کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

یدالله پورخلیل، کارشناس مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار)

 • 13 شهریور 1395 • فناوری پارک هوشمند سیستم نوظهوری است که براي کمک به رانندگان شهرهای هوشمند طراحی شده است. در این فناوری رانندگان با دستیابی به مکان‌های مناسب پارک حاشیه‌ای امکان مدیریت پارک اتومبیل را با برنامه‌های موبایل پیدا می‌کنند، در عین حال این فناوری به مدیران شهرها براي مدیریت فضاهای پارک نیز کمک فراوانی می‌کند. همچنین یکی از سیستم‌های پیشرفته و قابل اعتماد است که با گزارش جاپارک‌های خالی خیابان‌ها، در برنامه‌های موبایل رانندگان و پانل‌های خیابانی براي کاهش تراکم ترافیک در مراکز شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از ارایه این مطلب ارايه راهکارهای مناسب براي استفاده از این فناوری در حوزه‌های مختلف است تا بروز خیلی از اشتباه‌ها و خطاهای موجود در روش سنتی کاهش يابد.

  شيوه کارکرد سیستم هوشمند پارک و همچنین مراحل اجرای آن را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده كنيد.

  فناوری پارک هوشمند؛ مزیت پرکاربرد برای ایران

  مزایای استفاده از پارک هوشمند

  فناوری پارک هوشمند؛ مزیت پرکاربرد برای ایران

  • مورد رضایت شهروندان

  **این فناوری کاملا رضایت رانندگان را جلب خواهد کرد؛ چراکه میانگین متوسط زمانی که هر شهروند براي پارک اتومبیل صرف می‌کند به‌طور متوسط به مدت 15 دقیقه است، در حالی که با این فناوری می‌توان این زمان را به پنج تا هفت دقیقه کاهش داد، بنابراين موجب صرفه‌جویی در زمان و مصرف سوخت خواهد شد.**

  • جلوگیری از تصادفات

  تحقیقات نشان می‌دهد که **در روش سنتی به علت تمرکز رانندگان در پیدا کردن جاپارک تمرکز آنها بر خیابان و ماشین‌های دیگر کمتر شده و موجب تصادف و صدمه به شهروندان می‌شوند، در حالی که در روش نوین با توجه به آگاهی راننده از جاپارک آزاد این خطرات با کاهش قابل توجهی روبه‌رو می‌شوند.**

  • کاهش آلاینده‌ها

  با توجه به اینکه ترافیک شهر‌ها عامل 40 درصدی در تولید گازهای CO2  و عاملیت 70 درصدی را در سایر آلاینده‌ها دارد که این آلاینده‌ها علت عمده‌ای در مشکلات ریه‌ای و تنفسی را در شهروندان موجب می‌شود **با اجرای طرح پارک هوشمند (با کاهش بهینه زمان پارک) نقش عمده‌ای در ایجاد یک محیط شهری سالم را خواهیم داشت.**

   

  • شرایط بهینه اقتصادی برای دولت‌ها

  این فناوری با بهره‌گیری از مکانیزم‌های هوشمند موجب کمبود هزینه‌های دولت‌ها و استفاده بهینه از امکانات و عوامل انسانی و غیرانسانی در بهبود فضای شهری می‌شود، به‌طوری که میزان زمان و سوخت شهروندان ذخیره می‌شود و منابع دولت در شرایط بهینه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • مدیریت و نظارت آسان

  با استفاده از این فناوری، شرایط مانیتورینگ برای مراکز دولتی خیلی آسانتر خواهد شد و مراکز و سازمان‌ها قابلیت دریافت اطلاعات را به‌صورت 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته خواهند داشت همچنین قیمت‌گذاری جاپارک‌ها به علت هوشمندی ساختار خیلی آسان خواهد بود و در مراسم‌ها و مکان‌های متفاوت می‌توان قیمت‌گذاری ویژه‌ای را ارایه داد و علاوه بر اینها کنترل وسایل نقلیه رزرو شده و اختصاص جاپارک‌های رزروی برای آژانس‌ها با قیمت‌های دولتی امکان‌پذیر خواهد بود.

  • مقاوم در برابر خودروهای سنگین و شرایط محیطی

  هر سنسور جاسازی‌شده شرایط مقاومت در برابر 60 تن محموله را دارد وهمچنین در محیط‌های برفی و بارانی (به علت ضد آب بودن) و آب‌وهوای گرم و شرجی کارایی مناسبی را ارایه خواهد داد.

  • مصرف انرژی پایین سنسورها

  سنسور‌ها با مصرف انرژی پایین با باتری‌های ماندگار به‌ازای چهار سال می‌توانند قابلیت توسعه را آسان‌تر کنند و همچنین این باتری‌ها به‌وسیله یک کلید دسترسی به‌راحتی قابل تعویض و جایگزینی هستند.

  • سیستم وایرلس و بدون کابلی

  سیستم به‌صورت وایرلس طراحی شده است، به این معنا که دیگر نیاز به کابل‌کشی‌های مستمر با هزینه‌های گزاف ندارد و به‌راحتی قابل کنترل و مدیریت است.

  • ضد سرقت و خرابکاری

  با اینکه سنسور‌ها در سطح خیابان‌ها نصب می‌شود، ولی چون قابل تعبیه در آسفالت هستند، بنابراين از سرقت و خرابکاری در امان هستند.

  • راهنمای صوتی

  ساختار موجود در برنامه‌های موجود در گوشی این فناوری طوری طراحی شده که بدون مراجعه راننده به صفحه گوشی همراه با فعال‌سازی راهنمای صوتی نرم‌افزار بتواند از وجود جاپارک خالی مطلع شود.

  • جست‌وجوی مکان‌های مورد علاقه

  شما می‌توانید پيش از شروع حرکت از خانه مکان‌های جاپارک محل مورد علاقه را جست‌وجو کنید و نسبت به عزیمت به محل تصمیم‌گیری کنید.

  • تنظیم زمان هشدار

  همچنین می‌توانید با استفاده از برنامه موجود در گوشی خود زمان پایان پارک را تنظیم کنید تا پایان زمان پارک به‌صورت هشدار برای شما اطلاع‌رسانی شود.

  • اتصال به پارکینگ‌های منطقه‌ای

  به‌زودی امکان اتصال پارکینگ‌های منطقه‌ای و گاراژهای مورد استفاده برای پارکینگ نیز وجود خواهد داشت و می‌توان ساختار پارکینگ‌ها را در تمامی ‌مناطق شهری گسترش داد.

  نتیجه‌گیری

  فناوری پارک هوشمند عصر جدیدی را به همراه خود می‌آورد که در آن مهندسان ترافیک شهری قابلیت مدیریت، تبادل اطلاعات و تصمیم‌گیری را پیدا می‌کنند. برای رسیدن به این هدف، این فناوری باید در همه ابعاد برای مدیران شهری تشریح شود؛ در این صورت مطمئنا شهرها چهره متفاوتی به خود خواهند گرفت که این تفاوت ما را به مفهوم نوظهور اینترنت چیزها نزدیک‌تر می‌سازد. در این مقاله به بررسی فناوری نوظهور پارک هوشمند، شيوه کارکرد و مزایای استفاده از این فناوری برای تغییر در سبک مدیریت ترافیک و پارکینگ شهرهای هوشمند پرداخته شد ولی مطمئنا جای بحث‌های فراوانی در مورد این فناوری باقی است.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG