کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

دستاوردهای همراه‌اول در فاز اول شبکه ملی اطلاعات

 • 13 شهریور 1395 •  

  همزمان با رونمایی رسمی‌ از شبکه ملی اطلاعات، همراه‌اول دستاوردهای خود در این زمینه را تشریح کرد.

  به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، فاز نخست شبکه ملی اطلاعات مورد تاکید مقام معظم رهبری، با اتکا به دانش و توانایی متخصصین پرتلاش داخل کشور، هفتم شهریور ماه با حضور معاون اول رییس جهموری و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

  اتصال به مراکز تبادل ترافیک (IXP)، گسترش شبکه تحویل محتوا (CDN)، در کنار پیاده‌سازی استاندارد مدیریت امنیت ایزو ۲۷۰۰۱، در تمامی ‌سطوح و لایه‌های شبکه ملی اطلاعات، در بستر امن، به‌روز و گسترده اینترنت همراه بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه کشور، از دستاوردهای همراه‌اول در فاز اول شبکه ملی اطلاعات است.

  مهمترین فعالیت‌های اپراتور اول در فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در بخش شبکه‌های دسترسی، ایجاد پوشش شبکه نسل دو در ۱۲۴۲ شهر و ۴۳۷۷۰ روستا و ۷۰ هزار کیلومتر جاده، ایجاد پوشش شبکه نسل سه در ۵۳۹ شهر و ۶۰۱  دهستان، ایجاد پوشش شبکه نسل چهار در ۳۱ شهر است.

  اتصال به مراکز چهارگانه IXP شرکت ارتباطات زیرساخت، اتصال مستقیم به ۲۲ شرکت تامین‌کننده عمده محتوای داخل کشور، افزایش ۱۵ برابری سرعت دسترسی کاربران به سایت‌های داخل کشور، امکان تماشای مستقیم برنامه‌های ویدیویی داخلی با سرعت بالا، از دستاوردهای مراکز تبادل ترافیک (IXP) است.

  تامین و توسعه نودهای CDN همراه‌اول در ۴ شهر تهران، شیراز، مشهد و تبریز، محلی‌سازی ترافیک  محتوای مورد نیاز کاربران در نزدیک‌ترین نقطه اتصال، شتاب‌بخشی دسترسی به وب و سرویس‌های IPTV ، VOD و Live Stream، از مهم‌ترین فعالیت‌های شبکه‌های توزیع محتوا (CDN) است.

  توسعه شبکه IP Backbone به ۲۲۰ نود، با ظرفیت ۹۵۰ ترابیت در ثانیه، ایجاد ظرفیت اتصال به درگاه‌های اصلی کشور به میزان ۲۰۰ گیگابیت در ثانیه، برنامه توسعه‌ زيرساختIP  در همراه‌اول عنوان شده است.

  ارایه سیم‌کارت دانش آموزی «انارستان» جهت استفاده از فضای اینترنتی سالم و امن متناسب با سن، سیم‌کارت کودک و نوجوان «دُرسا» با امکان مدیریت توسط والدین، تامین سامانه فیلترینگ هوشمند، توسعه امنيت، راه‌اندازی بستر امن در سرویس USSD، راه‌اندازی مرکز مدیریت عملیات امنیت و اتصال به مرکز ماهر، راه‌اندازی مرکز CERT، راه‌اندازی آزمایشی امضای الکترونیکی همراه، مدیریت منابع شبکه، راه‌اندازی آزمایشی IPV6 در شبکه همراه‌اول، آماده سازی بستر استقرار DNS بین‌المللی در شبکه همراه‌اول به منظور جلوگیری از مراجعات پرتکرار کاربران به سرور‌های خارج از کشور، تست آزمایشی صدا در نسل ۴ (VoLTE)، از دیگر دستاوردهای اپراتور اول در فاز نخست شبکه ملی اطلاعات است.

   

   

  ارتقای سطح کیفی دانشگاه‌ها زمینه‌ساز توسعه فناوری

  اشتغال دانش‌محور و توجه به ارتقای سطح کیفی دانشگاه‌ها و مراکز علمی ‌از مهمترین رویکردها در راستای توسعه علمی ‌و فناوری ایران است.

  ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در همایش علمی ‌نخبگان و جشن تجلیل از رتبه‌های برتر کنکور سراسری 95 که در مرکز همایش‌های صدا و سیما و به همت بنیاد علمی‌آموزشی قلم‌چی (وقف عام) با حضور مسوولان و اساتید دانشگاهی، خیرین مدرسه‌ساز کشور و برخی چهره‌های ماندگار، برگزار شد، به اهمیت سرمایه‌های انسانی و فکری پرداخت و گفت: سرمایه‌های فکری و انسانی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های یک کشور است.

  وی به تأسیس بنیاد عملی نخبگان با هدف حمایت از استعدادهای برتر علمی‌کشور اشاره کرد و گفت: در همین راستا به منظور تربیت و پرورش این استعدادها، کارهای مطالعاتی در این خصوص انجام شده است. رییس صندوق حمایت از پژوهشگران افزود: کاری که در این بنیاد انجام می‌شود در راستای مردمی‌کردن و اشتغال‌زایی دانشی است و اعتقاد داریم که اگر سطح دانشگاه‌ها کیفیت بهتری یابد، زمینه بیشتری برای توسعه علم و فناوری در کشور به وجود می‌آید.

  همچنین کاظم قلم‌چی، خیر مدرسه‌ساز در این همایش گفت: اخیرا پژوهش جهانی مهمی‌ در رابطه با مهم‌ترین استراتژی‌های آموزشی برای دانش‌آموزان صورت گرفته است. از جمله استراتژی‌هایی که می‌توان از آنها نام برد کاهش جمعیت کلاس‌ها و تفکیک دانش‌آموزان است که هر دوی آنها نتیجه منفی به دنبال دارد. وی افزود: استراتژی اول در این رتبه‌بندی که مؤثرترین آن هم به‌شمار می‌رود، بازخورد مثبت به دانش‌آموزان است. دومین استراتژی بحث فرا شناختی است یعنی اینکه دانش‌آموز بتواند درباره روش‌های یادگیری خودش به طور واضح و شفاف بیاندیشد.

  کاظم قلم‌چی در ادامه افزود: یکی دیگر از بحث‌هایی که مهم است بحث عدالت آموزشی است و موفقیت چشمگیر دانش‌آموزان روستایی و دانش‌آموزان نابینا در این راستا مورد توجه است.

  در این همایش با حضور نخبگان و فرهیختگان، اساتید دانشگاه‌ها، خیرین مدرسه‌ساز، ناشران و اصحاب رسانه، از 117 رتبه تک رقمی‌ و برتر کنکور سراسری 95 همچنین از رتبه‌های زیر 10 شاهد و ایثارگر به همراه ‌اولیا آنها با اهدای جوایز قدردانی به عمل آمد. پدیده جدیدی که در جشن امسال اتفاق افتاد درخشش روستاییان، بازگشت تهرانی‌ها و تداوم موفقیت نابینایان بود. هشت نفر از دانش‌آموزان، رتبه‌های برتر و رتبه‌های تک رقمی‌سال جاری از روستاییان بودند.

  همچنین 14 دانش‌آموز نابینا و کم‌بینا و دارای معلولیت‌های جسمانی و حرکتی در این جمع حضور داشتند. این دانش‌آموزان با دانش‌آموزان منطقه 3 رقابت کردند و خوشبختانه موفق شدند تا رتبه‌های زیر هزار را کسب کنند. تهرانی‌ها بعد از چند سال کم‌فروغ، امسال توانستند مجددا رتبه‌های برتر کشوری را به دست آورند و دوباره به جایگاه خود بازگردند.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG