کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

سالمندان، پای ثابت شبکه‌های اجتماعی

 • 27 شهریور 1395
 • میثم لطفی  حدود 20 سال قبل خانم رز وانگ به یکی از شهرهای کوچک در قلب دره سیلیکون رفت و نخستین رایانه شخصی خود را خریداری کرد. او که در آن زمان 82 سال داشت، برای این خرید غیرمنتظره هزینه زیادی پرداخت کرده بود و به‌درستی نمی‌دانست چطور می‌تواند از این ابزار استفاده کند. خانم وانگ که ده‌ها نوه دارد هم‌اکنون در سن 102 سالگی به سر می‌برد و ساکن یکی از شهرهای منطقه کالیفرنیای شمالی است. او هنوز هم در تلاش است شيوه استفاده از فناوری‌های جدید را بیاموزد.

  باید اعتراف کرد پیدا کردن فناوری‌های متناسب با گروه سنی کهنسالان خیلی دشوار است و خانم وانگ که بیش از صد سال دارد، این بازار را محدودتر از همیشه می‌بیند. فناوری که با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و حتی برای نوزادان هم ابزارهای اختصاصی ارایه می‌دهد، کهنسالان را تقریبا کنار گذاشته است. با این وجود خانم وانگ شبکه‌ اجتماعی را ابزار مناسبي برای خود می‌داند و معتقد است که می‌تواند به تمام نیازهای خود در این بستر مناسب پاسخ دهد.

  فناوری مخصوص کهنسالان

  شاید خانم وانگ را بتوان کهنسال‌ترین فرد علاقه‌مند به دنیای فناوری در سراسر جهان شناخت. او شيوه استفاده از نخستین رایانه شخصی خود را از روی یک کتاب آموخت. خانم وانگ از دهه 1950 تا 1960 به‌عنوان معلم ریاضی و مشاور در شهر لس‌آنجلس مشغول به کار بود و البته در تمام این سال‌ها هرگز تلویزیون نخرید. در آن زمان رادیو برای آنها کافی بود تا آخرین خبرها را دریافت کنند و به برنامه‌های سرگرمی گوش دهند. پس از گذشت چند سال که فرزندان متولد شدند، او و همسرش تصمیم گرفتند تلویزیون بخرند و از اوایل هزاره سوم میلادی بود که خانم وانگ به این نتیجه رسید كه ‌باید مانند فرزندان و نوه‌های خود، شيوه استفاده از فناوری را بیاموزد.

  او در آخرین گفت‌وگوي خود گفت: «شبکه اجتماعی مهم‌ترین فناوری امروز محسوب می‌شود. اگر شيوه استفاده از آن را ندانید، از این عرصه عقب خواهید ماند». زمانی که خانم وانگ یک قرن قبل در شهر کوچکی در 150 مایلی ونکوور کانادا متولد شد، هنوز هیچ دستگاه الکترونیکی خانگی اختراع نشده بود. خانواده‌های امروزی تلاش می‌کنند فرزندان خود را بیش از هر زمان دیگر از فناوری دور کنند و این مهم‌ترین تفاوتی است که خانم وانگ می‌بیند. او برای آنکه با فرزندان و نوه‌های خود در نقاط مختلف جهان در ارتباط باشد، از سرویس پست الکترونیکی استفاده می‌کند و از طریق اسکایپ با آنها ارتباط تصویری برقرار می‌کند. به گفته او شبکه اجتماعی مهم‌ترین ابزاری است که توانسته ارتباط میان آنها را برقرار کند.

  شبکه اجتماعی کاربردی

  برای خانم وانگ شبکه‌ اجتماعی یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای زندگی روزمره محسوب می‌شود. او در سال 2008 میلادی برای نخستین بار وارد فیس‌بوک شد و به مرور زمان توانست شيوه استفاده از ابزارهای مختلف آن را بیاموزد. او پس از گذشت مدتی در اسنپ‌چت هم یک حساب کاربری شخصی ایجاد کرد و سپس اکانت توییتر را برای به‌اشتراک‌گذاری ویدیوهای کوتاه در اختیار گرفت. خانم وانگ هر یک از این شبکه‌های اجتماعی را کاملا کاربردی می‌داند و اعلام کرده که هر کدام از آنها بخشی از نیازهای روزمره او را پاسخ می‌دهد.

  زمانی که این خانم کهنسال برای نخستین بار در اسنپ‌چت عضو شده بود، هرگز تصور نمی‌کرد استارت‌آپی که آن را مدیریت می‌کند، ارزشی معادل 18 میلیارد دلار دارد. همین مساله یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که اهمیت شبکه‌های اجتماعی در عصر حاضر را به خانم وانگ نشان داد و او به این نتیجه رسید که اگر پلتفرم‌های رسانه‌ای و اجتماعی مهم نبود، یک شرکت نوپا نمی‌توانست در فاصله زمانی کوتاه به این میزان سرمایه دست پیدا کند.

  او ابتدا تصور می‌کرد شبکه‌های اجتماعی یک نوع سایت اینترنتی محسوب می‌شوند که جوانان در آن عکس‌های سلفی را به‌اشتراک می‌گذارند، ولی این روزها نظر کاملا متفاوتی دارد.

  کاربری تخصصی برای کهنسالان

  این روزها خانم وانگ اسنپ‌چت را برای به‌اشتراک‌گذاری پیام‌های کوتاه استفاده می‌کند و به‌طور میانگین، تقریبا هر روز یک ویدیوي کوتاه را روی توییتر منتشر می‌کند. وانگ این می‌گوید این روزها شبکه اجتماعی به عرصه‌ای برای رقابت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شده است و از آنجایی که هر بار به توییتر مراجعه می‌کند اخبار مربوط به دونالد ترامپ را می‌بیند، ترجیح می‌دهد کمتر به صفحه شخصی خود سر بزند و سراغ مسایل سیاسی نرود.

  او برای آنکه بتواند صفحات شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف مدیریت کند، مرورگر اینترنتی فایرفاکس را انتخاب کرده و می‌گوید استفاده از این مرورگر اینترنتی برای کهنسالان آسان‌تر است. آخرین توییتی که او پس از مصاحبه خود با روزنامه گاردین به‌اشتراک گذاشت، به قرار زیر است: «من جولیا کَری وانگ، 102 سال دارم و مادربزرگ ده‌ها نوه هستم». این توییت در نخستین روز بیش از هزار کامنت و لایک را دریافت کرد و از طرف کاربران جهانی بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

  خبرنگار روزنامه گاردین از او درباره میزان کاربرد شبکه‌های اجتماعی پرسید. او پاسخ داد: «من فکر می‌کنم اگر قرار باشد جوانان شبکه‌های اجتماعی را برای برقراری ارتباط، دریافت اخبار و... مورد استفاده قرار دهند، این ابزار بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. ولی متاسفانه جوانانی که اطراف من زندگی می‌کنند، تمام روز خود را به حضور در مدل‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند».

  خانم وانگ می‌گوید والدین او نیز به همین صورت فکر می‌کردند. پدر و مادر خانم وانگ در مزرعه سیب‌زمینی که از اجداد خود به ارث برده بودند، کار می‌کردند. آن زمان که خانم وانگ تازه متولد شده بود، مادربزرگش که مدیریت مزرعه سیب‌زمینی را در دست داشت، وارد دانشگاه بریتیش کلمبیا شد و توانست به‌عنوان کهنسال‌ترین دانشجوی این دانشگاه فارغ‌التحصیل شود.

  البته باید توجه كرد که داستان حضور کهنسالان در شبکه‌های اجتماعی فقط محدود به خانم وانگ نمی‌شود. **بر اساس آخرین آمارهای موجود، درحالی‌که طی سال 2008 میلادی فقط هشت درصد سالمندان در کشورهای پیشرفته عضو شبکه‌های اجتماعی بودند، هم‌اکنون بیش از 82 درصد آنها در این پلتفرم‌ها عضویت دارند. در سال‌های 2008 تا 2015 میلادی تعداد اعضای کهنسال در شبکه‌های اجتماعی سه برابر افزایش یافته است و طبق یک آمار جهانی گفته می‌شود از هر 10 عضو شبکه‌های اجتماعی شش نفر در گروه سنی کهنسال طبقه‌بندی می‌شوند. بر این اساس اگر شبکه‌های اجتماعی سرویس‌های اختصاصی و ویژه برای کهنسالان ارایه دهند، این اتفاق می‌تواند کاربردهای فراوانی برای آنها داشته باشد.**

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG