کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

احد بهرام‌زاده

 • 20 شهریور 1395 • تبلیغات وسیع آمریکایی‌ها برای بازی پوکمون‌گو تا آنجایی برنامه‌ریزی شده و فراگیر است که حتی نام بردن و تعریف از این بازی در کنفرانس خبری وزارت خارجه آمریکا نیز پیش رفته است. حال باید دید هدف اصلی از تولید این بازی چیست؟ مجموعه بازی‌های پوکمون، کار خود را ۲۰ سال پیش روی کنسول دستی گیم شروع کردند. ایده اصلی این بازی از کودکی کارگردان این سری یعنی ساتوشی تاجیری که علاقه خاصی به جمع کردن حشرات داشت، گرفته شد. در این بازی‌ها، هیولاهایی به اسم پوکمون نقش اصلی را ایفا می‌کنند. سازندگان این بازی به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار بازی‌های پوکمون، بازی جدیدی به نام «پوکمون‌گو» را برای گوشی‌های تلفن همراه طراحی کردند. این بازی با استقبال فراوانی مواجه شد و توانست رکورد سریع‌ترین آمار دانلود را در گوگل‌پلی کسب کند و در مدت کوتاهی 10 میلیون برای گوگل‌پلی و 7/5 از اپ‌استور دانلود شود و به رقیبی جدی برای بازی کلش‌آو‌کلنز تبدیل شود.

  بازی پوکمون‌گو از نظر تعداد کاربران فعال در یک نرم‌افزار اندرویدی، در مقام پنجم و حتی بالاتر از نت‌فلیکس و تويیتر قرار گرفت و شمار کاربران این بازی در چهار کشور بریتانیا، آمریکا، نیوزلند و آلمان به بیش از 30 میلیون کاربر فعال رسید. در این میان رژیم اشغالگر قدس‌ به دلایل امنیتی‌، استفاده از این بازی را در تمام مراکز نظامی خود ممنوع اعلام کرد و کشور چین‌ از دستیابی اطلاعات کاربران و مراکز نظامی و امنیتی توسط این بازی اعلام نگرانی کرد‌. در کره جنوبی، بازی هنوز منتشر نشده است و محدویت‌های عمده در استفاده از داده‌های نقشه‌برداری آنلاین وجود دارد. در ایران بنیاد بازی‌های ملی اعلام کرده که اگر این بازی قرار باشد در ایران توزیع و عرضه شود باید از فیلترهای آنها بگذرد و دو شرط براي عرضه این بازی در ایران لازم است: اول آنکه سرور اصلی در ایران باشد و دوم مراکز نظامی و امنیتی نباید برای بازی معین شود، چون از لحاظ موازین و قوانین کشور حضور کاربر در این مکان‌ها ممنوع است.

  شيوه بازی

  این بازی از اطلاعات منطقه جغرافیایی که در آن قرار دارید و قابلیت‌های دوربین تلفن همراهتان استفاده می‌کند تا موجوداتی را که «پوکمون» نامیده می‌شوند، روی صفحه‌نمایش گوشی تلفن همراهتان خلق کند. به این ترتیب مکان جغرافیایی که در آن هستید، به مکان بازی و رقابت پوکمون‌ها تبدیل می‌شود.

  هدف در این بازی این است که تا جای امکان پوکمون‌های بیشتری را جمع کرد و سپس قدرتشان را افزایش داد. برای پیدا کردن و شکار پوکمون‌های پنهان‌شده، باید دوربین گوشی تلفن را فعال کنید، در دنیای واقعی بگردید و همان‌طور که راه می‌روید، برای پوکمون‌ها گوی یا پوکبال بفرستید.

  برای «شکار» پوکمون‌ها که در محیط اطراف کاربر پنهان شده‌اند، کاربر مجبور است دوربین گوشی موبایل خود را فعال کند و در محیط اطراف خود راه برود و پس از پیدا کردن یک پوکمون، گوی مخصوص بازی را به سمت آن پرتاب کند. نوع دیگر اماکن ثابت در این بازی جیم‌ها هستند. در واقع جیم یک مکان حقیقی است که افراد در آنجا جمع شده و مبارزه می‌کنند تا منطقه را تحت کنترل خود بگیرند. از آنجا که ممکن است در منطقه جغرافیایی شما، کاربران دیگری نیز حضور داشته باشند، ممکن است علاوه بر شما افراد دیگری نیز به‌دنبال شکار پوکمون باشند، به همین دلیل سرعت عمل در این بازی مهم است.

  از جمله آیتم‌های بازی می‌توان به پوکبال‌ها، تخم‌مرغ‌ها ، تخم‌مرغ شانسی، دستگاه پرورش تخم‌مرغ، دستگاه بخور، ماژول اغواکننده، حافظه پوکمون و کیف ارتقا اشاره کرد که کاربر با جمع‌آوری یا خرید آنلاین آنها به پیشرفت بیشتری در بازی می‌رسد و با استفاده از این آیتم‌ها به ادامه بازی مصمم‌تر می‌شود.

  تاثیرات اقتصادی و روانی

  سازندگان این بازی به جنبه اقتصادی و روانی آن خیلی توجه داشته‌اند. در بحث اقتصادی خرید پوکبال‌ها و دیگرآیتم‌های بازی همچون بازی‌های کلش‌آوکلنز همچنان پابرجاست و با توجه به اینکه در این بازی برای یافتن پوکمون‌ها و دیگر آیتم‌ها باید در حرکت باشید مسلما تاثیر روانی و جسمی بالایی خواهد داشت.

  حال ببینیم این سبک از بازی‌ها با سبک زندگی ما سازگاری دارد یا نه؟

  **جدا از اینکه در این بازی فرد برای یافتن پوکمون و دیگر آیتم‌ها باید در حرکت باشد و ممکن است در حرکت و جابه‌جایی برای دیگران مزاحمت ایجاد کند، سازندگان این بازی‌ها آن را طوری طراحی می‌کنند که شخص برای پیشرفت در بازی پول خرج کند.** این مساله در درازمدت برای فرد مشکل ایجاد خواهد كرد. مثلا در بازی کلش فردی در داخل کشور خودمان مبلغ هشت میلیون تومان از پس‌انداز خانه خود را به خرید الماس اختصاص داده بود و همسر او از این بابت بسیار ناراحت بود و می‌گفت چرا باید پولی که چند سال طول کشیده و با زحمت زیاد پس‌انداز شده در چند هفته از بین رود. از جنبه دیگر نیز می‌توان به بررسی این بازی پرداخت و آن این است که تحرک در این بازی زیاد است و کاربران برای جمع‌آوری پوکمون‌های بیشتر مدام در حال حرکت هستند و **با توجه به اینکه در بازی پوکمون‌گو دوربین گوشی شما حتما باید روشن باشد شما ناخواسته علاوه بر اینکه اطلاعات شخصی خود و تصاویر ذخیره‌شده خود در گوشی را در معرض خطر سرقت قرار می‌دهید، ناخواسته ممکن است تصاویری را به سرور اصلی ارسال کنید. این کار هم از لحاظ امنیتی ملی و هم از نظر امنیت شخصی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.**

  نکته پایانی این است که با توجه به مشکلات فرهنگی و اقتصادی كه این‌گونه بازی‌ها در پی دارد، آیا واریز پول‌های کلان به جیب سازندگان این بازی‌ها که ناخواسته و به‌صورت روانی متوجه کاربران و بازی‌کنندگان این بازی‌ها می‌شود، جای تفکر ندارد؛ آن هم تفکری عمیق؟

   

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG