند خدمات گسترده و متنوع این شرکت همراه با مهارت‌های آن در هر دو زمینه‌ سخت‌افزار و نرم‌افزار، آن را به یک مرکز راهبردی برای مواردی مانند انرژی، بهداشت و درمان، پیشگیری از جرم، امور دولتی و حتی حمل‌ونقل تبدیل کرده است.

  شكي نيست كه تاريخ صنعت كامپيوتر با تاريخچه شركت IBM گره‌ خورده است. درواقع بعيد به نظر مي‌رسد كه كسي تاكنون از يك كامپيوتر استفاده كرده باشد، اما نام اين شركت را نشنيده باشد.IBM  يا به‌طور دقيق‌تر International Business Machines  يك شركت چندمليتي است كه در حوزه فناوري و مشاوره فعاليت مي‌كند و دفتر مركزي آن در نيويورك قرار دارد. به‌طور دقيق‌تر، اين شركت در حوزه توليد و فروش سخت‌افزار، نرم‌افزار، ميزباني وب و ارایه خدمات مشاوره‌اي در حوزه‌هاي متنوعي از كامپيوترهاي mainframe تا فناوري نانو، فعاليت مي‌كند.

  IBM با توليد tabulator كه يك دستگاه محاسبه‌گر مبتني بر دسته‌هاي كارت پانچ شده براي ذخيره‌سازي اطلاعات بود توسط هرمان هولريث، آماردان آمريكايي تاسيس شد. اين شركت در سال 1911 پس از ادغام چهار شركت و تحت عنوان CTR (Computing Tabulating Recording Corporation)  ‌آغاز به كاركرد. در سال ۱۹۱۴ مديريت شركت به توماس واتسون سپرده شد و اين شركت در سال 1924 با اتخاذ نام يكي از شعب فرعي خود در كانادا و بعد آمريكاي جنوبي، به IBM تغيير نام داد. فرهنگ متمايز و همچنين روش نام‌گذاري تجاري محصولات IBM باعث شد كه نام مستعار آبي بزرگ (Big Blue) را پيدا كند.

  اين شركت در اوج جنگ جهاني دوم، مامور ساخت دستگاهي براي كنترل آمار حياتي، شد. نكته مهم در مورد تعداد كاركنان IBM  عدم كاهش در زمان جنگ‌هاي جهاني اول و دوم استIBM.  به دليل همكاري نزديك با وزارت دفاع آمريكا هيچ‌گاه دچار كاهش تعداد كاركنان يا كاهش سود‌دهي اقتصادي نشد. آنها هميشه زير چتر حمايت اين وزارت بودند و نگراني بابت از دست دادن بازار فروش را براي خود احساس نمي‌كردند.

  سال 1952 را شايد بتوان نقطه‌ عطف در تاريخچه شركت IBM به‌حساب آورد؛ در اين سال پسر واتسون يعني توماس واتسون جونيور، مديرعامل اجرايي IBM شد و زيرساخت مدرني كه امروزه شاهد آن هستيم را بنا كرد. او موفق شد اين شركت را از يك كمپاني ميان‌رده‌ توليد تجهيزات ماشين‌هاي تحرير و تايپ به يكي از شرکت‌هاي كامپيوتر پيشتاز جهان تبديل کند.

  IBM در سال 1956 نخستين‌ هارد درايو مغناطيسي جهان را ساخت و در همين سال يعني در سال 1956 يكي از ابتدايي‌ترين كامپيوترهاي جهان بر پايه هوش مصنوعي به نام IBM 704 توليد شد كه قادر به انجام بازي چكر با حريف انساني بود. اين كامپيوتر از تجربيات بازي براي بهتر كردن راهبرد خود استفاده مي‌كرد. در 1957 زبان برنامه‌نويسي علمي «فورترن» اختراع شد.

  اين شركت در سال 1960 موفق به استخدام یکصد هزار نیروی انسانی شد و طي اين مدت كامپيوترهاي غول‌آساي زيادي را به دولت‌ها و موسسات مطرح فروخت. در اين سال براي نخستين بار مفهوم چندوظيفگي يا Multitasking مطرح شد.

  در سال 1964 فناوري System/360 نخستين فرزند از خانواده‌اي كه براي ۲۰ سال حاكميت بازار جهاني رايانه‌هاي سازماني را در دست گرفتند، توسط IBM معرفي شد.

  در سال 1966 نخستین حافظه DRAM جهان توسط «رابرت دنارد» در شركت IBM توليد شد. اين فناوري كه يكي از بزرگ‌ترين دستاوردهای صنعت الكترونيك تاریخ جهان است، راه را براي ساخت حافظه‌هايي با ظرفيت بالا و حجم كوچك باز كرد؛ كه اساس ساخت كامپيوترهاي شخصي امروز شد. امروزه نيز اين حافظه‌ها پركاربردترين حافظه‌هاي جهان هستند.

  در دهه‌ 70 ميلادي IBM فلاپي ديسك‌هاي هشت اينچي، فناوري تشخيص گفتار، نخستین ماشين خودپرداز، پروتكل شبكه (Systems Network Architecture) SNA  نخستين كامپيوتر قابل‌حمل با عنوان 5100 و نخستين پرينتر ليزري جهان را معرفي كرد.

  در سال 1981 باعرضه نخستین كامپيوتر شخصي ‌IBM، دوره جديدي در كارنامه فعاليت‌هاي اين شركت آغاز شد. نخستین مدل از كامپيوترهاي شخصي IBM به نام 5150 به بازار آمد و طولي نكشيد كه معماري كامپيوترهاي IBM به يكي از استانداردهاي صنعت كامپيوترهاي شخصي دنیا بدل شد.

  در سال 1988 اين شركت با همكاري دانشگاه ميشيگان و حامل MCI Communications تلاش براي ايجاد يك شبكه‌ (National Science Foundation Network) NSFNet  را آغاز كرد. اين شركت در همين سال نسل جديد كامپيوترهاي خانواده‌ (IBM Application System/400) AS/400 را معرفي كرد.

  در دهه‌ 1990،IBM  خط توليد نوت‌بوك‌هاي ThinkPad را معرفي كرد و پشتيباني از لينوكس را براي سخت‌افزار و نرم‌افزار آغاز كرد.

  اين شركت در سال 2001 نخستین ترانزيستور نانو تيوب كربني را ارایه داد و در سال 2003 نيز كامپيوتر قدرتمند Blue Gene را روانه‌ بازار كرد.

  در سال 2005 شرکت IBM بخش توليد كامپيوترهاي شخصي خود را به شركت چيني Lenovo فروخت و در سال 2009 شركت نرم‌افزاري SPSS را خريداري كرد.

  در سال 2008 سوپركامپيوترهاي Road Runner ارایه‌شده از سوي اين شركت مرزها را پشت سر گذاشته و به‌عنوان سريع‌ترين سوپركامپيوتر موجود در جهان معرفي شدند و پروژه ابركامپيوتر IBM نيز در سال 2009 به نام Blue Gene نشان ملي فناوري و نوآوري را از رييس‌جمهور آمريكا دريافت كرد.

  در سال 2010 این شرکت به‌عنوان بيستمين شركت بزرگ آمريكا و سي‌وسومين شركت بزرگ جهان شناخته شد. در ميان ساير عناوين IBM در سال 2010 مي‌توان به نخستین شركت پيشتاز، دومين نام تجاري جهاني، سومين شركت سبز، پانزدهمين شركت تحسين‌شده و هجدهمين شركت نوآور، اشاره كرد. اين شركت در حال حاضر 400 هزار نفر پرسنل دارد كه در بيش از 200 كشور جهان مشغول به كار هستند.

  در سال 2011 يكي از كامپيوترهاي هوش مصنوعي IBM به نام Watson در مسابقه تلويزيوني Jeopardy در مقابل دو فيناليست اين برنامه به رقابت پرداخت.

  در سال‌هاي اخير اين شركت به‌طور جدي در حوزه ارایه خدمات كلود سرمايه‌گذاري كرده و پلتفرم جديدي موسوم به اسمارت كلود را راه‌اندازي كرده است. اين پلتفرم به شركت‌هاي تجاري و صاحبان مشاغل كمك مي‌كند تا به انواع خدمات كلود دسترسي داشته باشند و فعاليت‌هاي خود را تسريع كنند. انتقال و تبادل ايمن داده‌ها بدون نگراني از نفوذ هكرها و ويروس‌نويسان از ديگر مزاياي اين نوع خدمات است.

  Dell

  شركت آمریكایی Dell كه در سال‌های اخیر درزمینه تولید و عرضه كامپیوتر‌های شخصی و به‌خصوص لپ‌تاپ توانسته به جایگاه خوبی در بازار جهانی برسد، شگردهای متفاوتی را برای عرصه محصولات خود انتخاب كرده است. «به‌راحتی» (Easy as Dell)، «صرفا تو» (Purely you) و «این تنها یك معامله نیست، یك Dell است» (It s not jast a deal, Its s a Dell) جزو پرطرفدارترین خروجی‌های کمپین‌های تبلیغاتی این شركت در سال‌های اخیر هستند.

   

  این شرکت در سال ۱۹۸۴ توسط مایکل دل، در حوزه تولید و فروش دستگاه‌ها و تجهیزات رایانه‌ای تاسیس شد. در سال ۲۰۰۵، با ۵۶ میلیارد دلارفروش و ۶۵۲۰۰ نفر نیروی انسانی، رتبه 84 فهرست فورچون 500 را به دست آورد. شرکت «دل» بر پایه ‌یک مفهوم ساده شکل گرفت؛ «فروش مستقیم دستگاه‌های رایانه‌ای به مصرف‌کننده»؛ گرچه مایکل دل در سال‌های پیش از ۱۹۸۴ این شرکت را با این دید تاسیس کرد، اما عملا با فروش تمبر و روزنامه آن را آزموده و به آن دل‌بسته بود. پس ‌از آن با خرید دستگاه‌های رایانه و باز کردن آن و به هم ریختن و تعویض و تبدیل اجزای آن، دستگاه جدیدی را برای فروش عرضه می‌کرد. مایکل دل دریافته بود که با حذف واسطه‌های فروش و عــــرضه مستقیم رایانه به مصرف‌کننده نهایی می‌تواند سریع‌تر و ارزان‌تر خدمات خود را به مشتری ارایه دهد. او همین رویکرد بی‌واسطه بودن را در شاکله سازمانی که تاسیس کرد به کار برد.

  شرکت «دل» در سال ۱۹۸۴ با سرمایه ۱۰۰۰ دلار ثبت شد. گروه تولید تنها سه نفر بودند که با آچار در کنار میزهای کوچک می‌ایستادند و بهسازی دستگاه‌ها را انجام می‌دادند. یک سال بعد، شرکت نخستین سیستم رایانه‌ای را با طراحی خود به بازار عرضه کرد؛ ریزپردازنده اینتل ۸۰۸۸ با سرعت هشت مگاهرتز. دو سال پس‌از آن، توسعه بین‌المللی شرکت با گشایش دفتر آن در انگلستان آغاز شد و به‌سرعت به چین، فرانسه، ژاپن، کانادا و دیگر کشورها تعمیم یافت. در سال ۱۹۸۹ «دل» نخستین رایانه کیفی  (NOTE BOOK) خود را عرضه کرد. هشت سال پس از تاسیس یعنی در سال ۱۹۹۲، «دل» جزو ۵۰۰ شرکت برتر جهان قرار گرفت و سال بعد در رده پنج فروشنده برتر جهانی در زمینه دستگاه‌های رایانه‌ای ایستاد. تا سال ۱۹۹۷، این شرکت ۱۰ میلیون سیستم رایانه فروخت. در سال پایانی قرن بیستم، فروش شرکت از طریق اینترنت به ۵۰ میلیون دلار در روز رسید. پیش از آن دل جایگاه خود را به‌عنوان نخستین شرکت رایانه‌ای که فروش سالانه بیش از یک میلیارد دلار را به دست آورده، تثبیت کرده بود. در این سال‌ها عرضه (SERVER) سرور و چاپگر نیز به جمع فرآورده‌های متنوع آن افزوده‌ شده بود.

  «دل» در سال ۱۹۸۴ با یک چشم‌انداز ساده یعنی «مطابق سفارش مشتری، مستقیما، آن‌طور که او می‌خواهد و آنچه او می‌خواهد می‌فروشیم» تاسیس شد. تاثیر این دیدگاه، ۲۰ سال پس ‌از آن در بیانیه «می‌خواهیم موفق‌ترین شرکت رایانه‌ای در جهان در ارایه بهترین تجربه‌ها به مشتریان باشیم» کاملا روشن است. شرکت «دل» به‌سرعت فعالیت خود را به خارج از آمریکا گسترش داد و اکنون در بیش از ۱۵۰ کشور جهان به فعالیت مشغول است. حوزه فعالیت عرضه محصولات و خدمات DELL عبارت است از: سرورها، حافظه‌ها، دستگاه‌های تصویری و چاپگری، ایستگاه‌های کاری، رایانه‌های کیفی، رایانه‌های رومیزی، محصولات شبکه‌ای، نرم‌افزارها، خدمات مدیریتی، خدمات پشتیبانی، خدمات اجرایی، خدمات آموزشی.

  ویژگی انحصاری شرکت «دل» که در چشم‌انداز و ایده اولیه تاسیس شرکت نیز وجود داشته است «بی‌واسطگی» است. سیستم فروش بی‌واسطه یا مستقیم  (direct sale)، یعنی بی‌واسطه با تامین‌کنندگان در تماس بودن. 2۰ سال پیش یعنی سال ۱۹۹۶ موجودی انبار شرکت ۳۰ روز بود. امروز و برای شرکت «دل» این مهم به‌عنوان یک شتاب‌دهنده و سرشار از انگیزه است. الگوی بی‌واسطه که نماد و ویژگی کسب‌وکار «دل» است به معنای حذف گام‌های غیرضروری است. مایکل دل این الگو را حتی در ساختار سازمان خود پیاده کرده و معتقد است پسندیده نیست که معاونان مدیرعامل یا مدیران بخش‌ها تنها با همتایان خود در تماس باشند. از مزایای مدل مستقیم (direct model) عبارت است از: دسترسی مشتری به فناوری روز، عرضه آخرین فناوری‌ها بسیار سریع‌تر از سایر شرکت‌ها، مشتری تنها برای آنچه نیاز دارد هزینه می‌پردازد، عرضه انبوه کالا مطابق دلخواه مشتری، مشتری می‌داند کمک مورد نیاز خود را کجا دریافت کند و دست‌آخر اینکه، منفعت و مزایای نوآوری به مشتری می‌رسد.

  علاوه بر هزاران تماس تلفنی روزانه، در سال ۲۰۰۵ حداقل ۴/۱ میلیارد ملاقات مجازی از طریق اینترنت با dell.com وجود داشته است. مایکل دل بر این باور است که بسیاری از چیزهایی که ما یاد می‌گیریم از مشتریانمان است که حقیقتا موضوع اصلی مدل کسب‌وکار مستقیم (direct business) است. این رویکرد یا مدل همان مدل بی‌واسطه است که به‌عنوان یک روش جدید برای انجام کسب‌وکار با افزودن اینترنت به کار می‌رود. شرکت، این‌گونه ارتباط و ملاقات و تماس با مشتریان خود را فرصت یادگیری و ارزش‌آفرینی برمی‌شمارد و حتی بهترین مشتریان را کسانی می‌داند که در جهت بهبود، ایده دارند و انتقادی را مطرح می‌کنند. به همین دلیل نشست‌های دفاع از مشتری را راه انداخته است که در آن اعضای گروه فروش، بازخوردهای دریافتی خود از مشتریان را به همراه حضور یک نمونه مشتری ناراضی در اختیار کارشناسان دیگر بخش‌های سازمان قرار می‌دهند.

  پنج اصل ساده مدل مستقیم دل عبارت است از:

  1. در کنار مشتری باقی بمان.
  2. جایگاهی را برای پاسخگویی فراهم کن.
  3. مشتری را با ارایه آنچه او می‌خواهد توانمند ساز.
  4. با بهبود مستمر، هزینه‌ها را کاهش ده.
  5. آن فناوری را عرضه کن که استفاده از آن راحت باشد.

  مایکل دل 5۱ ساله در ۱۹۸۴ زمانی که ۱۹ سال بیشتر نداشت شرکت «دل» را بنیان گذاشت و با تحویل به‌موقع و حذف انبار و هزینه بالاسری و ارایه خدمات پس از فروش تحولی شگرف درزمینه پاسخگویی به نیازهای مشتریان در صنعت رایانه پدید آورد. او در آن هنگام به‌خوبی ضعف دستگاه‌های توزیع و فروش رایانه را دریافته بود و به دنبال ارایه راه بهتری در این زمینه بود. او با ترک دانشگاه می‌دانست به چه‌کاری می‌خواهد دست بزند. او می‌خواست رایانه‌ای بهتر از IBM بسازد، به مشتریان ارزش‌افزوده و خدمات گسترده عرضه کند و در صنعت رایانه شماره یک بشود. «دل» با رها کردن دانشگاه بر این باور بود که کسب‌وکار فرصت‌های زیادی برای یادگیری روزمره موضوع‌های جدید برای او فراهم می‌آورد. او در سال ۲۰۰۴ کوین رولینز (Kevin Rollins)  را به‌عنوان ريیس و مدیرعامل شرکت برگزید و خود در سمت ریاست هیات‌مدیره باقی ماند. از سال ۱۹۹۲، مایکل دل جوان‌ترین مدیرعامل در ۵۰۰ شرکت برتر دنیا بوده است، علاوه بر آنکه طولانی‌ترین زمان تصدی را به‌عنوان مدیرعامل و ريیس شرکت دارا بوده است.

  مایکل دل کتاب «بی‌واسطه تا دل» را به‌عنوان عرضه تجارب کاری خود منتشر كرده و داستان طلوع شرکت و راهبردهایی که برای کسب‌وکار ترسیم کرده را ارایه داده است؛ راهبردهایی که به دگرگونی صنعت منتهی شده است. مایکل دل به همراه همسرش سوزان، بنیادی تاسیس کرده است که در حوزه‌های بهداشت، آموزش و ایمنی فعال است و برنامه‌هایی را درزمینه فعال‌سازی فکر و سلامت فکری و بدنی و محیط سالم برای کودکان دنبال می‌کند.

  HP

  HP  ثروتمند‌ترین شركت فعال درزمینه IT در سرتاسر دنیا- كه محصولات باكیفیتی را هم در این زمینه به بازار عرضه كرده است- این روزها با عبارت «اختراع كنید»‌ (Invent) شناخته می‌شود. این شركت علاوه بر این درگذشته از شعار «كامپیوتر دوباره شخصی می‌شود» (The Camputer is personal again) هم برای عرضه محصولاتش استفاده می‌كرد. از گاراژی در پالوآلتو آغاز شد تا امروز در جایگاه رهبران فناوری جهان قرار گیرد. HP از زمان تاسیس خود در سال 1939 به‌طور فراوانی رشد کرده و تکامل ‌یافته است. 

  بیل و داو کار خود را در سال 1938 در گاراژی اجاره‌ای و با سرمایه 538 دلار آمریکا که البته شامل پول نقد و تجهیزات بود آغاز کردند. 

  بیل و داو نخستین محصول HP را که یک مقاومت-خازن نوسان‌ساز صوتی برای استفاده در تجهیزات تست صوتی بود، تولید کردند. نام این محصول HP 200A بود. این شرکت در سال 1940 از گاراژ اولیه خود به ساختمانی اجاره‌ای در پالو آلتو نقل‌مکان کرد.

  همه‌چيز از يك روياي مشترك دو دانشجوي همكلاس و همدرس در دانشگاه استنفورد آغاز مي‌شود. ويليام هيولت (William R. Hewlett) و ديويد پكارد (David Packard) دو دانشجوي مهندسي برق دانشگاه استنفورد، در سال 1934 فارغ‌التحصيل شدند. آنها در سال‌های آخر دانشگاه با يكديگر آشنا شدند و با سرپرستي پروفسور ترمن پروژه تحصيلي مشتركي را آغاز كردند. همين پروژه كه نخستین محصول شركت آنها را به دنبال داشت باعث شد سه سال بعد از فراغت از تحصيل به هم بپيوندد و با تشويق استاد مشترك خود، راه تاسيس شركت آنها را باز كند

  در سال 1938 ميلادي، ديو و همسرش لوسي پكارد به خانه جديدشان در نخستین طبقه از آپارتمان شماره 367 خيابان اديسون واقع در پالو آلتو كاليفرنيا مي‌روند. مدتي بعد، هيولت گاراژي را كه در پشت خانه اين زوج قرار داشت، اجاره كرده و دو همكلاس قديمي به‌صورت پاره‌وقت كار خود را در اين گاراژ با سرمايه حدود 538 دلار، متشكل از مقداري پول نقد و همچنين مقداري وسايل كار دست‌دوم، آغاز مي‌كنند. شركت هيولت پاكارد يك سال بعد در سال 1939 توسط هيولت و پاكارد در شهر پالوآلتو كاليفرنياي آمريكا تاسيس مي‌شود.

   

  نخستین محصول اين شركت يك دستگاه اوسيلاتور- ابزار ساده‌اي براي تست دستگاه‌ها و لوازم صوتي - بسيار ساده بود كه به نام HP200A  نامگذاري شد. اين دستگاه مكانيسم ساده‌اي داشت و براي آن زمان به‌اندازه‌اي خوب بود كه شركت ديزني هشت دستگاه از مدل HP200B آن را سفارش داد كه اين خود موفقيت بسيار بزرگي براي اين شركت در آن سطح بود. موفقيت اين دستگاه ايده‌ توليد محصولات جديد ديگري را براي HP به همراه داشت. در اين سال شركت هيولت پاكارد دو نفر كارمند و مبلغي حدود پنج هزار دلار سود داشت.

  در ابتداي سال ۱۹۴۰ تعداد كاركنان شركت سه نفر و درآمد آن ۳۴ هزار دلار بود. در اين سال  Hewlett- Packard  به يك آپارتمان اجاره‌اي در ساختمان 481 خيابان پي‌جويي كردن Mill منتقل شد و سپس در سال 1942 نخستين ساختمان متعلق به HP‌متشكل از كارخانه، آزمايشگاه و اداره ساخته شد. اين شركت اگرچه موفق شده بود در اين مدت خود را بشناساند، اما هنوز به آنچه انتظار مي‌رفت نرسيده بود كه جنگ جهاني دوم آغاز شد و همه‌‌چيز را تغيير داد. در حين جنگ جهاني دوم، هيولت به خدمت وظيفه رفت و كار اداره شركت به عهده پكارد بود. در اين مدت شركت پيشرفت كرد و كاركنان آن از 17 نفر به 250 نفر رسيد و صدها محصول توليد مي‌كرد. با توجه به كيفيت بالاي ساخت محصولات هيولت پاكارد، ارتش آمريكا سفارش طراحي و ساخت ابزار دقيقي را براي مديريت و كنترل جنگ‌افزارها، به‌خصوص دستگاه‌هایی براي بمباران و پرتاب موشك به اين شركت داد. 

  پس از پايان جنگ، پاكارد مسووليت امور مالي و تجاري شركت را بر عهده گرفت و هيولت رهبري فعاليت‌هاي پژوهش و توسعه را عهده‌دار شد. تنوع‌بخشي به محصولات در دستور كار اچ‌پي قرار گرفت و اين شركت، توليد تجهيزات بسياري شامل محصولات فركانس بالا و مايكرويو را آغاز كرد. يكي از محبوب‌ترين محصولات اوليه آن، يك فركانس‌متر سرعت بالابود كه در سال 1951 عرضه شد. اين محصول در بازار به‌سرعت در حال رشد بود و راديو اف‌ام و ايستگاه‌هاي پخش تلويزيوني براي تنظيم فركانس‌هاي واحد بر اساس مقررات كميسيون ارتباطات فدرال استفاده مي‌شد. طي جنگ كره، فروش محصولات نظامي به افزايش درآمدهاي اچ‌پي كمك كرد.

  در پي تصميم مديران در سال 1957 ميلادي،HP  به يك شركت سهامي عام تبديل مي‌شود. در پي اين تغييرات، موسسان اين شركت براي احترام گذاشتن به كارمندان و طي يك اقدام غيرمعمول و كاملا تعجب‌برانگيز سهام شركت را به‌صورت كمك بلاعوض به كارمندان واگذار مي‌كنند. در اين دهه،HP  دفاتر متعددي را داير مي‌كند، اما مركزيت آن همچنان در پالو آلتو است. در اين سال‌ها فرهنگ جهاني‌سازي HP اجرا شد و مديران در پي تاسيس دفاتر و شركت‌هايي در اروپا بودند. در آغاز دهه پنجاه ميلادي، كارمندان 215 نفر و سودآوري شركت بيش از 5.5 ميليون دلار بود و در پايان دهه تعداد كارمندان به بيش از 10 برابر يعني 2378 نفر و سود شركت به رقم غيرقابل ‌باور 48 ميليون دلار رسيد.

  دهه شصت براي HP همچون دهه‌هاي قبلي با پيشرفت روزافزون همراه بود. طي اين 10 سال HP همچنان محصولات الكترونيكي خود را توليد مي‌كند و در همين حين شعب خود را نيز گسترش مي‌دهد. اين شركت با گسترش حوزه‌هاي كاري به توليد تجهيزات الكترونيكي پزشكي و همچنين تجهيزات الكترونيكي براي آناليز كردن امواج و سيگنال‌ها پرداخت. در سال 1966 HP نخستین كامپيوتر خود با عنوان HP2116A را ساخت و معرفي كرد.

  سال 1970 بحران اقتصادي بر شركت HP تاثير گذاشت، اما اين امر باعث نشد شركت نيروي كار خود را كاهش دهد در مقابل مقامات HP به‌طور موقت با كاهش ده‌درصدي ساعات كاري و حقوق پرداختي موفق به كنترل اوضاع شدند. شش ماه بعد، همه‌ چيز به روال سابق برگشت و باوجود اينكه دامنه‌ بحران اقتصادي گسترده‌تر شده بود HP موفق شد فناوري و محصولات خود را توسعه داده و اعتبار شركتش را حفظ كند.

  در دهه هفتاد به گفته بسياري از تحليلگران،‌HP  وارد كار تجارت نوآوري شد و محصولات متعددي براي انجام محاسبات از سوي اين شركت به بازار ارایه شد. يكي از اين دستگاه‌ها، نخستین ماشين‌حساب علمي HP بود كه به نام HP-35 در سال 1972 وارد بازار شد. امكان انجام محاسبات علمي با يك وسيله قابل ‌حمل، انقلابي در آن دوران به شمار مي‌رفت و اين امر باعث شد نام HP بار ديگر با احترام بر سر زبان‌ها بيفتد. شركت HP همچنين در اين سال مدل HP 3000 كه يك ميني رايانه با كاربرد عمومي بود را براي استفاده در بخش كسب‌وكار معرفي كرد.

  در سال 1973 اين شركت سيستم flextime يا زمان كاري شناور را به كارمندان خود ارایه كرد. اين شركت در اين زمان از هر فرصتي براي جهاني‌شدن استفاده كرد و به همين منظور طي يك سرمايه‌گذاري مشترك با يك شركت چيني، نمايندگي خود را در چين تاسيس كرد. روند پيشرفت در جذب نيروي انساني و سودآوري آن‌قدر بالابود كه براي سال 1976 يك ميليارد دلارفروش تخمين زده شد. علاوه بر دست يافتن به اين عدد در آن سال، سه سال بعد يعني در سال 1979 شركت به رقم باورنكردني سه ميليارد دلار فروش دست پيدا كرد. در پايان اين دهه هيولت و پكارد اختيارات مديريت عملياتي را به آقاي جان يانگ (John Young) واگذار كردند. در اين زمان بيش از 52 هزار كارمند به‌طور مستقيم براي HP كار مي‌كردند.

  در دهه هشتاد،HP  با توليد گروه‌هاي مختلف از محصولات كامپيوتري از كامپيوترهاي روميزي تا كامپيوترهاي قابل‌حمل و همچنين ميني‌كامپيوترهاي باكيفيت، بازيگر اصلي بازار توليد كامپيوتر شد. در اين سال‌ها HP براي نخستین بار در دنيا، كامپيوترها را به ديگر دستگاه‌هاي الكترونيكي و تجهيزات پزشكي متصل كرد. اين كار باعث شد عملكرد دستگاه‌ها بهتر و سريع‌تر شود. گروه مديريتي اين شركت در اين دهه تشخيص داد HP مي‌تواند با بهره جستن از اتحادهاي تامين‌كننده تجهيزات، تمركز عمده‌ خود را بر سرمايه‌گذاري‌هاي هدفمند قرار دهد.

  نخستين رايانه روميزي اچ‌پي به نام HP-85 در سال 1980 معرفي شد. از آنجا كه اين محصول با رايانه شخصي آي‌بي‌ام كه به استاندارد اين صنعت مبدل شده بود، سازگاري نداشت نتيجه‌اي جز شكست براي اچ‌پي رقم نخورد. نخستين محصول موفق اچ‌پي در بازار، رايانه شخصي يك پرينتر يعني اچ‌پي ليزرجت بود. اين محصول در سال 1984 روانه بازار شد و فروشي بالا را براي اچ‌پي رقم زد.

  در سال 1987 ميلادي هيولت كه تا آن زمان به‌صورت فعال در عرصه مديريت شركت دخالت و حضور داشت، بازنشسته شد، اما ارتباط خود با شركت به‌عنوان مدير افتخاري با حضور در دفتري كه دهه‌ها در آن كاركرده بود را ادامه داد. واحد R&D شركت فعال‌تر از گذشته به كار خود ادامه مي‌دهد. محصولات جديدي اختراع مي‌شوند و در پايان دهه، درآمد شركت به بيش از 11 ميليارد دلار مي‌رسد و تعداد كارمندان مستقيم نيز بالغ‌بر 95 هزار نفر مي‌شود.

  از 1992 به مدت هفت سال لويس پل  (Lewis E. (Lew) Platt) مديريت عامل شركت را به‌عنوان جانشين يانگ بر عهده مي‌گيرد.

  تا سال 1995 خط توليد HP طيف وسيعي از محصولات اعم از دستگاه‌ها و ابزارهاي اندازه‌گيري و تست، محصولات شبكه، تجهيزات الكترونيكي پزشكي، ابزار و دستگاه‌های تجزيه‌وتحليل شيميايي و اجزاي الكترونيكي را در برمي‌گيرد. در اين ‌ميان شركت موفق شد گواهي‌نامه Energy Star از سازمان حفاظت از محيط‌زيست آمريكا را دريافت كند.

   در سال 1995 ديويد پكارد كتاب ‌راه HP‌‌را كه دربردارنده‌ توضيح سبك مديريت شركت بود، منتشر كرد و سال بعد درگذشت. درآمد HP در اين سال به 38.4 ميليارد دلار افزايش يافت و اين شركت كارمندان خود را به 112000 نفر رسانيد.

  در اواسط دهه‌ 90 ميلادي HP موفق مي‌شود كسب‌وكار و درآمد خود را در خارج از كشور گسترش دهد. اين شركت موفق مي‌شود 600 دفتر فروش را تاسيس و بيش از 120 كشور را تحت پوشش قرار دهد.

  در جولاي 1999 پلات بازنشسته شد و كارلي فيورينا (Carly) Fiorina) رهبري شركت را در دست گرفت. در آستانه ورود به قرن بيست ويكم، تعداد كاركنان به 84400 نفر و درآمد به 42 ميليارد دلار رسيد. در سال 2002 بود کهHP  شركت كام‌پك يكي از توليدكنندگان بزرگ ‌رايانه شخصي در آمريكا را خريداري كرد. اين اقدام اندكي پس ‌از انتخاب «كارلي فيورينا» به‌عنوان مديرعامل HP صورت گرفت، درحالي‌كه هيولت در سال 2001 درگذشت. فيورينا نخستين زني بود كه هدايت شركتي در فهرست داو جونز را بر عهده مي‌گرفت. وي شركت HP را با 141هزار نفر پرسنل و درآمد 56.6 ميليارد دلاري در سال 2004 به مقام يازدهم در فهرست فورچون رساند، اما پس ‌از آن كه منافع پيش‌بيني‌شده براي خريد كام پك محقق نشد، فيورينا در سال 2005 مجبور به كناره‌گيري از سمت خود شد و مارك هرد (Mark Hurd) جايگزين وي شد. در اين زمان شركت اچ‌پی 150هزار کارمند و 80 ميليارد دلار درآمد داشت و محصول و خدمات خود را به بازاري با بيش از يك ميليارد مشتري در سراسر جهان و بيش از 160 كشور عرضه مي‌كرد.

  در دوران رهبري هرد، گسترش فعاليت‌هاي HP در بخش دستگاه‌هاي قابل‌حمل مانند تلفن‌هاي همراه هوشمند موردتوجه قرار گرفت.

  در سال 2007 ركورد عبور از يك‌صد ميليارد دلار درآمد در سال شكسته مي‌شود. در اين دهه HP در فهرست Fortune 500 تا رتبه نهم خود را بالا مي‌كشد. در پايان دهه تعداد كارمندان از تعداد 321 هزار نفر عبور كرد و درآمد HP نيز به 120 ميليارد دلار نزديك شد.

  در سال 2010 نیزHP  شركت پالم را خريداري كرد كه درزمینه توليد دستيار شخصي ديجيتال و تلفن‌هاي همراه هوشمند فعاليت مي‌كرد. موقعيت پالم در بازار به‌شدت رقابتي تلفن‌هاي همراه هوشمند ضعيف بود، اما سيستم‌عامل چندوظيفه‌اي اين شركت كه WebOS  نام داشت به‌عنوان يكي از دستگاه‌های عامل پيشرو در نظر گرفته مي‌شد. هرد در سال 2010 و پس از رسوايي مربوط به روابط مشكوك با يك پيمانكار مجبور به ترك HP شد. پس از وي، لئو آپوتكر (Leo Apotheker) به‌عنوان مديرعامل اين شركت انتخاب شد.

  در آگوست 2011، HP  توقف توليد تلفن‌هاي همراه هوشمند و تبلت تاچ‌پد كه تنها هفت هفته پيش در ماه ژوییه معرفي ‌شده بود را اعلام كرد. بر همين اساسHP  بر توليد نرم‌افزار و ارایه خدمات به كسب‌وكارها متمركزشده و شركت انگليسي اتونومي، توليدكننده نرم‌افزار را به مبلغ 11.1 ميليارد دلار خريداري كرد. در اين سال روند ناموفق فعاليت‌هاي HP موجب شد تا آپوتكر نيز بركنار شده و مگ ويتمن (Meg Whitman) كه قبلا مديرعامل شركت eBay بود، هدايت آن را بر عهده بگيرد.

  در سال‌های 2012 و 2013 شركت اچ‌پي تمركز خود را روي تحقيق درزمینه single-system storage architecture براي تمامي انواع مشتريان در كنار ارایه‌ سرورهاي Moonshot، سرويس تعويض جوهر يا Instant Ink  و نرم‌افزار حفاظت داده يا Data Protector  قرار داده است.

  اين شركت در سال 2014 ميلادي، هفتاد و پنجمين سالگرد تاسيس خود را جشن گرفت.

  امروزه HP به‌عنوان رقيب سرسخت آي‌بي‌ام و دومين قطب عظيم صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح است. به‌عنوان يك شركت جهاني كه كسب‌وكار در آن با بيش از 100 زبان دنيا انجام مي‌شود، مقام اول را در توليد و عرضه چاپگرهاي ليزري جوهرافشان و نيز عرضه سرورهاي مختلف و دستگاه‌های حافظه رايانه و مقام دوم را در توليد رايانه‌هاي جيبي شخصي كيفي، روميزي دارا است. 

  منابع:

  دنیای اقتصاد، 22 فروردین 1389

  به گزارش گروه خبر شرکت نوین پندار از http://www.cnet.com/news/ibm-at-100-15-inflection-points-in-history

  دنیای اقتصاد، ندا لهردی، 1389/01/22

  به گزارش روزنامه ابتکار از دو منبع http://www.dell.com، http://www.fortune.com

  http://behinafzarco.ir/behinafzar/hp-history/timeline-of-hp-history

  تاريخچه‌ شركت HP http://npshop.net/news/details/1826 -HP/0

  http://www.mrmartinweb.com/computer.html

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG