کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ضرري‌ که جعلي‌ها به اصل‌ها زدند

 • 7 اسفند 1395
 • مريم عسگري   

  موضوع گارانتي کالاهاي کامپيوتري از بحث‌هاي مهمي است که متاسفانه در سال‌هاي اخير بنا به دلايلي مانند افزايش قيمت کالاهاي کامپيوتري، افزايش ورود کالاهاي قاچاق به بازار و سودجويي برخي از عرضه‌کنندگان کالاهاي کامپيوتري، مورد بي‌توجهي قرار گرفته است.

  در کنار اين موضوع، ارايه گارانتي‌هاي بي‌نام و نشان و بي‌اصالت نيز به اندازه عرضه کالاهاي بدون گارانتي مشکل‌ساز شده و موجب کاهش اعتماد خريداران به بحث گارانتي شده است.

  کارشناسان مي‌گويند شايد بتوان گفت ارايه گارانتي‌هاي جعلي و بي‌اصالت يا آنچه ما در بازار به نام گارانتي‌هاي کاغذي مي‌شناسيم، آسيب بيشتري به امنيت بازار زده است؛ چراکه با عرضه گارانتي‌هاي کاغذي، اعتماد خريداران به گارانتي‌هاي موجود در بازار از بين رفته است.

  چرا خريداران به گارانتي اهميت نمي‌دهند؟

  کارشناسان بر اين باورند که ارايه خدمات پس از فروش نامناسب از سوي برخي از عرضه‌کنندگان کالاهاي کامپيوتري، عامل اصلي بي‌اعتمادي خريداران بوده است و شايد اجراي يک طرح دقيق که برنامه‌ريزي و مطالعه و همچنين حمايت نهادهاي تصميم‌گير را به‌همراه داشته باشد چاره‌سازي كند. طرحي که وراي طرح‌هاي اجراشده توسط سازمان‌هاي موازي بوده و در مسير اجراي صحيح آن تمام گروه‌ها، از گروه مصرف‌کننده تا واردکننده دخيل باشند.

  صالحي، يک کارشناس بازار در اين زمينه مي‌گويد: در‌ سال‌هاي گذشته تلاش‌هاي بسياري براي فرهنگ‌سازي در زمينه خريد کالاي با گارانتي صورت گرفت و در نهايت پس از تلاش‌هاي فراوان و ارايه خدمات پس از فروش در حد مطلوب از سوي برخي از شرکت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات پس از فروش، اعتماد خريداران به مقوله گارانتي افزايش يافت. اما طي مدت کوتاهي برخي از سودجويان بازار با ارايه برگه‌هاي گارانتي جعلي هنگام فروش کالاهاي بدون گارانتي موجب بي‌اعتمادي مجدد خريداران کالاهاي کامپيوتري به بحث گارانتي شدند. حال زمان زيادي لازم است تا دوباره اين اعتماد ازدست‌رفته جلب شود.

  وي مي‌افزايد: در سال‌هاي گذشته طرح‌هاي بسياري براي ساماندهي بازار خدمات پس از فروش به مرحله اجرا درآمد که همه موقتي بودند و اين موضوع نيز به بي‌اهميت جلوه‌کردن گارانتي در بازار دامن زده است.

  چرا گارانتي اهميت دارد؟

  اگرچه سودجويان همچنان از بازار خدمات پس از فروش سود مي‌برند، اما قطعا شرکت‌هاي مطرح و شناخته‌شده‌اي وجود دارند که در زمينه ارايه گارانتي مطلوب در بازار ايران شناخته‌شده هستند. ارايه خدمات پس از فروش مطلوب از سوي اين شرکت‌ها موجب شده است برخي از خريداران کالاهاي کامپيوتري گران‌قيمت از خريد کالاي بدون گارانتي احساس نگراني کنند.

  همچنين بر اساس اعلام اتحاديه فناوران رايانه استان تهران، با توجه به ماده 4 قانون حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان، ارايه گارانتي روي کالاهاي سرمايه‌اي و از جمله کالاهاي آي‌تي الزامي است؛ در نتيجه تمام عرضه‌کنندگان کالاهاي آي‌تي بايد داراي شبکه خدمات پس از فروش مجاز باشند و تمام تعهدات، دستورالعمل و قانون حمايت از مصرف‌کننده و توليدکننده را رعايت کنند.

  ریيس اتحاديه فناوران رايانه استان تهران در اين باره مي‌گويد: صرف‌نظر از بخش حقوقي اين قضيه، دريافت خدمات پس از فروش مناسب حق مصرف‌کننده است و شرکت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات پس از فروش بايد از عهده مسووليت خود در اين باره به‌خوبي برآيند.

  به همين دليل اتحاديه فناوران رايانه استان تهران، از خريداران خواست در صورت مشاهده متخلفان و ارايه‌دهندگان گارانتي بي‌کيفيت، به اتحاديه اطلاع دهند.

  اجراي طرح «گارانتي با اصالت»

  بگذريم از اينکه در سال‌هاي اخير طرح‌هاي بسياري براي ساماندهي بازار خدمات پس از فروش بسيار ناموفق عمل کردند، اما گويا اتحاديه فناوران رايانه استان تهران در پاسخ به اعتراض‌هاي بسياري که در زمينه عرضه گارانتي‌هاي جعلي در بازار کامپيوتر صورت گرفته، طرح جديد مبارزه با گارانتي‌هاي جعلي را به مرحله اجرا درآورده است.

  بر اساس اعلام ریيس اتحاديه فناوران رايانه استان تهران، در پي افزايش شکايت‌هاي مردمي نسبت به ارايه نكردن گارانتي‌ مناسب براي محصولات کامپيوتري، اتحاديه فناوران رايانه استان تهران از سال 92 شروع به ساماندهي بازار خدمات پس از فروش کرد و بعد از دو سال آيين‌نامه‌اي مصوب کرد که در پايان سال 93 آماده و به سازمان حمايت از مصرف‌کننده ارايه شد.

  در نهايت در تاريخ بيست‌وپنجم فروردين سال 94 تفاهم‌نامه‌اي ميان اتحاديه و سازمان حمايت از مصرف‌کننده امضا و در انتهاي مردادماه کار گروهي براي ارزيابي واحدهاي صنفي تشکيل شد و از ميان 500 واحد صنفي، 50 شرکت حقيقي و حقوقي مجوز لازم را از کارگروه دريافت کردند. در نهايت کارگروهي تشکيل شد و هر هفته براي ارايه بهترين خدمات به مردم جلساتي برگزار مي‌کند.

  به گفته سيدمهدي ميرمهدي، از ميان اين شرکت‌ها، پنج شرکت نيز با تشکيل کارگروهي براي ارزيابي بازار و خدماتي که قرار است ارايه شود، فعاليت مي‌کنند و به بيان ساده‌تر از روي نقشه راه، در مسير درست رسيدن به هدف که همان اجراي طرح «گارانتي با اصالت» است حرکت مي‌کنند.

  قرار بر اين است که اين طرح از ابتداي سال 96 در بازارهاي کامپيوتر اجرا شود واز سال 96 تمام ارايه‌دهندگان گارانتي بايد نماد گارانتي را که از سوي اتحاديه طراحي و ارايه شده دريافت کنند.


  پيش‌بيني کارشناسان

  کارشناسان با يادآوري اجراي طرح‌هاي مشابه در زمينه مبارزه با کالاهاي قاچاق و بدون گارانتي مانند طرح شکست‌خورده «شبنم» مي‌گويند در صورتي که اجراي اين طرح مانند شبنم، بي‌حساب و کتاب و برنامه‌ريزي باشد، نمي‌توان اميدي به اجراي موفق آن داشت، اما در صورتي که برنامه‌ريزي اصولي پشت اين طرح بوده و امکان جعل و تقلب در طرح «گارانتي با اصالت» وجود نداشته باشد، بايد گفت اين طرح موفق عمل خواهد کرد. کارشناسان اظهار اميدواري می‌کنند كه علاوه بر اجراي طرح گارانتي با اصالت، اتحاديه فناوران رايانه استان تهران با همکاري سازمان حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان، طرحي براي کنترل قيمت‌ها در بازار اجرا کند تا شايد مشکل بي‌نظمي قيمت و در نتيجه بي‌اعتمادي به فضاي بازار کم‌رنگ شود، زيرا از نظر آنها مشکل بازار کامپيوتر و بي‌اعتمادي به فضاي بازار تنها از بروز مشکلاتي در زمينه گارانتي ناشي نمي‌شود و گران‌فروشي، فروش کالاي کارکرده به اسم آکبند و تخلفاتي از اين قبيل نيز در بازار کامپيوتر به‌وفور مشاهده مي‌شود.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG