کانال تلگرام هفته نامه عصر ارتباط

پلیس فتا نخستین نماینده ایران در سازمان سایبری IGCI

 • 13 شهریور 1395 • رییس بازرسی پلیس فتای ناجا در تبریز گفت: پلیس فتا با بهره‌گیری از ابزار و تکنیک‌های خاص و آموزش‌های لازم توانسته بر فضای مجازی کشور اشراف کامل داشته باشد.

  سرهنگ بیرانوند، رییس بازرسی پلیس فتای ناجا و تیم کارشناسی همراه که برای ارزیابی عملکرد پلیس فتای استان آذربایجان شرقی به تبریز آمده بود در گفت‌وگو با سرپرستی خبر عصر ارتباط آذربایجان شرقی گفت: به‌منظور ارتقای توان و دانش و تخصص پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا) و با توجه به عمر کوتاه تکنولوژی در عرصه فناوری اطلاعات در جهان، آموزش پرسنل پلیس فتا به‌طور مداوم و مستمر صورت می‌گیرد و با اعزام تیم‌های آموزشی به استان‌ها، همکاران و کارشناسان استانی از آموزش‌های فنی و تخصصی بهره‌مند و از آخرین فناوری روز و ابزارها و تکنیک‌های این حوزه مطلع می‌شوند.

  وی ادامه داد: همچنین آموزش‌های خاص در سطح روسای اداره‌هاي پلیس فتا و قضات و کارشناسان حوزه رایانه دستگاه قضا براساس طرح کوثر به‌منظور ارتقای سطح علمی ‌و آشنایی با شگردها و ترفند‌های حوزه سایبری و جرایم رایانه‌ای روز و همچنین ارتقای سطح تامل و عملکرد فی‌مابین داده می‌شود. و البته با اعزام کارشناسان خود به خارج کشور و با بهره‌گیری  از اساتید بین‌المللی در داخل کشور در کسب دانستنی‌های روز فناوری پیشرو هستیم.

  مهندس عبادی، از کارشناسان پلیس فتای کشور نیز در این نشست گفت: آموزش‌های تخصصی در خصوص نرم‌افزارهای OTT و راهکارهای آن برای کارشناسان پلیس فتا وجود دارد که امکان دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها را فراهم کرده تا اقدامات مجرمانه در فضای سایبری رصد و پیگیری شود و در نهایت این اطمینان و قدرت را به ما می‌دهد تا مطلوب‌تر در خدمت هموطنان باشیم و امنیت در فضای سایبری را برای کاربران این حوزه فراهم کنیم.

  سرهنگ بیرانوند در ادامه تشریح توان اطلاعاتی و عملیاتی پلیس فتا گفت: **در بحث نرم‌افزار‌های OTT و شبکه‌های اجتماعی چنانچه جرمی ‌از خارج مرزها برای کاربر ایرانی اتفاق افتد و شاکی خصوصی و دستور قضایی هم داشته باشد، پلیس فتا می‌تواند آن را به‌راحتی رصد و پیگیری کند. پلیس فتا با تمامی کشورهای که دارای پلیس سایبری هستند از طریق یک افسر پلیس بین‌الملل که در تهران مستقر است، مورد را انتقال و پیگیری می‌کند؛ به‌طوری‌که تاکنون جرمی‌ را در حوزه بین‌الملل نداشتیم که به بن‌بست منجر شود و نتیجه این ارتباط برای پلیس فتا مشهود و پرونده‌های آن به نتیجه منجر شده است.**

  رییس بازرسی پلیس فتای ناجا در خصوص جایگاه پلیس فتا ایران در منطقه و حوزه بین‌الملل گفت: سازمان IGCI (مجتمع جهانی نوآوری سایبری) که در کشور سنگاپور مستقر است، در 36 سال گذشته نماینده‌ای از ایران در آن حضور نداشته، ولی اکنون پلیس فتا نخستین نماینده ایران است که بعد از این مدت طولانی در سازمان مذکور پذیرفته شده و این گواهی دیگر بر جایگاه فنی و تخصصی و عملیاتی پلیس فتا در منطقه و جهان است.

  سرهنگ بیرانوند در خصوص ارزیابی وی و تیم همراه از عملکرد کاربران در استفاده از اینترنت و فضای مجازی و نگرش آنها به مقوله امنیت، گفت: در اداره پیشگیری پلیس فتای استان تهران این تحلیل و تحقیق اتفاق داده ولی نمی‌توانم آمار دقیقی را هم‌اکنون داشته باشم، و این ماموریت را هم در آذربایجان شرقی نداشتیم. اما آنچه از ارزیابی گزارشات پلیس فتای آذربایجان شرقی به‌دست آمده نشان آن دارد که تامل پلیس فتا با نهادها و سازمان‌ها و رسانه‌ها به‌گونه‌ای بوده که مردم استان و کاربران اینترنتی، رای به امنیت در حوزه سایبری را بالاترین نیاز و انتظار خود دانسته و این نیست مگر از توان و آگاهی آنان.

  عبادی، کارشناس پلیس فتا نیز نیاز و انتظار به امنیت سایبری را اعتمادی دوطرفه تعریف کرد که لازم است کاربران آن را به‌خوبی در نظر داشته باشند و رعایت کنند.

   وی گفت، سرعت تکنولوژی در حال پیشرفت است. همان‌طور که پلیس فتا خود را برای انجام هرچه بهتر وظایف و رصد جرایم رایانه‌ای و خدمات مطلوب‌تر به مردم با تکنولوژی روز و سرعت رو به رشد آن همسان می‌کند، جا دارد کاربران عزیز ‌هم نکات امنیتی و توصیه‌های پلیسی را به‌خوبی آموخته و جدی گرفته و در تهیه و استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارها، دانش خود را کامل کنند و بدانند چه اختیاراتی را برای دسترسی به فایل‌ها و اطلاعات شخصی خود با این ابزار تهیه شده، صادر می‌کنند.

  سرهنگ محمودی، رییس پلیس فتای آذربایجان شرقی در تکمیل و تشریح مطالب همکاران خود گفت: یکی از اهداف پلیس فتا ایجاد امنیت و حفظ هویت کاربران در فضای مجازی است. و این احساس را مردم استان به‌خوبی دارند که حوزه فضای مجازی برای آنها بایستی فراهم باشد.

  وی در خصوص آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی پلیس فتا گفت: در ارزیابی‌های که از طریق وقوع‌ها و کشفی‌های فضای سایبری استان داشته‌ایم، آگاهی کاربران به مراتب بیشتر شده است و رسانه‌ها نقش بسزایی در آن داشته‌اند و پلیس فتا اقدامات خوبی داشته است. آنچه در آگاه‌سازی پلیس فتا دنبال می‌شود، پیشگیری اجتماعی است که با برگزاری جلسات آموزشی متعدد با کارکنان مراکز علمی ‌و دانشگاهی و نهادها و سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و به‌طور خاص با بخش‌های انفورماتیک آنها، سعی در پیشگیری و جلوگیری از ارتکاب جرم در فضای سایبری داریم.

  وی ادامه داد: کارشناسان ما طیف مختلف اجتماعی جامعه را به سه بخش تقسیم کرده و برای هر کدام آموزش متفاوتی را برنامه‌ریزی کرده‌اند. برای جامعه سالم و عاری از جرایم توان زیادی نگذاشتیم؛ چراکه آگاهی لازم را دارند و دچار بزه‌دیدگی نمی‌شوند، اما برای جامعه‌ای که در معرض خطر هستند همچون شرکت‌ها، موسسات مالی، بانک‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و آموزشی جلسات متعددی را به همراه کلاس‌های آگاه‌سازی عمومی ‌برگزار می‌کنیم و آموزش‌های لازم را برابر با استاندارد 27000 به آنها ارایه می‌دهیم.

  رییس پلیس فتای استان جرایم اینترنتی استان گفت: کلاهبرداری اقتصادی (برداشت اینترنتی از حساب) بالاترین جرم کشوری در فضای سایبری است که وقوع می‌پذیرد. اما با اقدامات پیشگیرانه‌ای که تاکنون در سطح استان انجام گرفته، شاهد کاهش جرایم اقتصادی (کاهش در وقوع و افزایش در کشف) در استان هستیم. با حساسیت‌هایی که پلیس فتا در استان ایجاد کرد و همچنین با همکاری مسوول پیگیری جرایم دادستانی استان، کلاهبرداری اقتصادی در آذربایجان شرقی از اولویت ساقط شده و در مقام دوم قرار گرفته است.

  مهندس عبادی نیز گفت: در راستای تعامل بهتر و بیشتر با دستگاه قضایی کشور، پلیس فتا در حال پیاده‌سازی سامانه‌ای هست که بتواند On-Line با قضات و کارشناسان دستگاه قضا و شعبات رایانه‌ای آن در ارتباط باشد تا دستورات قضایی را سریع‌تر اخذ و بهتر اجرا کند.

  رییس پلیس فتای استان در خصوص ارزیابی کاربران اینترنتی استانی گفت: بين میزان درخواست و انتظار کاربران استانی برای داشتن امنیت در فضای سایبری کشور و عملکرد آنها تفاوت فاحشی وجود دارد.

  وی گفت: از آنجا که اغلب کاربران اینترنتی از قشر جوان و بانوان در سنین 12 تا 25 سال هستند و برای اولین بار وارد دنیای سایبری می‌شوند، هیچ آگاهی را نسبت به امکانات فنی سخت‌افزارها (گوشی‌های هوشمند و اسمارت‌فون) که تهیه می‌کنند ندارند و مطالعه قبلی را در این خصوص انجام نمی‌دهند و این عملکرد ضعیف و خطرآفرین آنان از همان اقدام اولیه ورود به فضای مجازی با خرید گوشی هوشمند شروع می‌شود.

  در پایان، سرهنگ محمودی ضمن تقدیر و تشکر ویژه از عموم مردم استان براي توجه به حساسیت‌های ایجاد شده و همکاری خوب با پلیس فتای استان، درخواست کرد کماکان به مشارکت و تعامل با پلیس فتای استان ادامه داده و به چشمان سایبری همیشه بیدار خود اعتماد کرده و این همکاری را روز به روز افزایش دهند.

  دیدگاه خود را وارد کنید:

  ثبت دیدگاه

  ویژه نامه

  ویژه نامه تراکنش

  تبلیغات

  موسسه آموزش عالی آزاد گفتگو
  گرین - Green
  SUHD TV SAMSUNG