کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

درباره افتتاح شبکه ملی اطلاعات

 • 13 شهریور 1395
 • علی شمیرانی  از نظر شکلی و قانونی آنچه که روز یکشنبه هفته گذشته تحت عنوان فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، افتتاح شد بی‌نقص بود. به موجب تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه و مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی، دولت و مشخصا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مجری این شبکه شناخته می‌شود.

  درون وزارت ارتباطات نیز از منظر طراحی و اجرا کار میان دو معاون این وزارتخانه یعنی سازمان فناوری اطلاعات و  شرکت ارتباطات زیرساخت تقسیم شده بود. به عبارت دیگر قانون کارفرما بوده، دولت مجری و شورای‌عالی فضای مجازی نیز در این پروژه نقش ناظر را ایفا می‌کند.

  در مراسم مذکور معاون اول دولت، وزیر ارتباطات و معاونانش، قائم‌مقام وزیر کار و دبیر شورای‌عالی فضای مجازی و تنی چند از اعضا، نمایندگان مجلس و سایر دست‌اندرکاران و ذینفعان شبکه ملی اطلاعات حضور داشتند. پس از نظر شکلی و حتی قانونی، کارفرما، مجری و ناظر با حضور در این جلسه رسما مهر تایید به اقدامات انجام‌شده زدند و از این بابت نمی‌توان اشکال و ایرادی وارد کرد. وانگهی مگر اصولا نهاد یا مسوولی در اجرای این پروژه باقی می‌ماند که غایب بوده و باعث ابهام و ایرادی در کار شود؟

  اما از درون همان جلسه افتتاحیه فاز نخست شبکه ملی اطلاعات گرفته تا روزهای بعد از آن، ابهاماتی در خصوص محتوای شبکه ملی اطلاعات زمزمه شده و می‌شود که البته جای تامل دارد. منظور از محتوا نیز تعریف متفاوت در اجرای شبکه ملی اطلاعات است که برخی آن را دور از اهداف پیش‌بینی‌شده می‌دانند.

  برخی منتقدان معتقدند پس شبکه‌ چند تکه‌ای که افتتاح شد، به نوعی از قبل هم وجود داشته است و اگر به درستی درک نمی‌شد، با افتتاح مذکور شفاف شد.

  البته پاسخ این قبیل منتقدان که عمدتا نیز صاحب‌منصب نیستند شاید در همان مراسم افتتاحیه نهفته باشد که جمیع عوامل حضور داشتند. پس نقدی وارد نیست و فازهای بعدی طبق زمانبندی مقرر پیش رفته و کار تمام است.

  از این رو اگر در روزها و هفته‌های آتی، نقد و انتقادی از صاحب‌منصبان حکومتی و غیر دولتی نشنیدیم (که بعید می‌نماید)، همگان باید پروژه پر سر و صدای شبکه ملی اطلاعات را رسما تمام‌شده بدانیم و از مواهب آن بهره‌مند شویم.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG