کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

شبکه‌های اجتماعی با اطلاعات شخصی ما چه می‌کنند؟

 • 20 شهریور 1395
 • میثم لطفی  زمانی که مکس اسکِرمز، یکی از کارشناسان امنیتی سرشناس استرالیایی از شرکت فیس‌بوک خواست تا داده‌های شخصی خود را روی سرورهای آنها مشاهده کند، برای او 1222 صفحه اطلاعات ارسال شد. فایل حاوی این اطلاعات به‌قدری حجیم بود که اگر روی کاغذ A4 چاپ می‌شد و این کاغذها در امتداد یکدیگر قرار می‌گرفتند، مسافتی به طول یک‌چهارم مایل را احاطه می‌کردند و البته توجه داشته باشید که این حجم فقط به اطلاعات شخصی اسکرمز مربوط می‌شد و شبکه اجتماعی فیس‌بوک بیش از 65/1 میلیارد مشترک فعال دارد که اطلاعات شخصی تمامی آنها روی سرور این شرکت قرار گرفته است.

  در این فایل انواع مختلف اطلاعات شخصی اسکرمز یافت می‌شد که از جمله آنها می‌توان به شماره تلفن، آدرس ایمیل اطرافیان، تاریخچه فعالیت اینترنتی در دستگاه الکترونیکی، همایش‌ها و اتفاقاتی که در آن شرکت کرده و ... تمامی اطلاعات ردوبدل شده ميان او و دوستانش اشاره کرد.

  اطلاعات شخصی در فضای اجتماعی

  شرکت فیس‌بوک پس از انجام بررسی‌های لازم و دریافت مجوزهای امنیتی برای ارسال فایل مربوطه به اسکرمز، اطلاعات شخصی او را در 50 بخش مختلف طبقه‌بندی کرد و با این وجود بررسی‌های بیشتر نشان داد هر یک از این بخش‌ها زیرمجموعه‌هایی دارند که در مجموع می‌توان گفت فیس‌بوک اطلاعات اسکرمز را در 100 بخش متفاوت ذخیره کرده بود.

  او در این خصوص گفت:** «برخی اطلاعات شخصی وجود دارد که کاربران از آنها بی‌خبرند. براي مثال فیس‌بوک از یک فناوری ویژه برای تشخیص چهره کاربران استفاده می‌کند. این فناوری در تصاویر شخصی که به‌اشتراک می‌گذاریم مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که نام فرد در هر یک از این تصاویر برچسب می‌خورد، فناوری مذکور تحلیل‌های لازم را انجام می‌دهد تا به‌صورت خودکار عکس‌های مشابه را شناسایی کند. این اطلاعات در حجم گسترده تحلیل می‌شوند و هر کاربر بدون آنکه متوجه شود، اطلاعات مذکور را از خود به‌جا می‌گذارد».**

  اطلاعات شخصی به‌قدری برای شبکه‌های اجتماعی اهمیت دارد که حتی افرادی که در آنها عضویت ندارند هم مانیتور می‌شوند. براي مثال، فیس‌بوک میزان مصرف داده در کاربران اینترنتی که در شبکه اجتماعی آن عضویت ندارند را هم بررسی می‌کند و فایل‌های کوکی مربوط به دستگاهی را که با آن به اینترنت متصل می‌شوند هم نگه می‌دارد.

  تجربه آقای اسکرمز به‌خوبی نشان داد که در عصر دیجیتال با چه مشکلاتی مواجه هستیم و بدون آنکه مطلع باشیم، چطور در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیریم. اپلیکیشن‌های ارتباطی، شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جست‌وجوگر، سرویس‌های پست الکترونیکی، اپلیکیشن‌های بانکداری و ... فضاهایی هستند که تمام ردپای دیجیتالی کاربران را در خود نگه می‌دارند و بدون آنکه مطلع باشید، بخش‌های مهم مربوط به زندگی شما را برای خودشان ذخیره می‌کنند تا در مواقع لزوم از آنها استفاده شود. ولی این اطلاعات کجا می‌رود و چگونه از آنها نگهداری می‌شود؟

  چهار غول اصلی

  **بیش از نیمی از فضای پردازش ابری مخصوص ذخیره‌سازی اطلاعات در جهان توسط چهار شرکت بزرگ اداره می‌شود. **آمازون به‌عنوان یکی از این چهار شرکت‌ یک‌سوم بازار مذکور را در اختیار دارد و مراکز داده خود را در سراسر جهان مستقر کرده است تا به کمک آنها بتواند اطلاعات کاربران جهانی را روی فضای مجازی نگه دارد. سه شرکت بزرگ بعدی گوگل، مایکروسافت و IBM نام دارند که هر کدام از آنها با سرورها و مراکز داده خود توانسته‌اند کاربران جهانی را تحت پوشش بگیرند.

  **این شرکت‌های بزرگ در کنار شبکه‌های اجتماعی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند که به ذخیره‌سازی یک نسخه از اطلاعات کاربران بسنده نمی‌کنند و در بسیاری از موارد چند نسخه از آن را برای خود نگه می‌دارند.**

  ولی به گفته کارشناسان امنیتی همیشه این خطر وجود دارد که اطلاعات شخصی مورد حمله قرار بگیرد، به‌خصوص وقتی نسخه‌های مختلف این اطلاعات در کشورهای مختلف ذخیره می‌شوند خطرات سایبری بیش از هر زمان دیگر کاربر را تهدید می‌کند.

   بنجامین کائودیل، مدیر مرکز امنیت سایبری Rhino Security در سیاتل آمریکا معتقد است: «اگر اطلاعات شخصی شما به کشور دیگری برود، هیچ راهی وجود ندارد تا مشخص شود چه کسانی به این اطلاعات دسترسی دارند و مراکز دولتی یا شرکت‌های اینترنتی چگونه از این اطلاعات استفاده می‌کنند». او همچنین در مورد شيوه توزیع و انتشار این اطلاعات ميان کاربران جهانی هم نگرانی‌هایی دارد.

  کائودیل در این خصوص گفت:** «هیچ‌کس به‌درستی نمی‌داند پس از انتشار اطلاعات کاربران در شبکه‌های اجتماعی چه اتفاقی برای آنها می‌افتد و چه کسانی به این اطلاعات دسترسی دارند. این مساله بسیار نگران‌کننده است و می‌تواند عواقب بدی را به‌دنبال داشته باشد.** این خیلی مشکل است که بتوانیم دقیقا متوجه شویم اطلاعات شما در کدام سرور و کدام کشور ذخیره شده است. در بسیاری از موارد مراکز ارایه‌دهنده خدمات شبکه‌های اجتماعی هیچ خبری در این زمینه منتشر نمی‌کنند و حتی سازمان‌های بزرگ هم نمی‌دانند که اطلاعات آنها در فضای پردازش ابری در چه نقطه جغرافیایی ذخیره می‌شود».

  امنیت اطلاعاتی شبکه‌های اجتماعی

  شبکه‌های اجتماعی از جمله مراکز اینترنتی محسوب می‌شوند که بیشترین حجم اطلاعات شخصی را از جانب کاربران دریافت می‌کنند، ولی نکته مهم اینجاست که آیا این مراکز امنیت خود را به سطح استاندارد رسانده‌اند تا مشکل سایبری برای کاربران ایجاد نشود؟

  شرکت‌های بزرگ مانند فیس‌بوک ادعا می‌کنند این امنیت را به سطح قابل قبولی رسانده‌اند. براي مثال، یکی از سرورهای فیس‌بوک که در کارولینای جنوبی واقع شده است، علاوه بر آنکه سیستم‌های امنیت سایبری را مورد استفاده قرار می‌دهد، تمهیدات امنیتی فیزیکی ویژه را هم در نظر گرفته است. تمامی درهای ورودی و خروجی در این مرکز اسکنرهای ویژه در اختیار گرفته‌اند تا مشخص شود کارمندان هیچ‌گونه اطلاعاتی را نمی‌توانند از آن خارج کنند. زمانی که کارمندان فیس‌بوک قصد ورود به این مرکز را دارند از طریق سیستم‌های بیومتریک شناسایی می‌شوند و در هر بار ورود اثر انگشت و عنبیه چشم آنها اسکن می‌شود. برای این مرکز سیستم لیزری هوشمندی در نظر گرفته شده است که پرتوهای آن از کف زمین به سطح بالا منعکس می‌شوند. این سیستم لیزری هرگونه اختلال یا فعالیت نادرست را شناسایی می‌کند. با این وجود، حتی همین مرکز هم دچار اختلالات امنیتی شده است.

  **فیس‌بوک ادعا می‌کند که کاربران آنها به‌زودی این امکان را در اختیار خواهند داشت تا بتوانند محل فیزیکی ذخیره‌سازی اطلاعات خود را انتخاب کنند و بر این اساس تا مجوز شخصی از سوی هر کاربر ارایه نشود، امکان انتقال اطلاعات آنها به سرور دیگر وجود نخواهد داشت.**

  با این جریان، مشترکان شبکه‌های اجتماعی به‌زودی می‌توانند انتخاب کنند که اطلاعات شخصی آنها در کدام منطقه جغرافیایی ذخیره شود و چگونه از آنها نگهداری شود. در اتحادیه اروپا نیز قانون جدیدی با نام «مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها» وضع شده است و از سال 2018 به بعد شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات شبکه‌های اجتماعی موظف خواهند بود اطلاعات مشترکان خود را به‌صورت ویژه در سرورهایی که در این منطقه قرار گرفته است ارایه دهند.

  ولی در مجموع توجه كنيد که اطلاعات شما روی یک سرور ذخیره نمی‌شود و برخی شرکت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی بزرگ مجبورند برای ارایه خدمات بهتر، اطلاعات شما را در چند سرور نگهداری کنند.

  **هرچه اطلاعات ما بیشتر در جهان منتشر شود، میزان آسیب‌پذیری آنها افزایش می‌یابد. همین مساله موجب شده کارشناسان امنیتی هشدار دهند که هنگام انتشار اطلاعات شخصی در شبکه‌های اجتماعی دقت بیشتری به خرج دهید و توجه بیشتر داشته باشید.**

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG