کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

ضرب‌الاجل ایران برای تلگرام؛ از مصوبه و الزام تا انکار و پیشنهاد

 • 20 شهریور 1395
 • مریم آریایی  موضوع  انتقال سرور تلگرام به ایران، ساخته و پرداخته رسانه‌ها نبود بلکه طرح آن از سوی مسوولان بود و علی‌رغم آنکه بر نبود امکان فنی آن از سوی کارشناسان و رسانه‌های تخصصی تاکید می‌شد اما در نهایت در مصوبه خرداد ماه شورای‌عالی فضای مجازی به صراحت الزام آن مطرح شد؛ حالا اما گویا ورق برگشته و حتی مصوبه یاد شده انکار می‌شود.

  بحث انتقال سرور تلگرام به ایران برای نخستین بار از سوی عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح شد به این شکل که برای ساماندهی شبکه‌های اجتماعی غیرمعاند به آنها اجازه فعالیت در فضای مجازی کشور داده شود که اولاً از قوانین ایران کاملاً تبعیت کنند و ثانیاً سرورهای خود را به داخل کشور منتقل کنند.

  بعد از آن بود که یکی دیگر از اعضای کارگروه فیلترینگ این خواسته را کاملا منطقی دانسته و اعلام کرد: اگر تلگرام سرور خود را به ایران نیاورد در رقابت با شبکه‌های اجتماعی دیگر حذف خواهد شد.

  اولین خواسته ایران از تلگرام

  رییس پلیس فتا، یکی دیگر از مسوولانی بود که اعلام کرد: در اولین خواسته ایران از شرکت تلگرام تاکید شده با توجه به حجم زیاد کاربران ایرانی این شرکت، تلگرام باید سرورهای خود را به داخل خاک ایران منتقل کند.

  به دنبال طرح این موضوع و درست در روزی که وزیر ارتباطات اعلام کرد هیچ‌گاه درباره انتقال سرور تلگرام به داخل کشور صحبت نکرده بلکه استفاده صحیح از شبکه‌های خارجی همیشه در دستور کار بوده است؛ شورای‌عالی فضای مجازی الزام ذخیره‌سازی تمامی شبکه‌های پیام‌رسان در داخل کشور را به تصویب رساند.

  مصوبه ۸ خرداد شورای‌عالی فضای مجازی

  در جلسه شورای‌عالی فضای مجازی به ریاست حسن روحانی رییس جمهوری، مقرر شد همه شبکه‌های پیام‌رسان برخط فعال کشور ظرف یکسال آینده انبارش یا ذخیره‌سازی داده‌های (دیتا) خود را در داخل کشور انجام دهند. این مصوبه تاکید کرد که صرف‌نظر از توانایی اجرای مسوولان اجرایی که منجر به پاسخ‌گویی می شود، اصل موضوع انتقال سرور پیام‌رسان تلگرام مورد تایید مسوولان بوده و هست.

  با وجود صراحت مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی مبنی بر ضرب‌الاجل انتقال سرورهای تلگرام به ایران اما در همان مقطع هفته‌نامه عصر ارتباط به واسطه روشن نبودن مقدمات و امکانات فنی اجرای این طرح، نهادهای مسوول و احتمال عدم همکاری طرف‌های خارجی اجرای این مصوبه را بعید می‌دانست.

  در مرداد ماه اما دبیر شورای‌عالی فضای مجازی بار دیگر در پاسخ به سوالی درباره وعده انتقال سرور پیام‌رسان‌های خارجی به ایران، گفت: بعضی پیام‌رسان‌ها از کشورهای روسیه، کره و حتی خود تلگرام برای انتقال سرور به ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

  چند روز بعد بار دیگر بحث انتقال سرور تلگرام به ایران در مراسم رونمایی از اولین دیتاسنتر کلود (ابری) خصوصی با حضور وزیر ارتباطات مطرح شد. مدیرعامل شرکت یاد شده در این مراسم از فراهم شدن مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران خبر داد و گفت: پس از اینکه تلگرام ملزم به انتقال سرور به ایران شد هم‌اکنون دولت ایران چند ارایه‌دهنده خدمات دیتاسنتری خصوصی ایرانی را برای انتقال سرور به ایران تعیین کرده است.

  تلگرام همیشه تکذیب می‌کند

  اما بعد از هر خبری مربوط به انتقال سرور تلگرام به ایران همواره این موضوع از سوی پیام‌رسان یاد شده تکذیب شده است. این بار هم طبق روال معمول مدیر تلگرام گفت که هیچ قصدی برای انتقال سرورهای این شرکت به داخل ایران را ندارد.

  پاول دورف، مدیر تلگرام، در پاسخ به یکی از کاربران که از وی در مورد انتقال سرورهای این شرکت به داخل ایران پرسیده بود این پاسخ را داده است: نمی‌دانم این اخبار از کجا منتشر می‌شود.

  اما در روزهای آغازین شهریور زمزمه‌های تغییر موضع درباره انتقال سرور تلگرام به ایران شنیده شد و منتفی شدن ضرب‌الاجل نیر کلید خورد. بعد از آنکه رسانه‌ها به نقل از وزیر ارتباطات که در دیدار با مراجع در قم از مخالفت با تلگرام خبر دادند این بار در یک بیانیه رسمی موافقت این وزارتخانه با ادامه فعالیت تلگرام اعلام شد.

  موافقتی که رسمی می‌شود

  در این بیانیه اظهارات وزیر اینطور اعلام شده بود که: زمانی وایبر و یا زمانی دیگر ویچت و واتس‌‌اپ شبکه مورد استفاده اکثر کاربران بود اما دیدیم که ظرف 24 ساعت بیش از 14 میلیون کاربر ایرانی به شبکه تلگرام مهاجرت کردند؛ در واقع گرایش کاربران به سمت شبکه‌ای است که دارای قابلیت مناسب و رفع‌کننده نیازهای ارتباطی‌شان باشد و در این زمینه نام شبکه مطرح نیست پس با بومی‌سازی شبکه اجتماعی دارای قابلیت مناسب می‌توان کاربران داخلی را جذب کرد.

  مصوبه‌ای که انکار می‌شود

  حالا اما دبیر شورای‌عالی فضای مجازی هم مصوبه شورا را غیرقطعی اعلام می‌کند و به ذکر انشالله تا قبل از انتخابات بسنده می‌کند. او در عین حال می‌گوید: هنوز ضرب‌الاجلی به تلگرام داده نشده است، این موضوع در شورا در حال بحث است و سند آن هنوز نهایی نشده است.

  گویا مواضع مسوولان درباره انتقال سرور تلگرام کاملا تغییر کرده تا آنجا که معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخرین اظهارنظر در این باره رسما می‌گوید:  انتقال سروها به ایران فایده‌ای ندارد.

  او تاکید می‌کند: انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور مطرح نیست و با وجود شبکه‌های جهانی اطلاعات این کار فایده‌ای هم ندارد؛ بلکه آنچه مهم است مدیریت ایرانی بر سرورهاست.

  حالا حتی وزیر ارتباطات هم می‌گوید: الزام انتقال سرور تلگرام به ایران هیچ‌گاه مطرح نبوده و شورای‌عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است.  او می‌گوید: چه کسی از این الزام حرف زده چنین الزامی اصلا مطرح نبوده است!

  به گفته وزیر ارتباطات حالا سیاستی که دولت ما در قبال شبکه‌های اجتماعی دارد این است که تا زمانی که سرور آنها در خارج از کشور باشد به عنوان شبکه اجتماعی خارجی به آن نگاه می‌کنیم و بعضی امکانات از جمله تبلیغات و موضوعات مربوط به دولت الکترونیکی را به آنها نمی‌دهیم اما اگر شبکه اجتماعی خارجی سرورش را به داخل منتقل کند می‌تواند از بعضی امکانات بهره‌مند شود.

  خبری که فراموش می‌شود

  وزیر ارتباطات می‌گوید: «شورای‌عالی فضای مجازی هیچ مصوبه‌ای در این زمینه نداشته ؛ بلکه قرار بود در این زمینه طرحی آماده شود و به تصویب شورا برسد که هنوز مصوبه‌ای در این زمینه به تصویب نرسیده است.» در حالی که در خبر ۸ خرداد پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و شورای‌عالی فضای مجازی این خبر منتشر شد و پیگیری‌های بعدی متعاقب این خبر صورت گرفت خبری که گویا حتی از سایت‌های یاد شده هم حذف شده و در نسخه ذخیره گوگل و تمام سایت‌های بازنشر دهنده آن وجود دارد.  اما **در روزهای اخیر در همایشی که به منظور حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی برگزار شد؛ دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با اشاره به بررسی‌های صورت‌گرفته از رفتار کاربران ایرانی در شبکه اجتماعی تلگرام به آماری اشاره کرد و صرفا توجه به این آمار کافی است که مطمئن شویم حداقل تا انتخابات خبری از تغییر رویه در برخورد با تلگرام نیست.** بر اساس این آمار بالغ بر ۱۰۰ هزار کانال توسط ایرانی‌ها در این شبکه ایجاد شده و در یک شبانه‌روز بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مطلب در فضای کانال تلگرام تولید می‌شود. به طور متوسط هر مطلب حدود ۵۰۰ هزار بار در روز دیده می‌شود و برخی از کانال‌ها بیش از یک میلیون عضو دارند. در همین حال کانال‌های خبری در یک سال گذشته رشد 100 درصدی داشته‌اند.

  همانطور که پیش از این نیز گفته شد بحث انتقال سرورهای تلگرام به ایران به منظور جلوگیری از فیلتر شدن، فارغ از جنبه‌های اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی آن به مقوله‌ای سیاسی، نمادی از گردش آزاد اطلاعات و محل اختلاف تبدیل شده است. از این رو شواهد این گمان را که تا قبل از انتخابات سرورهای تلگرام و دیگر پیام‌رسان‌ها به داخل منتقل نشوند را قوی‌تر کرده است.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG