کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

10 سال پیش در چنین هفته‌ای

 • 20 شهریور 1395 • نصب و راه‌اندازی سیستم صورت‌حساب‌گیری اپراتور دوم تلفن همراه به کنسرسیوم آریا همراه واگذار شد.

  کنسرسیوم آریا همراه متشکل از شرکت‌های پتسا، ایزی‌ران و ایران‌برنا به‌عنوان مجری نصب و راه‌اندازی سیستم صورت‌حساب‌گیری برای اپراتور دوم تلفن همراه از سوی شرکت ایرانسل انتخاب شده بود.

   این در حالی بود که چندی قبل شرکت صنایع مخابرات ایران یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایران با قطعی شدن قراردادش با شرکت ارتباطات سیار مجری نصب و راه‌اندازی سیستم صورت‌حساب‌گیری اپراتور اول شده بود.

  اگرچه سایران یکی از سهامداران شرکت ایرانسل به‌شمار می‌رفت، اما در راه‌اندازی سیستم صورت‌حساب‌گیری اپراتور اول با انتقادهایی مواجه بود.

  درواقع به‌نظر می‌رسید راه‌اندازی بیلینگ اپراتور اول علاوه بر منافع اقتصادی زمینه راه‌اندازی بیلینگ برای اپراتور دوم را برای ایرانسل تسهیل می‌کرد.

  10 سال پیش در چنین هفته‌ای، بخشنامه‌های مختلف در زمینه صدور چک‌پول یکپارچه شدند. با ابلاغ دستورالعمل‌های شيوه انتشار و خرید و فروش انواع چک‌پول از سوی اداره مطالعات و مقررات بانک مرکزی تمامی بخشنامه‌های صدور و فروش انتشار چک‌پول در قالب یک دستورالعمل در آمدند. این دستورالعمل به تصویب کمیته پولی و بانکی بانک مرکزی رسیده بود.

  پیش از ابلاغ این دستورالعمل بانک مرکزی بیش از پنج بخشنامه برای صدور چک‌پول ابلاغ کرده بود. منظور از چک‌پول در این دستورالعمل، هر یک از انواع بانک‌چک‌ها یا ایران‌چک بود. طبق این دستورالعمل مقرر‌ شده بود به‌منظور ایجاد هماهنگی در امور مربوط به سفارش چاپ و انتشار و سایر امور چک‌پول‌ها و دسترسی به امور اطلاعات دقیق در مورد این چک‌ها باید به چک‌پول‌ها در یکی از واحدهای بانک متمرکز شده و همه مکاتبات و هماهنگی‌های لازم با این بانک از طریق واحد مزبور انجام شود. در طراحی چک‌پول‌ها نباید هیچ‌گونه طرح، نشان و عبارت از بانک مرکزی می‌بود، به نحوی که شائبه صدور آنها از سوی بانک مرکزی را در اذهان مشتریان متبادر ساخته یا شبهه و مشابهت اوراق مزبور با اسکناس را ایجاد می‌کرد

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG