کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

نسل هفتمی‌های اینتل و AMD معرفی شدند

 • 27 شهریور 1395
 • بهنام علیمحمدی  سالیان درازی است که دو سازنده بزرگ پردازنده در جهان، از هیچ تلاشی برای حفظ قوای رقابت، عرضه فناوری‌های کاربردی و کسب سهم بیشتری از بازار فروش پردازنده‌های دسک‌تاپ دریغ نکرده‌‌اند. شرکت اینتل از سال 2015 به بعد یک «چرخه تاک» را به خط تولید تراشه‌های خود اضافه کرد. اگرچه هدف اینتل از این تغییر، کاهش هزینه‌های تحقیق و توسعه و تولید بود، می‌توان دو مولفه ایجاد فضای کافی تنفس و سامان‌بخشیدن به تراشه‌های حوزه موبایل را از مهم‌ترین اهداف این تغییر سیاست مطرح کرد. فارغ از اینکه چه اهداف دیگری در تولید و عرضه یک پردازنده با معماری یکسان وجود دارد؛ بدون شک نتیجه تولید سه نسل پردازنده با لیتوگرافی مشابه به سود مصرف‌کنندگان نهایی پردازنده خواهد بود، اما مطابق اعلام قبلی، شرکت اینتل نسل هفتم از پردازنده‌های دسک‌تاپ و موبایل خود را موسوم به Kaby Leak معرفی کرد.

  **هفتمین خانواده دسک‌تاپ اینتل محصول اولین چرخه «تاک» این شرکت است و همانند اسکایلک، از لیتوگرافی 14 نانومتر بهره می‌برد. پردازنده‌های کیبی‌لک را می‌توان نسخه بهینه‌شده «اسکای‌لک» نیز محسوب کرد. در نسل هفتم، اینتل گرافیک مجتمع پردازنده را مورد ارزیابی مجدد و بهینه‌‌سازی‌ قرار داده و این بخشی است که اینتل در خانواده‌های گذشته نیز نسبت به راندمان آن احساس ناتوانی می‌کرد.** کیبی‌لک به تراشه گرافیکی Gen9 مجهز شده تا ناکامی‌های گذشته خود را جبران کند. این پردازشگر گرافیکی از سخت‌افزار 10 بیتی HEVC و همچنین انجین دیکودینگ VP9 برای پردازش محتوای تصویری 4K و فول‌اچ‌دی بهره می‌برد. اینتل نسل هفتم خود را با دو هسته‌ و چهار پردازش موازی ارایه می‌کند و به‌نظر می‌رسد که مصرف انرژی آن حتی نسبت به اسکایلک نیز کاهش محسوسی یافته است. از دیگر مزایای تراشه گرافیکی نسل هفتم می‌توان به پردازش محتوای تصویری 360 درجه‌ و پروضوح، پردازش بازی‌های واقعیت مجازی، درگاه تاندربولت 3.0، حمایت از دو نمایشگر 4K و ارايه درگاه تصویری HDMI 2.0 اشاره کرد. اینتل اعلام کرده که از ماه آینده، عرضه تراشه‌های موبایل کیبی‌لک در گروه‌های Y و U را نیز روانه بازار مصرف می‌‌کند.

   اما در هفته گذشته، AMD‌ هم هفتمین خانواده از APUهای دسک‌تاپ خود با نام «بریستل‌ریج» را معرفی کرد. نسل هفتم ای‌ام‌دی شامل مدل‌هایی با دو و چهار هسته Excavator هستند و دو مگابایت حافظه نهان L2 به‌صورت اشتراکی برای هسته‌ها در نظر گرفته شده است. پردازنده جدید این شرکت در دو سری A و اتلون تولید می‌شوند که مصرف پايین انرژی یکی از شاخص‌های بهره‌وری آنها است. بریستول‌ریج به کنترلر حافظه DDR4 با فرکانس 2400 مگاهرتز و کنترلر I/O بهینه‌سازی شده مجهز است تا از جدیدترین سخت‌افزارها نیز به‌خوبی حمایت کند. مدل A6-9500E با فرکانس سه گیگاهرتز و مصرف 35 وات، کوچک‌ترین عضو این خانواده است. همچنین عضو ارشد A12-9800 هم از فرکانس 8/3 گیگاهرتز و مصرف 65 وات بهره می‌برد. در این میان، مدل چهار هسته‌ای 950 اتلون با فرکانس پایه 5/3 گیگاهرتز، مصرف 65 وات و فاقد تراشه گرافیکی مجتمع، نسخه بهینه‌شده‌ و مدرنی از پردازنده‌های اتلون سری 4 و همچنین فنوم را در اختیار دوستداران AMD‌ قرار می‌دهد. با پردازنده‌های بریستول‌ریج، سوکت جدید AM4 و دو چیپ‌ست B350 و A300 نیز معرفی شده است. با اینکه تاکنون بخش تراشه گرافیکی مجتمع پردازنده‌های AMD از قابلیت‌های پردازشی بي‌نظيری برخوردار بوده‌‌اند، اما همانند اینتل، این شرکت هم تلاش زیادی را برای بهبود عملیات پردازش گرافیکی در بریستول‌ریج به‌کار گرفته است. هفتمین ویرایش سری Radeon با معماری GCN، اساس مرکز پردازشی بریستول‌ریج را تشکیل می‌دهد و استفاده از سخت‌افزار HEVC، H.256 و سازگاری با درایور کرایم‌سون، قابلیت بالایی را هنگام پردازش محتوای چند‌رسانه‌ای و پروضوح ارايه می‌کند. نسبت به خانواده قبلی، بخش گرافیک بریستول‌ریج در استریم محتوای تصویری 4K و UHD و همچنین ارايه 22 درصد پهنای باند بیشتر برای حافظه‌ها، با افزایش کارایی قابل قبولی رو‌به‌رو بوده است.

  به هر تقدیر، قضاوت کاربران و مصرف‌کنندگان درخصوص قدرت و انعطاف نسل هفتمی‌های اینتل و AMD بسیار تعیین‌کننده است. با این ‌حال، بیشتر کارشناسان بر این عقیده‌‌اند که اگر AMD با سربازان تازه‌نفس خود به‌دنبال بازپس‌گیری جایگاه گذشته خود باشد، بدون تردید با مشکلات و چالش‌های زیادی از سوی رقیب دیرینه‌اش رو‌به‌رو خواهد بود.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG